Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme articulatii mioritic

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
S poza cu rana din aprilie

Attached Files


Edited by pvsilviu, 24 December 2021 - 09:17.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cand ii faci radiografia, sa-i faca si analize pentru a sti cum sta cu ficatul si rinichii. Si anemia are ca simptome oboseala. Uita-te la gingii sa vezi daca sunt roz mai deschis sau roz mai inchis.

#21
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
poza este din septembrie, pe telefon gingia pare mai colorata

Attached Files


Edited by pvsilviu, 24 December 2021 - 10:49.


#22
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
Cum vi se pare ca se prezinta in video, sunt semne de artrita, artroza?

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpvsilviu, on 24 decembrie 2021 - 10:48, said:

poza este din septembrie, pe telefon gingia pare mai colorata
Din ce vad in poza sunt ok. Cainele meu a facut o hemoragie la gingie dintr-o tampenie, i-a curs foarte mult sange si i se facusera gingiile roz pal, i-a facut medicul analize si i-a iesit 10 in loc de minim12.
Sa povestesc si cum si-a ranit gingia: a furat un carlig de rufe, din acelea de lemn si cred ca a facut o mica rana la gingie care il deranja fiindca l-am tot vazut ca isi dadea cu laba pe bot iar dupa un timp au vazut picături de sange prin casa. Nu m-am gandit sa-i controlez botul. I-am controlat pe toti la labute in ideea ca poate vreunul din ei s-a intepat in ceva. Nu se vedea nimic si am plecat la culcare cu shitzulicii, setterul ramanand la partet. Pe la 4 dimineata au inceput shitzulicii sa latre foarte alarmati, am coborat si l-am gasit pe setter plin de sange de la bot pana la labe.
Nu mai am timp, continui mai tarziu daca te intereseaza.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca vrei sa il mai ai , misca-l. Cat poate , progresiv, zilnic daca iti permite timpul. Este un caine de talie mare, greu. Daca il trage culcusul , in curand nu il mai tin muschii sa se ridice de jos. Crede-ma , este un calvar sa il vezi cum latra de neputinta. Trebuie sa il scoti la plimbare , nu ce misca el in curte ca nu ajunge. Am avut un Presa Canario pana in primavara lui 2021 cand m-a parasit , era cat cainele tau , doar ca Presa nu are blana. Cat este al tau cu blana , atata era Presa al meu numai cu piele . Probabil ca a fost cel mai mare din Romania ...eu unul nu am vazut nicaieri unul mai mare si mai puternic. Imi tragea un Ford Ranger pus pe liber si o facea cu multa placere.  A intrat in iarna lui 2020-2021 bine , dupa care a inceput sa se ridice tot mai greu. Ala a fost semnalul. Starea s-a degradat rapid. Cat timp l-am plimbat , se vedea ca nu mai poate si ca abia ajunge acasa , dar cu tot mai multe pauze, pana la urma ne faceam tura prin oras. Cand a inceput sa scoata limba pana la coltul strazii , am priceput ca asta a fost .
Palpeaza-l in zona ficatului. Cainii care suporta tratamente medicamentoase de lunga durata si care nu mai sunt activi sa puna metabolismul in functiune , incep sa aiba presiune pe ficat. Iti va spune el cand o sa il palpezi chiar si usor , ca o sa il doara. Da-i mancare mai putina si mai calitativa. DAca l-ai tinut pe boabe , da-i boabe pentru molosoizi , dar jumatate din ratia indicata ca oricum este mai lenes . Daca mai manca si oase si mancare gatita , da-i si oase dar atentie mare , nu exagera . Da-i doar cat sa isi ia proteina si calciul , ca altfel , daca este inactiv nu digera si mai rau ii faci .
Scoate-l zilnic la plimbare. Nu poti tu , pune pe cineva. Miscarea il tine la varsta si talia asta .

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Miscare zilnic obligatoriu si supa de oase de vita cum a spus Fredee, in supa ii pui si curcuma praf, nu da bani pe suplimente de curcuma ca sunt exagerat de scumpe. Tinteste sa consume vreo 3-5g de curcuma praf zilnic.

Nu uita si de ulei de peste.

Edited by vinciun, 26 December 2021 - 23:03.


#26
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
La multi ani tuturor!

Am fost plecat 5 zile, de craciun si, de comun acord cu o farmacista veterinara, i-am dat, inainte sa plec, previcox 227 mg, 2 zile, o pastila si jumatate pe zi. Ideea era ca, nefiind eu acasa, nu avea cine sa-l plimbe/observe. Efectele s-au vazut destul de rapid, a devenit mai vioi si se ridica mult mai usor de jos.
Suplimente articulatii nu-i mai dau (a primit +40zile, doza recomandata). L-am trecut pe supa de oase de vita combinata cu boabe de slabit. Urmeaza si ulei de peste si celelalte.

Problema este alta, de ceva timp: plimbarea!
Se bucura ca plecam la plimbare dar traseul vrea sa-l aleaga el. Evident prin cateva locuri cu caini, cu care se incaiera la gard. Daca nu-l duc unde vrea se aseaza in patru labe si nu-l mai urnesti.
Am in buzunar o punguta cu recompense, insa, de exemplu, daca nu gaseste la un gard pe nimeni, nu vrea sa plece de acolo (parca vrea sa astepte respectivul caine sa apara). Lucrul acesta nu s-a intamplat in trecut!

Pe de alta parte, uneori mergem 2,3 km alteori 500m (posibil sa se simta obosit, uneori, nu stiu)

Ca urmare, i-am dat o pauza la plimbari si-l agit cat pot prin curte.

Ceva sfaturi?

Zilele astea voi vorbi si cu veterinarul pentru o consultatie, radiografie, etc.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca ii dai previcox, trebuie sa-i dai si un pansament gastric fiindca acest medicament irita stomacul.

#28
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
Intrucat am observat ca ii miroase urat gura (a hoit), am reusit, cu foarte mare greutate, sa ma uit ce are si sa fac cateva poze (mai mult ca sigur are si dureri fiindca nu ma lasa sa-l ating).
Din ce am citit, poate fi o hiperplazie gingivala sau doar o inflamare a gingiilor datorita tartrului.
Am trimis poze si veterinarului insa nu mi-a raspuns, inca.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   321.02K   12 downloads
  • Attached File  2.jpg   277.73K   10 downloads
  • Attached File  3.jpg   256.76K   10 downloads
  • Attached File  4.jpg   374.5K   12 downloads

Edited by pvsilviu, 17 January 2022 - 09:47.


#29
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Ce mai faceti? Daca esti dispus sa mai spui!
Ma lovesc de exact aceleasi probleme, dar cu un caine de 7 ani si jumatate si 24 kg, metis de ciobanesc sau (cum zicea cineva) ciobanesc spaniol/catalan.

#30
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
Din pacate l-am pierdut anul trecut, in februarie.
Greu de spus, ce a avut cu adevarat.
Rememorand, concluzia mea a fost ca a avut dirofilaria si fiind un caine puternic, a rezistat un an. Ultimele analize aratau probleme la inima, rinichi, ficat si pancreas.

Cei de la cabinetul veterinar au avut dreptate cand au spus ca avea 100 kg. Dupa cateva luni bune de dieta, plus ultimele 2 luni, cand nu a mancat aproape nimic, eu si cu fii-miu, abia am putut sa-l urcam in portbagaj pentru al ingropa (si nu suntem firavi).

Acum am un ciobanesc german, 1 an si 5 luni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate