Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Baterie iPhone 11

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AndrwC

AndrwC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2021
Salut, recent am cumpărat un iPhone 11 de pe eMAG și as vrea sa stiu dacă e normal ca Intr o luna de folosire la nivel normal e ok sa scadă viata bateriei la 97.

#2
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nu este normal. Indiferent cum l-ai incarca. Era nou sau resigilat?

Edited by paul_kelso, 23 December 2021 - 10:17.


#3
AndrwC

AndrwC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2021
E nou nouț

#4
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Este si nu normal.
Trebuie sa intelegeti odata ca cu bateriile litiu ion este loterie.
Daca nimeresti lot bun te tine bateria si 10 ani / 50%.
Daca e din lot prost iti moare dupa 1 an.
Nu sigur dar am impresia ca astea care se vand in europa de est nu sunt din aceleasi loturi ca si la altii pentru ca am vazut produse apple destinate pentru arabia care aveau baterie inca la 100% dupa 1 an dar astea luate din ro la toate incep sa scada dupa cateva lunii

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sper ca intelegi ca o baterie nefolosita se degradeaza la fel ca si una in utilizare, nu? Daca telefonul a stat (la propriu) fara a fi incarcat periodic (daca a stat sigilat, e clar), degradarea bateriei este similara cu a unui telefon utilizat.

Nu mai stiu procentele (X luni cu bateria neincarcata (stat cu 0% incarcare) inseamna Y% de luni de utilizare).

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

 AndrwC, on 23 decembrie 2021 - 07:03, said:

Salut, recent am cumpărat un iPhone 11 de pe eMAG și as vrea sa stiu dacă e normal ca Intr o luna de folosire la nivel normal e ok sa scadă viata bateriei la 97.

Nu-i ok, am avut si eu 11-le si dupa 4 luni, era tot la 100%.

#7
AndrwC

AndrwC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2021
Și ce ar fi bine sa fac?

#8
oswy

oswy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.10.2005
Salut, cumparat in luna Mai si sunt la 98%. L-am incarcat si cu incarcator rapid si cu cel lent.

#9
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Am eu un 11Pro, după un an avea tot 100%, după încă 6 luni e la 89%. La mine a scăzut semnificativ acel procent cu fiecare upgrade major de IOS.

#10
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Tineti cont ca acel rating al sanatatii bateriei nu spune toata povestea.

Apple se angajeaza sa fabrice baterii la iPhone 11 cu capacitate de minim 3110 mAh, insa tehnologia nu permite fabricarea acumulatorului la fix capacitatea dorita, deci se depaseste cu cateva procente.
Daca de exemplu bateria ta a iesit cu 8% mai mare, ai toate sansele ca dupa 10 luni de light usage, ea inca sa nu fi scazut sub 3110 mAh capacitate la incarcarea maxima si deci inca sa raporteze 100% health.

In luna decembrie 2021 deja se mareste destul de mult intervalul de la ultimul iPhone 11 fabricat. Prin urmare bateriile acelea care au tot stat pe rafturi s-au degradat incet, dar sigur. Asadar, daca dupa cateva luni ai constatat ca iti scade sanatatea bateriei cu ~1% pe luna, nu e nicio problema.

Daca bateria era defecta si-ar fi pierdut repede capacitatea si o gaseai la 85% in mai putin de 6 luni (sa zicem).

Edited by reventon, 23 December 2021 - 17:23.


#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 AndrwC, on 23 decembrie 2021 - 07:03, said:

Salut, recent am cumpărat un iPhone 11 de pe eMAG și as vrea sa stiu dacă e normal ca Intr o luna de folosire la nivel normal e ok sa scadă viata bateriei la 97.
E ok nu te mai stresa degeaba... Traieste-ti viata linistit! :-)

In primul rand ca procentul ala este o estimare. Asa cum ti s-a explicat deja bateriile nu sunt fix 100%. In general au putin peste 100% (daca ai avea un Macbook cu Coconut Battery ai vedea exact amperajul mai mare decat cel "declarat" de producator). De asta sunt oameni pe aici care spun ca luni de zile le-a ramas bateria la 100%

I11 este un telefon deja vechi de 2 ani. Daca ai nimerit un model fabricat acum 1-1.5 ani atunci asa se explica. Apropos: ai la el cutie din aia groasa cu incarcator si casti? Sau cutie "slim" care are doar cablu de incarcare?

#12
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Eu am un 11 Pro, cumparat prin iunie, nou, sigilat, este fabricat pe 23/08/2020 pentru piata din Franta/Germania, bateria este fabricata pe 21/07/2020 are acum 50 de cicluri de incarcare si este la 98% pe telefon si 97% in 3uTools!

#13
AndrwC

AndrwC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2021
Cel slim, doar cu cablu

#14
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Cat va tine acumulatorul la Iphone 11.Copilul vrea sa-l ia de pe flick.Are obiceiul sa-l foloseasca intens.Oare trebuie sa- l incarce de doua ori pe zi?

#15
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Eu zic ca da. Eu am 11 pro și are un pic peste 2 ani. Dacă îl folosesc intens trebuie încărcat încă o data. Bateria e la 85%.

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
La 11 notmal tine batetia mai mult ca la 11 pro (ca e mai mare).

Chestia cu intens este subiectiva! Pe mine ma tinea aproape 3 zile. Daca se joaca 2 ore Fortnite o sa ii manance enorm (ca se incalzeste, etc).

As zice ca i11 are un battery life foarte bun in general!

#17
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
11-le meu ala normal ma tine 8 ore de tiktok non stop, de la 100 la 25 cu 85% stare baterie, cei drept eu nu joc mai nimic, doar tiktok si messenger.

#18
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Multumesc.Se si joaca si sta tot timpul cu ochii in el,mai ales de cand a investit in krypto.Zic sa nu regrete,ca,cica la el,ca nu consuma la fel ca android ca are alt sistem de operare.Acum are un Huawei pro smart 2019 cu acum. de 4300 si abia il tine o zi.Dar i-a bagat cineva in cap ca Iphone cu acum. de 3000 si ceva parca,tine mai mult ca cel vechi.Instaleaza toate porcariile si ai este lene sa opreasca procesele care nu ai sunt necesare.

Edited by SUPERMEGARAPTOR, 07 June 2022 - 21:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate