Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

SUV sau Break?!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand bugetul nu te ajuta deloc ! Poate un Logan Break !
La spatiu e simplu , citesti cati litri de portbagaj are fiecare masina si le compari .
SUV sau Break , depinde unde conduci , daca ai nevoie de garda mare la sol SUV...daca nu Break . Daca esti si putin vitezoman , SUV fara suspensie electronica...nu .
PS - SUV/Break , 4x4 si Diesel forever , sau macar cat ne mai lasa astia !

#20
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
La 7000 daca ai noroc gasesti o Octavia, daca nu te grabesti chiar si Superb, neaparat break si diesel, de prin 2010-2012 (vei mai avea nevoie de 1000-2000 de euro sa faci reparatiile necesre). Cele pe benzina sunt naspa, modelele mai noi, de prin 2017-2018 sunt okay, insa in acest caz mai trebuie sa scoti bani din buzunar.
Daca vrei mai nou trebuie sa lasi mai jos stacheta: Kia Ceed SW sau Hyundai i30 SW (poate gasesti si i40) sau de ce nu Logan break. Astea pot sa fie si pe benzina, insa majoritatea au motoare de putere medie.
SUV-ul e o masina complet inutila si nepractica. Poate daca stai undeva la sat cu strazi neasfaltate si unde iarna nu da nimeni zapada ti-as recomanda un Duster 4x4, asta are cit de cit caracteristici offroad, insa in niciun caz nu te gindi la Ford ecosport sau alte pokemonuri asemanatoare.

#21
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
pe astea le conduc eu
crossover Peugeot 3008 .. 520 litri portbagaj , fara roata rezerva, masina de 4,45 m lungime
tourer Opel Astra K.. 540 ltr si roata de rezerva normala .. 4,7 m lungime

aparent 3008 e mai scurt iar portbagajul nu cu mult mai mic

castiga preferata romanului , Octavia 1.9 TDI Euro 4 sau cat o fi, ca oricum nu conteaza la noi
cel mai maaaare posibil portbagaj . bun si daca ai de dus legume la taraba, la piata. sau scroafa la monta

Edited by LeoT, 23 December 2021 - 21:57.


#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009

 DeliriumSilence, on 23 decembrie 2021 - 08:58, said:

Ia diesel nu te lua dupa astia, un Tiguan 2.0 TDI, nu o lesinatura pe benzina care consuma 15, doar nu o sa mergi doar in oras, il mai scoti in weekend la aer.
Prietene...delirezi! :-D

Cu un 2.0 TDI poti sa il scoti in fiecare weekend afara din oras; daca faci drumuri zilnice prin oras, drumuri scurte si blocat in trafic => ai omorat complet motorul (turbina, EGR, injectoare, etc). Tu habar nu ai care este modul de utilizare al initiatorului, dar o dai cu dizelache in fata. In plus: ce 2.0 TDI in mintile lui gaseste in bugetul ala? Ceva Tiguan obosit si care re minim 300k km (dar probabil 119k km in bord ca sa atraga cumparatorii).

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 BaXXXon, on 23 decembrie 2021 - 12:39, said:

Ai 2 copii si nevasta ? De cand ?
Mai citeste dracu ce se cere nu te mai baga in seama ca nu e despre tine si loganu tau.

N-am Logan bre
Am si eu familie, unde mergi tu cu familia cu portbagajul plin ? Zici ca plecati in concediu zilnic

#24
VLADDy87

VLADDy87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.10.2021
Modul de utilizare a mașinii va fi mai mult în oraș, uneori sa zic 1 data pe luna inafara. Nu sunt fan Dacia, eu zic ca la 7000 mai pot încerca și alta marca,nu am pretenția la o masina aproape noua, undeva pana în 10 - 11 ani vechime, mulțumesc de răspunsuri.

#25
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ia-ti masina care iti place , viata e scurta
toate se strica intr-o zi, toate cer bani de intretinere
nu cred ca ai nevoie de parerea cuiva pt un bun care sa il folosesti tu.
chiar crezi ca parerologii astia de serviciu iti vor binele ?


#26
VLADDy87

VLADDy87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.10.2021

 pimi, on 24 decembrie 2021 - 08:27, said:

ia-ti masina care iti place , viata e scurta
toate se strica intr-o zi, toate cer bani de intretinere
nu cred ca ai nevoie de parerea cuiva pt un bun care sa il folosesti tu.
chiar crezi ca parerologii astia de serviciu iti vor binele ?


Dacă ar fi asa sa-mi iau masina care mi-o doresc sigur nu as mai întreba aici pe forum as merge direct în reprezentanta as pune banii jos și aceea e... Dar asa neavând nici unul dintre modele ma refer la SUV sau break, am cerut diferite opinii. Ca îmi vrea cineva binele sau nu e problema fiecăruia apreciez și selectez comentariul fiecăruia indiferent de interes sau plictiseala. 😁

#27
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Break, un Audi sau Passat

Edited by MariusEXxTREME, 24 December 2021 - 13:28.


#28
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 VLADDy87, on 23 decembrie 2021 - 01:21, said:

Salutare tuturor, vin sa ca cer și vouă un sfat/ o opinie referitor la alegerea unei mașini, bugetul este de 7000 €, am 2 copii și as vrea sa va întreb ce anume îmi recomandati SUV sau break? Diesel sau benzina. Dacă îmi puteți oferi și câteva modele as aprecia. Multumesc si Sărbători fericite tuturor!


Cred ca am de vazare ce trebuie, pejo 308 sw, an 2012, motor 1,6 hdi, verifica jurnal pe forum, pret bun - 20000 lei.
Spor :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate