Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Accident City Insurance

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 fozy1919, on 22 decembrie 2021 - 21:47, said:

Schimba cu ceva?ca inca nu au trecut 24 de ore de la accident.

Nu ati inteles ce e cu 24 ore, sau vreti sa intimadati / trageti timp sa pedepsiti mai mult pe celalalt.
Dar unii o sa aveti surprize cand va ia carnetul si voua fiind nevinovati in accident.


 BaXXXon, on 22 decembrie 2021 - 23:59, said:

Il poti da in judecata pe vinovat.

Da poti, dar daca iti da asigurarea, pe ce baza il dai in judecata?
Ca  Nu  a mirosit  (intuit) cu un an dinainte ca City va da faliment?
Dupa aia poti si sa pierzi si sa platesti avocatii + procesul.

Edited by MembruAnonim, 23 December 2021 - 03:14.


#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 26.06.2009

 fozy1919, on 22 decembrie 2021 - 21:47, said:

Schimba cu ceva?ca inca nu au trecut 24 de ore de la accident.
Daca ai completat amiabila NU mai poti merge la Politie; si invers!

 BaXXXon, on 22 decembrie 2021 - 23:59, said:

Il poti da in judecata pe vinovat.
zici tu? Oricum zici prost! Daca ala are asigurare la o firma care era pe piata atunci => hai pa! Te adresezi FGA si te rezolva ei!

 fozy1919, on 22 decembrie 2021 - 20:33, said:

Stie cineva care sunt pasii urmatori de urmat?De city bininteles nu pot ,cui trebuie sa ma adresez pentru a constata dauna?

Va multumesc!
pe site-ul FGA iti downloadezi cererea, completezi si trimiti tot acolo. Va dura putin pana fac constatarea si apoi raspunsul lor.

#21
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 MembruAnonim, on 22 decembrie 2021 - 22:49, said:

Nu e asa de naspa cu FGA, chiar iti dau banii mai repede decat City. In loc sa suni la City suni la FGA, constatare - duci la service si gata !

In ultima vreme au aparut  o gramada de intermediari care mizeaza pe faptul ca lumea e speriat de asigurarile City,  si te pun sa vinzi polita pe jumate din banii care i-ai primi. Nu inteleg cum de lasa guvernul asa speculatii si semi-inselatorii ...

esti tu asa sigur ca nu e naspa sau vorbesti in necunostinta de cauza ,cand eu am depus la FGA documentele necesare pentru despagubire pe 1 octombrie si nici pana azi nu am primit nici macar nr de inregistrare vorbiti unii pe aici sa va aflati in treaba ,pentru initiator sper sa nu ai dauna mare si sa ti o repari pe banii tai , asta a fost si norocul meu pot spune ca a fost doar julita bara spate aia e ...o trec la pierderi

#22
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 danvlas, on 22 decembrie 2021 - 20:40, said:

Daca ai decontare directa la asiguratorul tau, mergi la el. Daca nu... FGA. (Dumnezeu cu mila, fara sa fiu prea religios din fire)
Si eu sunt la mana FGA.
Am avut un eveniment in luna septembrie, cu o săptămână înainte să falimenteze City.
Am avut noroc că mi-a ieșit dosarul de daună.
De asemenea am trimis Anexa 10 la FGA pe 28 septembrie...Din câte mi s-a spus , începând cu 1 decembrie urmează să se efectueze plățile.
Când urmează sa intru în posesia banilor,D-zeu cu mila,vorba ta ..... poate fi peste câteva zile sau peste cateva luni.

#23
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 baubig, on 23 decembrie 2021 - 17:23, said:



esti tu asa sigur ca nu e naspa sau vorbesti in necunostinta de cauza ,cand eu am depus la FGA documentele necesare pentru despagubire pe 1 octombrie si nici pana azi nu am primit nici macar nr de inregistrare
Nu ești singurul,si eu am trimis la ei Anexa 10 pe 28 septembrie, încă nu am primit nr de înregistrare.
În urmă cu vreo lună am reușit să vb la telefon cu FGA,mi-a cerut nr de dosar daună si adresa de mail, apoi mi-a confirmat că cererea mea a ajuns in baza lor de date iar plățile urmează să se facă începând cu 1 decembrie.
Și că număr de înregistrare voi primi în momentul când imi vor procesa cererea(ciudat).

Edited by missionnad, 23 December 2021 - 18:43.


#24
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 missionnad, on 23 decembrie 2021 - 18:39, said:

Nu ești singurul,si eu am trimis la ei Anexa 10 pe 28 septembrie, încă nu am primit nr de înregistrare.
În urmă cu vreo lună am reușit să vb la telefon cu FGA,mi-a cerut nr de dosar daună si adresa de mail, apoi mi-a confirmat că cererea mea a ajuns in baza lor de date iar plățile urmează să se facă începând cu 1 decembrie.
Și că număr de înregistrare voi primi în momentul când imi vor procesa cererea(ciudat).

nu mai vedem nici un ban colegu" eu mi am luat gandul oricum ...am dat 500 de lei am vopsit bara si aia e...nici cu vinovatul nu am nimic si dc sa i fac rau cum zic unii pe aici ca politie,tribunal etc...omul avea asigurare valabila nu are vina el pana la urma toti gresim ...si de aia avem asigurare valabila

#25
fozy1919

fozy1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2016

 baubig, on 23 decembrie 2021 - 20:58, said:

nu mai vedem nici un ban colegu" eu mi am luat gandul oricum ...am dat 500 de lei am vopsit bara si aia e...nici cu vinovatul nu am nimic si dc sa i fac rau cum zic unii pe aici ca politie,tribunal etc...omul avea asigurare valabila nu are vina el pana la urma toti gresim ...si de aia avem asigurare valabila
Da,sunt perfect de acord cu treaba aceasta,ca platim asigurare fix pentru evenimente de genul..si pana la urma cred ca aia o sa fie solutia si la mine.Sa imi repar masina si aia e:)

 MembruAnonim, on 23 decembrie 2021 - 03:14, said:

Nu ati inteles ce e cu 24 ore, sau vreti sa intimadati / trageti timp sa pedepsiti mai mult pe celalalt.
Dar unii o sa aveti surprize cand va ia carnetul si voua fiind nevinovati in accident.
De unde ai dedus ca doresc sa intimidez pe cineva?Ca daca doream sa fac rau...nu faceam amiabila si mergeam la politia si ii lua permisul.
Eu am intrebat in sensul ca daca e la politie ,se rezolva mai repede.




Da poti, dar daca iti da asigurarea, pe ce baza il dai in judecata?
Ca  Nu  a mirosit  (intuit) cu un an dinainte ca City va da faliment?
Dupa aia poti si sa pierzi si sa platesti avocatii + procesul.


#26
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
Daca nu te grabeai sa faci amiabila,aveai procesul verbal de la politie pentru reparatie
Mergeai cu el la FNAS si nu mai aveau ce cauta cu constatarea.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 fozy1919, on 23 decembrie 2021 - 21:46, said:

De unde ai dedus ca doresc sa intimidez pe cineva?Ca daca doream sa fac rau...nu faceam amiabila si mergeam la politia si ii lua permisul.

Nah scuze fozy, din experienta mea ca eu asa am patit :

Am fost vinovat, initial fix soferul  sa  rugat de mine, el nu a vrut sa riste nimic  - poate isi pierdea jobul, puncte penalizare etc. - desi eu am recunoscut vina,  
Deci am facut amiabil. Soferul a sunat patronul (proprietarul )  dar ala  nu a vrut sa vorbeasca sau sa vina la intalnire. Ok fac amiabil, dau xeroxuri, bat palma cu Soferu,  recunosc vina !

A doua zi dupa ce au trecut 22 ore ma suna Patronul (proprietar)  ca  nu e ok  el credea ca  amiabil = ii dau bani cam 1000 ron cash
(pentru  usa) , ca amiabilul hartie  ia timp si  el castiga bani cu masina lui,  tre reparat ASAP. Si zicea ca el nu a semnat nimic, nu ma cunoaste nu ma vazut,  deci patronul merge la politie.

Am zis dute frate, 22 ore nu ai vrut sa vorbesti cu noi,  eu am copia dupa amiabil (care am facut cu soferul tau)  si chiar daca imi ia permisul politia nu ma intere !  
Dar  poate iti ia tie, domn patron, permisul chiar daca nu ai fost acolo.
(ceea ce stiam ca  politia mie nu imi ia permisul nici pentru accident nici pentru  ca nu am mers la Politie,  si daca totusi  imi ia,   eu ii  dau in judecata pe toti ca am copia amiabilului. )
Mai 2 -3 telefoane de incercare de intimidare  si am zis ca sun avocatul meu, in fine asa de frumos sa linistit domnul patron Posted Image

==================================================================================

deci  repet:   AMIABILUL  nu  e OBLIGATORIU !!!
Amiabilul a fost inventat pentru 2 baptisti zambareti, care amandoi vad "autoturismele" doar ca pe niste "ustensile de transport din A in B" !!!
(adica chiar se inteleg, nu tin la masini - sa vrea reparatii cu piese originale, vopsit nuanta la fel, etc).

Edited by MembruAnonim, 23 December 2021 - 23:07.


#28
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Mi-a bagat fga banii cu greu, 5 luni 17000€, dauna, mai am o dauna de 5000 si ceva €, mai avem de asteptat. Vreo 6 luni stai, acum in acest moment sunt la nivelul lunii octombrie ziua ~10 cu daunele. De unde stiu? Pile

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pielea, on 23 decembrie 2021 - 23:10, said:

Mi-a bagat fga banii cu greu, 5 luni 17000€, dauna, mai am o dauna de 5000 si ceva €, mai avem de asteptat. Vreo 6 luni stai, acum in acest moment sunt la nivelul lunii octombrie ziua ~10 cu daunele. De unde stiu? Pile

Tot rau in bine,  gandeste-te  ca City insurrance  nu iti baga 17.000 Euro  nici in 1 an / no way, gaseau ei ceva scris cu litera mica !

#30
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ninu m-am gandit nicio clipa ca nu primesc banii insa am mirosit ca ei stiau de faliment de-aia au taraganat cu plata, pana a ajuns fga, la butoane

#31
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 fozy1919, on 22 decembrie 2021 - 20:33, said:

Buna seara,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra,am fost azi implicat intr-o tamponare usoara...eu fiind pe drumul cu prioritate.Am completat amiabila cu celalalt conducator auto,problema e ca are asigurare la City Insurance.Stie cineva care sunt pasii urmatori de urmat?De city bininteles nu pot ,cui trebuie sa ma adresez pentru a constata dauna?

Va multumesc!


Stimate coleg.
Am citit integral toate postările la solicitarea dvs..
Plecând de la premizele și și datele prezentate în cererea dvs. vă voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere, va conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.
Având în vedere că societatea City Insurance a fost declarată în stare de faliment, puteți să vă adresați :
1. Fondului de Garantare a Asiguraților - FGA (pentru informații suplimentare accesați site-ul „www.fgaromania.ro”) și să urmați procedura stabilită de acesta, sau
2. Instanței de judecată competente urmând a chema în judecată proprietarul autovehiculului vinovat și șoferul care l-a condus în momentul respectiv. Aceste 2 entități (persoane juridică + fizică sau doar persoane fizice) vor avea posibilitatea să solicite instanței ca daunele să fie achitate de asiguratorul lor (City Insurance reprezentată în prezent de FGA) sau să le plătească din surse proprii. Aceasta ar fi modalitatea de a cere orice fel de daune (materiale – inclusiv pentru lipsa de folosință a autovehiculului până la data reintrării în posesia lui în perfectă stare de funcționare, morale, medicale – survenite ulterior încheierii actului de constatare a accidentului, cheltuieli de judecată, etc.). Cu mențiunea că aceste daune vor trebui dovedite. Se poate solicita inclusiv ca plata daunelor să fie achitate direct reparatorului și dvs. personal într-un termen clar și exact stabilit de la data comunicării lor (exemplu : 2 zile calendaristice), în caz contrar stabilindu-se penalități concrete. Acceptarea unor asemenea solicitări de către instanța de judecată va depinde foarte mult de modul cum vă veți susține cauza personal sau prin interpuși (avocați). Totodată va trebui să luați în calcul durata de timp destul de mare care va trece până la obținerea unei hotărâri definitive și irevocabile.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate