Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Accident City Insurance

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
fozy1919

fozy1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2016
Buna seara,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra,am fost azi implicat intr-o tamponare usoara...eu fiind pe drumul cu prioritate.Am completat amiabila cu celalalt conducator auto,problema e ca are asigurare la City Insurance.Stie cineva care sunt pasii urmatori de urmat?De city bininteles nu pot ,cui trebuie sa ma adresez pentru a constata dauna?

Va multumesc!

#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Dauna o constata agentul City Insurance. Se constata de catre agentul de asigurari al vinovatului sau poti proceda dupa schema constatarii on-line de pe site-ul City Insurance.
Va trebui sa faci poze CLARE dupa cum specifica acolo, sa completezi TU toate datele ce ei le cer conform exemplarelor de pe amiabila.
Las si pe altii sa vina cu completari.
Bafta!

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca ai decontare directa la asiguratorul tau, mergi la el. Daca nu... FGA. (Dumnezeu cu mila, fara sa fiu prea religios din fire)

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In principiu vei vedea banii , dar nu astepta pana iti deconteaza ei. Iti vor face o oferta ( agentul constatator) , pe care este bine sa o accepti ( de obicei valoareaeste intre reparatie la dealer si reparatie in regie proprie ). Daca nu accepti oferta, se retrimite , te reprogrameaza , poti sta si un an sa iti vezi banii . DAca accepti rapid oferta , se poate sa intri in decontarile aferente primului trimestru, adica vei lua banii undeva pe la sfarsitul lui aprilie anul viitor .
Nu vei repara masina pe bani iasigurarilor in nici un caz. O faci pe banii tai si dupa aia astepti sa sa ti se vireze de la asigurari .
Pentru o suma mai consistenta , poti pasa agentului constatator ...o sticla de ceva bun ...dar pana in 70 de lei .

Edited by JurasikMan, 22 December 2021 - 20:57.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Jurasik, aia e calea standard. Omu' a fost lovit de City, care nu mai e standard.

#6
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Nici macar pe agentul constatator nu o sa-l vezi. Am patit exact asa acum o luna. Nici macar nu au raspuns (telefon, email etc). Adio. Adica eu mi-am luat adio. Tu poti sa mai incerci si, daca te descurci cumva, spune-ne si noua.

#7
fozy1919

fozy1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2016

View Postrouterboard70, on 22 decembrie 2021 - 20:39, said:

Dauna o constata agentul City Insurance. Se constata de catre agentul de asigurari al vinovatului sau poti proceda dupa schema constatarii on-line de pe site-ul City Insurance.
Va trebui sa faci poze CLARE dupa cum specifica acolo, sa completezi TU toate datele ce ei le cer conform exemplarelor de pe amiabila.
Las si pe altii sa vina cu completari.
Bafta!
De cei de la City Insurance nu pot da,e post telefonic dezactivat...

View Postdanvlas, on 22 decembrie 2021 - 20:40, said:

Daca ai decontare directa la asiguratorul tau, mergi la el. Daca nu... FGA. (Dumnezeu cu mila, fara sa fiu prea religios din fire)
In concluzie trebuie sa completez formularul acela on-line...dar de fapt nu o sa primesc nimic.

View Postaidept1, on 22 decembrie 2021 - 21:05, said:

Nici macar pe agentul constatator nu o sa-l vezi. Am patit exact asa acum o luna. Nici macar nu au raspuns (telefon, email etc). Adio. Adica eu mi-am luat adio. Tu poti sa mai incerci si, daca te descurci cumva, spune-ne si noua.
Deci de fapt suntem in jungla..nu mai primim nici o despagubire...luam toti masini de 1000 euro si aia e:(

#8
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
trebuia sa mergi la politie,iti facea constatarea si iti dadea hartie de reparatie, nu sa faci amiabila.

#9
fozy1919

fozy1919

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2016

View Postadrianitza, on 22 decembrie 2021 - 21:40, said:

trebuia sa mergi la politie,iti facea constatarea si iti dadea hartie de reparatie, nu sa faci amiabila.
Schimba cu ceva?ca inca nu au trecut 24 de ore de la accident.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Nu te ajuta cu nimic chiar daca nu au trecut inca 24 de ore fiindca odata facuta amiabila nu mai ai voie la Politie. In declaratia pe care ai da-o la Politie semnezi printre altele ca nu ai facut amiabila si nici nu vei face; daca declari in fals, a se vedea Codul Penal.

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nici cu Politia nu se rezolva mai repede. Tot la FGA ajunge.
Ca aparare, la o masina mi-am facut RCA cu decontare directa. 850 lei.
La cealalta am RCA City. Relax, in 25 ani nu am lovit pe nimeni ca sa folosesc asigurarea mea ;)

#12
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Am patit si eu ceva de genul zilele trecute, taica-meu a fost lovit de un dobitoc cu ba ma vezi, ala are RCA la City.

In principiu va trebui sa te adresezi FGA-ului, ai pe site mai multe link-uri, va trebui sa completezi cateva cereri si anexe si sa le trimiti lor pe email.

E destul de stufoasa treaba, eu am preferat sa ma duc la brokerita la care fac RCA-urile la masini, i-am dat niste banuti si s-a ocupat ea de tot, acum astept banii cu toate ca va dura cateva luni.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e asa de naspa cu FGA, chiar iti dau banii mai repede decat City. In loc sa suni la City suni la FGA, constatare - duci la service si gata !

In ultima vreme au aparut  o gramada de intermediari care mizeaza pe faptul ca lumea e speriat de asigurarile City,  si te pun sa vinzi polita pe jumate din banii care i-ai primi. Nu inteleg cum de lasa guvernul asa speculatii si semi-inselatorii ...

Edited by MembruAnonim, 22 December 2021 - 22:50.


#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postfozy1919, on 22 decembrie 2021 - 21:47, said:

Schimba cu ceva?ca inca nu au trecut 24 de ore de la accident.
Il poti da in judecata pe vinovat.

#15
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015

View Postfozy1919, on 22 decembrie 2021 - 21:47, said:


Schimba cu ceva?ca inca nu au trecut 24 de ore de la accident.
te ajuta politia ,ca nu mai face figuri constatatorul de la asigurari, sa nu iti plateasca.
E valabil si la ceilalti gen euroins.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View PostBaXXXon, on 22 decembrie 2021 - 23:59, said:

Il poti da in judecata pe vinovat.




Bineinteles, va poate da si pe dumneavoastra ca aveti catelusa ca avatar si deranjeaza privirii desi e super pentru unii, totusi cu ce rezultat, celalalt este legal acoperit de polita.

Edited by Ion_Bumbu, 23 December 2021 - 00:04.


#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Cat timp are o asigurare valabila...

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Asigurarea la City este valabila pina la termenul platit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate