Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afisaj consum mașini cu GPL din fabrica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
spiridus2021

spiridus2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2021
La mașinile cu GPL din fabrica apare în computer-ul de bord consumul pe gaz separat fata de cel pe benzina?
Indica în bord câți km mai poți merge cu gazul pe care îl ai în butelie?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
da. pana si la ultimul model de Logan apare asta. nu iti poate garanta nimeni ca la toate.

sunt atat de multe care sa vina cu asa ceva din fabrica? intreb si eu

#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu apare separat, deoarece computerul de bord nu are de unde sa stie daca masina merge pe GPL sau pe benzina. Cind mergi pe GPL, computerul de bord va crede ca mergi tot pe benzina si va indica si el ce poate, in functie de cum stie sa calculeze ECU consumul de benzina. Sint foarte multe variabile si depinde de la o masina la alta (in functie de cum calculeaza ECU consumul)

Dany_Darke, la Logan este foarte posibil ca functionarea pe gaz sa dea total peste cap computerul de bord si sa indice total aiurea. Nu sint sigur, insa vezi topicul meu in care intrebam cum sa montez "micinosul" pentru prostit nivel benzinei din rezervor, ca sa nu mai scada "acul" la bord cind masina merge pe gaz si sa te trezesti cu becul rosu aprins, cu toate ca tu ai rezervorul plin (cu benzina).

Sint multe SH cu GPL montat pe dincolo in urma cu peste 10 ani, prin Germania, Olanda, etc. (montat in fabrica)

Edited by reborn_21, 22 December 2021 - 19:38.


#4
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,887
  • Înscris: 13.11.2016
La Logan 3 computerul de bord arata separat consumul de gpl fata de cel pe benzina.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postreborn_21, on 22 decembrie 2021 - 19:38, said:

Nu apare separat, deoarece computerul de bord nu are de unde sa stie daca masina merge pe GPL sau pe benzina. Cind mergi pe GPL, computerul de bord va crede ca mergi tot pe benzina si va indica si el ce poate, in functie de cum stie sa calculeze ECU consumul de benzina. Sint foarte multe variabile si depinde de la o masina la alta (in functie de cum calculeaza ECU consumul)


Prietene..esti in urma cu tehnologia. Iti arata separat consumul de gpl la Logan.

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postmariovrs, on 22 decembrie 2021 - 20:04, said:


Prietene..esti in urma cu tehnologia...
Am aflat deja de la colegul al-padrino. Se pare ca exista si exceptii (si eu este clar ca nu le cunosc, mai ales ca nu-i domeniul meu principal de activitate)

Ce rau esti :D
Care tehnologie ? Adica aia a  Loganului scos anul asta? Pai atunci hai sa schimbam titlul topicului in : "Logan 3 produs de citeva luni, stie sa afiseze separat consumul de gpl ?"

Daca tu esti la curent cu tehnologia, poti da exemple de alte masini care stiu sa faca treaba asta :D
(ca sa fiu si eu rau :D )

#7
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020

View Postreborn_21, on 22 decembrie 2021 - 22:20, said:


Am aflat deja de la colegul al-padrino. Se pare ca exista si exceptii (si eu este clar ca nu le cunosc, mai ales ca nu-i domeniul meu principal de activitate)

Ce rau esti :D
Care tehnologie ? Adica aia a  Loganului scos anul asta? Pai atunci hai sa schimbam titlul topicului in : "Logan 3 produs de citeva luni, stie sa afiseze separat consumul de gpl ?"

Daca tu esti la curent cu tehnologia, poti da exemple de alte masini care stiu sa faca treaba asta :D
(ca sa fiu si eu rau :D )

As dori sa aflu și eu alte exemple de  3-4 mașini care mai fac asa ceva

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu merg pe GPL de peste 10 ani cam asa: 300 km pe gaz si 100-150 km pe benzina. La masina mea (Opel Mokka din 2016) am avut montata instalatia de catre dealerul Radacini. Inainte de Opel am mai avut un Fiat Linea, cu instalatie montata la o firma din Bucuresti. Am, deci, peste 100-120 mii de km pe GPL. Nu am avut probleme, insa am economisit o multime de bani. Nu am avut afisaj separat pentru GPL si pentru benzina, la masinile mai noi se pare ca e posibil. La mine, calculatorul de bord imi arata consumul pe benzina, chiar daca eu merg pe gaz, nu are de unde sti ca primeste un alt combustibil. Totusi, in aceleasi conditii de drum, daca merg pe benzina imi apare, spre exemplu, un consum de 6,5 l/100 km, daca trec pe gaz imi apare 8-8,2l/100 km. Masina merge la fel, ba chiar mai bine pe gaz as putea spune. In momentul in care cu 100 lei mergi peste 320 km de ce m-ar mai interesa afisajul separat ? Oricum, nici la masinile nemodificate acest afisaj nu este 100% corect. Daca iei in considerare o masina cu GPL, da, merita sa faci acest pas. Eu chiar cred ca viitorul ar trebui sa sune a combustibil pe hidrogen si GPL, nu electric, mai ales datorita problemelor legate de baterii si a lipsei statiilor de alimentare/autonomiei. Un rezervor de GPL se umple intr-un minut si, impreuna cu un rezervor plin de benzina, imi permite sa fac peste 1000 km fara sa alimentez. De ce as mai vrea ceva electric ? Dar, in fine, nu asta era intrebarea topicului...  Posted Image

Edited by ionut76, 23 December 2021 - 11:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate