Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

DDNS prin domeniu.go.ro pe router ASUS RT-AC68U

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostZnevna, on 23 decembrie 2021 - 07:44, said:

Pana acum, dupa activarea DDNS-ului din contul digi, trebuia o reconectare a contului PPPoE, altfel nu functiona DDNS-ul (nu-si lua IP-ul din sesiunea PPPoE deja existenta) s-a schimbat acest lucru?

Habar n-am, dar dns-ul functioneaza cum am mentionat, teoretic nu trebuie nicio reinintiare a sesiunii pppoe - in cazul de fata.
Poate apare vreun binevoitor sa testeze (cu dig de preferinta).

#20
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
S-a tot testat, stim cum functioneaza. Credeam ca stii tu de ceva schimbari.
La conectarea contului PPPoE se asociaza IP-ul primit pe acel cont cu DDNS-ul setat de tine pentru acel cont.
Daca-l activezi fara sa dai reconectare (sau restart la router/ont) acel DDNS nu va returna nimic, intrucat n-a primit niciun IP, inca, la urmatoarea reconectare va primi.
Acel TTL mentionat de tine n-are nicio legatura cu treaba asta.

#21
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005
au reusit sa intru in router de la distanta prin ddns ... deocamdata prin domeniu.asuscomm.com ... camerele le vad pe laptop prin domeniul creat (asus), dar acum am alta problema: NVR-ul, care este la alta locatie fata de camere (tot in reteaua digi), nu le vede decat cu adresa IP numerica (xx.zzz.zzz.zzz), nu recunoaste domeniul dupa nume, iar cand se schimba IP-ul trebuie setate din nou adresele IP numerice ale camerelor Posted Image ... in NVR la adresa IP  am introdus nume.asuscomm.com si nu vede camera, in schimb daca bag adresa IP numerica curenta le vede Posted Image ... am actualizat si FW la router, degeaba, tot nu recunoaste adresa dupa domeniu

Edited by a_stefane, 23 December 2021 - 14:22.


#22
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
La fel cum functioneaza acel domeniu.asuscomm.com ar trebui sa-ti functioneze si domeniu.go.ro
Referitor la camere, nu le poti adauga in NVR ca adresa DNS, trebuie sa le pui IP-ul, corect comportamentul descris de tine.
(Sau poate or fi si NVR-uri care accepta DNS pentru camere, nu stiu, n-am intalnit).
Nu zic ca e rau sa expui camerele direct pe internet, e foarte rau.
Sa rezolvi problema, folosesti un VPN (site-to-site) intre cele doua locatii, astfel vei folosi IP-urile interne ale acelor camere, IP-uri care nu se schimba.
De preferat sa ai subnet diferit in cele doua locatii (192.168.x.0/24 in una si 192.168.y.0/24 in cealalta).

Edited by Znevna, 23 December 2021 - 14:33.


#23
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005
in cazul VPN cum zici aici, este necesar un PC sa mearga continuu la locatia camerelor si inca unul unde este NVR-ul?

Edited by Ravy, 23 December 2021 - 16:21.


#24
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu, doar doua routere care stiu sa faca VPN intre ele, si sa-ti "duca" prin VPN banda necesara pentru stream-ul camerelor de supraveghere.

Edited by Znevna, 23 December 2021 - 14:50.


#25
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005
cu un asus RT-18NU si unul RT-AC68U se poate?

Edited by Ravy, 23 December 2021 - 16:21.


#26
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Din pacate ambele stiu doar rolul de VPN Server (PPTP) nu si rolul de client deci nu se pot folosi cu firmware-ul nativ stabili o legatura point 2 point intre cele 2 site-uri ; posibil totusi ca NVR-ul sa aiba optiunea de client VPN .
De asemenea exista optiunea sa pui pe unul din ele un firmware alternativ care sa contina si optiunea de client VPN .

#27
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
RT-AC68U Specificații

Quote

Client VPN L2PT: Da
Client VPN OVPN: Da
Client VPN PPTP: Da
Server VPN IPSec: Nu
Server VPN OVPN: Da
Server VPN PPTP: Da

Posted Image
Te uiti in meniurile de pe routere si afli ce optiuni ai.

Edited by Znevna, 23 December 2021 - 15:34.


#28
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005
cum stiu daca NVR-ul are client VPN? ... unde verific?

Edited by Ravy, 23 December 2021 - 16:22.


#29
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,773
  • Înscris: 30.08.2006
Ai 2 locatii, 2 ip-uri si 2 abonamente, inclusiv 2 subdomenii ddns. iti faci cont si pentru cealalta locatie.

#30
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Asa.. si cum face VPN cu cele doua subdomenii?

#31
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005

View PostLeo2006, on 23 decembrie 2021 - 21:05, said:

Ai 2 locatii, 2 ip-uri si 2 abonamente, inclusiv 2 subdomenii ddns. iti faci cont si pentru cealalta locatie.

am facut cont ddns in ambele locatii ... mai departe cum fac? ... server vpn la router camere si client la router NVR? ... cum accesez camerele in NVR?

#32
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Daca intr-adevar router-ul din punctul cu NVR-ul are si client VPN (in specificatii scrie ca are insa in documentatie nu apare ) atunci te vei conecta cu acesta la router-ul cu VPN server folosind user-ul/parola create .
Pt. ca router-ele nu cred ca au cunostinta de split-VPN in momentul acesta tot traficul din punctul cu NVR-ul iti este routat prin VPN si in consecinta limitat de viteza pe care o poate avea acest tunel (in functie de procesoarele router-elor) ; de asta ideal ar fi fost ca NVR-ul in sine sa aiba client VPN a.i. doar el sa fie afectat de limitare .
  • In NVR adaugi camerele cu IP-urile lor de LAN din locatia in care sunt

  • Daca ai noroc si e facuta corect implementarea in router-ul cu VPN server atunci nu mai trebuie sa faci nimic ; daca nu ai noroc e posibil sa fi nevoit sa adaugi pe acesta o ruta statica pt. ca camerele sa poata ajunge in subnet-ul pt. VPN din care va primi IP clientul VPN ( router-ul  sau NVR-ul) . Cu ruta static adaugata ar trebui ca si camerele sa poata comunica cu NVR-ul si asta e tot .
Eventual daca ai spune ce model sunt camerele si NVR-ul am putea vedea in documentatie daca e posibila o alta solutie mai eleganta .

Edited by me_iauras, 24 December 2021 - 11:42.


#33
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Mica si neinsemanata mea problema s-a rezolvat: a fost schimbat routerul Digi din ZTE in Huawei.
Merge reteaua (wireless se vede cu tot lanul), merge forwardarea si ddns (dar ala mergea si inainte). :) iupii

#34
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
AP isolation. :)

#35
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005
salut ... ma poate ajuta cineva in setarea DDNS pe un router RT-AC68U, cu domeniu.go.ro oferit de RDS? ... la suport tehnic RDS nu se poate apela, intrucat acorda consult doar pentru echipamentele lor ... prin domeniu.asuscomm.com am reusit ddns, dar as dori sa incerc si prin domeniu.go.ro ... am creat domeniu.go.ro in digicare, am verificat propagarea pe www.whatsmydns.net si este ok ... cum fac? ... in optiunile DDNS in router imi apar cateva servere ddns, cum fac sa utilizez domeniu.go.ro?

Attached Files


Edited by a_stefane, 07 March 2022 - 16:11.


#36
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca e ok ce mai doresti sa setezi pe router?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate