Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce nu a devenit Romania republica dupa 1918?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: Credeti ca Romania ar fi trebuit sa devina republica dupa Marea Unire? (36 member(s) have cast votes)

Credeti ca Romania ar fi trebuit sa devina republica dupa Marea Unire?

  1. Da (7 votes [19.44%] - View)

    Percentage of vote: 19.44%

  2. Nu (28 votes [77.78%] - View)

    Percentage of vote: 77.78%

  3. Nu stiu (1 votes [2.78%] - View)

    Percentage of vote: 2.78%

Ar fi schimbat cu ceva situatia de la sfarsitul anilor '30 daca deveneam republica?

  1. Da (10 votes [27.78%] - View)

    Percentage of vote: 27.78%

  2. Nu (23 votes [63.89%] - View)

    Percentage of vote: 63.89%

  3. Nu stiu (3 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

Vote Guests cannot vote

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Credeti ca daca Romania ar fi devenit republica imediat dupa Marea Unire, altfel ar fi aratat situatia din 1939-1940 sau soarta noastra ar fi fost la fel? Poate ca daca am fi fost republica (fie pur parlamentara fie semi-prezidentiala sau prezidentiala), n-am mai fi avut dictatura carlista de la sfarsitul anilor '30, nici fuga de raspundere a partidelor politice care facusera Unirea, cand a fost vorba sa preia ei puterea in timpul razboiului, poate ca daca partidele politice s-ar fi implicat, alaturi de un presedinte curajos, in gestionarea razboiului si a ultimatumului rusilor cu privire la Basarabia, am fi gestionat altfel situatia, n-am fi cedat-o fara niciun foc de arma...O chestiune atat de importanta s-a votat doar in consiliul de coroana, sa nu uitam ca in timpul diktatului de la Viena noi nu mai aveam nici parlament functional si nici partide politice (doar partidul unic al lui Carol, impus in 1938)! Lui si numai lui i se datoreaza faptul ca am cedat Basarabia, noi practic dupa moartea lui Ionel Bratianu n-am mai avut lideri politici capabili, cu vana, care sa preia situatia, sa-si impuna punctul de vedere. Pe cat de mari s-au dovedit Bratienii si Maniu cand au facut unirea, pe atat de mici si de neinsemnati politic ajunsesera in 1938-1939, n-au avut vana sa i se opuna lui Carol, sa-l dea afara de pe tron si din tara mult mai inainte de 1940, in '38 cand a luat-o razna! De ce? Ce se intamplase cu ei in astia 10 ani de cand il chemasera inapoi pe tron pe Carol? De ce au refuzat sa se implice, sa ceara democratie, restabilirea parlamentului, parlamentarismului, samd?
Poate daca am fi devenit la 1918 republica, am fi avut timp suficient pana sa vina comunistii sa cladim o clasa politica inchegata, capabila si responsabila sa tina haturile si sa faca fata venirii si impunerii comunismului, capabila sa se opuna sovieticilor cu orice pret chiar daca ni s-au impus si trimis de la Moscova Pauker si alti politruci dupa razboi. Poate ca unele lucruri s-ar fi schimbat in bine, cumva...Au avut timp suficient in interbelic sa alfabetizeze lumea, sa o convinga ca nu-s chiaburi si burghezi care sug sangele poporului, sa construiasca si sa dezvolte tara asta...si n-au facut nimic, nimic! Marile urbe dar si orasele mijlocii s-au dezvoltat abia dupa venirea comunistilor, care au construit scoli, spitale etc. au alfabetizat populatia, le-au dat acte de identitate etc.

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
am fi fost comunisti si in prezent.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cam singura republica in Europa atunci era proapsat aparuta URSS...

#4
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Tu crezi, ca daca aveam o clasa politica puternica, am fi facut fata Rusilor?

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Noi suntem o tara creata artificial pentru a indeparta un print prusac de la pretentiile tronului imperiului. Tot ce s-a intamplat de atunci incoace a stat sub semnul unor interese mult deasupra capetelor romanilor. Intotdeauna am fot obiectul unor negocieri ale celor puternici, indraznesc sa spun ca am si avut de cateva ori noroc , ca puteam fi un soi de Serbia / Croatia in momentul asta, se putea mult mai rau cu alte cuvinte. Cat de indreptatit era un Hohenzolern sa " stapaneasca" Romania ....este discutabil , dar clar este ca nimeni nu s-a putut opune. Practic am iesit putin de sub influenta Vestului cat timp am mers cu comunistii spre Est . Cand s-a terminat cu comunismul, ne-au pus iar latul de gat ....sau altfel spus , "ne-am reintegrat in marea familie Europeana " . Unii care nu au deschis o carte de istorie in viata lor cred si acum ca asta s-a intamplat.
Desi suntem o tara de mana a doua, nici capitalisti ( ca nu suntem) dar nici comunisti ...(ca deja s-au nascut doua generatii de " democrati liberi si deschisi la minte ) , eu cred ca am avut noroc ca azi suntem in forma in care suntem. Suntem o tara mare , facuta din bucati , si daca tinem cont ca tarile care au fost sute de ani capitale de imperii au suprafata jumatate cat a noastra ....chiar ca am avut o bafta chioara.
Ce s-ar fi intamplat deca baba era mos ? Nici nu conteaza. Nnu puteam face nimic de capul nostru. Lumea nu este libera ( nici in democratia occidentala , indiferent ce spun tinerii spalati pe creieri de propaganda vestica ) . Suntem unelte intr-un razboi vechi, ca natie suntem foarte divizati, extrem de usor de prostit , indiferent ca manipularea se aplica tinerilor corporatisti sau batranilor fosti comunisti .
Va fi mai rau , indiferent de directia in care merge lumea . Noi o vom duce mai rau decat altii , pentru ca suntem cetateni de mana a ...doua , a treia ...inca nici asta nu stim exact .

Edited by JurasikMan, 22 December 2021 - 16:33.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Posteiffel, on 22 decembrie 2021 - 16:27, said:

Cam singura republica in Europa atunci era proapsat aparuta URSS...
Franta nu era republica?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteiffel, on 22 decembrie 2021 - 16:27, said:

Cam singura republica in Europa atunci era proapsat aparuta URSS...

Si republica de la Weimar.

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sa nu o uitam pe cea de la Ploiesti (asta a fost precursoarea).

#9
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

View PostJurasikMan, on 22 decembrie 2021 - 16:31, said:

Noi suntem o tara creata artificial pentru a indeparta un print prusac de la pretentiile tronului imperiului. Tot ce s-a intamplat de atunci incoace a stat sub semnul unor interese mult deasupra capetelor romanilor. Intotdeauna am fot obiectul unor negocieri ale celor puternici, indraznesc sa spun ca am si avut de cateva ori noroc , ca puteam fi un soi de Serbia / Croatia in momentul asta, se putea mult mai rau cu alte cuvinte. Cat de indreptatit era un Hohenzolern sa " stapaneasca" Romania ....este discutabil , dar clar este ca nimeni nu s-a putut opune. Practic am iesit putin de sub influenta Vestului cat timp am mers cu comunistii spre Est . Cand s-a terminat cu comunismul, ne-au pus iar latul de gat ....sau altfel spus , "ne-am reintegrat in marea familie Europeana " . Unii care nu au deschis o carte de istorie in viata lor cred si acum ca asta s-a intamplat.
Desi suntem o tara de mana a doua, nici capitalisti ( ca nu suntem) dar nici comunisti ...(ca deja s-au nascut doua generatii de " democrati liberi si deschisi la minte ) , eu cred ca am avut noroc ca azi suntem in forma in care suntem. Suntem o tara mare , facuta din bucati , si daca tinem cont ca tarile care au fost sute de ani capitale de imperii au suprafata jumatate cat a noastra ....chiar ca am avut o bafta chioara.
Ce s-ar fi intamplat deca baba era mos ? Nici nu conteaza. Nnu puteam face nimic de capul nostru. Lumea nu este libera ( nici in democratia occidentala , indiferent ce spun tinerii spalati pe creieri de propaganda vestica ) . Suntem unelte intr-un razboi vechi, ca natie suntem foarte divizati, extrem de usor de prostit , indiferent ca manipularea se aplica tinerilor corporatisti sau batranilor fosti comunisti .
Va fi mai rau , indiferent de directia in care merge lumea . Noi o vom duce mai rau decat altii , pentru ca suntem cetateni de mana a ...doua , a treia ...inca nici asta nu stim exact .
Generalități. Nimic concret. Se potrivește la fel de bine oricăror altor țări.

#10
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Pai iugoslavia ceoslovacia ucraina si noi suntem facuti din restul de la invinsii in ww1 adica de la puterile centrale.

Nu stiu daca si polonia o parte belarus.

Totusi lumea buna au preferat sa n-o imparta complet cu neamurile astea sarace asa ca au mai ramas parti din austria ungaria germania.

Dupa ww2 iarasi invinsii au mai pierdut din teritorii imbuibandu-se uniunea sovietica

Cred ca daca dupa ww1 germania ramanea mai mare si prusia tot pe acolo iar polonia mai catre est de asemenea si imperiul austro-ungar in limitele dinainte de ww1, cred ca Hitler ajungea in ww2 pana la moscova nemaiavand impedimentele de spatiu si oponentii prin unele tari ocupate ulterior.

#11
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Posteiffel, on 22 decembrie 2021 - 16:27, said:

Cam singura republica in Europa atunci era proapsat aparuta URSS...
Nu uita și de Polonia și Cehoslovacia, care au sfârșit în a fi înghițite de comuniști după 1945.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttoto_riina, on 22 decembrie 2021 - 16:16, said:

...
poate ca daca partidele politice s-ar fi implicat, alaturi de un presedinte curajos,
...
Poate...

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostNephthyis-Maat, on 22 decembrie 2021 - 16:58, said:

Generalități. Nimic concret. Se potrivește la fel de bine oricăror altor țări.
In clipa asta sunt mai curios de ce un user cu 46 de postari in aproape 8 ani de softpedia da un raspuns la o asemenea postare ( ma refer la postarea mea ) ....decat de subiectul topicului .
Asta o fi setarea alarmei ?

Edited by JurasikMan, 22 December 2021 - 17:56.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttoto_riina, on 22 decembrie 2021 - 16:16, said:

Credeti ca ...
Ce rost mai are?
Mergem înainte, asta e!

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostJurasikMan, on 22 decembrie 2021 - 16:31, said:

Noi suntem o tara creata artificial pentru a indeparta un print prusac de la pretentiile tronului imperiului.
Ramura Hohenzollern-Sigmaringen nu e prusacă și nu a avut pretenții la tronul imperiului. Îi confunzi cu ramura de Brandenburg.
Aberația cu artificialul nu o comentez.

View PostJurasikMan, on 22 decembrie 2021 - 16:31, said:

Tot ce s-a intamplat de atunci incoace a stat sub semnul unor interese mult deasupra capetelor romanilor. Intotdeauna am fot obiectul unor negocieri ale celor puternici, indraznesc sa spun ca am si avut de cateva ori noroc
Ca orice altă țară mică.

View PostJurasikMan, on 22 decembrie 2021 - 16:31, said:

Practic am iesit putin de sub influenta Vestului cat timp am mers cu comunistii spre Est . Cand s-a terminat cu comunismul, ne-au pus iar latul de gat ....
Înțeleg că ești de părere că ne-a fost rău înainte de comuniști și bine cu comuniștii. Și de vină sînt străinii (...ne-au pus...) în timp ce noi sîntem niște mielușei inocenți duși la tăiere.
Trist.

View PostJurasikMan, on 22 decembrie 2021 - 16:31, said:

ca natie suntem foarte divizati, extrem de usor de prostit ,
Aici ai nimerit-o.

View PostJurasikMan, on 22 decembrie 2021 - 16:31, said:

Noi o vom duce mai rau decat altii , pentru ca suntem cetateni de mana a ...doua , a treia ...inca nici asta nu stim exact .
Sîntem exact ce ne dorim să fim. Restul textelor cu străinii, agenturilii și neputința în fața răilor sînt povești de amețit leneșii și de deviat atenția de la propria lipsă de dorință de muncă.

#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Pana acum toate formele de stat din Romania au dat gres din cauza coruptiei si a hotiei, inclusiv in guvernare si justitie.
De accea, orice forrma de stat este alterata si fara schimbari majore.

#17
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Pai, tocmai pentru monarhie a fost creata Romania iar marea unire a fost cu dedicatie. Restul sunt baliverne scoase de comunisti. Asta nu ne impiedica sa fim patrioti, dar maturizarea unui popor se face anevoios.

#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posttoto_riina, on 22 decembrie 2021 - 16:16, said:

Credeti ca daca Romania ar fi devenit republica imediat dupa Marea Unire, altfel ar fi aratat situatia din 1939-1940 sau soarta noastra ar fi fost la fel?

Da,s,ar fi opus lui Hitler cu 5 carute trase de boi si 3 avioane biplane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate