Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ecran OLED Burn-In: Cât de îngrijorat ar trebui să fii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013
De cât timp îl folosești ? Ai făcut vreun test pentru burn in ? Bara de Windows sau icon-urile nu au lăsat urme ?

#38
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am un 65B7 care are 3 ani și pe fond roșu, monocolor, e vizibil "NEWS ALERT" de la digi... Da' măcar sunt la curent cu știrile! Bine, nu e foarte vizibil, decât în condiții optime, să zic așa.
Și ca să se vadă că nu mă deranjează în mod deosebit, din ianuarie 2021 mi-am luat un 77CX. Dar pe ăsta nu îl mai las așa mult pe gigitv.
Oricum, la CX e mai vizibil sistemul anti burn-in, adică unde detectează siglele, în colțuri, se observă cum întunecă o idee fondul siglei, respecti îl face mai cenușiu.
Oled is king, orșcum!

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 eddy_teer, on 23 decembrie 2021 - 19:51, said:

De cât timp îl folosești ? Ai făcut vreun test pentru burn in ? Bara de Windows sau icon-urile nu au lăsat urme ?

De un an si cateva luni. M-am uitat pe cateva teste youtube care ar trebui sa arate eventuale probleme dar nu am vazut nimic suspect.

Bara de Windows se retrage singura , apare doar cand aduc mouse-ul langa ea. Pe desktop nu prea stau deloc, fie navighez pe internet, fie am deschis un joc sau un clip de pe youtube.

Am incercat multe variante de monitoare si televizoare LCD. Nu m-a multumit nimic. In unele jocuri cu ciclu zi/noapte, pur si simplu nu puteam sa ma joc noaptea, imaginea avea fie un black crush teribil fie , daca maream luminozitatea suficent, un negru spalacit de imi venea sa arunc display-ul pe geam.

Cand am trecut pe OLED a fost ca saltul de la caruta la Maybach.

Edited by razor01, 23 December 2021 - 23:39.


#40
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am vazut LCD Samsung cu burnin acum vreo 10 ani.Televizorul a mers vreo 4 ani doar pe stiri cu burtiere, nimic altceva si au ramas imprimate benzile.Parea incredibil eu avand plasme care nu prezentau asa ceva pe vremea aia.
Se vedeau umbrele si cu el stins, cel mai probabil s-a degradat structura filtrelor de polarizare a luminii, nu matricea LCD.Modelele quantum dot nu au filtre de culoare, Samsung isi promova Q-LED cu sigla BURN-IN-FREE.

Edited by FC72, 24 December 2021 - 09:43.


#41
Malte

Malte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.03.2005
"Vorba multa, saracia omului". Iata aici trei tv oled, 55 B7, la primul s-a refuzat inlocuirea ecranului, era depasita perioada de garantie cu vreo sase luni, la celelalte a fost inlocuit ecranul, pe garantie, desi era expirata garantia cu aprox. o luna.

Attached Files



#42
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Malte, on 26 decembrie 2021 - 17:24, said:

"Vorba multa, saracia omului". Iata aici trei tv oled, 55 B7, la primul s-a refuzat inlocuirea ecranului, era depasita perioada de garantie cu vreo sase luni, la celelalte a fost inlocuit ecranul, pe garantie, desi era expirata garantia cu aprox. o luna.
Deci asa arata un ecran afectat de burn-in.

#43
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Deci asa arata un ecran de oled dinainte de 2017 afectat de burn, da.
Acum dacă vorba lunga sărăcia omului normal ca pozele nu vin la pachet cu explicații privind modul de vizionare si de exploatare.
Dar da, B7 le pe cat de bun a fost a avut si probleme cu retentie/burn. Am avut unul aproape 2 ani si l am dat fara sa aiba vreo problema cand l-am schimbat cu fz-ul. Ez950 era identic cu B7 calibrat. Nu a meritat schimbul

#44
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013
Mie îmi place să mă relaxez în fiecare zi privind știrile PRO TV fără să schimb canalul. Dacă am să cumpăr un TV OLED și burtiera este prezentă în permanență vreo oră, în cât timp credeți că se va prăji ecranul ?

Edited by eddy_teer, 27 December 2021 - 08:56.


#45
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Hai ma terminati cu "prostiile" astea. Tv ala de sus a mers ore n sir pe zi pe posturile alea si avea și un panou mai sensibil sau poate alte probleme. B7 le meu nu a avut niciun fel de probleme cu retenția si a avut si cel mai uniform panel dintre toate OLED urile pe care le am avut.
Nu stiu daca a avut probleme după ce l am dat insa avea aproape 2 ani.

#46
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013
Da´ la știri te-ai uitat cu orele ?

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Daca te uiti la stiri cu orele , mai ales in zilele astea si pe posturi romanesti , risti sa faci burn in in zona neuronala mai degraba decat pe ecranul unui amarat de OLED.
Ce stiri sa urmaresti? Sunt creo 4 posturi woke curate si unul cica "de partea poporului"Posted Image .

#48
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,947
  • Înscris: 25.04.2016
Oledu e pentru filme in special.
Stirile urmarite continuu si emisiuni de varietati sunt pentru lcd.

#49
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 edigee, on 27 decembrie 2021 - 11:35, said:

Daca te uiti la stiri cu orele , mai ales in zilele astea si pe posturi romanesti , risti sa faci burn in in zona neuronala mai degraba decat pe ecranul unui amarat de OLED.
Ce stiri sa urmaresti? Sunt creo 4 posturi woke curate si unul cica "de partea poporului"Posted Image .
Televizorul pe care vrea sa il cumpere colegul nostru de forum va fi mai mult folosit de parintii sai care se uita doar la posturile tv difuzate prin cablu.

#50
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,947
  • Înscris: 25.04.2016
In cazu asta nici nu trebuia sa se gandeasca la oled. Orice lcd si cat mai ieftin merge.

#51
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 MMike, on 27 decembrie 2021 - 12:48, said:

In cazu asta nici nu trebuia sa se gandeasca la oled. Orice lcd si cat mai ieftin merge.
Colegul nostru vrea ca atunci cand se uita si el  la acel tv, foarte rar, sa aiba o imagine cat mai buna posibil.Din punctul meu de vedere, in aceasta situatie ar trebui sa opteze pentru varful de gama premium la lcd, cu conditia ca pretul acelui lcd sa nu fie mai mare sau apropiat de oled. Un lcd, varf de gama, model anul 2021, dupa ce apar modelele anului 2022, cumparat anul viitor, in primavara, la un pret de circa 3500 lei, ar fi solutia optima.

Edited by max_01, 27 December 2021 - 13:02.


#52
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,947
  • Înscris: 25.04.2016
Tot lcd sa ia, daca se uita foarte rar si restul sunt stiri.
Nu merita sa de nici prea multi bani pe un lcd in cazu de fata.

Daca va fi utilizat multe ore pe zi si lcd-ului i se va degrada panou.

#53
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008
bun de vazut si asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGUSZM1tIHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Un articol din anul 2020, despre Burn-In.
https://www.thefastc...d-should-you-be

Edited by max_01, 19 January 2022 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate