Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ecran OLED Burn-In: Cât de îngrijorat ar trebui să fii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostiZet, on 22 decembrie 2021 - 15:24, said:

Adica.. trebuie sa ma uit la tv "cu portia"? Imi face tv-ul programul si nu ma pot uita la ce vreau, cand vreau, cat vreau? Sony/LG/Panasonic/Philips imi spune mie, dac liber, cum sa folosesc televizorul?

Cam asa suna reactia clientilor din magazine cand li se spune de burn...
Pentru ca habar nu au ce inseamna oled.Ei doar stiu ca are cea mai buna imagine.Si atat.Foarte putini se documenteaza in prealabil.
Si ce au facut majoritatea cumparatorilor dupa ce au fost informati?Au mai cumparat oled?

View Postedigee, on 22 decembrie 2021 - 17:23, said:

Ba stiu chiar foarte multi.
Fiind mai nou pe aici nu stii cate zeci de poze pun utilizatorii care-si cumpara OLED, cu teste de uniformitate.
Si asta de vreo doi ani incoace sau chiar mai bine.
Chiar si zeci de mii de persoane, ca sa nu ma limitez la zecile de persoane pe care le amintesti, sa fie care  stiu de burn-in, reprezinta o foarte mica minoritate  din totalul cumparatorilor de aparate tv, inclusiv a celor care isi cumpara pentru prima data un oled.
Eu datorita tie si altora, oameni foarte bine documentati, care vorbesc in cunostinta de cauza am aflat anumite aspecte foarte utile care m-au facut sa abordez cu totul altfel achizitia unui aparat tv.

View PostValmont43, on 22 decembrie 2021 - 17:21, said:

Daca fenomenul burn in era atat de des, atunci n-ar mai fi scos si laptopuri cu ecran oled. Or se stie ca la un laptop majoritatea imaginilor sunt statice...
Cred ca acolo este altfel tehnologia.Ecranul are alta compozitie.Cred ca este ca si la ecranele telefoanelor inteligente cu ecran oled.

Edited by max_01, 22 December 2021 - 18:00.


#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu-s ce sa zic, eu am un LG B8 de aproape 3 ani...n-am nicio problema de burn in si va jur ca nu l-am menajat. Am si 2 console de joc conectate la el si au fost zile cand a functionat si 10-12 ore pe TV. Momentan nu exista burn in, daca apare voi anunta.

#21
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Au batut si Samsung moneda pe acest aspect pana au ajuns sa faca si ei TV-uri cu OLED ... ma rog de anul viitor.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Uzura ecranelor AMOLED se traduce prin atenuarea luminozitatii, culori sters si burn in. Cel din urma, este efectul de memorie de pe alte ecrane. Si asa cum anvelopele masinilor se tocesc daca utilizezi masina, la fel apare si burn in-ul, 100% dintre AMOLED-uri.
Acest efect se observa pe fonduri rosii, verzi si albastre (RGB).
DFaca aveti un telefon de un an si l-ati folosit in acest timp, efectul va fi vizibil. Si eu ziceam ca nu am asa ceva pe Note 8, dar surpriza, la o verificare mai atenta, era acolo. Raman arse, imaginile statice (la OLED, AMOLED etc, nu prea exista imagini fixe - acestea se misca uneori imerceptibil, aceasta fiind si ideea), pentru a proteja diodele luminiscente organice, ca asta se intampla. Se ard cate putin.

#23
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
E foarte simplu. Poți face un poll. Cu 3 răspunsuri. 1. Am TV OLED si am burn, 2. Am TV OLED si n-am burn 3. N -am TV OLED dar imi place sa-mi dau cu părerea.

Problema e ca se vor găsi destui nebăgati în seama sa voteze total de-ampixu.


Sau te uiti aici.
https://www.avforums...ear-on.2271166/

Lasa Romanica. E ani lumina in spate. Asta e tristul adevar.
Ce vei vedea acolo e ca din 2017 s-au schimbat niste chestii esențiale la panourile OLED.

#24
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Asta e chestia cu drobul de sare!

#25
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostAndreiNR, on 22 decembrie 2021 - 20:09, said:

Lasa Romanica. E ani lumina in spate. Asta e tristul adevar.
Din pacate, asa este.

View PostAndreiNR, on 22 decembrie 2021 - 20:09, said:



Sau te uiti aici.
https://www.avforums...ear-on.2271166/
Ce vei vedea acolo e ca din 2017 s-au schimbat niste chestii esențiale la panourile OLED.
Sa inteleaga lumea ca afirmatia din aceasta fraza nu mai este valabila la panourile fabricate din anul 2017, incoace?,,Imaginile statice sau grafica de pe un ecran contribuie major la această problemă. Aceasta include logo-urile afișate în colț în timp ce vizionați unele canale TV, afișarea de bannere de știri sau zona în care apare tabloul de bord când urmăriți sport.
Dar, doar pentru a fi clar, vizionarea a cinci ore de sport într-o zi de duminică nu va da foc ecranului OLED. Cu toate acestea, ar putea fi efectul cumulativ al vizionării aceluiași canal sportiv pe o perioadă extinsă de timp.''

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Este foarte faina statistica pentru posesorii de oled atasata de Andrei, postez direct acel poll: https://www.avforums...public.2197134/

Rezultatele sunt foarte ok (chiar si in condtiile in care pe forum intra multi care au o problema si tind sa voteze sau sa scrie mai mult decat cei care nu au probleme), sa se mai linisteasca cei cu drobul de sare.

Has your OLED TV suffered burn in?
I have a 2018 Panel with burn in. Votes: 12 1.4%
I have a 2018 Panel without burn in. Votes: 174 20.5%
I have a 2017 Panel with burn in. Votes: 65 7.7%
I have a 2017 Panel without burn in. Votes: 239 28.2%
I have a 2016 Panel with burn in. Votes: 124 14.6%
I have a 2016 Panel without burn in. Votes: 188 22.2%
I have a 2015 or earlier Panel with burn in. Votes: 8 0.9%
I have a 2015 or earlier Panel without burn in. Votes: 35 4.1%
I have a 2019 Panel with burn in. Votes: 4 0.5%
I have a 2019 Panel without burn in. Votes: 54 6,4%

Moderator note * Please be aware that the results of this poll do not represent an even demographic. By reading these results one might assume that OLED burn in is a common issue, however its important to remember those who search, visit and vote here will commonly already experience an issue.
Whilst this comparison is nice, it does not take in to consideration everyone who has purchased an OLED TV, nor does it attract people to vote here who do not have OLED burn in compared to those that don't. Not to mention it also doesn't include figures corresponding to how many units have sold. Please take this into consideration when reading these results.

Response to moderators note above:
It is difficult to know whether the poll is biased in favour of burn-in or not. There is a general argument that more people complain on forums than do not because those with a complaint are more motivated to find a forum on which to complain. In this way any internet poll is biased one way or the other because the voters are self selecting.
However, many of the voters are regular users of the forum - so would have seen this poll irrespective of whether they had an issue or not. Are those without an issue much less likely to click on an AVForums poll that they have already seen? (The answer is nobody can be certain.)
I am not sure how the total number of people who own an OLED is relevant to the discussion.
For a given level of statistical confidence, the required sample size is not dependent upon the size of the total population. For example, if you want a reliable poll of voting intentions for a general election the sample size would be the same for Iceland (population 360,000) as it would be for the UK (population 67 million). A typical voting poll asks fewer than 2,000 people how they will vote. This is out of a voting population of around 47 million.

Ideally someone would randomly select a number of OLED owners (or select them based on TV usage, panel age, etc.) and visit them to check if their TV had burn in. Unfortunately, nobody is going to run such a survey so we are left without knowing the true rate of burn in.

Edited by Mr. Incredible, 23 December 2021 - 10:00.


#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Burn-in zici că e ardere spontană in mintea unora. Dar, la modele relativ noi, e un fenomen la fel de rar (comparativ cu arderea spontană).
Orice imagine statică, cu se pare de fapt a fi statică. Și, din când în când, in momentele de staționare TV-ul își face singur o regenerare.
Așa că nu mai căutați nod in papură. Ai bani de oled, e cea mai bună soluție.

#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Am mai scris eu am un 65B7 si 55BX fara urma de burn in, primul are peste 3 ani ultimul sub 1 an si au folosite fara nici o precautie, inclusiv ca monitor PC.
Eu cred ca nu este exclus sa apara dar probabil trebuie un cumul de factori care sa duca la asta.
In afara de timpul indelungat cu imagini statice eu cred ca mai trebuie ceva care a realizeze asta precum temperatura excesiva, ventilatia insuficienta datorita amplasarii, setarile duse la maxim.
Daca vrei sa demonstrezi ca se poate produce burnin, poti face asta, sunt filmulete pe youtube cu obtinerea intentionata dar la utilizare normala nu este un risc major.
Sa nu se confunde cu retentia, uneori pot apare umbre ale imaginilor statice afisate mult dar acestea dispar dupa cateva minute, ore, nu raman permanent.
Pe vremuri plasmele Panasonic aveau retentie, am observat asta dar nu am vazut burnin, ciudat este ca pe Pioneer nu am reusit niciodata sa vad retentie.

#29
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMr. Incredible, on 23 decembrie 2021 - 09:49, said:

Este foarte faina statistica pentru posesorii de oled atasata de Andrei, postez direct acel poll: https://www.avforums...public.2197134/

Rezultatele sunt foarte ok (chiar si in condtiile in care pe forum intra multi care au o problema si tind sa voteze sau sa scrie mai mult decat cei care nu au probleme), sa se mai linisteasca cei cu drobul de sare.

Has your OLED TV suffered burn in?
I have a 2018 Panel with burn in. Votes: 12 1.4%
I have a 2018 Panel without burn in. Votes: 174 20.5%
I have a 2017 Panel with burn in. Votes: 65 7.7%
I have a 2017 Panel without burn in. Votes: 239 28.2%
I have a 2016 Panel with burn in. Votes: 124 14.6%
I have a 2016 Panel without burn in. Votes: 188 22.2%
I have a 2015 or earlier Panel with burn in. Votes: 8 0.9%
I have a 2015 or earlier Panel without burn in. Votes: 35 4.1%
I have a 2019 Panel with burn in. Votes: 4 0.5%
I have a 2019 Panel without burn in. Votes: 54 6,4%

Moderator note * Please be aware that the results of this poll do not represent an even demographic. By reading these results one might assume that OLED burn in is a common issue, however its important to remember those who search, visit and vote here will commonly already experience an issue.
Whilst this comparison is nice, it does not take in to consideration everyone who has purchased an OLED TV, nor does it attract people to vote here who do not have OLED burn in compared to those that don't. Not to mention it also doesn't include figures corresponding to how many units have sold. Please take this into consideration when reading these results.

Response to moderators note above:
It is difficult to know whether the poll is biased in favour of burn-in or not. There is a general argument that more people complain on forums than do not because those with a complaint are more motivated to find a forum on which to complain. In this way any internet poll is biased one way or the other because the voters are self selecting.
However, many of the voters are regular users of the forum - so would have seen this poll irrespective of whether they had an issue or not. Are those without an issue much less likely to click on an AVForums poll that they have already seen? (The answer is nobody can be certain.)
I am not sure how the total number of people who own an OLED is relevant to the discussion.
For a given level of statistical confidence, the required sample size is not dependent upon the size of the total population. For example, if you want a reliable poll of voting intentions for a general election the sample size would be the same for Iceland (population 360,000) as it would be for the UK (population 67 million). A typical voting poll asks fewer than 2,000 people how they will vote. This is out of a voting population of around 47 million.

Ideally someone would randomly select a number of OLED owners (or select them based on TV usage, panel age, etc.) and visit them to check if their TV had burn in. Unfortunately, nobody is going to run such a survey so we are left without knowing the true rate of burn in.
Ca in prezent, panoul oled are cea mai buna imagine și este cea mai recenta tehnologie, este o realitate.
Sigur ca șansele sunt chiar 0, ca televizorul tău sa facă burn-in, dacă îl folosești în cea mai mare parte a timpului, doar pentru streaming și discuri blu-ray.
În statistica postata de Andrei și de tine, cu siguranta cei care au avut parte de burn-in , au folosit majoritar, televizorul,asa cum nu trebuie.Cum este menționat în articolul postat de mine la deschiderea acestui topic.Stat mai mult pe posturi tv cu burtiere(bannere cu flux de date-stiri),mai mult pe un anume post TV,jucat frecvent acel joc.
Nu am cum sa probez ce afirm, însă sunt convins ca cei care au participat la sondaje, mai ales cei care au bifat ca nu au avut parte de burn-in, sunt oameni documentați care știu cum trebuie folosit un oled.Sunt ferm convins ca marea masa a deținătorilor de oled nu participa la sondaje de opinie deși ar fi fain dacă ar face-o.
Cu siguranță, dacă se continua cu dezvoltarea oled, se va ajunge și la un panou care nu va fi afectat de burn-in, indiferent ca te uiți doar la  un anume post tv, de știri,cu banner cu flux de date/stiri.

Edited by max_01, 23 December 2021 - 16:02.


#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred ca se va ajunge acolo pentru ca este o limitare a tehnologiei. La ce spui tu la final pot sa mentionez doar ca stilul ala de utilizare ar putea face burn-in nu numai oled-ul ci si lcd-ul.

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMr. Incredible, on 23 decembrie 2021 - 16:10, said:

Nu cred ca se va ajunge acolo pentru ca este o limitare a tehnologiei. La ce spui tu la final pot sa mentionez doar ca stilul ala de utilizare ar putea face burn-in nu numai oled-ul ci si lcd-ul.

Utilizatorii de lcd care se uita doar la posturile TV, în marea lor majoritate, nu cred ca au avut parte de burn-in.Acest termen/fenomen apare doar la panourile oled, când sunt folosite cum nu trebuie.
Dacă lcd ar fi predispus tehnic la burn-in, cu siguranta datorita numărului urias de vânzări, deja ar fi fost cunoscuta și mediatizata problema tehnica burn-in.

Edited by max_01, 23 December 2021 - 17:30.


#32
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Zici tu asa? Uite ce zice Samsung pe site-ul lor:

Are LED TVs Subject To Burn In?
Last Update Date : May 17. 2018
  

Although much less susceptible than Plasma TVs, LED TVs are still subject to screen burn in (image retention). In general, you should avoid keeping a static picture (that is, a picture that contains no or few moving elements) or a picture with static elements (black bars, black borders, logos, etc.) on your LCD TV for more than two hours at a time. If, for example, you have your TV set to 4:3, and have black borders on the top and bottom, or on the sides, changing the picture size for a minute or two every couple of hours, say during commercials or in between shows, would decrease the chance of screen burn in. Reducing the brightness and contrast of the screen when it is displaying static elements will also decrease the chance of burn in.

If you are using your LED TV as a computer monitor, the same general rule holds true: Avoid keeping a static picture or a picture with static elements (black bars, black borders, logos, etc.) on your LED TV for more than two hours at a time. Make sure you change the image on your screen periodically. Also, if you intend to leave your PC unattended for long periods of time, or you leave the same image on your screen while you work on other things for extended periods of time, you should set up a screen saver that goes on after about twenty minutes, or set up your monitor so that it turns off if unattended for more than twenty minutes.

The advice above also holds true if you are using your TV to play video games. Avoid keeping a static picture or a picture with static elements (black bars, black borders, logos, etc.) on your LED TV for more than two hours at a time. Make sure you change the image on your screen periodically.

Important: Burn in damage is not covered under warranty.

Changing Picture Size If You're Watching TV For Long Periods of Time
If you are watching your LED TV for an extended period of time, and you have black bars, black borders, etc. on the screen, it is a good idea to change the size of the picture occasionally if you can.


https://www.samsung....ect-to-burn-in/

Ce zici de asta colegu? Posted Image

P.S. Este clar la la lcd-uri riscul asta e foarte mic.

Edited by Mr. Incredible, 23 December 2021 - 17:51.


#33
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Să spunem că OLED-ul va face burn in după un an de folosire intensă. Cât de deranjant e acest burn in în utilizarea normală, nu le culori solide sau alte teste de evidențiere a burn in-ului ?

#34
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMr. Incredible, on 23 decembrie 2021 - 17:37, said:

https://www.samsung....ect-to-burn-in/
Ce zici de asta colegu? Posted Image

P.S. Este clar la la lcd-uri riscul asta e foarte mic.

Cei de la Samsung au făcut acea mentiune, în cunoștință de cauza.As zice ca nu exista un risc major de burn-in, la lcd deoarece cel care se uita doar la posturile TV,  are parte, la un interval de circa maxim 20 de minute, de 2-3 minute de pauza publicitara care duce la schimbarea imaginii pe ecran insa același lucru se întâmplă și la oled care însă este mult mai vulnerabil la burn-in.Si cel cu oled și cel cu led, schimba mai des sau rar, într-o zi, postul TV, insa o fac amândoi.
Marea majoritate a posesorilor de lcd, pe care le dețin de ani buni(majoritatea posesorilor de lcd cumpăra alt lcd doar când cel deținut nu poate fi folosit corespunzător, din motive tehnice) se uita doar la posturile TV și cu toate astea nu au avut parte de burn-in.Cu siguranta, din construcție, deocamdata, lcd este mai rezistent la burn-in decât oled.

Edited by max_01, 23 December 2021 - 18:08.


#35
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006

View Posteddy_teer, on 23 decembrie 2021 - 17:58, said:

Să spunem că OLED-ul va face burn in după un an de folosire intensă. Cât de deranjant e acest burn in în utilizarea normală, nu le culori solide sau alte teste de evidențiere a burn in-ului ?

E deranjant un pixel mort/blocat cand ai habar de el, crezi ca petele din poza nu te-ar deranja?

Attached Files

  • Attached File  bi.jpg   96.39K   48 downloads


#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu il folosesc, de cand l-am cumparat, doar ca monitor de PC. Momentan nu am vazut nimic suspect :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate