Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Baterii in serie vs paralel

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Salut!
Vreau sa-mi iau un powerstation si tot sunt putin nedumerit legat de capacitatea acestuia. De ex imi zice ca are  576wh astea inseamna ca la 3.7v are 155ah capacitate.
Insa daca incarc fast sa zic 12V sau mai mult, nu mai are aceeasi capacitate de 155 ah. si un telefon de ex, nu il pot incarca sa zic de 20 ori ci doar de 5 ori(ca idee exemplu)

Intrebare este daca eu incarc un device la 3.7v din usb pot beneficia de toti cei 155ah?


https://dronshop.ro/...-power-station/

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Super tare !   Iti dai seama cat poti vorbi la telefon cu ala,  incarci de cel putin 30x !

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nimic nu se pierde, totul se transforma. Si eu chiuleam de la scoala.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 justice22, on 22 decembrie 2021 - 10:55, said:

Salut!
Vreau sa-mi iau un powerstation si tot sunt putin nedumerit legat de capacitatea acestuia. De ex imi zice ca are  576wh astea inseamna ca la 3.7v are 155ah capacitate.
Insa daca incarc fast sa zic 12V sau mai mult, nu mai are aceeasi capacitate de 155 ah. si un telefon de ex, nu il pot incarca sa zic de 20 ori ci doar de 5 ori(ca idee exemplu)

Intrebare este daca eu incarc un device la 3.7v din usb pot beneficia de toti cei 155ah?


https://dronshop.ro/...-power-station/

Confunzi grav notiunile elementare de fizica....

Acumulatorul ala are 576Wh...
deci daca puterea o imparti la tensiune iti rezulta:

3.7V - 155Ah (576wh)
5V - 115Ah (576wh)
9V - 64Ah (576wh)
12 - 48 Ah (576wh)

Un telefon de top are bateria de aprox 20Wh, la un randament de aprox 75% inseamna ca vei incarca cu acel acumulator cam de 21 de ori un telefon.
Nu conteaza ca incarci la 5V, 9V, 12V sau 20V tot de 21 de ori il vei incarca cu acel acumulator.


Daca nu stai in varful muntelui, sfatul meu e totusi sa cauti un powerbank mai normal (ceva de 30.000mAh) cu care iti incarci telefonul de 5 ori. Cu un acumulator de maxim 120Wh il poti lua oriunde dupa tine, chiar si in bagajul de mana din avion.

Edited by mirel3003, 22 December 2021 - 11:10.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Scrie ca e de 28,8V deci 8 celule pe serie, posibil mai multe serii in paralel, depinde de celule.

#6
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Eu stiu asa: ca daca pui bateriile in serie ai adunat voltajul si ramane amperajul daca le pui in paralel ai adunat amperajul si ramane voltajul. Si asta nu inteleg exact ca acolo am 155Ah capacitatea totala a acumulatorilor legati insa ei sunt legat si in serie si in paralel...

Pe scurt: ma intereseaza sa stiu capacitatea in mAh a powerstationului

Edited by justice22, 22 December 2021 - 11:40.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Capacitatea in Ah e de regula inselatoare.
De exemplu, un powerbank are capacitatea listata in XXXmAh, dar nu-ti spune nimeni ca acea capacitate e de fapt a acumulatorului, considerat la valoarea nominala de 3.6V.
Acel powerbank furnizeaza, sa zicem 5V, deci nu va avea niciodata capacitatea aia listata in mAh pe 5V. Relevanta e capacitatea in Wh, sau energia.
Pe aia o transformi cum vrei. Mai tii seama de eficienta procesului, dar e mult mai relevanta capacitatea in Wh(energia, de fapt) decat in Ah.
So.. tu ai 500Wh, pentru a afla capacitatea disponibila pe 12V, imparti acei 500 la 12 si.. aia e.
Mai pui si un factor de randament, sa zicem 75% si-ti faci o idee.
In cazul ideal, un powerbank de 10Ah, va scoate pe 5V 7.8Ah si pe 12V, doar 3Ah, dar aceiasi energie, aceiasi "forta" de a incarca. Insa foarte putin relevanti acei Ah si mult mai relevant Wh.
Acuma, in final, tu incarci tot un acumulator LiIon listat tot la 3.6v, asta face posibila comparatia directa in Ah, dar daca te referi la amperajul de incarcare, sau la faptul ca ai legati mai multi in serie, atunci se schimba socoteala.
La laptop de exemplu, sunt legati cate 3 in serie iar capacitatea bateriilor e listata in Wh, nu in Ah.

Pe scurt, imparti Wh la numarul de volti si ai Ah. Daca tii seama si de randament, bine, daca nu, la fel de bine. Ai o masura a "cat tine", nu o valoare exacta, dar o masura conforma cu realitatea. Conforma, nu fidela.

Edited by maccip, 22 December 2021 - 12:06.


#8
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Adica daca eu am asa uite: 60 acumulatori intr-un powerstation de 540wh
6 legati in serie x 10 in paralel
Asa am avea 25aheali la 21.6v

Daca eu incarc cu 3.7v am 145ah la dispozitie adica toti amperii din baterii. Aici nu inteleg. Ei fiind legati cate 6 in serie acei Mah nu sunt disponibili pt ca sunt legati in serie pt a obtine voltajul si ce am in paralel, de acolo am milamperii sa zic asa. Cum pot sa am la dispozitie toti miliamperii in cazul asta?
Daca incarc cu 21.6v, am toti cei "reali" 25ah

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Daca-s in serie NU incarci deloc la 3.7V. Deloc.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Daca ai doua celule de LiIon, cu capacitate de 2000mAh si le legi in serie, capacitatea acumulatorului rezultat va fi tot de 2000mAh, insa pe o tensiune dubla.
Daca le legi in paralel, vei avea capacitate dubla, dar la aceiasi tensiune.

In ambele cazuri insa, capacitatea in Wh, va fi aceiasi (dubla, deoarece provine de la 2 celule). Tehnic vorbind, capacitatea in Wh e energie, nu capacitate, insa lumea ii zice capacitate, asa i-am zis si eu, desi stiu ca e incorect.

Edited by maccip, 22 December 2021 - 12:12.


#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
@maccip. multumesc pentru raspunsuri. cred ca am inteles.
@modoran. deci daca nu poti incarca deloc la 3.7 acei 157ah decalarati de producatori sunt cumva o falsi, nu?

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 justice22, on 22 decembrie 2021 - 11:30, said:

Pe scurt: ma intereseaza sa stiu capacitatea in mAh a powerstationului

Nu te ajuta la nimic. Multi dau infornatia asta in forma inselatoare, adunand pur si simplu capacitatile acumulatorilor chiar si cand tensiunea de iesire nu este cea nominala a unui acumulator.

Tot ce conteaza este energia - Wh.
Aia e aceeasi indiferent de tensiune (incluzand niste pierderi de transformare daca e cazul dar fara a schimba fundamental valoarea energiei).

 justice22, on 22 decembrie 2021 - 10:55, said:


La tensiunea de 28.8V@ 576Wh, capacitatea bancului e de 20Ah.

 justice22, on 22 decembrie 2021 - 12:04, said:

Adica daca eu am asa uite: 60 acumulatori intr-un powerstation de 540wh
6 legati in serie x 10 in paralel
Asa am avea 25aheali la 21.6v

Daca eu incarc cu 3.7v am 145ah la dispozitie adica toti amperii din baterii. Aici nu inteleg. Ei fiind legati cate 6 in serie acei Mah nu sunt disponibili pt ca sunt legati in serie pt a obtine voltajul si ce am in paralel, de acolo am milamperii sa zic asa. Cum pot sa am la dispozitie toti miliamperii in cazul asta?
Daca incarc cu 21.6v, am toti cei "reali" 25ah

Ai toti mAh si toti V la nivelul fiecarei celula. Doar ca poti aduna ori tensiunile celulelor la legarea in serie sau poti aduna capacitatile lor la legarea in paralel. Nu poti aduna si tensiunile si capacitatile :)

#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 justice22, on 22 decembrie 2021 - 12:04, said:

Daca eu incarc cu 3.7v am 145ah la dispozitie adica toti amperii din baterii. Aici nu inteleg.
Din motive de marketing e posibil sa adune capacitatile tuturor acumulatorilor si le da o fabuloasa cifra de 145000 mAh.
Dar ei sunt deja legati serie paralel, deci nu ai acces la aceasta capacitate.
Energia conteaza, cum ziceau si colegii, acei Wh (care si aceasta e umflata, ca tu nu descarci acumulatorii de tot, nu ii storci - cum ziceau si colegii, mai inmultesti cu un 0,75)

Edited by TheWarrior, 22 December 2021 - 12:50.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
As zice ca e putin mai mult decat marketing. E inducere intentionata in eroare.

#15
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Am inteles, va multumesc!

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Justice, mai e un aspect. Ce vrei sa alimentezi de la el?
Duce maxim 1200W (pt vreo 20-25 de minute).

 justice22, on 22 decembrie 2021 - 12:55, said:

Am inteles, va multumesc!

Sa vedem :)

Ce powerbank incarca de mai multe ori un telefon oarecare?

Un powerbank cu un pack de 11.1V si 2Ah sau unul de 3.7V si 6Ah?

Intreb pt tine, nu pt mine.

#17
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Vreau sa il am de backup pt diverse.
Ma simt ca la scoala :))
Ambele incarca la fel pt ca au aceeasi WH

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Ai un butoi de 100litri cu apa. 100litri sunt capacitatea.
Acel butoi e ridicat la 10 metri inaltime. Aia e tensiunea.

Cand legi in serie, e ca si cum ai ridica butoiul la 20m. Capacitatea in litri nu se schimba, insa jetul de apa va avea energie dubla.
Cand legi in paralel, e ca si cum ai ridica alt butoi de 100 litri la 10m.
Efortul energetic e tot ala. Ori ridici de la 10 la 20m butoiul, ori ridici alt butoi de la 0 la 10, tot aia e.

Capacitatea electrica se masoara in Coulombi, dar merge si in Ah. Una e sa ai acei coulombi (sarcina electrica) in tensiune mica, alta e sa-i ai in tensiune mare.
Si butoiul cu apa ridicat mai sus, de fapt produce o "tensiune gravitationala", sa-i zicem, care pune in miscare apa. E analog cu tensiunea electrica, potentialul electric, care pune in miscare electronii.

Energia intotdeauna e un produs intre doua marim, una intensiva care descrie "potentialul" sistemului, capacitatea de a produce efecte. Si alta extensiva care descrie "dimensiunea" sistemului.
Ca-i mc patrat, ca-i mv patrat pe 2, ca-i forta inmultita cu deplasarea, ca-i temperatura inmultita cu capacitatea calorica a obiectului fierbinte, ca-i volti inmultiti cu amperi-ora, ca-i  volumul inmultit cu presiunea, ca-i grosimea unui arc inmultita cu gradul de incordare a acelui arc.
Intotdeauna energia e produsul intre o marime care masoara efectul, capabilitatea, impreuna cu o marime care masoara dimensiunea, capacitatea. Sau se poate grupa in felul asta factorii. Indiferent de forma de energie.
Ma rog, sunt 3 marimi, una fiind timpul(care-i si marimea "conjugata" energiei si cauza indirecta a faptului ca energia se conserva), dar deja intram in abstract prea mut si inutil.

Capacitatea in Ah poti s-o vezi ca pe marimea care descrie cantitatea de sarcina aflata la borne, nu descrie si masura efectului acestui "imprumut" de sarcina dintre cele doua borne. Adica cat de incordati sunt acei electroni aflati pe pozitie de a-si lua drumul, care-i capabilitatea lor de a produce efect. Voltajul descrie asta si impreuna formeaza ideea de energie (potentiala) electrica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate