Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Planuri de Pensie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Trist, foarte trist. Spre comparatie, la mine impozitul la casa aia aratoasa de mai sus e practic zero, gradinita pentru doi copii mici m-a costat cam 500 de euro luna (dar cu transport de la si acasa inclus), de cand sunt amandoi la scoala e zero. Asigurare la masina nu am avut decat RCA multi ani ca era masina veche si nu mai merita CASCO, deci 100-200 de dolari pe an RCA-ul si atat.
Perspectivele pentru pensia de stat, peste vreo 30 de ani cand ajung la ea, sunt undeva intre 2000-2500 de euro de cuplu in banii de azi, la care se mai adauga inca vreo 1500-2000 de euro din pilonul doi, daca va mai exista pana atunci. Am senzatia ca in ritmul asta cand o sa iesim la pensie o sa traim cam la fel desi pe tot parcursul vietii noi am castigat de 2-3 ori mai putin.

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
E, nu poate fi chiar așa trist, atita vreme cit cel care a deschis subiectul e dim Canada.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai e usor trist, ca platesti toata viata pentru niste servicii pe care nu prea le folosesti ca esti sanatos cat esti tanar iar daca ai deja copii mari sau n-ai copii nici scoala nu te intereseaza, dupa care cand ajungi la varsta la care sa beneficiezi efectiv de rampe de acces pentru carut si serivicii medicale si plimbari lungi in parcul din spatele casei, nu iti mai permiti sa locuiesti in zona sau in tara aia ca te indoaie taxele si pensia nu mai e suficienta. Copiii pleaca in legea lor si ii mai vezi de Craciun, prietenii de pe-acolo se muta in Florida la caldura, te mai bantuie si singuratatea.
Faptul ca King isi planifica pentru pensie aceleasi venituri le care le previzionez si eu, in conditiile in care el e printre cei avuti si realizati mi se pare ca spune tot.

Edited by MembruAnonim, 23 December 2021 - 18:29.


#40
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Ia luati planuri de pensie de aici, aparent profit garantat !
In timp ce voi / noi cei ce platiti o luati in minus sau cum spune @King,o luam in bot... cei ce administreaza fondurile banuiesc,nu sunt sigur, nu am date confirmate,au platit salariile si bonusturile de performanta la zi,cred  !

https://storage0.dms...1/4-scadere.jpg

https://www.zf.ro/bu...e-2021-20411599

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai in titlu scrie:

În ultimele 12 luni activele P2 au urcat cu 17%, respectiv 13 mld. lei. Scădere de 1 mld. lei în noiembrie 2021

Ce nu e bine?

View PostMembruAnonim, on 23 decembrie 2021 - 18:24, said:

Pai e usor trist, ca platesti toata viata pentru niste servicii pe care nu prea le folosesti ca esti sanatos cat esti tanar iar daca ai deja copii mari sau n-ai copii nici scoala nu te intereseaza, dupa care cand ajungi la varsta la care sa beneficiezi efectiv de rampe de acces pentru carut si serivicii medicale si plimbari lungi in parcul din spatele casei, nu iti mai permiti sa locuiesti in zona sau in tara aia ca te indoaie taxele si pensia nu mai e suficienta. Copiii pleaca in legea lor si ii mai vezi de Craciun, prietenii de pe-acolo se muta in Florida la caldura, te mai bantuie si singuratatea.
Faptul ca King isi planifica pentru pensie aceleasi venituri le care le previzionez si eu, in conditiile in care el e printre cei avuti si realizati mi se pare ca spune tot.


Daca veniturile pe care le previsionzi tu se bazeaza pe legea actuala a pensiilor, fii sigur ca o sa fie puternic diluate pina iesi tu la pensie. Ca visrta si/sau cantitate.
Apoi nu esti atent la discutie, postul initial vorbea de iesit la pensie relativ devreme. Ori aici e o diferenta enorma, una e sa traiesti 10 ani din pensie si cind mori se termina, si alta e sa fii pesnionar 30 de ani si ce ramine (ideal aceeasi cantitate cu care ai inceput) sa ajunga la copii (daca vorbim de investitii vs pensie).
Situatia ta e totusi privilegiata si foarte rara totusi.

Edited by vrajitoruldinoz, 23 December 2021 - 20:13.


#42
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
@nestortthewise
King isi face planuri pentru maine poimaine, tu le faci pentru peste 30 de ani si nu e tot aia. Spui ca impozitul la casa tu te costa (mai) nimic si asta asa e. Dar cat crezi ca o sa mai durezeze situatia asa? Pe masura ce veniturile or sa creasca or sa creasca si taxele. Acum n-as vrea sa te dezamagesc in privinta pilonului 2 de pensie. Ca cineva care s-a ocupat de investitiile in familie, fara sa fiu expert, pot sa-ti spun ca acum vreo 2-3 ani m-am uitat pe portofoliu de investitii la pilonul 2 la BCR. Trebuie sa spun ca desi e etichetat ca "safe" si in teorie asa ar trebui in realitate nu e. Asta in primul rand ca fondurile au fost in majoritate investite in titluri de stat romanesti si in companii romanesti. Iar Romania e o tara ce a avut (si poate avea) multe probleme. De la nationalizari la inflatia galopanta din anii 90. Titlurile de stat au crescut si datorita faptului ca au scazut dobanzile, dar in perioada urmatoare e foarte posibil ca dobanzile sa creasca si valoarea titlurilor sa scada. In plus structura portofoliului (70% fixed, 30% equity) e mai degraba pentru cineva care e interesat in conservarea portofoliului.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sincer, pentru mine pensia de orice fel de la stat o voi considera bonus, la fel ca investitiile in bursa, bani pe care esti dispus sa ii pierzi fara sa te doara. Pe de alta parte sunt constient ca voi munci pana la 65 de ani, intentionez foarte mult sa traiesc la 60 de ani ca la 40, din toats punctele de vedere. Atat cat va depinde de mine, desigur, ca e greu sa te lupti cu biologia. Ma uit la Trump sau Biden cum pot fi presedinti la aproape 80 de ani si prind si eu curaj :)

Edited by MembruAnonim, 23 December 2021 - 20:30.


#44
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Eu nu am nici un plan de pensie si nu mai are nici un rost sa-mi fac acum, la aproape 51 de ani. In Ro am aproape 14 ani lucrati, dar cu facultatea si armata ma incadrez, probabil in jur de 400 de dolari. Din State e posibil sa iau ceva, cu doar 5 ani de munca acolo, dar foarte putin. In curand ma intorc in Canada, am obtinut rezidenta permanenta ptr nevasta si am acceptat prima oferta de munca primita (85K), semnificativ sub ceea ce se plateste.  Bine ca macar imi dau 5 saptamani de concediu. O sa stau un an si sufar de frig in Calgary (luni vor fi -27), si pe urma ma orientez eu cumva, spre o clima mai buna, chiar si cu bani mai putini. Am un copil mic de crescut, deci nici nu se pune problema de pensie anticipata, decit daca ne mutam in Asia. Ma concetrez sa traiesc decent urmatorii 20 de ani, si pe urma vad eu ce fac. Viata este destul de imprevizibila si se poate intimpla orice. Cine stie, poate ma lipesc de vaduva unuia care a strans ca harciogul si a crapat imediat dupa pensie :)))
Ii felicit pe cei si-au pregatit o pensie comfortabila, bravo lor. Ar trebui sa faca un club al lor unde sa laude unul altuia.

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Sint o mulțime de oameni deja morți la 80 de ani, sau mai rău, la pat sau cu probleme de sănătate sau mental in stare proasta. Eu cred ca toți vedem diferențe majore între 25 și 45 de ani, și direcția e numai una. N-are rost sa ne îmbătam cu apa rece.

#46
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
@mangoshake nu cred ca ai iesit prea rau. As zice ca e ok. Daca nu cumva lucrezi pentru vreun startup sau ai experienta cu nu stiu ce lucruri de nisa un salariu de senior in IT in Toronto e pe la 95-100K/an si n-am auzit ca sa incepi cu 5 saptamani de concediu . In plus Alberta n-are provincial tax si tine cont ca in Alberta e cam singurul loc in Canada unde preturile la case n-au luat-o razna. Eu daca as fi in locul tau si cu mintea de acum m-as uita dupa o casa micuta, fara scari ca nu-ti trebuie cand esti batran si as incerca sa ma prinda pensia cu casa achitata. Cum s-a mai scris mai sus impreuna cu sotia ta ai avea la pensie in jur de 32K/an ceea ce nu e rau daca ai casa achitata. Nu stiu cum e in Calgary, dar in Toronto maintenance fee la un apartament/townhouse e scump ($0.70-0.80 sqf sau in jur de 600/luna la townhouse) si din acest motiv as evita apartamentele sau townhouse-urile. Cat despre America, Canada are un acord de pensii cu America si o sa iei ceva. Altfel ar fi trebuit sa ai 10 ani de vechime in America ca sa iei ceva. Daca-ti mai raman si ceva bani la sfarsitul anului sau pe parcurs ti-as recomanda sa-i investesti prin RRSP sau TFSA. In RRSP ti-ar mai da cam 35% inapoi din taxele aferente lor si ai putea ca 35K din RRSP sa-i fololsesti ca avans pentru casa.

@vrajitoruldinoz intr-adevar sunt o multime morti, dar eu stiu o gramada care sunt mai bine sau acceptabil la varste de peste 80 de ani. E rau sa fii si batran si fara bani

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Ma refeream la ce spunea nestor. Toti vrem sa traim sanatosi pina la 80 de ani dar sint destui care nu pot si e greu de prezis in care grup esti. De aia nu e bine sa-ti amini traitul vietiii pentru visrte inaintate.

#48
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmangoshake, on 23 decembrie 2021 - 21:07, said:

Eu nu am nici un plan de pensie si nu mai are nici un rost sa-mi fac acum, la aproape 51 de ani. In Ro am aproape 14 ani lucrati, dar cu facultatea si armata ma incadrez, probabil in jur de 400 de dolari.


Facultatea si armata sunt considerate daca nu ajungi la minimul de 15 ani, altfel nu sunt vechime in munca sa conteze la pensie (adica daca ai deja 15 + ani lucrati).
La fel, daca in Canada nu vei face minimul de ani pentru pensie, se poate completa cu ani din Romania, e acord pentru asa ceva.

Edited by Rosebud09, 24 December 2021 - 08:24.


#49
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020

View PostRosebud09, on 24 decembrie 2021 - 08:23, said:

Facultatea si armata sunt considerate daca nu ajungi la minimul de 15 ani, altfel nu sunt vechime in munca sa conteze la pensie (adica daca ai deja 15 + ani lucrati).
La fel, daca in Canada nu vei face minimul de ani pentru pensie, se poate completa cu ani din Romania, e acord pentru asa ceva.
Da, stiu asta. Am facut si cont la CNPP si urmareasc lunar cate puncte am adunat, de aia am putut estima cam cat pot primi. Aveam (si paote mai este inca) posibilitatea sa mai cumpar vechime, dar matematic e o teapa de mari proportii, ar trebui sa traiesc 120+ ani sa-mi iau banii inapoi. Am optimizat fiscal ca sa raman cu cat mai multi bani si am puncte relativ putine, dar nu imi pare rau.
Daca o casa este 500K in Calgary atunci probabil as putea sa o cumpar cu banii jos (presupunand ca vand casa din RO la cat cred eu ca pot obtine). Lasand la o parte ca nu cred ca e o idee buna sa pun toti banii in casa, sau ca nu imi place sa raman fara cash, nu ma vad traind in frigul ala multi ani, trebuie sa existe si alte variante.
La RRSP poate as pune daca face si angajatorul match dolar for dolar, dar asta de acum nu da nimic. E tarziu pentru mine sa incep ca pun banii acolo, prefer sa ma concentrez pe prezent si cand voi fi multumit cu prezentul ma voi gandi si la viitor. Cea mai buna varianta ar fi sa merg cu nevasta in Asia, sa stam la caldura langa Pacific, nu ma vad mai fericit decit acolo niciunde altundeva cu banii putini pe care ii vom avea (ca va trebui sa ii las fiicei cea mai mare parte).

#50
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
@mangoshake Esti un tip generos! Lasi guvernului in jur de 4.5K cand ai putea sa-i ai tu. La 85K ai putea sa pui in RRSP 18% ~ 15.3K. Conform https://www.eytaxcal...calculator.html pentru 15K contributie la RRSP in Alberta ai primi inapoi cam 4.5K Daca cumva sotia nu lucreaza ar iesii cel mai bine. Faci un cont spousal RRSP (in numele ei tu fiind cel care contribuie) si dupa 3 ani fara nici o contributie in acel cont (poti face conturi separate de RRSP in fiecare an), sotia ii poate retrage si ea o sa plateasca impozit. Din 2023 primii 15K nu vor mai fii impozabili (vezi https://www.canada.c...nal-amount.html ). Daca o sa lucreze si ea ii puteti scoate cand nu o sa mai aveti venituri.

PS: Nu stiu cum arata casa ta in Romania, si cum e considerata zona asta in Calgary, dar mie m-a placut mult casa asta https://www.realtor....ary-signal-hill Asa ceva in Toronto ar fi peste 2 mil.

Edited by vladut01, 24 December 2021 - 13:55.


#51
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Multumesc pentru informatie, @vladut01, habar nu aveam. Daca mai ai informatii de felul asta, sunt foarte, foarte bine venite. Casa mea nu e cine stie ce, jumate din "avere" este in cash. Problema mea nu e ca sunt casele scumpe in Calgary, ci ca vremea e crunta, iar acolo unde vremea e mai buna (Toronto, Vancouver) casele sunt ridicol de scumpe. Si nici asta nu ar fi o problema, daca si-ar pastra sau creste valoarea, ca ramane lu' fiica-mea, ci frica ca acum este la varful bulei si pierd bani daca voi vrea sa vind mai tarziu (am cumparat la varful bulei in RO in 2007-2008 si am ramas cu traume, ca am pierdut bani buni).
Firma la care lucrez are sediul in downtown, deci o sa caut sa inchiriez ceva oarecum pe aproape. Mai reevalum situatia dupa un an si vedem ce facem.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Inca ceva, in special pentru cei din US e ca de la 1 ianuarie 2022 se inchide portita cu mega-backdoor Roth.

L.E. se pare ca nu se va inchide ca planul lui Biden nu a fost votat?!

Edited by MembruAnonim, 24 December 2021 - 17:05.


#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai nu poți sa faci mega backdoor decit in doua situații. Dacă iti permite firma sa contribui peste ai 19.5k la 401k sau dacă ai venituri mici.
Oricum roth e folositor numai dacă ai venituri mari la pensie, si stai in SUA.

#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View Postmangoshake, on 24 decembrie 2021 - 10:09, said:

Da, stiu asta. Am facut si cont la CNPP si urmareasc lunar cate puncte am adunat, de aia am putut estima cam cat pot primi. Aveam (si paote mai este inca) posibilitatea sa mai cumpar vechime, dar matematic e o teapa de mari proportii, ar trebui sa traiesc 120+ ani sa-mi iau banii inapoi. Am optimizat fiscal ca sa raman cu cat mai multi bani si am puncte relativ putine, dar nu imi pare rau.
Daca o casa este 500K in Calgary atunci probabil as putea sa o cumpar cu banii jos (presupunand ca vand casa din RO la cat cred eu ca pot obtine). Lasand la o parte ca nu cred ca e o idee buna sa pun toti banii in casa, sau ca nu imi place sa raman fara cash, nu ma vad traind in frigul ala multi ani, trebuie sa existe si alte variante.
La RRSP poate as pune daca face si angajatorul match dolar for dolar, dar asta de acum nu da nimic. E tarziu pentru mine sa incep ca pun banii acolo, prefer sa ma concentrez pe prezent si cand voi fi multumit cu prezentul ma voi gandi si la viitor. Cea mai buna varianta ar fi sa merg cu nevasta in Asia, sa stam la caldura langa Pacific, nu ma vad mai fericit decit acolo niciunde altundeva cu banii putini pe care ii vom avea (ca va trebui sa ii las fiicei cea mai mare parte).
Cam nimeni nu cumpara cu banii jos ( dar mai sunt chinezi, milionari, etc), banii pot fi investiti mai avantajos. Plus ca bate la ochi. Piata imobiliara in Alberta a fost foarte proasta dupa 2011, cresteri nici cat inflatia si scaderi masive. S-ar putea sa-si revina cat de cat, dar depinde de economia provinciei care este cand in sus cand in jos. E riscant de investit acolo fara informatii dinauntru.
La RRSP eu am inceput cam pe la 50 ani, e ceva timp sa se adune, practic dat fiind ca acei bani nu se impoziteaza la fel ca resul venitului, e ca si cum ai castiga 15-20% la fiecare depunere anuala, plus ca poti sa-i pui in orice fond mutual, bonduri, etc. Fii atent cu banii adusi ulterior din Ro, intra la venit si dai staului canadian o groaza de bani- zeci de mii, daca nu faci lectiile cum trebuie.
Clima in Calgary nu e asa rece ca mai in nord dar stau un pic mai rau cu vantul, vei vedea in downtown cum e cu efectul de tunel, si apoi de ce acel downtown, impresionant ca marime si inaltime este mai mult pustiu in afara orelor de varf.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate