Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Azi am încercat să cumpăr un ziar, dar...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
A trecut moda ziarelor. Pana si pensionarii deja au telefoane inteligente si intra pe internet. Adica principalul consumator al ziarelor. Usor, usor, s-a dus cu totul moda asta, de a te duce in fiecare dimineata sa iti cumperi ziarul.
La noi, nici nu prea mai e jurnalism de calitate, sa zici ca iei un anumit ziar pentru cutare jurnalist care scrie editoriale faine, sau cutare reporter care face nu stiu ce investigatie. Pe scurt: nu mai exista stiri, investigatii, reportaje pentru care sa se mai tipareasca ziare. Cat jurnalism de calitate mai exista, si ala e mutat pe bloguri. Gen Tolontan, Recorder, etc. Pentru curs valutar si stiri ce le vezi oriunde, nu-si mai au rost ziarele.

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postwaterman, on 22 decembrie 2021 - 01:09, said:

In secolul Internetului și a informației instant sa postezi pe internet și sa spui ca e sinistru ca nu mai găsești tu o fițuica pentru care se tăiau copaci damboulea...

Epic ca altfel nu pot zice
Stai sa vezi cat se taie pentru... formulare de consimtamant. Posted Image Si sunt pe hartie mai groasa, oricum. Si la banca, sa vezi cate hartii semnezi. Posted Image La notar, la fel. Posted Image

View Postbai3tzash, on 22 decembrie 2021 - 15:44, said:

Cat jurnalism de calitate mai exista, si ala e mutat pe bloguri. Gen Tolontan, Recorder, etc. Pentru curs valutar si stiri ce le vezi oriunde, nu-si mai au rost ziarele.
Ei, ba da. Invelim chestii, stargem geamuri. Posted Image Credeti-ma am ajuns sa tin ziare de 15 ani. Am fost prevazator. Posted Image  Bai, voi stiti ca am ajuns sa citesc ziarele de 15 ani, ca sa vad... ce se spunea pe atunci?

On: a scazut nu numai publicul tinta, pierzatorii de vreme de serviciu (neica nimenii, oamenii la pensie, birtenii etc) dar si gradul de interes pe care il pot suscita stirile. Nu mai e nici o echipa nationala sa joace etc etc. Incet-incet, vezi si alegerile trecute, oamenii isi dau seama ca politica si jurnalismul nu prea rezolva mare lucru, ca nu-ti baga nimeni in traista. Asta e si bine dar e si prost, ca fiecare cauta sa rezolve lucrurile personal, de obicei prin taierea colturilor, coruptie, spiritul civic fiind o chestiune vazuta ca desueta.

Si societatea a stagnat, problemele sistemice sunt cam aceleasi. Ce sa mai scrii despre spitale, invatamant, autostrazi, cand s-a tot scris, s-au facut greve, proteste si nu se intrezareste nicio solutie la orizont? Acum 10-15 ani oamenii mai aveau o speranta - cu intratul in EU. S-a vazut ca, de fapt, nici chestia asta nu rezolva totusi mare lucru. Si cetateanul nu are ce sa faca. Degeaba citeste. Cititul nu rezolva nimic. Omul are nevoie, in practica, de probleme rezolvate. Nici sa fii activist nu rezolva...

Edited by aaaa4567, 22 December 2021 - 19:44.


#39
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdjl, on 22 decembrie 2021 - 15:24, said:

1) Eu vreau să reciclez. Inclusiv hârtie. Las PE.T.-uri, ceva hârtie la ghenă, nu le bag pe tubulatură;
2) Ziarul nu e numai despre ştiri. Te poate face să înţelegi unele chestii, dacă articolele sunt de calitate;
3) 3-4 zile lună mă lipsesc eu de 3-5 Lei, 3-4 zile altul şi aşa se face ceva vânzare.
Majoritatea ştirilor le-aş citi on-line. Numai să nu mai bage atâtea reclame sau să nu mai fie atâta umplutură pe lângă articolul în sine, de zici că articolul apare în mai multe ediţii.
Degeaba ai articole de calitate [cum spui tu; ce inseamna, btw?] - Cum incepi si documentezi, trebie sa scrii mult, eseu argumentativ, referinte - e de citit, e greu de digerat, citiroului nu place. Nu mai spun ca te costa sa te documentezi. Merita? Ai public? Cine vrea asa ceva incepe si cauta singur - tratate, cercetare... Cati crezi ca ar parcurge o documentatie semiserioasa despre vaccinuri, de exemplu? Au fost facute cateva prezentari simple (desi domeniul e greu). Asa, si? Pe  cata lume a convins?

Quote

Numai să nu mai bage atâtea reclame


Asta ca sa iti dai seama cat d erentabila e chestia asta. Posted Image Pur si simplu, pentru niste stiri simpliste, de 2 bani uneori, unele fiind siminciuni destuld e grosolane (aberatii etc) au nevoie de calupuri maricele de publicitate, ca sa isi plateasca realizatorii, siteul si ce-or mai face (nici nu stiu, mai exista corectori?)

Simplul fapt ca sunt atatea stiri despre domenii usurele, altele chiar stupide (preparate minune de slabit etc) dovedeste ca publicul tinta nu cauta stiri serioase, documentate. Cine are atata cap, sa fim seriosi, nu sta in presa din Romania (care a dovedit cat de usor e de cumparat etc), se uita direct la canale straine etc etc. Oricum probleme sistemice (poluare, reciclare, chestii de geopolitica etc) nu s eintampla pe la noi, Romania fiind o tara marginala din destul de multe puncte de vedere. Mai apar documentare facute de straini (uite, unul recent - cel facut de BBC cred despre importul de deseuri in Romania, din UK). Dar... deja se stia de chestia asta, mare lucru nu aduce. Ce sa lamuresti, e o noutate ca sunt firme in cardasie cu functionari ai statului? Mai mira pe cineva?

Edited by aaaa4567, 22 December 2021 - 19:57.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
@Djl - copiaza niste stiri in word, pune-le in format  A2 sau A3, du-te printeaza-le in formatul ala, impaturesti si ai ziar.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
E şi asta o idee. Am încercat să instalez "Ventura" Publisher vechi, că ăla simulează aspectul ziarelor stil vechi, dar ghici ce, şi 'Windows' XP e prea nou şi nu am ceva cu '95' şi '98'. Ce mi-ar fi plăcut să am linotip (vedeţi primul filmuleţ din primul post), ca să pot tipări ziar pe hârtie din asta: https://www.libertat...B4P0NT39mQ_ytMU
şi să fac lumea să se simtă ca pe vremuri, inclusiv cu articole de calitate.
Mda, pentru un articol de calitate este nevoi de ceva documentaţie. Ar putea angaja colaboratori sau face colaborări, dar nu o fac. Iar mass-media de la noi e plină de stereotipii * în exprimare şi gândire.

* ca f.d. stereotipa e şi un procedeu de copiere tipografică, folosit la copiere pentru tiparul înalt (ăla de se folosea pe vremuri în principal la ziare, dar era şi pentru destule cărţi). Dispărut azi, afară de unii dintre cei care tipăresc prin metode vechi, că azi avem alte procedee poligrafice.

#42
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
tot ca fapt divers, ai vazut vreodata la lucru un linotip?

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Eu ma trezesc saptamanal cu ziar, de la kaufland sau alte magazine indesat in poșta.. spam- direct la sacul de reciclabile ajunge.  Le mai strang doar cand stiu ca o sa am nevoie de hartie, daca vopsesc ceva, ca sa protejez suprafetele de picaturi de vopsea.

Edited by tfmercedez, 23 December 2021 - 22:40.


#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004

View Poststrongsss, on 23 decembrie 2021 - 21:03, said:

tot ca fapt divers, ai vazut vreodata la lucru un linotip?

Pe viu din păcate nu am avut încă ocazia    :(

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cauta pe la Inmedio, au in toate supermarketurile si mall-urile. Stiu ca nu prea intri pe acolo din motive stiute doar de tine, dar poate faci vreun efort...

#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Adevaru' ii ca pe tableta nu poti curata cartofi. Adica poti, da' nu merita. N-am mai luat un ziar nici nu stiu de cand, pentru cartofi am ziare din alea cu reclame.

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdjl, on 25 decembrie 2021 - 15:45, said:

Şi simt nevoia să repet: ziarul nu este numai pentru informare.

Ii drept, mai impacheteaza in ele baetii de pe santier pateu' cu rosii.

#48
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
@Djl ziarul ESTE pt informare asa cum aburul este pt Revolutia Industriala, cind s-a inventat tiparul (te las pe tine sa ghicesti) a fost despre informare, totul este despre informare.
Cind ai avut ultima oara contact cu Realitatea ?

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri din păcate: paznic care nu şi-a făcut datoria, nemascat agresiv.

#50
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021

View Postdjl, on 25 decembrie 2021 - 16:18, said:

Ieri din păcate: paznic care nu și-a făcut datoria, nemascat agresiv.
🤣🤣🤣, tu traiesti intr-o societate agresiva, societatea dupa '900 toamna, ai impresia ca o sa fii cindva fericit ?
Sa iti zic un secret, si eu sint inclinat spre trecut dar stii cum ajungi in Iad ? Regretind. Pur si simplu nu trebuie sa te lasi prins in capcana trecutului, prezentul e tot ce conteaza.

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Repet, ziarul poate avea şi scop educativ, nu numai informativ. Ca de exemplu, să nu mai fim nepăsători.

View Postpufonel, on 24 decembrie 2021 - 23:50, said:

Cauta pe la Inmedio, au in toate supermarketurile si mall-urile. Stiu ca nu prea intri pe acolo din motive stiute doar de tine, dar poate faci vreun efort...

E unul şi în Pasajul de la Universitate, deci pot să trec.

Edited by djl, 30 December 2021 - 01:58.


#52
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBursul, on 23 decembrie 2021 - 12:23, said:

@Djl - copiaza niste stiri in word, pune-le in format  A2 sau A3, du-te printeaza-le in formatul ala, impaturesti si ai ziar.
Nu sunt bune. Prea tari pentru... multe intrebuintari. Avem nevoie de ceva finut, creponat, impaturibil. :D

View Postdjl, on 30 decembrie 2021 - 01:57, said:

Repet, ziarul poate avea şi scop educativ, nu numai informativ. Ca de exemplu, să nu mai fim nepăsători.



E unul şi în Pasajul de la Universitate, deci pot să trec.
Da, acolo da. Mai e deschis WCul ala memorabil, inaugurat de Oprescu?

#53
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Ar fi trist sa nu mai existe librarii, sa dispara cartile , nu ziarele pe care le aruncai a doua zi, sau le pastrai pt cand zugraveai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate