Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Difuzor boxa DIY.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Salut. Doresc să îmi cofectionez o boxa. Am achiziționat un MP3 player și o statie 2.1 de 2*15w+30w pe 4ohm. Dețin patru difuzoare de 15w 8ohm recuperate din niște televizoare vechi plus unul de 10w 4ohm de bass. Ar suna destul de bine sistemul dacă bass-ul nu ar distorsiona, ceea ce cred că face din cauza că e de putere prea mică. Doresc să achiziționez unul de putere mai mare. Care ar fi puterea maximă pe care ar trebui sa o achiziționez și impedanța care ar fi ok daca nu găsesc de 4 ohmi? Mă interesează ca să știu ce să caut pe net. Mulțumesc.
Am uitat să menționez că le am preasamblate într-o cutie de carton și așa le-am auzit cum sună.

Attached Files



#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Daca impedanta difuzorului e mai mare, puterea scade. Deci ideal ar fi 4 ohm.
Nu stiu ce difuzor ai, dar distorsiunile pot veni chiar de la amplificator. Si cutia aia de carton probabil nici nu ajuta.

Edited by red46, 21 December 2021 - 22:38.


#3
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Deci vrei sa faci o unica boxa in care sa pui si difuzorul de bass?
Daca pui cele doua difuzoare de pe fiecare canal, in paralel, impedanta pe canal devine 4 ohm. Atentie si la faze.

Nu e relevant sunetul dintr-o cutie de carton. Cutia de pal, mdf, trebuie sa separe canalele, adica cutia sa aiba pereti interiori care izoleaza fonic si canalele si subwooferul, ca sa nu se influienteze. In special bass-ul loveste in celelalte difuzoare daca nu separi canalele si sub-ul.

Edited by Ger0nimo, 21 December 2021 - 22:52.


#4
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Practic, ceea ce se vede în poză, este de fapt o schiță la ceea ce vreau să fac. Boxa va fi o cutie, nu prea mare, în care să încapă difuzoarele plus subwoofer ul și toate vor fi în camere separate. "Atenție la faze" ce vrei să spui cu asta?
https://www.ebay.com/itm/233595776139 asta e amplificatorul
https://www.ebay.com/itm/234171947002 si asta e Mp3-player-ul

Edited by titilev, 21 December 2021 - 23:13.


#5
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Toate difuzoarele au bornele cu + si -. Sau sunt colorate, rosu e +
Legarea in faza in paralel inseamna + cu + si - cu -
Daca nu le legi in faza se anuleaza reciproc.

Pentru sub cauta un difuzor rotund de cel putin 16 cm diametru cu magnet mare si suspensie pe cauciuc. 4-8 ohmi.

Edited by Ger0nimo, 21 December 2021 - 23:31.


#6
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Am găsit unu pe OLX de 25w pe 6ohm. Amplificarea e pe 4 ohmi. Îmi afectează asta cu ceva?

#7
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
E ok, n-are nimic. Mai rau e daca e amp-ul 6 ohm si wooferul 4, ca atunci tre sa ai grija un pic cu volumul, dar invers e ok.


E prima data cand vad prototip de boxa facut in carton. Esti ca aia care fac prototipurile la masini in clei intai, in marime naturala.

Edited by Municipalwaste, 22 December 2021 - 08:53.


#8
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Am comandat piesele din China. Și acum cu problemele create de pandemie, au ajuns foarte greu. Eu neavând răbdare am vrut sa vad cum sună proiectul. Numa bine că așa am văzut problema cu subwoofer-ul.

#9
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Dar difuzorul de bass are excursie mai mare, iar daca l-ai prins in cutie, e posibil distorsiunile sa fie generate si de faptul ca difuzorul nu este tinut fix, iar cutia de carton vibreaza

#10
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Difuzorul de bass este scos tot dintru un televizor. Este un model cu cursă mică. Are propria lui carcasă.
Am găsit astăzi unul la mâna a doua. 4ohmi 30w. Exact ca la carte. Problema e că tot se aude un bârâit în timp ce cântă. Am văzut în montaje pe YouTube că se lipește un condensator în paralel cu difuzorul sau în serie. Care este rolul lui? M-ar ajuta pentru un sunet mai curat? Sau poate o carcasă făcută din lemn plin cu acea gaură în spate o să rezolve problema?

Attached Files


Edited by titilev, 22 December 2021 - 16:04.


#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Condensatorul electrolitic legat in seriee cel mai simplu filtru low-pass, dar n-ai nevoie de el.
Din schema pe care ai pus-o se vede ca ai circuit separat pentru subwoofer, deci ar trebui sa ai deja acolo filtrul low-pass.
Baraitul intr-o cutie de carton nu e de luat in seama. Fà cutia de mdf cu camere separate, lànà, si apoi vezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate