Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cui i-a placut the Lord of the Rings sau The Hobbit...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#73
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 11:54, said:

... pentru copii, adolescenți și retardați inculți

I-auzi, plm!

#74
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 11:46, said:

Ești sigur că nu le-am citit?
De unde sa fiu sigur? F bine ca ai citit oricare din ele. E logic ca eu sa presupun ca nu din moment ce tu faci misto de exact chestia asta.


View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 11:46, said:

Da' nu prea erau gnomi, elfi și alte maimuțe pe acolo care să-mi taie cheful de lectură.

Deci inteleg ca un adevar spus de un personaj cu urechi ascutite iti taie cheful de lectura ? Si ceva pus in gura unui actor cu urechi ascutite iti taie cheful de film ?
Nu mai zic de persoane cu dizabilitati de inaltime (pitici).
E bine ca nu suntem in Grecia antica unde purtau actorii masti, ca sigur nu dadeai pe la teatru.

Dupa cum bine a zis cineva mai sus, nu prea le avem cu imaginatia asa.


View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 11:46, said:

Uită-te la Don't Look Up (2021). O să înțelegi repede (sper!) ce e cu categoria asta de "telectuali" Posted Image

Nu cunosc filmul respectiv si nu stiu despre ce e vorba, dar iti atrag atentia ca nu e ok sa desconsideri grupuri intregi de oameni, en gros asa. Au mai fost si altii care i-au trimis la Aiud si la Canal pe telectuali.

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 11:54, said:

LLE
Băiețică, daca vrei să discutăm despre mitologia antică, pune mâna și citește de exemplu Victor Kernbach - Miturile esentiale sau Enigmele miturilor astrale (de același autor)

Am citit Miturile Esentiale de Victor Kernbach cred ca pe la 17-18 ani. Din pacate am imprumutat-o cuiva si nu mi-a mai returnat-o :( ca sa o pot reciti. F buna cartea. Si acum tin minte de Niuwa si Fu-si.

#75
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021
Poftim! Ți le-am urcat pe amândouă pe MediaFire. Lectură plăcută!
https://www.mediafir...rnbach.rar/file

Edited by preslee, 25 December 2021 - 12:16.


#76
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Vai de mine ce-i aici, zici ca-i batalia celor 5 ostiri :lol:

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 11:54, said:

Băiețică, daca vrei să discutăm despre mitologia antică, pune mâna și citește de exemplu Victor Kernbach - Miturile esentiale sau Enigmele miturilor astrale (de același autor) și putem discuta mult
Au am citit Istoria Religiilor de Eliade. Sah mat. Ce fain e sa te intorci in timp ca pe vremea gradinitei :lol:

#77
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021
Attached File  ksnip_20211225-130528.png   275.6K   9 downloads
Eu credeam că m-am exprimat foarte clar. Am spus: "...de exmplu Victor Kernbach...
Acum ești mulțumit?

#78
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 12:16, said:

Poftim! Ți le-am urcat pe amândouă pe MediaFire. Lectură plăcută!
https://www.mediafir...rnbach.rar/file

Merci, apreciez, le-am descarcat,  din pacate nu mai am eu timpul pe care il aveam atunci prima data la varsta aia sa ma pot delecta cu asa ceva, dar o sa incerc cine stie macar pe bucatele.

#79
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 11:56, said:


I-auzi, plm!
Asta e! Fiecare evidențiază partea lui "intelectuală" Posted Image

#80
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 13:56, said:

Asta e! Fiecare evidențiază partea lui "intelectuală" Posted Image

Evident. Dom'le, io recunosc ca atata pot. Am vazut si io filmele si mi-au placut ca erau cu batai cu sabii, cu vrajitori si orci. Pentru aia culti si seriosi exista alte chestii acolo, din alea premiate cu plua de aur la Cannes, da' io am nasu' mai sensibil la harfe si flatulente de oameni culti si sobrii, iar filmele alea n-au faze cu calaretii ce sarjeaza de pe deal, intrand in orci ca combina-n tarla. Mama ce omor le-o dat! Bine, mai ii acolo o faza cu doi migiţi ce duc un inel la amanet in cartieru' lu' unu Sauron, da' acolo-i o poveste cu prietenie, sacrificiu si altele, da' aia nu-mi plac ca aia nu prea se bat, decat ceva orci mai fraeri omoara si ei acolo.

#81
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
��
https://www.google.r...R4-fDaxZ97AebTa

#82
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
Probabil atunci cand te plictisesti e misto sa intri pe fiecare topic si sa iti spui parerea, chiar daca nu stii despre ce e vorba.
Ca in bancul cu ala de suna si spune: Am sunat sa nu contati pe mine.
Dar fix ca in banc.

#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 11:35, said:

Nu man, nu te da victima inocenta acum. Eu te-am taxat pt ca ai facut misto de ceva care 1) nici nu ai vazut macar complet si 2) nici nu vrei macar sa intelegi.

Si unde ai vazut tu asta cand textul meu a fost:
"N-am reusit sa-l vad pe Lord of the Rings nu vreau sa incerc sa inteleg asa ceva"
Atat.
Unde e mistoul?

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 11:35, said:

Btw, faptul ca vrei sa faci parte din niste cercuri care apreciaza Lotr, iar tie iti repugna cu asemenea intensitate, nu ar trebui sa zica ceva ? Poate nu alea sunt cercurile potrivite. Poate trebuie ceva mai cu secera si ciocanul asa la intrare Posted Image. (acum sunt eu rau)
E treaba ta ce zici, eu n-am spus asa ceva.
Am spus doar ca e bine sa stiu despre ce e vorba sa fiu atent la ironii, atat.

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 11:35, said:

Imi pare bine ca crezi ca comunist e o injuratura. Daca asta crezi cu adevarat in sinea ta, desigur. Imi tin dubiile pt mine.
Nu, nu cred ca e o injuratura, intr-un anumit nivel sunt comunist. In casa cu familia nu pot fi capitalist, numai ca eu consider un om a fi prost daca gandeste ca daca nu ii plac filmele SF e comunist.
Vreau sa verific daca intri in categoria aia sau nu, pentru mine nu are legatura o preferinta de a urmari un film SF cu inclinatiile sociale.

#84
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTsunnnami, on 25 decembrie 2021 - 16:07, said:


Si unde ai vazut tu asta cand textul meu a fost:
"N-am reusit sa-l vad pe Lord of the Rings nu vreau sa incerc sa inteleg asa ceva"

Aaaa, pai bine ca te-ai oprit pe aici sa ne informezi :D Ma duc acuma sa iau la rand thread-urile cu chestii ce nu-mi plac, sa fac cunscuta tuturor parerea mea! :D

#85
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 16:10, said:

cu chestii ce nu-mi plac, sa fac cunscuta tuturor parerea mea! Posted Image
Păi ai făcut-o deja

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 14:08, said:

a' io am nasu' mai sensibil la harfe si flatulente de oameni culti si sobrii (sobri, cu singur i analfabetule, că nu este plural articulat în acest caz), iar
Am remarcat nu numai mârlăneala dar și agramatismul. Nu m-ar fi mirat să zici și că sonorul filmului era dat la minim că îți "delectai" urechile cu niște manele în timpul ăla.
Marș la școală păduche analfabet și să-ți dai cu părerea despre ceva atunci când vei fi măcar în stare să scrii corect un text!

LE
Și ca să te mai lămuresc privitor la analfabetism, termenul "flatulență" nu are formă de plural. În rest, rămâne cum am stabilit.

Edited by preslee, 25 December 2021 - 16:21.


#86
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpreslee, on 25 decembrie 2021 - 16:25, said:

Am remarcat nu numai mârlăneala dar și agramatismul. Nu m-ar fi mirat să zici și că sonorul filmului era dat la minim că îți "delectai" urechile cu niște manele în timpul ăla.
Marș la școală păduche analfabet și să-ți dai cu părerea despre ceva atunci când vei fi măcar în stare să scrii corect un text!

LE
Și ca să te mai lămuresc privitor la analfabetism, termenul "flatulență" nu are formă de plural. În rest, rămâne cum am stabilit.

Incerc cu textu', da' e greu cand sunt multe litere. Apreciez de fiecare data cand cineva mai inteligent ca mine imi atrage atentia ca sa ma corecteze. Tocmai de aceea nu indraznesc sa ma dau cu parerea vis-a-vis de operele de arta cinematografice ce fac obiectul de studiu al intelectualitatii, ma limitez si io la filme cu batai.

#87
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 09:00, said:

Sunt curios la astia de le pute Tolkien cam care a fost ultima carte citita. Omu' a creat o intreaga lume pe care se bazeaza cam tot ce tine de fantasy in ziua de azi. Da, se bazeaza pe mitologie, da' nu e copy-paste. Ii unu' dintre cei mai influenti scriitori ever. Iar pe partea de filme va doresc vizionare placuta la mizeriile profunde in care un gushtere se uita tâmp la un perete, ala nu-i cu maimutoi...

De copii sau de adulti? :)
Oricum era vorba de filme. Ultimul film văzut la cinema, Dune, e mult peste lotr.
Acum citesc Numele trandafirului dar încet, mai mult prin călătorii, și Toate pânzele sus! cu fii-miu. E drept ca nu ma omor cu cititul de beletristica de niște ani, dar asta nu însemna ca nu am citit foarte mult la viața mea.
Nu știu ce chestie de vitejie literară mai e și asta cu creatul universurilor, eu nu dau doi bani pe ea.

#88
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2021 - 17:08, said:

Oricum era vorba de filme. Ultimul film văzut la cinema, Dune, e mult peste lotr.

Dune e cam ... altceva.

Quote

Nu știu ce chestie de vitejie literară mai e și asta cu creatul universurilor, eu nu dau doi bani pe ea.

Pai ... este! O alta lume cu alte reguli unde limita este impusa doar de imaginatie.

#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 10:53, said:



Nu. De unde concluzia asta?



De acord, dar de ce tii neaparat sa scrii pe forum despre ceva ce nu iti place si nici nu ai avut tangente cu el? Uite, mie de exemplu nu-mi place Harry Potter, da' n-o sa intru pe topicurile cu el sa le explic ce naspa e cu copacii vorbitori, ca io-s om serios domle! Si nici n-o s-o consider pe Rowling o scriitoare naspa.

Întrebarea din titlu e dacă ne-a plăcut. Eu ma văzut toate filmele astea, chiar de multiple ori, și răspund la întrebare. E bine așa?
E o parte din cultura populară ridicată in slavi peste tot care mie mi se pare o prostie ieftină, cind sint chestii de valoare complet trecute cu vederea.

#90
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2021 - 17:18, said:

E o parte din cultura populară ridicată in slavi peste tot care mie mi se pare o prostie ieftină, cind sint chestii de valoare complet trecute cu vederea.

Chestiile de valoare nu sunt trecute cu vedere deoarece exista universul creat de Tolkien, nu-i ca si cum avem un numar finit de pozitii pe care plasam opere. :D Probabil altii considera "Dune" o prosteala ieftina, desi avem si acolo un univers vast ce pune probleme ecranizarii la fel la LOTR. Ambele au fost insa elemente ce au influentat masiv opere ulterioare, si cine stie, poate este ceva ce-ti place acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate