Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dimensiune tubulara pentru schimbarea duzelor de la aragaz?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Hai că ai început să te descurci  🤣

Ai văzut cum am eu?
Pe viitor, ori iei așa, cum am eu acum, ori iei cu piuliță mare care se strînge la mînă, cum am avut eu în trecut, cel mai bun sistem.

Edited by crisstonne, 21 December 2021 - 00:01.


#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Tu ai cu un singur surub pe mijloc, eu am cu doua mai mici si asa am vazut la mojoritatea bateriilor. Sigur nu sunt de 10, sunt mai mici.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Dăi și luptă  🤣🤭

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 23:59, said:

Sigur nu sunt de 10...

Dacă este atît de vechi sistemul, te rog eu mult, cumpără ceva contemporan, că alea vechi au și luciul distrus, dacă sînt așa antice.

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Am schimbat-o bă acum cateva zile!
Da ce ma tot iscodesti asa? Te roade pizma?
Cand o sa am cu surub pe mijloc, contemporana, am sa stiu pe cine sa intreb, deocamdata, la ce am eu am rimit raspuns 100% adecvat si corect.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Fix pizma  🤣🤭

Au reuși să îți vîndă ție din stocurile vechi?

Attached Files


Edited by crisstonne, 21 December 2021 - 01:02.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E relativ ce inseamna vechi.
Mi-am pus baterii italiene cu monocomanda in 1992, si la lavoar, si la dus si la chiuveta de bucatarie.
La bucatarie era cu bara filetata de 6 si piulita de bronz de 11 sau 12.
Acum 3 ani ( dupa 26 de ani) am schimbat bateria de la bucatarie - care functiona foarte bine, avea cartusul schimbat o singura data dupa 18-20 de ani cu un Remer, si perlatorul schimbat de cateva ori, cel original a tinut cam 14 ani dupa care urmatoarele mult mai putin, insa cromul era cam transparent pe baterie din cauza ca a fost frecat de o limitata cu tix cu toate ca i-am interzis...
Cea pusa noua a venit cu ceva similar dar mai prost, saiba si garnitura de prindere erau nesatisfacatoare si le-am pus pe cele vechi din 92 care sunt OK si acum.
Piulita noua era de 10, si ea subtiata ca si saiba si garnitura...


Edited by loock, 21 December 2021 - 01:27.


#25
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 21:27, said:

Ca sa nu mai fac alt topic, ce tip de cheie ar fi buna pentru suruburile de dedesuptul bateriei de chiuveta?
Suruburile alea de prindere, care elibereaza bateria. Se desfac tare greu si trebuie un fel de tubulara lunga, sau alta cheie cotita cumva, nu-mi dau seama.

Accesul e tare greoi acolo.
Nu au un standard, alaltaieri m-am chinuit sa desfac doua piulite la o baterie prinsa cu doua suruburi M6, crezand ca sunt de 10, apoi de 9 si cand colo erau de 8 mm. Fac astia o economie la alama de zici ca e aur. Tubulara mea de 8 mm e ea adanca dar nici intr-atat incat sa ajunga la piulita asa ca am indoit o veche cheie de bujii pentru motorase de aeromodel (era din tabla de 1mm) si m-am descurcat cu aia. Noroc ca unsesem cu vaselina siliconica surubul acum 7-9 ani si s-au desfacut usor cu mana dupa ce le-am destepenit cu cheita aia. Pe viitor am sa tai surplusul de surub care vine foarte lung sa acopere o gama larga de chiuvete. Am pus o baterie de la Lidl ce are un tub gros filetat de vreo 30 mm diametru si o piulita pe care o strangi cu mana, prin acest ansamblu trec cele doua racorduri.
Mai am o baterie noua, ce trebuie s-o pun la mama, care are un singur surub de M8 cu piulita de 11. Deci nu sunt standard, cum ziceam. Mergi si tu pe incercate.

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 23:51, said:

Chei normale am si eu, dar e chin cu ele.
Asta e solutia
https://www.leroymer...-mm-cr-mo/14191
Cand ajung pe la Leroy sa nu uit sa ma agat de una.
Nu iti trebuie de firma, cu banii aia ia un set de tubulare lungi.
Daca mai sti cum erau in trusa de chei de la Oltcit, au si o tija ce se introduce intr-o gaura pt a manipula cheia.
Cel mai probabil e de 8, dar ia-le pe toate sa le ai in casa.

Juma' de meserie o fac sculele.

Edited by TheWarrior, 21 December 2021 - 07:28.


#27
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcrisstonne, on 21 decembrie 2021 - 00:59, said:

Au reuși să îți vîndă ție din stocurile vechi?
Vin de la servici. Da?
Ora 4juma, spre 5. In baie se aude un sgomot. Ma uit, furtunul spre baterie piscat. Pun mana pe-acolo si se face imediat Niagara.
Ies repede jos sa nu inchida si iau o baterie. La magazinile astea de cartier inchide la 5, eu am ajuns la 5 fara cateva minute.

Desigur, puteam schimba doar furtunele, dar daca tot umplu acolo, de ce sa mai pun aia veche?

Ce vrei sa-ti mai povestesc? Ca am deschis mai multe fronturi de discutie. De ce-o fi fost oare furtunul piscat? O fi fost gaura patrata?
Aaa, am uitat sa mentionez ca ghieta e alba, poate are importanta. Alb ca pentiumurile pe vremuri.

#28
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Eu am dat de un aragaz cu duze de 6 :( sper sa nu ma insel. Mai bine sa ai mai multe chei .

#29
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@maccip - pentru chestiile aste e bine se ai prin casa un set de chei tiganesti, asa sunt cunoscute....
https://www.cel.ro/s...nogroup&photo=1

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 21:27, said:

Ca sa nu mai fac alt topic, ce tip de cheie ar fi buna pentru suruburile de dedesuptul bateriei de chiuveta?
Suruburile alea de prindere, care elibereaza bateria. Se desfac tare greu si trebuie un fel de tubulara lunga, sau alta cheie cotita cumva, nu-mi dau seama.

Accesul e tare greoi acolo.
Cre' ca-s de 8.
Cand am luat o baterie de la Ikea, m-or pricopsit si cu o cheie tubulara foarte lunga si evazata (cam ca o palnie), care merge la fix sa strangi cu mana suruburile alea.

Te duci in Hornbach, iei o baterie din raft, te duci cu ea la scule si vezi ce cheie tubulara lunga se potriveste.

View Postcrisstonne, on 20 decembrie 2021 - 23:48, said:

Bine, 10/11/12.
Pui mîna și cumperi, ca să ai pentru viitor, aceste dimensiuni  ��
Nu merge cum arati matale in poza aia.
Lavoarul ceramic are un locas adanc in care intra tzukumberele alea, iti trebuie o tubulara foarte lunga.

#31
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

View Postpasilla, on 20 decembrie 2021 - 20:58, said:

Incearca cu 8 mm, sau 7 mm.

Intre timp poti incerca sa o desfunzi cu un ac (bold) .....
Dar cu grija ca risti sa o decalibrezi.

#32
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 27.01.2007

View Postmaccip, on 20 decembrie 2021 - 21:27, said:

Ca sa nu mai fac alt topic, ce tip de cheie ar fi buna pentru suruburile de dedesuptul bateriei de chiuveta?
Suruburile alea de prindere, care elibereaza bateria. Se desfac tare greu si trebuie un fel de tubulara lunga, sau alta cheie cotita cumva, nu-mi dau seama.

Accesul e tare greoi acolo.
Cheie ca asta. Eu am, e destul de rezistenta

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am cumparat tubulara de 6 si de 7, prea mici.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mai cumperi, din ce în ce în ce mai mari, pînă nimerești  😂
Cînd nu te pricepi, poți să faci așa, iei o măsurătoare empirică, cu hîrtie, pe care faci semne aproximative, care să reflecte cît de cît dimensiunea piuliței, sau cu o riglă mică.

Dacă mai ai bonul la cele luate, dar inutile, mergi să le dai la schimb pentru cea corectă  😉

#35
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu strica. 2 lei bucata din leroy.
Iti citeam mesajul si sa zic ca am un subler mic de plastic, ia sa-l caut sa vad poate intra in spatiul ala sa masor.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Folosește un compas. O riglă. Hai ca nu e greu.
Mulți recunosc dintr-o privire ce cheie e necesara.
Mult mai mulți nu stiu ce e aia tubulara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate