Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema gresie ansamblu rezidential

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Aia este doar o expresie, nu o obligație a clientului, de a suporta orice calitate, orice finisaj.
Poate se aplică la unele finisaje, iar la altele nu.

Dacă cineva vrea marmură pe jos, și spune că își asumă cheltuiala, că așa vrea mușchii lui, dezvoltatorul adună doreii și îi pune la lipit marmura.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Slay, on 20 decembrie 2021 - 19:18, said:

...
domnia si prostia sunt scumpe.
io zic ca e bine ca constructorul e dispus sa-ti aloce oameni pt inlocuire.
sa vezi ce fain e cand iti zice ca face pe banii lui dar nu-ti mai raspunde la telefon.

#39
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Omul e consumator,  plateste la final un produs necoform, cu defecte  si il mai luati si la plua acum.

E totusi arie juridica.

Asa fac toti dezvoltatorii,  in contract iti vand un apartament finisat , clientul alege finisajele intr-o gama restransa,  sau intr-un anumit buget ( parchet, gresie pina la suma xx/m2) , developerul ar trebui sa fie raspunzator pina la final.

Edited by jakota, 22 December 2021 - 12:55.


#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Omule, tu pricepi ca problema initiatorului e ca gresia pe care el a comandat-o i-a venit patata? Ce treaba are dezvoltatorul cu asta? Ce treaba au muncitorii cu asta?

#41
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Posted Image   All due respect Moderator, nu sunt de acord cu punctul asta de vedere.

Pina initiatorul nu confirma ca a comandat si platit el separat gresia e valabil ce spun eu:

UN bloc in constructie e bucataria interna a  dezvoltatorului, gestiune,  paznic, materiale, manopere - tot felul echipe si contractori care vin si executa chestii  samd.(intre timp majoritatera apartamentelor sunt "vandute" la groapa,  adica  semnate promisiuni de vanzare cu avans) .


Clientii doar aleg ce finisaje vor intr-un buget stabilit de dezv. De obicei are un deal pe cantitati pt 2-3 sortimente cu un magazin mare ,sau  daca e mai maleabil lasa clientul sa-si aleaga din magazin  dar  dezvoltatorul   plateste, receptioneaza,  pune in opera   etc...

Cred ca initiatorul s-a exprimat aiurea cu  comandatul  -  Nu vine nimeni cu gresia lui de acasa ! E  a lui daca el a platit-o  deja separat,  a semnat/receptionat-o  el ,  ceea ce nu  cred  !  

Finisajele sunt incluse in pretul final  conform  contractului !

Edited by jakota, 22 December 2021 - 15:40.


#42
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 AlexEn, on 22 decembrie 2021 - 13:35, said:

Omule, tu pricepi ca problema initiatorului e ca gresia pe care el a comandat-o i-a venit patata? Ce treaba are dezvoltatorul cu asta? Ce treaba au muncitorii cu asta?

Un pic, asa, are si dezvoltatorul treaba!
Sa zicem ca omul nu alegea ce dorea el si trebuia sa-i puna dezvoltatorul gresie de la el "din traistă". I-o punea pătată!?
Muncitorii aia nu sunt supravegheati de nimeni? Cel care preia gresia de la furnizor era in locul cumpărătorului, adică in locul lui Slay.

Vreti sa spuneti ca voi mergeti zilnic la apartamente, să vă incurcați in picioare cu meseriașii?
Dacă ăla construiește 400 de apartamente lasă 400 de persoane să bântuie pe acolo prin șantier? Să-i sucească muncitorii, care cum vrea el?

Mie mi-au trimis cada rupta la un colț.
Trebuia montată așa, că poate așa era modelul? M-a sunat șeful de șantier, sau ce șef era el acolo, că el a recepționat marfa, mi-a trimis și poze și am sunat magazinul.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Daca ii punea dezvoltatorul gresia lui atunci dezvoltatorul avea treaba. In situatia de fata nu are aboslut niciuna.

Omul se plange ca muncitorii nu au verificat ca gresia este cea pe care a comandat-o el si ca arata ca in showroom. Muncitorii nu aveau nicio responsabilitate in sensul asta si nici constructorul. E simplu.

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 jakota, on 22 decembrie 2021 - 12:55, said:

Omul e consumator,  plateste la final un produs necoform, cu defecte  si il mai luati si la plua acum.

E totusi arie juridica.

Asa fac toti dezvoltatorii,  in contract iti vand un apartament finisat , clientul alege finisajele intr-o gama restransa,  sau intr-un anumit buget ( parchet, gresie pina la suma xx/m2) , developerul ar trebui sa fie raspunzator pina la final.
Cînd alegi finisajele din ce oferă dezvoltatorul, finisajele alea sînt într-un catalog sau sub formă de mostre în șantier. Atunci problema e integral a dezvoltatorului.
Cînd faci ce zice inițiatorul că a făcut adică "Am comandat o gresie pentru baie de la un magazin de profil care a fost livrata pentru montare" înseamnă că ai ales altceva decît oferta dezvoltatorului, ceea ce pune răspunderea în spinarea ta sau a furnizorului tău.
A, că muncitorii care au pus gresia ar fi putut să remarce că are niște defecte de desen/culoare... poate că ar fi putut. Sau poate că nu. Nu știm cît de evidente sînt defectele alea. Oricum nu le poți imputa ceva - li s-a spus montați asta și au montat-o.

Iar partea cu produsul neconform - magazinul s-a oferit să trimită altă gresie fără probleme. Montajul nu mai e treaba magazinului.

#45
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Aici se cumpara un apartament la cheie, cu finisaje incluse in pret. Asta e produsul.  

Orce magazin iti va spune la telefon,  aaa,  marfa are defect? aduceti-o inapoi ca o schimbam ( cu bon, factura) ,  no problem. Logic ca aici e situatiaaparte, sunt manopere de montaj, demontarea insemna spart,  nu mai ai ce returna.

Astept sa clarifice initiatorul daca el a platit gresia si a receptionat-o, sau a ordonat livrarea la persoana desemnata de dezvoltator.   Daca da ,  galusca amara e la el;  daca nu, atunci dezvoltatorul ar avea datoria sa aduca "produsul la starea contractata ( utopie,  stiu).

Edited by jakota, 22 December 2021 - 17:57.


#46
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Din pacate asta e tara, asta-i nivelul, cetateanu' e protejat si beneficiaza de servicii de calitate;    hai sa ne si amuzam putin :

https://arhiblog.ro/imobiliare-2020/

#47
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Tare!
"Asa se poarta, sefu"!! Posted Image
Până la urmă așa a primit ușa, așa a montat-o.
Bine că e ușa de la bucătărie și nu e aia de la baie.

#48
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
@jakota si @der25 Se pare ca au  inteles cel mai bine situatia, ei trecand printr-o situatie relativ similara.
Treaba sta in felul urmator. Tu clientul ai dreptul sa iti alegi finisajele si instalatiile sanitare care sunt incluse in pretul apartamentului. Dezvoltatorul a fixat o limita de pret pentru fiecare dar poti cumpara si peste limita platind diferenta din buzunarul tau. Te duci la magazinele care colaboreaza cu dezvoltatorul cum ar fi Dedeman sau Romstal, iti alegi ce iti place si se face o fisa de achizitie care este trimisa de magazin la dezvoltator. Mai departe, magazinul se ocupa de trimis marfa iar muncitorii care lucreaza pentru dezvoltator o receptioneaza si se ocupa de montat. La fel am comandat niste usi, inainte sa le urce in apartament le-au verificat si au constatat ca tocurile sunt dezlipite, asa ca tocurile mi le-au lasat sa le trimit inapoi la magazinul de unde le-am luat, nefiind unul cu care ei colaboreaza. In cazul gresiei, m-as fi asteptat ca muncitorii sa dea dovada de profesionalism si sa verifice marfa preventiv inainte de montajul ei pentru ca e mai simplu sa detectezi un defect din start decat dupa ce ai montat-o.  In timpul lucrarilor l-am mai trimis pe tata sa ii verifice dar aveau o atitudine superioara ca ei stiu ce fac si nu au nevoie de cineva sa stea pe capul lor si sa le dea sfaturi.

#49
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ok, ca sa nu mai pierdem timpul pe aici si ca sa fie ca tine, fa in felul urmator:
1. Soliciti in scris constructorului sa suporte el tot.
2. Cand vei primi raspunsul negativ, tot in scris, sesizare la ANPC.
3. Dupa ce vei primi negatia de la ANPC contactezi un avocat si dai in judecata constructorul.

Spor :)

#50
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Dar dacă apartamentul încă nu a fost plătit integral, nu se poate când ajunge la notar sa spună ca gresia nu corespunde normelor ?  Și contractul de vânzare cumpărare sa fie făcut când totul e la standardele promise de dezvoltator ?

#51
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ai plătit apartamentul cu banii jos ? Sau cu împrumut bancar ?
Dacă e cu banii jos, ai dat deja toți banii ? Ca dacă nu ai apucat sa dai deja toți banii, când mergeți in fata notarului ii spui problema. Dacă e cu ipoteca la banca, oare nu poți spune băncii ca ap e neconform ? Atunci poate banca blochează restul plății pana când ap e conform contract ?  



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate