Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema gresie ansamblu rezidential

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Salut. Vin cu urmatoarea problema. Am un apartament cumparat intr-un ansamblu rezidential construit de la zero cu finisaje incluse in pret. Am comandat o gresie pentru baie de la un magazin de profil care a fost livrata pentru montare in apartament. Gresia a venit cu niste pete pe ea, defect din fabrica. Muncitorii au montat-o crezand ca asa e modelul. Am cerut inlocuirea ei dar fiind deja pusa, nimeni nu vrea sa-si asume vina si sa plateasca reparatiile de inlocuire. Magazinul e de acord sa o inlocuiasca dar nu vrea sa plateasca pentru reparatii. Reprezentatul ansamblului rezidential s-a oferit sa o inlocuieasca dar nu vrea sa plateasca cheltuielile. Acum eu am picat la mijoc. Ce solutie am in cazul asta, credeti ca o reclamatie la ANPC ar rezolva problema sau trebuie mers in instanta? Mutumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca trebuie sa iti asumi pierderea.
Magazinul iti schimba produsul, dar nu cred ca are treaba cu montajul.
Dezvoltatorul a facut ce ai ordonat, dar nu are vina ca gresia livrata de tine e defecta.
Era datoria ta sa te asiguri ca produsul corespunde cerintelor tale.

Edited by pasilla, 20 December 2021 - 19:34.


#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pe bune , e de vina cel care  a pus-o cu ceva? Ai fi putut zice ca e pusa stramb dar ca nu-ti place culoarea e prea de pork

Edited by ciine, 20 December 2021 - 19:41.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asa este cand nu vrei sa te implici decat online .

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Cred ca sansele tale de castig in instanta sunt zero sau aproape de zero.
Si sa mergi in instanta impotriva cui?

Impotriva magazinului care-ti inlocuieste produsul defect?
Impotriva constructorului care a montat perfect, conform contractului, produsul livrat de tine?

Da, e neplacut sa platesti extra dar cred ca e singura ta varianta. Sau ramai cu gresia aia patata.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poti sa zici si tu ca asa e modelul. Si... poate chiar asa este.

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Mai lasa si tu de la tine, vezi ca magazinul e de buna credinta, constructorul isi blocheaza si el niste oameni acolo...cat poate sa te coste in plus? E greu de stabilit cine are 100% din vina. Teoretic, producatorul gresiei trebuie sa aiba un ctc, magazinul nu avea cum sa se uite in pachet. Cine stie de unde s-au patat alea, ori la fabrica, ori intr-un depozit. Construtorul a crezut ca asa e modelul, nu a fost inspirat sa intrebe...Daca vrei sa te muti rapid, plateste, atat logic vorbind cat si in instanta e greu sa-ti dea cineva dreptate atat timp cat tu ai comandat gresia.

View Postdanvlas, on 20 decembrie 2021 - 19:50, said:

Poti sa zici si tu ca asa e modelul. Si... poate chiar asa este.
Asta chiar ca e cea mai buna solutiePosted Image , daca nu-s prea vizibile si deranjante defectele. Uneori, cu cat te dai mai mult peste cap sa iasa un lucru perfect, cu atat mai mult se aliniaza planetele sa te impiedice.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostSlay, on 20 decembrie 2021 - 19:18, said:

Ce solutie am in cazul asta, credeti ca o reclamatie la ANPC ar rezolva problema sau trebuie mers in instanta? Mutumesc.
Solutia este sa iti asumi ca nu ai verificat marfa livrata si asta e... Plus verifica tot ce mai e de verificat sa vezi daca nu ti-a scapat si altceva.

#9
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005

View Postpasilla, on 20 decembrie 2021 - 19:31, said:

Eu cred ca trebuie sa iti asumi pierderea.
Magazinul iti schimba produsul, dar nu cred ca are treaba cu montajul.
Dezvoltatorul a facut ce ai ordonat, dar nu are vina ca gresia livrata de tine e defecta.
Era datoria ta sa te asiguri ca produsul corespunde cerintelor tale.

Eu am fost in magazin si am ales modelul care era unul fara pete. Conventia intre magazin si constructor era ca se ocupa ei cu livratul la adresa, respectiv montatul gresiei.
Am fost plecat din tara, ce era sa fac sa angajez om care sa verifice placa cu placa de la gresie, faianta, parchet si restul si sa pazeasca muncitorii ca lucreaza conform normelor?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai doua variante (ce cred eu)

1. Sa demonstrezi ca acele defectiuni au aparut dupa ceva timp de la utilizarea gresiei ( adica nu aveai cum sa le cunosti la montaj)
2. Sa demonstrezi ca ai comandat dezvoltatorului sa iti monteze gresie model xpsl876 si ala a pus gresie defecta.

#11
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Aia au montat altceva decat le-ai dat tu, au patat-o ei dupa ce a foat montata?
Plateste!!

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSlay, on 20 decembrie 2021 - 20:09, said:

sa pazeasca muncitorii ca lucreaza conform normelor?
Eu  nu am retinut ca ai vreo plangere la adresa acelor muncitori.

#13
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005

View Postpasilla, on 20 decembrie 2021 - 20:18, said:

Eu  nu am retinut ca ai vreo plangere la adresa acelor muncitori.

Da e si vina mea ca am mers pe incredere, fiind prima mea experienta de acest gen.
Dar e si vina lor, magazinul ca a trimis un produs defect si muncitorii ca nu au verificat ce monteaza inainte.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSlay, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

si muncitorii ca nu au verificat ce monteaza inainte.
Chiar tu recunosti ca :
Muncitorii au montat-o crezand ca asa e modelul.

#15
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005

View Postpasilla, on 20 decembrie 2021 - 20:24, said:

Chiar tu recunosti ca :
Muncitorii au montat-o crezand ca asa e modelul.
Asta au declarat ei, boss. Daca venea cu niste puli roz desenate, s-ar fi sesizat ca e ceva in neregula sau mergeau pe ideea ca noi punem ce am primit?

#16
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Trebuia sa verifici gresia cand ai primit-o. Asta e. Iti asumi cheltuielile cu inlocuirea si mergi mai departe.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSlay, on 20 decembrie 2021 - 20:30, said:

Daca venea cu niste puli roz desenate, s-ar fi sesizat ca e ceva in neregula sau mergeau pe ideea ca noi punem ce am primit?
Serios ? Tu ce crezi ?
Clientul nostru, stapanul nostru ? Cine se cred ei sa critice gusturile ?

Edited by pasilla, 20 December 2021 - 20:37.


#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Daca tu doar ai ales modelul si constructorul s-a ocupat de comanda, receptie si montaj, se schimba datele problemei. Intrebarea e, chiar esti dispus la un proces, ca timp si nervi? Baga niste poze, sa vedem si sa votam, chiar sunt curios. E trist ca asta e solutia pe care ti-o propun, sa te lasi pagubas, dar cred ca din moment ce muncitorilor nu le-a sarit nimic in evidenta, n-o fi asa grav. Negociaza cu constructorul niste usi mai bune, un parchet mai bun, ca si compensatie, daca nu e prea tarziu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate