Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Raspberry Pi - ce rulati pe el?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#37
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 12.05.2005
Pentru a evita reclamele de pe Youtube mai puteti incerca si Invidious (rulat in browser fullscreen pe TV, de ex - ca acolo e durerea mare)

#38
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
***** for youtube. De cand l-am instalat nu am mai vazut nici o reclama.
https://chrome.googl...ohmhepckk?hl=ro

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e inutil ca e plugin de browser. Pi-Hole se foloseste ptr toata casa - inclusiv SMart TV-uri - aici e buba. In browsere inca exista ceva solutii.

#40
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Pi-hole+server DNS recursiv cu unbound.

#41
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Pana la urma Pi-Hole e un server DNS autorizat sau unul recursiv ?
L-am instalat si eu impreuna cu serviciul unbound.

Edited by Leo2006, 22 December 2021 - 16:16.


#42
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Există servere DNS autoritare și cele recursive. Userii obișnuiți folosesc pe cele autoritare, cei care folosesc recursive o fac pentru ceva privacy în plus, nici un server interogat din aproape în aproape nu știe destinația finală a cererii DNS. Odată parcursă ruta, se înlătură dezavanatajul întârzierii pt. că ia cererile din cache. De asemenea odată la câteva luni descarc și lista de servere rădăcină. Merge impecabil. Nu aglomerați pi-hole cu multe liste pt. că va trebui să whitelistați o grămadă de adrese pe care vi le blochează automat. Eu am vreo 300k domenii blocate plus o grămadă de regexuri. Inclusiv safe search pe ddg. Pe lângă pi-hole există și soluții care completează serviciile unui user care ține puțin la libertatea lui pe internet. Cine dorește pot detalia. Mă refer la selhosted. O să rămâneți impresionați la câte puteți avea renunțând mai întâi la GAFAM și intrând în fediverse sau lumea descentralizată ca să nu mai spun de soluții darknet.

#43
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Pi-Hole & Cloudflared DoH funcționează foarte bine, inclusiv pentru OpenVPN. Foarte mulțumit! Posted Image

#44
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
router i2pd

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAdm, on 21 decembrie 2021 - 09:06, said:


detaliaza partea asta plz
scuze, de abia acu observ intrebarea ta.

pai se ia un raspberry pi si se conecteaza la el tunere tv pe usb cati clienti doresti sa poata vedea posturi tv diferite simultan. pe el instalezi serverul tvheadend. se poate instala ca program pe raspbian, dau ca addon in libreelec.  cand il instalezi ca addon in libreelec are avantajul ca-l poti folosi simultan si ca client, daca doresti asta.

se ia cate un raspberry pi pt fiecare televizor care vrei sa-l conectezi astfel si instalezi pe el libreelec (mai sunt si alte sisteme de operare cu Kodi preinstalat, dar eu iti recomand asta fiindca cu el m-am jucat si pot sa te ajut). il conectezi pe hdmi la televizor, instalezi pe el addon pt tvheadend, il configurezi sa se conecteze la serverul facut anterior e voila, ai televiziune prin reteaua de acasa! daca wireless-ul iti merge bine duce fara probele transferul de date care are nevoie. raspberry pi stie de hdmi-cec, adica stie sa primeasca comenzi prin intermediul hdmi, il operezi cu telecomanda televizorului. kodi are interfata misto, il configurezi numai cu ce vrei tu sa folosesti din el si mie-mi pare f. ok. poti instala in kodi addon-uri pt youtube, netflix, hbo go, spotify ca sa le ai pe toate la un loc.

daca vrei sa intru in detaliu sau n-ai inteles ceva iti stau la dispozitie. sau daca intereseaza pe altcineva.

in alta ordine de idei am intrat si eu in clubul pihole. l-am instalat si sunt in probe cu el, merge bine. multumesc de ideie.

#46
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Eu mi-am luat un raspberry pie că sa învăț puțin Linux, iar acum învăț puțin Django pe el (vreau să îmi fac o mica aplicație web, deci îl folosesc că server web)
Am instalat și eu pi-hole după ce am auzit de el aici și merge bine

#47
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostFane, on 27 decembrie 2021 - 02:00, said:

daca vrei sa intru in detaliu sau n-ai inteles ceva iti stau la dispozitie. sau daca intereseaza pe altcineva.

Ai facut vreodata comparatie libreelec vs osmc? Sau mereu ai fost numai pe libreelec?

#48
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View PostFane, on 27 decembrie 2021 - 02:00, said:

scuze, de abia acu observ intrebarea ta.

pai se ia un raspberry pi si se conecteaza la el tunere tv pe usb cati clienti doresti sa poata vedea posturi tv diferite simultan. pe el instalezi serverul tvheadend. se poate instala ca program pe raspbian, dau ca addon in libreelec.  cand il instalezi ca addon in libreelec are avantajul ca-l poti folosi simultan si ca client, daca doresti asta.

se ia cate un raspberry pi pt fiecare televizor care vrei sa-l conectezi astfel si instalezi pe el libreelec (mai sunt si alte sisteme de operare cu Kodi preinstalat, dar eu iti recomand asta fiindca cu el m-am jucat si pot sa te ajut). il conectezi pe hdmi la televizor, instalezi pe el addon pt tvheadend, il configurezi sa se conecteze la serverul facut anterior e voila, ai televiziune prin reteaua de acasa! daca wireless-ul iti merge bine duce fara probele transferul de date care are nevoie. raspberry pi stie de hdmi-cec, adica stie sa primeasca comenzi prin intermediul hdmi, il operezi cu telecomanda televizorului. kodi are interfata misto, il configurezi numai cu ce vrei tu sa folosesti din el si mie-mi pare f. ok. poti instala in kodi addon-uri pt youtube, netflix, hbo go, spotify ca sa le ai pe toate la un loc.

daca vrei sa intru in detaliu sau n-ai inteles ceva iti stau la dispozitie. sau daca intereseaza pe altcineva.

in alta ordine de idei am intrat si eu in clubul pihole. l-am instalat si sunt in probe cu el, merge bine. multumesc de ideie.

6 programe în streaming ți-a mâncat 100M de bandă...

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
am uitat sa spun, daca aveti televizoare cu android nu-i nevoie sa puneti raspberry pi-uri ca si clienti, puteti instala Kodi pe ele si configura ca si client.

View PostLowrider, on 27 decembrie 2021 - 13:15, said:

Ai facut vreodata comparatie libreelec vs osmc? Sau mereu ai fost numai pe libreelec?
eu am inceput cu openelec care proiect a fost preluat de cei de la libreelec si am apucat sa ma obisnuiesc cu el. am instalat o data osmc dar nu gaseam fel de fel de chestii pe unde eram obisnuit, n-am vazut o diferenta majora asa ca am revenit la cel cu care eram obisnuit. probabil e la fel de bun, eu am scris numai de libreelec ca sa nu complic lucrurile si daca cere cineva detalii sa pot sa le dau.

View Postnerocezar666, on 27 decembrie 2021 - 15:04, said:

6 programe în streaming ți-a mâncat 100M de bandă...
lucreaza in reteaua locala, nu-ti mananca banda la internet.

#50
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

View Postnerocezar666, on 22 decembrie 2021 - 18:20, said:

O să rămâneți impresionați...intrând în...lumea descentralizată ca să nu mai spun de soluții darknet.
Adică ce? Pedofili? Arme? Droguri? Filmulețe scârboase cu operații de schimbare de sex sau sado-maso care își maltratează organele sexuale?
Cam asta e ce am găsit eu pe acolo dar poate nu am nimerit eu unde trebuie.
Ia luminează-ne despre ceea ce ar trebui sa ne impresioneze în zona aia!

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
pt pihole cred ca ar fi bun un topic separat.

am gasit deja o chesti enervanta la el si nu stiu cum s-o rezolv: cand dau un search cu google imi afiseaza si rezultatele platite (alea marcate cu "AD" sau "Anunt" in romaneste). dar daca mi se pare ca e ceva interesant in acele rezultate si dau sa merg pe vreunul primesc "This site can’t be reached".

#52
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View Postpreslee, on 27 decembrie 2021 - 17:25, said:

Adică ce? Pedofili? Arme? Droguri? Filmulețe scârboase cu operații de schimbare de sex sau sado-maso care își maltratează organele sexuale?
Cam asta e ce am găsit eu pe acolo dar poate nu am nimerit eu unde trebuie.
Ia luminează-ne despre ceea ce ar trebui sa ne impresioneze în zona aia!

Am spus darknet. Se pare că nu stăpânești termenii. La tine darknet și darkweb e ciorbă. Uite niște hinturi: gemini, retroshare, secushare, gnunet... darknet se referă la ceea ce nu e clearnet...

#53
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View PostFane, on 27 decembrie 2021 - 17:30, said:

pt pihole cred ca ar fi bun un topic separat.

am gasit deja o chesti enervanta la el si nu stiu cum s-o rezolv: cand dau un search cu google imi afiseaza si rezultatele platite (alea marcate cu "AD" sau "Anunt" in romaneste). dar daca mi se pare ca e ceva interesant in acele rezultate si dau sa merg pe vreunul primesc "This site can’t be reached".

incearcă o căutare pe google prin searx vezi dacă pățești la fel...

#54
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View PostFane, on 27 decembrie 2021 - 17:24, said:

am uitat sa spun, daca aveti televizoare cu android nu-i nevoie sa puneti raspberry pi-uri ca si clienti, puteti instala Kodi pe ele si configura ca si client.


eu am inceput cu openelec care proiect a fost preluat de cei de la libreelec si am apucat sa ma obisnuiesc cu el. am instalat o data osmc dar nu gaseam fel de fel de chestii pe unde eram obisnuit, n-am vazut o diferenta majora asa ca am revenit la cel cu care eram obisnuit. probabil e la fel de bun, eu am scris numai de libreelec ca sa nu complic lucrurile si daca cere cineva detalii sa pot sa le dau.


lucreaza in reteaua locala, nu-ti mananca banda la internet.

există routere sat2ip.. ai 8 adrese de streaming din el...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate