Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Titluri de stat in euro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salut, in iunie am hotarat sa-mi mut economiile din banca in titluri de stat, care pareau avantajoase in reclama. Costuri comisioane zero, impozit zero.. Ce bine zic, si am mutat toti banii, putin peste 10000 de euro. M-au conditionat sa fac depunerea la cateva banci brd,bcr...am ales bcr. Acum aflu ca am comision lunar de 5 euro. A mai avut cineva problema asta? Eu si cand am deschis cont la ei mi-au spus ca nu este niciun comision, azi mi-au spus ca s-a bagat din iulie sau august, dar eu nu am fost înștiințat, si chiar daca eram înștiințat nu eram de acord dar banii nu ii pot retrage la titluri mai devreme de 2 ani.Iar ei imi retin lunar comisionul. Ce pot face? Tks!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu ce sa faci, dar mi se pare magarie maxima.
Comisionul ala ce reprezinta mai exact ?

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Tu zici de FIDELIS, nu stiu de comisioane, cred ca este ceva din cauza brokerul sau a banci, bcr.

Ce poti face? Retragi titlurile FIDELIS si cumperi titluri de stat in lei.
Sau verifici daca asa au toate bancile comisionul asta sau BCR sunt mai lacomi.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Ce comision, exact, este acela?
  • La contul curent in valuta exista un comision de administrare, standard 20LEI/luna si asta de ceva mai mult timp. Nu stiu daca si la investitii e valabil, dar la credite daca nu vrei nici un altfel de servicii poti cere inlocuirea contului obisnuit cu unul special de derulare credit care nu se comisioneaza. Dar nu vei avea nici internet banking, nici card, nici etc asa ca te va costa fie ridicarea de numerar de la ghiseu fie ordin de plata la ghiseu.
  • Pentru titluri in euro e obligatoriu contract de servicii financiare. Acela nu stiu cat costa acum si particularitatile de la Fidelis (ca am o banuiala ca la ele te referi), la titluri de stat ‘obisnuite’ eu stiu doar de un comision de safekeeping de 0,03%/an+TVA calculat la valoarea portofoliului si retinut prorata lunar. La 10.000EUR ar veni cam 0,30EUR/luna +/-.
LE: Nu poti ‘retrage’ dar le poti vinde, in principiu pe bursa. Sau poate le cumpara direct banca, pentru ca ei asigura si lichiditatea titlurilor.

Edited by sags, 20 December 2021 - 18:18.


#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

contract de servicii financiare

Jegos și mizerabil. Aștept cu interes noua eră de decentralized finance în care achiziția de produse financiare de bază nu va mai fi îngreunată de tot felul de tertipuri.

#6
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
In general conturile in euro sunt gratuite. Nu inteleg cum ai reusit sa dai peste unul care costa 5 euro pe luna ...
Oricum, acel comision nu cred ca are nicio legatura cu titlurile de stat.

Si iar nu inteleg de unde iti ia comisionul. Au ramas euro in cont? Nu i-ai transferat in titluri? :lol:

#7
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Da am depus gen 10650 si mi au spus ca doar multiplu de 100, iar restul au ramas in cont, dar si asa :(

Oare o solutie este sa inchid contul si sa deschid altul la scadenta?

Edited by b.iulian, 20 December 2021 - 18:39.


#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 sags, on 20 decembrie 2021 - 18:16, said:

Ce comision, exact, este acela?
  • La contul curent in valuta exista un comision de administrare, standard 20LEI/luna si asta de ceva mai mult timp. Nu stiu daca si la investitii e valabil, dar la credite daca nu vrei nici un altfel de servicii poti cere inlocuirea contului obisnuit cu unul special de derulare credit care nu se comisioneaza. Dar nu vei avea nici internet banking, nici card, nici etc asa ca te va costa fie ridicarea de numerar de la ghiseu fie ordin de plata la ghiseu.
  • Pentru titluri in euro e obligatoriu contract de servicii financiare. Acela nu stiu cat costa acum si particularitatile de la Fidelis (ca am o banuiala ca la ele te referi), la titluri de stat ‘obisnuite’ eu stiu doar de un comision de safekeeping de 0,03%/an+TVA calculat la valoarea portofoliului si retinut prorata lunar. La 10.000EUR ar veni cam 0,30EUR/luna +/-.
LE: Nu poti ‘retrage’ dar le poti vinde, in principiu pe bursa. Sau poate le cumpara direct banca, pentru ca ei asigura si lichiditatea titlurilor.
Are si ala un pret cu mai multe componente  in functie de suma din joc pleaca de la 0,25%+tva , mai sunt comisione de transfer de achizitie , etc

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Totul tine de ce ai semnat cu ei. Citeste de la cap la coada. Bancile se feresc sa comita ilegalitati. De obicei, daca ti-au luat niste bani trebuie sa ii justifice la controalele BNR sau curtii de conturi. Penalitatile sunt mari si daca nu au o acoperire legala nu au de ce sa riste.
Daca ce ai semnat cu ei nu are stipulat comision, este comision abuziv. Mergi la un sef serviciu , nu la "front office " sa ceri lamuriri.
Un sfat. Nu te duce cu gura mare. Este important sa fii moderat. Ca orice comerciant, banca stie ca cei cu gura mare fac doar galagie. Se tem de cei care pun multe intrebari tintite si sunt calmi , pentru ca aia de obicei urmaresc ceva. Fara galagie ca scoti banii, ca ii dai in judecata , ca anunti presa ....ca in clipa aia ei stiu ca nu vei face nimic .

Edited by JurasikMan, 20 December 2021 - 19:50.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
Sa fie mai mult de 1 an cand m-am interesat de asa ceva, mie direct mi s-a spus ca este comision de administrare pt acel cont, dar putea fi evitat daca erau bani in cont,nu mai stiu exact,dar vezi ca mai ai o surpriza,cand ajung la maturitate titlurile si vrei sa retragi suma,atunci te arde fain,intreaba banca

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
La BCR era regula ca daca ai depozite, si parca si produse de investitii la ei dar nu sunt sigur, in acea valuta atunci nu iti oprea comisionul lunar de administrare. Aceasta exceptie a fost eliminata ceva mai recent. Poate de aceasta vorbeau ca a fost prin iulie-august. De notificat au notificat, eu am primit in mesageria din Georgica. Daca nu ai Georgica deloc, probabil trimit prin posta. Daca ai dar nu citesti mesajele, asta e…

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cu domnul Nutu Camataru, seful de sucursala, ai vorbit poate te pasuieste?

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Cred ca ar exista o portita, dar trebuie sa intrebi la BCR si nu situ daca toata lumea stie. Am patit-o si eu si cand am incercat sa negociez cu consilierul dedicat (eram considerat client affluent cu ceva mai multi bani in cont si mai mult decat ai tu) si mi s-a raspuns:

"Comisionul de administrare aferent contului in EUR in present este de 20 lei lunar. Daca detineti instrumente de economisire/produse de investitii in valuta respectiva, BCR pune la dispozitie un cont dedicat (Contul Curent Asociat) ale carui caracteristici sunt zero comision lunar de administrare, in cazul in care contul nu este utilizat exclusiv in relatie cu instrumentele de investitii in valuta respective va fi taxat cu 12.5 lei/luna pentru conturile in EUR."

N-am prea inteles mare lucru din fraza asta si cand am cerut lamuriri mi s-a spus ca-ti schimba contul (si numarul lui), dar daca mai ai alte incasari vei fii taxat cu 12.5 lei pe luna. In final nu mi-a convenit si m-am mutat la CEC. BCR e o banca cu multe comisioane si chiar i-am zis consilierei ca peste ocean n-am platit in 20 de ani comisioanele pe care le plateam intr-o luna la BCR.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
comisionul a apărut ulterior deci închizi contul și  gata

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca poate inchide contul pur si simplu. Prin contractul de servicii financiare te obligi sa mentii acel cont deschis, cel putin asa era cand am avut eu, ca altfel e cam greu sa iti faca platile si sa iti incaseze contravaloarea titlurilor cumparate (ca mai poti cumpara)… Trebuie inlocuit contul (cum am scris si eu si a scris si colegul @vladut01), daca e aplicabil/posibil in cazul initiatorului.

#16
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Si la Libra se intampla la fel ?

#17
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
*scriu aici pentru ca nu am vazut un topic dedicat pentru FIDELIS.

1.Cum vi se par dobanzile pentru FIDELIS - EURO la aceasta emisiune? (1.85% pe 1 an, respectiv 2.65% pe 2 ani)
2.Credeti ca la urmatoarea emisiune (nov/dec) vor fi mai mari?
3.De asemenea, credeti ca vor scoate tot pe 1/2 ani sau pe o perioada mai lunga?

Intreb in contextul urmator:
-In iulie ECB a marit dobanda doar cu 0.5%. Pe 14 sept. (dupa anuntul pentru emisiunea curenta FIDELIS), au marit dobanda cu 0.75%. Este posibil ca la urmatoare intrunire sa mareasca cu 1%?
https://www.ecb.euro...l/index.en.html
-Am o suma de bani X, si nu stiu daca sa subscriu cu toata suma acum, sau sa subscriu doar cu X/2 si sa mai astept cu restul pana la urmatoarea emisiune (nov/dec)

#18
fortza

fortza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2007
"Zero comision pentru administrarea contului George, dacă încasezi lunar cel puțin 1000 lei și faci minim o tranzactie prin aplicația George sau cu cardul.
Daca nu sunt îndeplinite condițiile:
8 lei/lună pentru contul George
20 lei/lună pentru contul în euro"

Salut!
Aveti vreunul cont in euro cu 0 taxe respectind regulile de mai sus ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate