Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Cumparare teren de la Primarie (domeniu public)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Salutare. Nu am gasit un topic asemanator. Daca n-am postat unde trebuie, rog moderatorii sa mute topicul.

Context. In 2014 am cumparat un teren de 244 mp in Iasi. Vechiul proprietar detinea un contract de folosinta agricola (CFA) cu Primaria pentru un teren de 62 mp adiacent. Atat terenul inchiriat cat si cel cumparat au aceiasi identificatori in planurile parcelare mai vechi (tarla si parcela) si aceiasi adresa (cf. CU). Banuiesc ca imobilul a intrat candva sub incidenta Legii 58/1974 intr-un fel sau altul.

Dupa cumparare, am incheiat si eu un CFA pentru acelasi teren. Vechiul proprietar a facut prima inscriere a imobilului in 2013 si tot atunci a incheiat si CFA pentru terenul de 62 mp, evident pentru a putea instraina.

Am solicitat Primariei sa cumpar terenul inchiriat. Ca urmare, Serviciul GIS-Cadastru a masurat terenul, iar acesta a fost inventariat si introdus in domeniul public al UAT. Pana atunci, nu stiu cum figura terenul si in ce baza Primaria a incheiat CFA; abia atunci a fost inventariat. Din cate stiu, pentru terenul inchiriat nu este creata CF (nu apare in eTerra).

As avea cateva intrebari:
  • In ce baza terenul a facut obiectul unui CFA, atat timp cat nu a fost inventariat?
  • Cine/in ce baza ar putea initia un proiect de HCL de trecere a terenului din domeniul public in domeniu privat al UAT in vederea concesionarii/vanzarii?
  • Daca imi puteti recomanda (in privat) avocat/cadastrist in Iasi pentru a prelua speta.
Multumesc..

#2
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Terenurile sunt indentificate prin Cf si numar cadastral. In eTerra nu apar din cate stiu toate terenurile ci doar cele la care s-a facut conversia numerelor cadastrale. Oricum si acolo mai apar confuzii si terenuri care desi au numere cadastrale noi nu le gasesti.
Proiectul de HCL il initiaza primarul sau consilierii locali. De concesionat il poti concesiona si daca e in domeniul public, doar pentru vanzare trebuie trecut in domeniul privat.
Nu ai nevoie de avocat ca nu esti in proces cu ei. Ai eventual nevoie de un topograf desi daca terenul este masurat si inscris in domeniul public nu e nevoie nici de el decat daca suprafata terenului e mai mare decat cea pe care o vrei tu.

Edited by arsmundis, 21 December 2021 - 07:35.


#3
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Reinvii topicul...

Imobilul l-am cumparat in 2015 de la X, care, la randul lui, l-a cumparat in 1990 de la Y. Y a dobandit imobilul prin mostenire, in baza unui certificat de mostenitor din 1976.

Suspectez / e posibil ca imobilul sa fi intrat sub incidenta Legii 58/1974, care limita suprafata mostenita la 250 mp, diferenta trecand in proprietatea Statului.

Exista vreo modalitate de a afla daca acesta e cazul? De exemplu, pe baza acelui certificat de mostenitor din 1976? Am calitatea, ca proprietar actual al terenului, sa solicit emiterea unei copii de pe Certificatul de mostenitor sau doar prin intermediul unui avocat e posibil?

Multumesc.

#4
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 sdf8923jfsd, on 11 ianuarie 2022 - 18:43, said:

Reinvii topicul...

Imobilul l-am cumparat in 2015 de la X, care, la randul lui, l-a cumparat in 1990 de la Y. Y a dobandit imobilul prin mostenire, in baza unui certificat de mostenitor din 1976.

Suspectez / e posibil ca imobilul sa fi intrat sub incidenta Legii 58/1974, care limita suprafata mostenita la 250 mp, diferenta trecand in proprietatea Statului.

Exista vreo modalitate de a afla daca acesta e cazul? De exemplu, pe baza acelui certificat de mostenitor din 1976? Am calitatea, ca proprietar actual al terenului, sa solicit emiterea unei copii de pe Certificatul de mostenitor sau doar prin intermediul unui avocat e posibil?

Multumesc.
Certificatul de moștenitor pentru altă persoană nu ti-l da nimeni. Nici avocatul nu il poate obtine decat daca exista un proces iar tu nu ai pe cine sa dai in judecata. Daca terenul a fost intabulat l-ai cumparat legal. Daca nu asta e. Oricum terenul cumparat nu are nimic de-a face cu cel inchiriat.
Terenul era bine daca il bagau in domeniul privat din prima. Asa cu trecere din public in privat e deja destul de complicat. Iar daca terenul inchiriat nu figura in certificatul de mostenitor, si cred ca asa e pentru ca altfel nu il inchiria,  chiar daca il obtii tot nu te ajuta la nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate