Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am dat-o-n bara

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostEpdm, on 20 decembrie 2021 - 17:16, said:

In caz ca nu ai aflat te informez eu: nu despre mine este topicul. Stiu ca este greu de priceput un lucru destul de simplu, dar fa un efort.

si ca sa-ti raspund desi suntem amandoi oftopic, am doi copii.

Nu prea e nevoie sa te umfli in pene si sa te dai superior. Dar niciun om  normal la cap nu spune ca daca s-a rupt de tot relatia cu copilul nu e vreo pierdere.
Asta daca nu faci parte cumva din categoria celor ca initiatorul care si-a traumatizat copilul 18 ani de zile.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
fa pace cu tine.
dupa ce faci pace cu tine mergi fa pace cu ei
divortul e doar o hartie. poti fi divortat si sa traiesti in continuare cu tanti

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Parerea mea , topic fabricat.
Nu ati obosit sa vedeti astfel de topice in care cineva, deschide in ziua " plangerii " un cont, dupa care varsa cele mai elucubrante povesti , cu minore indragostite de pensionari , si tati care nu inteleg inclinatiile " LGBT " ale copiilor ( dar care sunt foarte sensibilosi si atenti in exprimare cand scriu o poveste lacrimogena)  ?
Bre Softpedia , treaba sta asa . Toate " mediile " online sufera in perioada asta o subtiere a traficului. Pana la un punct inteleg intentia asta de a fabrica valuri. Dar, sincer, cel putin eu asa ma simt , parca vad o reclama cu o baba monosilabica care indeamna la cumparat "supraMaxArticulatii" . Ma simt aiurea si cand ma uit la porcaria aia .  
Ma simt umilit si jignit in inteligenta mea , numai la gandul ca cineva ma crede asa prost incat sa musc o asemenea " ..... nu stiu cum sa ii zic ca orice sinonim as cauta este datator de penalizare " .
Eu cred ca va dati singuri cu tesla'n ....momite , va legati singuri sireturile , topicele sunt puerile, daca tot aveti nevoie de trafic inventati ceva mai calitativ ca astea sunt de nivel manelistico-telenovelistic .
( nici nu as mai intra pana joi ca am mari dubii ca as mai putea ) .

Edited by JurasikMan, 20 December 2021 - 17:24.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Fiul tău este homosexual. Tu ai simțit asta și ai încercat să-l schimbi. Nu ai reușit. Soția ta știa și ea. Dacă nu ați discutat despre asta, înseamnă că nu prea comunicați. Este OK. Nimeni nu este expert în viața de cuplu. Totuși, ma gândesc ca a fost și ea socata inițial. Nu ți-a spus, deci nu credea în tine. Legatura cu ea era pierdută. Tu trebuia sa fii insula ei. Cu copilul se pare ca nu ai comunicat niciodată. Familia trebuie sa fie o singură echipă. Voi ați fost în doua. De ceva timp, acest fapt s-a concretizat in divorț. Înainte, doar distanța nu va despărțea. Atât s-a schimbat. Nu ai ce sa repari. Mergi înainte înainte și vezi dacă este ceva de învățat. Ai casa, job. Ei nu te vor. Căută-ți pe altcineva. E dur poate, dar eu altă ieșire nu văd.

PS: în astfel de situații, copii ajung în pragul sinuciderii. Asta asta dacă nu înțelegi cumva ce rol ai jucat. Sper sa înțelegi ca te condamn, chiar dacă nu te cunosc. Trebuia sa fii bărbat si tată. Poate data viitoare.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Jurasik, nu nu vă înțeleg, pe tine și pe alții care spun același lucru ca tine când dau peste un topic ieșit din tipare: de ce simțiți nevoia să scrieți chestiile cu traficul, topicul fabricat etc.? În primul rând că NU poți avea niciodată certitudini nici într-un sens, nici în altul. Apoi e forum, lumea vrea să discute pe diverse teme de tipul Viața bate filmul. Cu ce vă deranjează?! Nu postați dacă vă doare capul!

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostJurasikMan, on 20 decembrie 2021 - 17:23, said:

Și mie mi se pare subiect fabricat, recunosc modelul, dar am niște minute de irosit, asa ca mi-am zis "what the hell!'.

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postadisz, on 20 decembrie 2021 - 16:59, said:

Sotia ta are dreptate.Esti un tata esuat.
Si de la mine citire:esti si un sot esuat.
Din ce zici tu acolo sus cred ca ai fost un fel de musafir nepoftit in familia aia o gramada de ani.
Ce mai vrei sa repari?Nu mai e nimic de reparat.Acum dupa 18 ani vrei sa fii apropiat de cineva pe care l-ai respins in tot timpul asta?
Din pacate pentru tine,trenul a plecat definitiv din gara.
Accepta-ti soarta asa cum e,eventual gaseste-ti pe cineva cu care sa te intelegi avand in spate experienta trista avuta si gata.Fiul tau si fosta sotie nu vor mai fi decat amintitri pentru tine.Eventual traieste cu speranta ca intr-o buna zi,fiul tau te va cauta,Dar sa fiu in locul lui,eu n-as face asa ceva niciodata.

Genial raspuns.fix ca nuca  n perete.pleaca de aici ca faci mai mult rau.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostJurasikMan, on 20 decembrie 2021 - 17:23, said:

Parerea mea , topic fabricat.
Eu am senzatia ca suntm parte a unor experimente sociale.
Nu stiu cine le face, dar probabil ca este ieftin sa culegi asa niste date.

#27
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
In ziua de azi se pare ca a fi dur cu copilul nu il caleste, ci il inchide in sine si il afecteaza foarte mult. Tu stii ce a fost intre voi in toti acesti ani, de ce au plecat "dintr-o data"? Sau poate nu a fost chiar dintr-o data, poate ati mai avut antecedente... Cati ani ai, ce lucrezi, te considera asa inchis la minte sa nu poata vorbi cu tine? Esti alcoolist, ai fost violent? Departe de mine gandul de a te judeca sau a ironiza, intreb poate gasesc o explicatie...

#28
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Cata homofobie. Si de la el si de la ceilalti.

Acesta din fericire est un caz fericit, cand mama are o sitautie financiara buna si nu e dependenta de sot si poate sa il paraseasca lejer. Bine a facut. Nu toti vor sa stea/locuiasca cu oameni ingusti la minte.

#29
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostAB_YZ12, on 20 decembrie 2021 - 15:57, said:

Sunt tatal unui baiat de 18 ani care la anul pleaca la studii in strainatate. El dintotdeauna a fost mai feminin ca persoana si nu o sa fiu ipocrit sa admit ca nu m-a deranjat asta, ba m-a deranjat si pe parcursul copilariei / adolescentei lui am fost mai dur cu el pentru a incerca sa "corectez" acest lucru. Sotiei mele niciodata nu i-a convenit aceasta abordare si am avut mereu certuri pe aceasta tema dar mereu reuseam sa o scoatem la capat cumva si sa calmam apele. ....
Dar ce m-a surprins cel mai tare este faptul ca erau si poze cu ei 2 + sotia mea in diferite locatii: restaurante, cafenele, parcuri, la casa iubitului lui impreuna cu familia aluia, etc. ceea ce inseamna ca ea era foarte implicata in aceasta relatie.
.... cel mai mult sunt furios pe mine.
Este destul de clar ca nu ati calmat niciodata apele.
Nu pare genul de situatie din care sa mai puteti iesi.

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Poststefan0011, on 20 decembrie 2021 - 17:32, said:

In ziua de azi se pare ca a fi dur cu copilul nu il caleste, ci il inchide in sine si il afecteaza foarte mult

Asa a fost dintotdeauna. Am vreo trei cunoscuti cu unul dintre parinti mai autoritar, sever (nu vorbesc de bataie, ca nu am nicio certitudine) si toti la un moment dat au avut unele probleme: erau mai timizi, retrasi, comunicau greu cu fetele, etc. Cei de care stiu eu au trecut peste ele, cel putin asa se vede, insa relatia cu tatal (ca tatal e ala in cauza in fiecare din situatiile stiute de mine) e proasta sau inexistenta.Exemplele mele nu au legatura cu sexualitatea, ci mai degrraba cu inselatul asteptarilor dpdv al notelor si al capacitatilor sportive, adica niste nimicuri.

Orice copil are nevoie de sustinere in familie, nu de urlete si bataie pentru ca nu intra in tiparele parintilor.

Edited by giuliani, 20 December 2021 - 17:45.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Off-topic
Althea
Parerea lui JurasikMan este indreptatita pe undeva.
Pentru ca un om normal la cap,cerebral,erect nu vine sa-si etaleze durerile,frustrarile si deznadejdea pe forumuri unde are toate sansele sa dea de toti ticnitii care sa-l ironizeze si sa-si bata joc de el.Chestiile astea sunt mult prea sensibile,drept dovada unele comentarii si pareri total aiuristice de pe acest topic.
Sincer sa fiu si parerea mea intr-acolo converge,dar m-am abtinut sa fac aceasta remarca.
Dupa parerea mea (daca totul este real) este o adevarata tragedie pentru un tata obtuz si mancat de prejudecati.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Ti-ai terorizat psihic copilul timp de 18 ani. Nasol. Momentan nu ai ce face. Astepti sa treaca timpul si mai incolo, va trebui sa-i demonstrezi copilului ca il iubesti/suporti/accepti neconditionat.
Cum faci asta? Va trebui sa inveti.

#33
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Si daca nu mai vrea copilu si familia sa aibe de-a face cu el indiferent ce, ce o sa faca? O sa inceapa sa ii agaseze si o sa fie cu o atitudine fake ca ii accepta asa cum e numa sa nu ramana singur? Ca mentalitatile pe care le are si valorile de viata ale initiatorului nu se schimba in 2 zile. In adancul lui tot alea raman.

Edited by qew, 20 December 2021 - 17:42.


#34
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postadisz, on 20 decembrie 2021 - 17:36, said:

Parerea lui JurasikMan este indreptatita pe undeva.
Pentru ca un om normal la cap,cerebral,erect nu vine sa-si etaleze durerile,frustrarile si deznadejdea pe forumuri unde are toate sansele sa dea de toti ticnitii care sa-l ironizeze si sa-si bata joc de el.Chestiile astea sunt mult prea sensibile,drept dovada unele comentarii si pareri total aiuristice de pe acest topic.
De pura curiozitate, te-ai uitat si la restul subiectelor de pe aria Life & Entertainment>Girls at play>Decorul domestic ?
Nu suntem in Poiana lui Iocan!  
Scuze de offtopic.

Edited by elbjorn, 20 December 2021 - 17:43.


#35
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Dar de unde ati tras toti concluzia ca omul si-a traumatizat copilul in anii de dinaintea intamplarii, ca n-a zis el asa.

Eu am inteles ca baiatul fusese la psiholog, dar nu zice nicaieri ca din cauza tatalui, probabil avea el problemele lui.

Parerea mea e asa, in ceea ce priveste sotia, n-ai de ce sa-ti ceri iertare din moment ce ea stia inclinatiile lui si nu ti-a spus.

Asta bineinteles, daca e doar cat ai povestit in topic. Ce intamplari ati mai trait voi in casnicie, numai tu stii, in rest, dar pentru atata nu trebuie sa-ti ceri iertare ei, ca ti-ai iesit din fire.

Cat priveste copilul, aici se schimba situatia, caci chiar daca vestea e un soc, si oricine ar intelege izbucnirea de nervi, probabil chiar si copilul o sa o inteleaga pana la urma, dar intr-un final e copilul tau si el asteapta de la tine sa-l intelegi si sa-l iubesti oricum ar fi el, indiferent ce s-ar intampla.

Pana la urma va trebui ca lui sa-i ceri iertare si sa va impacati. Mai devreme sau mai tarziu tot se va intampla, stai linistit. Si el isi doreste intelegerea ta, chiar daca la prima vedere nu pare.

Cat legat de casnicie si de ruperea ei (repet, daca la mijloc nu-s si alte probleme de care nu stim), nu ai de ce sa-ti ceri iertare fata de sotie. Nici n-ar fi indicat.

Vina cea mai mare e a ei, pentru ca ti-a ascuns ceea ce era obligatoriu sa-ti spuna.

Edited by Phobos, 20 December 2021 - 17:49.


#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cand mergi la tribunal pt. divort, declari ca regreti si doresti iertare, si ca acest comportament al tau a venit din propria frustrare ca si tu esti poponaut si nu ai putut sa recunosti asta fata de parinti, rude si cunoscuti, si ca asta te-a urmarit mereu, si te-ai casatorit de ochii lumii, si ca ai facut mereu pe durul si pe barbatul din casa doar ca sa-ti ascunzi frustrarile.
Desigur nu rezolvi nimic cu asta  decat daca fosta e metrosexuala si vrea sa faca acelasi tip de greseala, dar macar ii bulversezi maxim si te distrezi cu ocazia asta...
Zi merci ca ai scapat de una cu care nu te intelegi, si tu si ea fiind incapabili de comunicare. Cu ocazia asta cauta una mai compatibila si poate si neexpirata...

Edited by loock, 20 December 2021 - 17:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate