Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Achizitie Auto - Tips&Tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bogdannn94

bogdannn94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2021
Salutare,

Sunt intr-o dilema vizavi de ce masina ar trebui sa aleg in momentul de fata, astfel incat revin cu cateva intrebari catre voi in speranta ca ma puteti ajuta cu cateva sugestii si pareri privind achizitia :)

1. Masina SH sau Noua ? - sunt flexibil la marca si model (pro si contra)
2. Benzina sau Diesel // Hybrid ? - Masina va fi rulata in mare parte in Bucuresti, cu drumuri ocazionale la mare, munte etc. / aproximativ 15K KM pe an (pro si contra diesel vs benzina)
3. Motorizare / HP - mi-as dori sa aiba un motor intre 1.6 si 2.0 ideal, 100+ HP
4. Dimensiuni  - sunt ok si cu masini mici gen Golf 7, Polo, Ford Focus etc.
5. Manuala/Automata - prefer mai degraba manuala, dar sunt flexibil
5. Costuri de mentenanta - ceva fiabil la piese/intretinere si un consum decent (cu cat mai mic cu atat mai bine, ideal 6-7 in oras)
6. Budget SH - 8-9 Keuro ideal, maxim 10k. Masina noua pana in 15k.

Multumesc!

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
De noua pana in 15k mai greu cu motoare peste 1.4 (cu toate ca-s turbo benzina), second te-ai incadra ok la un Tiguan de la 2016 in sus, acolo gasesti 2.0 tdi 4 motion, destul de potent.

#3
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Pai pana in 15 mii gasesti o gramada de masini de noi, doar sa-ti placa ca design si pe aia sa o iei. Adica de la Puma, Focus, ( nu stiu Golf ), Ceed, I30, Elantra, a mai aparut si noul Astra dar nu stiu preturi, Megane, Captur, Kona etc.. se gasesc o gramada.
Iti ramane tie sa te hotarasti daca vrei noua adica sa dai atatia bani sau sa iei sh. Tu iti cunosti situatia cel mai bine.

#4
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Stimate coleg.
Având în vedere cerința dvs. de a consuma cât mai puțin și bugetul alocat v-aș recomada o mașină hibrid la mâna a doua (cunosc și termenul „second hand” dar prefer exprimarea în limba română atâta timp cât încă sunt capabil să mă exprim corect, cursiv și inteligibil într-o singură limbă).
O astfel de mașină consumă cu mult mai puțin decât estimările dvs. cele mai optimiste.
Vă recomand de asemenea să căutați vânzători persoane fizice proprietari reali de cât mai mult timp (de preferat unici proprietari) și să cumpărați o mașină care a fost vândută de nouă în România. Va fi mult mai simplu de verificat istoricul de service și km REALI parcurși decât în cazul celor de „afară” care de regulă au multe sute de mii de km parcurși (minim 3 ... 400.000 km REALI).
Din prețurile care le-am văzut pe internet cred că, fară a vă grăbi sau a părea prea entuziasmat când o evaluați, veți reuși să găsiți o mașină „în mințile ei” în intervalul de până la 9.000 de euro.
Înainte de a merge să vedeți orice mașină solicitați seria de caroserie REALĂ (precizați acest lucru fiindcă sunt unii „samsa-șmecherași” care dau seria unei mașini impecabile în locul celei a mașinii pe care o au de vânzare). Ulterior dacă nu uitați să verifici seria pe care ați primit-o dacă corespunde cu cea a mașinii veți constata că nu sunt identice. (Atenție la verificarea seriei deoarece ar trebui să se regăsească și să fie identică în 2 ... 3 locuri diferite pe mașină.) În acel moment „samsa-șmecherașul” vă va spune senin că are mai multe mașini de vânzare și poate le-a încurcat. Puteți pleca acasă liniștit fiindcă tocmai ați reușit să evitați o „țeapă”.
Cei care nu vă vor transmite seria de caroserie înainte înseamnă că au ceva de ascuns sau sunt doar proști. Verificați-o pe site-ul rarom.ro (din păcate acum apar informațiile despre odometru doar de după anul 2014) și în cazul în care apare mențiunea de daune cereți vânzătorului să obțină raportul pe cheltuiala lui (nu este o sumă imensă, cca. 35 ... 40 lei, dar la dvs. se tot adună dacă verificați mai multe mașini). Dacă refuză atunci nu este transparent și corect. Renunțați la oferta respectivă.
Mai ales la mașinile hibrid faceți o verificare foarte atentă, într-un service specializat, a stării REALE a acumulatorilor (bateriilor). O uzură avansată sau o defecțiune a acestora, pentru a fi înlocuiți/reparată costă de obicei foarte mult (de ordinul miilor de euro).
Nu trebuie să vă impacientați dacă nu găsiți mașina visată în perioada de timp preconizată de dvs.. Continuați să căutați, făcând o selecție și o evaluare prealabile oricărei vizionări. Oferte bune și uneori chiar excepționale au fost, sunt și vor fi întotdeauna. Trebuie doar să aveți răbdare.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

#5
bogdannn94

bogdannn94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2021
Salutare tuturor,

Multumesc pentru raspunsuri si sugestii!

#6
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008

View PostMBSL, on 24 decembrie 2021 - 09:07, said:


[...]sunt capabil să mă exprim corect[...]
[...]Din prețurile care le-am văzut [...]

Am râs.

#7
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 29.01.2008

View Postgrofudaniel, on 28 decembrie 2021 - 18:11, said:



Am râs.
De ce? Pentru că are disponibilitatea și răbdarea de a da răspunsuri detaliate și bine formulate sau pentru că îi place să scrie corect în limba română? Asta arată că are un nivel de cultură binișor peste medie.

#8
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Dimpotrivă, sunt de apreciat ambele calități,  din ce în ce mai rare atât pe forum,  cât și în viața reală.
Totuși, din cele 2 fraze pe care le-am citat,  nu observi 2 idei care se bat cap în cap?

#9
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 29.01.2008
"(pe) care"
Oricât încerci să scrii de îngrijit, tot mai apar scăpări. Ecranul telefonului sau calculatorului te "fură". Am pățit să scriu documente, să le verific pe calculator, iar unele greșeli să le descopăr doar în varianta imprimată. Ecranele te păcălesc și obosesc ochii mult mai mult decât hârtia.

Edited by alin2pas, 29 December 2021 - 10:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate