Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cazul de la cluj iubitori de animale si petardele

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,379
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2021 - 11:07, said:

Cand eram copil, am avut multe animale si copii din vecini la fel. Ne jucam cu petarde de sarbatori si cand gaseam de cumparat la piata. Nu tin minte sa fi lezat ceva animal,  pisica sau caine.
Bineinteles nu am aruncat direct pe animal petarda, ma refer la zgomotul facut.
Acuma nu stiu, so fi schimbat animalele de acuma, sunt mai sensibile?  Sau e o alta gaselnita inventata de cei anti petarde?

Sunt stapanii mai sensibili deoarece e greu sa stai cu un animal speriat de bombe in garsoniera. Nu e normal nici in restul timpului dar mai ales cand animalul e iritat de zgomote.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postioppo, on 20 decembrie 2021 - 11:17, said:

Sunt stapanii mai sensibili deoarece e greu sa stai cu un animal speriat de bombe in garsoniera. Nu e normal nici in restul timpului dar mai ales cand animalul e iritat de zgomote.

poate animale "de garsoniera".   Daca iese din garsoniera face infarct si de la un soarece, ca in viata lui nu a vazut soarece !
Dar animalele din curte , eu nu stiu sa aiba asa o problema. Sau cel putin nu am vazut eu, desi in copilarie - nu exista nici softpedia, nici calculatoare, si cand apucam, pe langa alte jucarii, mai dadeam si cu petarde !

#57
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postioppo, on 20 decembrie 2021 - 11:17, said:

Sunt stapanii mai sensibili deoarece e greu sa stai cu un animal speriat de bombe in garsoniera. Nu e normal nici in restul timpului dar mai ales cand animalul e iritat de zgomote.
Cand zici :"Nu e normal nici in restul timpului", te referi la animal , nu ?

Pai inseamna ca , cei cu astfel de animale sunt sado-maso ?

Edited by cristobob, 20 December 2021 - 12:34.


#58
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,379
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2021 - 12:07, said:

poate animale "de garsoniera".   Daca iese din garsoniera face infarct si de la un soarece, ca in viata lui nu a vazut soarece !
Dar animalele din curte , eu nu stiu sa aiba asa o problema. Sau cel putin nu am vazut eu, desi in copilarie - nu exista nici softpedia, nici calculatoare, si cand apucam, pe langa alte jucarii, mai dadeam si cu petarde !

Exact.

View Postcristobob, on 20 decembrie 2021 - 12:33, said:

Cand zici :"Nu e normal nici in restul timpului", te referi la animal , nu ?

Pai inseamna ca , cei cu astfel de animale sunt sado-maso ?

Nu e normal sa cresti animale mari in garsoniera/apartament. La asta m-am referit.
Nu stiu daca sado-maso (asta inseamna sa iti placa durerea si sa iti placa provocarea ei altora) dar sigur au carente social-emotionale cand traiesc cu animale mari in 20mp.

#59
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Aha, deci până la urmă, problema e la alții, nicidecum la iubitorii aka iobagii de petarde. Practic, ei încalcă LEGEA, dar noi închidem ochii, pe principiul, "lasă dom'le, pe ăia de sus care fură, nu-i vedeți", ce mai contează dacă o mai încălcăm și noi, e din oficiu.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 12:53.


#60
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostVlad_22, on 20 decembrie 2021 - 12:52, said:

.... nicidecum la iubitorii aka iobagii de petarde.....

Pentru ca tie-ti place sa pl;imbi animalele, SIGUR FARA A CURATA DUPA ELE, eu sunt  .iobag ?

Ia uita =te in pm sa vezi ce plin tie frigideru' .

#61
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcristobob, on 20 decembrie 2021 - 12:57, said:



Pentru ca tie-ti place sa pl;imbi animalele, SIGUR FARA A CURATA DUPA ELE, eu sunt  .iobag ?

Ia uita =te in pm sa vezi ce plin tie frigideru' .
Nu am animale, nu vad care e problema ta. Te-ai simțit, văd. Învață regulile elementare de gramatică, printre altele, apoi discutam.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 13:43.


#62
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
N-am timp de reguli  de gramatica.  Am de "puscat" niste petarde. In rest ... ramane cum am stabilit.

#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcristobob, on 20 decembrie 2021 - 13:53, said:

N-am timp de reguli  de gramatica.  Am de "puscat" niste petarde. In rest ... ramane cum am stabilit.
Pușcă, pune-le și sub pernă, nu te oprește nimeni, dar nu veni și mă înjura pe mine pe PM, fiindcă atât te duce pe tine capul. Se vede că nu-ți place gramatica, nici nu mai era nevoie sa spui. Poate timpul irosit cu petardele ar putea fi folosit într-un scop educativ.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 14:00.


#64
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mizeriile de la animale nu is atat de periculoase ca petardele.  Petardele pot rani si oameni, si  ranesc animale
Cu mizeriile , se umbla cu  faras si gata.  Si cand uita cineva sa curete, nu e ca si ranitul cu petarde.  De obicei si asa locurile la care se  plimba oamenii cu animale nu se plimba oamenii care nu vor animale

ar fi ok sa fie "loc de plimbat cu animale" si "loc de plimbat fara animale" fiecare cu banci si alei

#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpisoiu_22, on 19 decembrie 2021 - 18:08, said:

Sa fie interzise petardele.
Cand era basescu presedinte interzisese astea si erau limitate la utilizare doar cateva ore in acea noapte.

Somnifer animalutului si sa doarma undeva unde nu se aud in acele ore, on loc inchis il debara camara fara geam exterior etc daca e cu putinta.
si nu a respectat nimeni niciodata.
Nu poti pune politisti la cate petarde se vand , la liber.
Chiar acuma am vazut o toneta la mall, vindea "piccolino" petardele alea mici, 4 lei cred ca sunt 100 de pocnitori inauntru.  Si un client zicea ca ce scump, ca nu stiu pe unde sunt cu 2lei-2,5 lei cutia. Pai au pret de chibrituri!  Cu banii de un pachet de tigari, poti teroriza un cvartal o noapte intreaga.  

Eu am luat acuma un set de "flare"  adica fumigene colorate, care sunt mai mult asa de moft. Macar nu fac zgomot, (sper). Nu am decat 4 culori, dar e ok si asa.


[ https://i.postimg.cc/fTMnXTHb/R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Unii nu conștientizează și ba te fac "moș", ba să ai "grija" de animale, ba nu știu ce, ba nu știu cum, ori cazul colegului de mai sus, te înjură când nu le convine ceva. Își dau cu părerea și pun etichete, dar pe dânșii îi bate bunul simt, printre altele.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 14:23.


#67
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostVlad_22, on 20 decembrie 2021 - 12:52, said:

Aha, deci până la urmă, problema e la alții, nicidecum la iubitorii aka iobagii de petarde. ....

View PostVlad_22, on 20 decembrie 2021 - 14:22, said:

... și pun etichete, dar pe dânșii îi bate bunul simt, printre altele.
Incepi a pune "etichete" si tot tu te plangi. Deci, cum e ?

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 20 decembrie 2021 - 14:04, said:

Mizeriile de la animale nu is atat de periculoase ca petardele.  Petardele pot rani si oameni, si  ranesc animale
Cu mizeriile , se umbla cu  faras si gata.  Si cand uita cineva sa curete, nu e ca si ranitul cu petarde.  De obicei si asa locurile la care se  plimba oamenii cu animale nu se plimba oamenii care nu vor animale

ar fi ok sa fie "loc de plimbat cu animale" si "loc de plimbat fara animale" fiecare cu banci si alei

Problema nu cred ca era daca arunci cu petarda in animale, asta NU is deacord, clar poti rani animale, si oameni !
Problema era ca din cauza sunetului, animalutele se sperie, fug sau mai rau fac infarct. Aici ziceam,  poate (nu sunt sigur, dar poate) cele de "garsoniera" DA !!!
Insa din experienta mea, si a vecinilor un caine/pisica/ gaini/ porci   crescuti  in curte,  nu au patit nimic ca ne jucam cu petarzi.

Edited by MembruAnonim, 20 December 2021 - 15:11.


#69
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,379
  • Înscris: 20.02.2008

View PostVlad_22, on 20 decembrie 2021 - 12:52, said:

Aha, deci până la urmă, problema e la alții, nicidecum la iubitorii aka iobagii de petarde. Practic, ei încalcă LEGEA, dar noi închidem ochii, pe principiul, "lasă dom'le, pe ăia de sus care fură, nu-i vedeți", ce mai contează dacă o mai încălcăm și noi, e din oficiu.

Ia vezi ca ai luat-o pe campie. In noaptea de revelion e PERFECT LEGAL sa dai cu artificii. Nu vorbim de ce e ilegal aici.
Problema e fix la cine trebuie.

#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postioppo, on 20 decembrie 2021 - 15:16, said:



Ia vezi ca ai luat-o pe campie. In noaptea de revelion e PERFECT LEGAL sa dai cu artificii. Nu vorbim de ce e ilegal aici.
Problema e fix la cine trebuie.
De Revelion, știu.

View Postcristobob, on 20 decembrie 2021 - 15:07, said:




Incepi a pune "etichete" si tot tu te plangi. Deci, cum e ?
Man, ți-am spus, n-am nimic personal cu tine, însă nu mă apuc să reproduc "urările" de "bine", transmise în privat.

#71
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View Postioppo, on 20 decembrie 2021 - 15:16, said:

In noaptea de revelion e PERFECT LEGAL sa dai cu artificii. Nu vorbim de ce e ilegal aici.
Unde scrie asta?

Edited by radunic, 20 December 2021 - 18:04.


#72
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Oare a da cu petarde, denotă un grad de fericire, peste limite ori? Bă, dacă economia ar bubui la cât de bună ar fi, sănătatea, educația, infrastructura, cultura, salariile, ar fi la un nivel decent, utilitățile, alimentele nu s-ar fi scumpit și, în general, traiul și modul de viață, ar cunoaște un trend ascendent, da, dar dăm petarde cu ce scop? Na, e mai ușor să toci banii altuia, I guess.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 18:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate