Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Talon auto rupt din greșeala

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
La primirea prin posta a talonului l-am rupt la deschiderea plicului, partea cu ITP-ul, l-am lipit și l-am băgat într-o husă dar întrebarea mea este, se poate circula legal cu el așa sau neapărat trebuie înlocuit?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu la fel l am rupt din greșeală in diagonală,i am pus si io in scoch dala sia asa umblu cu el de 6 ani .

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postgothic33, on 19 decembrie 2021 - 05:41, said:

La primirea prin posta a talonului l-am rupt la deschiderea plicului, partea cu ITP-ul, l-am lipit și l-am băgat într-o husă dar întrebarea mea este, se poate circula legal cu el așa sau neapărat trebuie înlocuit?
Daca nu lipseste nicio bucata din talon, merge fara probleme, doar pune-l pe o suprafata plana si aplica-i o banda adeziva transparenta pe portiunea respectiva.

#4
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014

View Postrim80, on 19 decembrie 2021 - 07:01, said:

Daca nu lipseste nicio bucata din talon, merge fara probleme, doar pune-l pe o suprafata plana si aplica-i o banda adeziva transparenta pe portiunea respectiva.
Nu pe partea cu ,,ITP'-ul, sunt folii speciale pt certificatul de imatriculare.

#5
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Avia o sa se tina mai bine bucata rupta cand i-o face primul itp si lipeste folia de securizare in zona respectiva.

Edited by murdar, 19 December 2021 - 08:39.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
Mai bine îl schimbi, nu costă mult, doar ca trebuie să mai pierzi o zi pe acolo, de stat la coadă.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Tu credeai ca-i vreo reclama la pizza de l-ai rupt asa dezinvolt?  Posted Image

#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Mie mi s-au terminat rubricile din talon cu ITP si cei de la ITP mi-au dat un carton suplimentar pe care ni-au lipit foliile cu verificarea. Du-te la un centru ITP sau mai bine intreaba un politist de la rutiera ce trebuie sa faci. Oricum pt ITP ar trebui sa ai un certificat separat cu verificarea respectiva, daca cineva se leaga de talon poti sa-i arati certificatul.

#9
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010
Cere să îți elibereze altul, dacă vrei să fii liniștit. În mod normal nu are voie să fie deteriorat. Nu costă o avere, dar nu vei avea emoții de fiecare dată când la vreun control în trafic se va găsi un agent corect și te-ar putea pune la plată pentru acea deteriorare. O spun din proprie experienta. Nu înseamnă că nu este valabil, dar nici 100% nu ești OK.
https://lege5.ro/Gra...p=gizdqnbshe2de
Litera k

Edited by Ovidon, 19 December 2021 - 09:49.


#10
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Se numeste certificat de inmatriculare, nu talon.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Post__Dan__, on 19 decembrie 2021 - 09:12, said:

Tu credeai ca-i vreo reclama la pizza de l-ai rupt asa dezinvolt?  Posted Image

Tot asa l-am rupt si eu. De unde dracu sa stiu, ca saracii de la MAI,au facut plic la microni cat certificatul.

#12
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Momentan l-am lipit doar pe spate cu o banda adezivă transparenta că să poată lipi tipul de la ITP timbrul, o să-l schimb la anul dar acum in pragul sărbătorilor e mai dificil cu timpul, merci pentru sfaturi

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La prima cautare :
https://www.acr.ro/o...iifurtului.html

Este prevazut si cazul " deteriorarii "

Edited by JurasikMan, 20 December 2021 - 20:23.


#14
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 gothic33, on 19 decembrie 2021 - 05:41, said:

La primirea prin posta a talonului l-am rupt la deschiderea plicului, partea cu ITP-ul, l-am lipit și l-am băgat într-o husă dar întrebarea mea este, se poate circula legal cu el așa sau neapărat trebuie înlocuit?

Poți circula, că nu e nimeni absurd, dar cel mai bine e să-l preschimbi. Eu chiar am schimbat în urmă cu 2 ani talonul, că se ferfenițise - a costat vreo 30 de lei și mi l-a dat în aceeași zi.

#15
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 gothic33, on 19 decembrie 2021 - 05:41, said:

La primirea prin posta a talonului l-am rupt la deschiderea plicului, partea cu ITP-ul, l-am lipit și l-am băgat într-o husă dar întrebarea mea este, se poate circula legal cu el așa sau neapărat trebuie înlocuit?



Stimate coleg.
Pe baza logicii și a experienței personale presupun că nu este niciun inconvenient și nicio prevedere legală care să menționeze că cele 3 „file” ale certificatului de înmatriculare (în limbajul curent este numit „talon”) ar trebui să formeze un tot unitar. Dacă îl veți studia cu atenție, veți observa că pe fiecare dintre „file”, în partea de jos, este menționat același număr UNIC de identificare al acestuia. Este o măsură preventivă a emitentului (DRPCIV - Poliția) pentru ca, la un eventual control în trafic, a nu se putea prezenta „file” disparate de la mașini diferite. Cel mai des ar putea fi „atașată” anexa cu ITP valabilă de la altă mașină.
În susținerea afirmațiilor mele mai spun că atunci când nu mai există rubrici disponibile în acea anexă, stația ITP vă eliberează o filă nouă în care vor fi consemnate ITP-urile viitoare. Deci va fi o filă separată. Și se va continua în acest fel până când mașina va fi scoasă din circulație și eventual casată.
În concluzie, sfatul meu este să folosiți în continuare certificatul de înmatriculare în forma actuală, cu „fila” disparată. Este perfect legal și nu are rost să pierdeți timp și bani pentru a cere emiterea unuia nou. Bineînțeles că dacă veți solicita acest lucru, DRPCIV - Poliția vă va emite unul nou. Nu sunt sigur dar din ceea ce îmi amintesc, la emiterea unuia nou se completează încă o rubrică în cartea de identitate a vehiculului chiar dacă se vor consemna aceleași date de identificare ale proprietarului ca cele inițiale.
Cred că am fost suficient de explicit.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

#16
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008

 MBSL, on 28 decembrie 2021 - 09:40, said:


Merci de sfat, ai lămurit câteva aspecte


Stimate coleg.
Pe baza logicii și a experienței personale presupun că nu este niciun inconvenient și nicio prevedere legală care să menționeze că cele 3 „file” ale certificatului de înmatriculare (în limbajul curent este numit „talon”) ar trebui să formeze un tot unitar. Dacă îl veți studia cu atenție, veți observa că pe fiecare dintre „file”, în partea de jos, este menționat același număr UNIC de identificare al acestuia. Este o măsură preventivă a emitentului (DRPCIV - Poliția) pentru ca, la un eventual control în trafic, a nu se putea prezenta „file” disparate de la mașini diferite. Cel mai des ar putea fi „atașată” anexa cu ITP valabilă de la altă mașină.
În susținerea afirmațiilor mele mai spun că atunci când nu mai există rubrici disponibile în acea anexă, stația ITP vă eliberează o filă nouă în care vor fi consemnate ITP-urile viitoare. Deci va fi o filă separată. Și se va continua în acest fel până când mașina va fi scoasă din circulație și eventual casată.
În concluzie, sfatul meu este să folosiți în continuare certificatul de înmatriculare în forma actuală, cu „fila” disparată. Este perfect legal și nu are rost să pierdeți timp și bani pentru a cere emiterea unuia nou. Bineînțeles că dacă veți solicita acest lucru, DRPCIV - Poliția vă va emite unul nou. Nu sunt sigur dar din ceea ce îmi amintesc, la emiterea unuia nou se completează încă o rubrică în cartea de identitate a vehiculului chiar dacă se vor consemna aceleași date de identificare ale proprietarului ca cele inițiale.
Cred că am fost suficient de explicit.
Sper să vă fie de folos aceste informații.


#17
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Ai dreptate doar că a treia fila e ruptă n doua

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate