Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Radiere auto în vederea înmatriculării în altă țară peste câțiva ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
PopIoan612

PopIoan612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2021
Bună ziua,

Dețin un autoturism pe care doresc să-l radiez atât fiscal cât și din circulație, în vederea înmatriculării ulterioare (probabil peste câțiva ani) în altă țară (sau probabil tot în România; asta depinde de mai mulți factori și nu știu acum exact cum voi proceda). Motivele sunt următoarele: momentan nu folosesc mașina și nu aș dori să tot plătesc pentru ea doar că stă nemișcată în garaj (impozit, RCA, ITP, rovinieta, etc.) Știu că RCA, rovinieta și altele sunt oarecum "opționale" pentru o mașină care doar stă nefolosită, dar cel mai mult mă interesează impozitul, care este destul de mare (motor de peste 3.000 cmc). RCA, ITP, rovinieta le faci când ai nevoie, nu te obligă nimeni oarecum, dar impozitul îl plătești indiferent dacă umbli sau nu cu mașina, atât timp cât ești proprietar și mașina e declarată la Primărie (Taxe și impozite) și este înscrisă în circulație; asta aș vrea să rezolv.
Practic aș vrea o "pauză" de la toate aceste cheltuieli, în special de la impozit, atât timp cât mașina nu e folosită, și să plătesc doar atunci când o voi mai folosi.

Aș dori să știu:

1. Dacă atât timp cât mașina nu va fi folosită o pot radia și să nu mai plătesc impozit? Și care e procedura.

2. Este posibil să o radiez acum, iar peste câțiva ani să o înmatriculez iar în România? Și care e procedura.

3. Este posibil să o radiez acum, iar peste câțiva ani să o înmatriculez în altă țară? Deci nu vreau să vând mașina în altă țară unei alte persoane, ci să o păstrez; tot eu voi fi proprietar, doar că în situația aceasta, dacă mă mut în altă țară peste câțiva ani, vreau să iau mașina cu mine și să o înmatriculez acolo. Și care e procedura.

4. În situațiile de la punctele 2 și 3, va trebui să plătesc impozit retroactiv pentru toți anii în care mașina a fost radiată? Aș dori răspunsuri pentru fiecare situație în parte. Este evident că se va întâmpla fie ce e la punctul 2, fie ce e la punctul 3, dar aș dori să știu precis dacă impozitul nu se plătește retroactiv în niciuna dintre variante, sau doar într-o variantă iar în cealaltă nu, sau dacă se plătește în ambele. Și care e procedura.

5. În tot acest timp eu voi rămâne proprietar al mașinii, doar că aceasta va fi radiată.

Am găsit răspunsuri pentru situații în care mașina se radiază pentru export/dezmembrare/furt etc., dar aici nu e cazul.
Nu am găsit niciunde ce se întâmplă pe perioada în care mașina e radiată și cum se procedează cu înmatricularea unei mașini radiate, în special ce se întâmplă cu impozitul.
Știu că în cazul raderii, mașina va putea fi transportată doar pe platformă, până la o înmatriculare ulterioară.

Mulțumesc!

#2
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,165
  • Înscris: 29.01.2008
Se poate radia mașina și cu dovada că deții un spațiu sau teren privat unde să o depozitezi. Pentru reînscrierea în circulație s-ar putea să fie mai complicat (mai ales dacă vrei să o înscrii în altă țară), dar pentru România poți vedea pe site la DRPCIV. Nu au cum să te pună să plătești retroactiv impozit.

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Poti face "Radiere la cerere" dacă ai teren pe care sa o "depozitezi". Grabeaste-te sa o radiezi pana la sfârșitul anului, altfel vei plăti impozit (si) pe anul viitor.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Daca stii ca trebuie sa platesti doar impozit, de ce mentionezi si celelalte taxe? Dupa cum merg lucrurile, peste cativa ani o vei putea inmatricula (cel putin in Europa de vest) doar daca-i pui motor electric sau cu hidrogen. De peste 3.000 cmc.

#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Te prezinti la politie cu numerele , talonul si cartea de identitate + dovada detinerii unui spatiu privat personal , ti se retin numerele si talonul iar pe carte iti va fi pusa o stampila care atesta ca masina este radiata din circulatie , apoi cu CI si cu o copie dupa CI a masinii te prezinti la taxe si impozite si o scoti de pe rol .
La reinmatriculare parcurgi pasii invers.

 __Dan__, on 19 decembrie 2021 - 09:18, said:

Daca stii ca trebuie sa platesti doar impozit, de ce mentionezi si celelalte taxe?
Ca sa evidentieze costul mare.

Edited by BaXXXon, 19 December 2021 - 09:20.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ar mai fi de spus ca la DRPCIV ti se lasa, alaturi de CI cu stampila de radiere, pagina din talon cu data urmatoarei ITP.

#7
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Impozitul se plateste atat timp cat masina exista in proprietatea detinatorului.
"Scoaterea" de la impozit se poate face doar prin vanzare/donatie, sau prin predare la un centru de dezmambrare/reciclare autorizat.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
GREȘIT.
Am o mașină radiata la cerere, o am în proprietate, dar NU PLĂTESC IMPOZIT.

 yetiro, on 19 decembrie 2021 - 09:47, said:

...
"Scoaterea" de la impozit se poate face doar prin vanzare/donatie, sau prin predare la un centru de dezmambrare/reciclare autorizat.
Ăsta dacă nu faci dovada unui spațiu de "depozitare" .

#9
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Nu stiu unde si cum ai facut asta.
Mie in Bucuresti, Sector 3, mi s-a cerut "document de scoatere din functiune", chiar daca am documentat spatiu de depozitare in afara domenului public (curte privata).
Documentul pentru spatiu de depozitare a fost suficient doar pentru radiere de la inmatriculare.

Edited by yetiro, 19 December 2021 - 10:18.


#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Cluj-Napoca.

#11
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
nu e la fel. Orase diferite.

#12
PopIoan612

PopIoan612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2021
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri; am uitat să menționez că și mașina e înmatriculată în Cluj, deci impozitul se plătește la Primăria Cluj-Napoca.

#13
PopIoan612

PopIoan612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2021
Am și eu curte unde să păstrez mașina, de fapt e curtea casei mele, curte în care mașina stă și acum. E OK asta pentru dovada spațiului de depozitare?

#14
PopIoan612

PopIoan612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2021
@cristobob
Cum ai procedat cu radierea și scoaterea de la impozit?
Oare vei mai putea înmatricula pe viitor acea mașină, aici sau în altă țară?
Și dacă da, atunci cum trebuie procedat?

#15
PopIoan612

PopIoan612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2021
@BaXXXon, @yetiro și @cristobob

Sper să nu fiu obligat să plătesc impozit la o mașină radiată așa cum a scris @yetiro. Am sunat odată la o firmă care se ocupă de înmatriculări și nici ei nu au știut exact ce se întâmplă, dar au zis că s-ar putea totuși să fie așa cum a scris @yetiro. Sper tare mult să nu fie așa!

M-am gândit și eu dacă s-ar putea face așa: la finalul anului să o radiez, iar la începutul anului următor să o reînmatriculez în ideea de a "sări" peste impozit, dar nu știu dacă se poate face. Probabil că mulți s-au gândit la asta, dar având în vedere că nu am auzit pe nimeni să facă așa ceva, probabil că nici nu se poate. Sau dacă s-ar putea cred că toți ar face "schema" asta.
Nu știu care e procedura cu reînmatricularea unei mașini radiate și ce se întâmplă cu impozitul în acest caz și dacă se plătește sau nu impozit atât timp cât mașina este radiată.

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Nu vei putea sa scapi de plata impozitului. În cazul în care o vei înmatricula, de exemplu, în decembrie 2022, vei plăti în poziția pentru tot anul 2022.
Și,  dacă vei urma procedura de înmatriculare,  de ce sa nu o poți înmatricula. Este radiere la cerere,  nu dezmembrare. Adică eu hotărăsc ca bunul meu, mașina,  nu va mai circula pe drumurile publice, deci de ce sa mai plătesc impozit.

Oricum, pentru mașină radiata , dacă bine îmi amintesc, în ianuarie 2020 ( da, în 2020 am plătit impozit pe tot anul ), în 2021 nu am plătit nimic pentru acea mașină.

#17
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 yetiro, on 19 decembrie 2021 - 09:47, said:

Impozitul se plateste atat timp cat masina exista in proprietatea detinatorului.
"Scoaterea" de la impozit se poate face doar prin vanzare/donatie, sau prin predare la un centru de dezmambrare/reciclare autorizat.
Esti dezinformat si in plus mai si scrii prostii cu seninatate , tipic ....

 yetiro, on 19 decembrie 2021 - 10:13, said:

Nu stiu unde si cum ai facut asta.
Mie in Bucuresti, Sector 3, mi s-a cerut "document de scoatere din functiune", chiar daca am documentat spatiu de depozitare in afara domenului public (curte privata).
Documentul pentru spatiu de depozitare a fost suficient doar pentru radiere de la inmatriculare.
O ras aia de tine pt ca nu cunosti legea .

 PopIoan612, on 19 decembrie 2021 - 15:25, said:


M-am gândit și eu dacă s-ar putea face așa: la finalul anului să o radiez, iar la începutul anului următor să o reînmatriculez în ideea de a "sări" peste impozit,
Te-ai gandit prost pt ca inainte s-o radiezi va trebui sa platesti impozitul pe anul in curs .

#18
PopIoan612

PopIoan612

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2021
Impozitul pe anul acesta este plătit integral.
Pot să o radiez liniștit până la finalul anului.
Dar dacă vreau ca mașina să rămână radiată 5 ani (de exemplu), iar după acești 5 ani vreau să o reînmatriculez, atunci ce se întâmplă cu impozitul? Îl plătesc retroactiv, sau îl plătesc doar începând cu anul în care o reînmatriculez?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate