Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ruptura LIA fara instabilitate. Operatia este obligatorie?

  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
Pana la urma unde face recuperarea? Si de ce bati drum pana la Bucuresti sa-i scoata firele? Ti le poate scoate cam orice chirurg din Braila.

#38
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Cred ca acasă după net o s o faca, pentru că cel ce a operat trebuie să vadă genuchiul bănuiesc..

#39
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
Ai gasit anticoagulante? Poate pot sa ti fac eu rost.

#40
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Acum o oră am găsit

#41
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
Unde ai gasit? Prin comanda sau direct?

#42
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Comanda la farmacia iris de pe Călărași

#43
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
@BogdanDragosI: cam aceeasi situatie si eu. Anul trecut la ski, cazatura, durere dar am putut continua pe partie pana jos, puteam sa ma deplasez, nu s-a umflat foarte tare.
Insa RMN-ul a zis ruptura cvasi-totala de LIA, insa in rest nimic. Testul sertarului si restul de teste nu evidentiau mobilitate, 2 doctori (un tip in varsta, pensionat si inca cineva de la Floreasca la care am mers la consultatie) au spus ca nu ar fi nevoie de operatie.
A trecut 1 an, am mers mult cu bicicleta si nu am avut probleme, insa acum iarna am calcat stramb si am simtit imediat o durere in zona, iar s-a umflat putin. Am acum 2 saptamani de la eveniment, aproape am recapatat intreabga mobilitate (imediat dupa cazatura ma durea cand incercam sa fac genoflexiuni si sa ma las mult pe vine - deci la flexie; la extensie genunchi era ok).
Am mers inca o data la acelasi doctor iar nu a identificat joc la genunchi si a reiterat ca operatia desi pare simpla, e complicata.
A ramas sa mai fac un RMN mai performant prin primavara ca sa vada cum mai arata zona.

Ce vreau sa zic: ambii doctori au vorbit de faptul ca diagnosticul de operatia trebuie sa fie rezultatul dupa analiza intregii game de examinari clinice, nu numai RMN. Depinde deci si de stitul de viata, daca pacientul e sportiv de performanta, daca TREBUIE sa continue sa faca miscarile care au cauzat in primul rand problema etc. Insa ligamentoplastia nu trebuie privita ca panaceu universal.
Plus ca citisem si un studiu ca la cei mai tinerei (cam sub 40) o ruptura incompleta de LIA se poate reface, neffind necesara neaparat interventia chirurgicala

#44
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
@SwatKat Andrei Ioan Bogdan de la clinica CentroKinetic si Mihai Rascu medicul echipei nationale de gimnastica. Ti-am dat doi dintre cei mai buni medici pe ligamentoplastie, mai ales Andrei Ioan Bogdan face operatia asta zilnic deoarece il urmaresc personal. Chiar daca ligamentul este rupt total sau nu, gandeste-te la un scaun cu patru picioare, din care unul este putin ros si provoaca un joc pe toata suprafata scaunului, acel scaun in timp se va slabi datorita jocului provocat de un singur picior, cam asa sta treaba si cu ligamentul asta. Eu am un an si jumatate de cand m-am lasat definitiv de fotbal, am foarte mare grija de genunchi si port orteza elastica. La frig, iarna foarte foarte putin ma jeneaza si foarte rar. Aici intervin doua discutii. Daca simti mobilitate in genunchi si nu iti poti sprijini greutatea corpului sau nu iti poti desfasura activitatile zilnice cum ar fi mers si alergare usoara, te duci direct la operatie ca in scurt timp nu o sa mai poti sa mergi. Insa dupa ce LIA se rupe exista o mare categorie de persoane care nu prezinta instabilitate in genunchi si isi continua activitatile de zi cu zi, dar fara sa mai practice sporturi de pivotare. De aici incep alte discutii. Daca esti tanar, cum sunt eu 27 de ani, esti pregatit sa renunti la alergat intens si sporturile de contact? Esti pregatit sa-ti asumi riscul ca dupa o anumita varsta sa dai in artroza si sa duci o viata in durere? Vei gasi mult mai multe rezultate pe siteurile straine, scrie pe google "can live with acl torn?". Pe youtube sunt mii de oamenii in comentarii care au LIA rupt de ani de zile si n-au mari probleme. Depinde si de tine cum il pastrezi. Cand ai astfel de probleme nu-ti permiti nici sa aluneci, nici sa calci stramb cum spui, ti-o faci cu mana ta. Eu am si LIA rupt si meniscul, asa spune RMN, dar a trecut 1 an si jumatate si merg normal, pot sa si alerg fara probleme. Intradevar se simte o ff mica diferenta fata de celalalt picior, probabil in timp acea diferenta va fi si mai pronuntata, insa daca RMN spune ca meniscul este rupt complet nu trebuia sa merg sau cel putin genunchiul trebuia sa se blocheze. Face parte si din sfera mentala proprie. Unde mai pui ca sunt multe cazuri care din cauza operatiei au facut artroza sau au venit inapoi ca nu se resorbeau suruburile?

#45
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
@BogdanDragosI: da, ai dreptate. E cu dus si intors, insa eu am un "cui"impotriva multor spitale private, bazata pe unele experiente personale si ale cunoscutilor (in ceea ce priveste partea de nasteri). Da, operatia e simplu de facut dar cateodata mi se pare ca se recomanda doar de dragul simplitatii si a lua bani. Departe de mine insa gandul sa vorbesc de cazul tau, e o parare formata dupa ce am citit mai multe articole/forumuri pe net dupa prima cazatura. De dr. Bogdan am auzit si stiu ca e foarte ok, in Bucuresti mai sunt si altii atat la spitale de stat (Foisor, Urgenta) cat si pe la privat.
Tocmai de aia am zis ca acum, la circa un an s-a recomandat sa mai fac un rmn ca sa si "vedem" ce mai e acolo, cum arata fata de prima investigatie. Asta in conditiile in care piciorul  pare ok si stabil, normal (altfel mai mult ca sigur ca, asa cum ziceai, solutia era direct operatie). Mie abordarea asta conservatoare mi se pare ok, dar eu am putut sa zic "hai ca un an protejez cat de cat" - am si alta varsta si deja cam orice exces poate dauna.

In concluzie ai dreptate, doar am vrut sa impartasesc si eu experienta si parerile mele, care trebuie corelate de oricine citeste cu situatia mea (adica nu detin adevarul), asa cum am procedat si eu..

#46
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
@SwatKat de la nașteri pana la genunchi e cale lunga, pt ligamentoplastie nici 24 de ore nu stai in spital, e minim invaziva, de aia se numeste ligamentoPLASTIE, face parte din grupul operatiilor cu "Botox". Parerile sunt foarte impartite cu panarama asta de ligament. Dar este o singura intrebare "Riscam sa stam asa fara operatie si dupa 40 ani sa fim handicapati?" O intrebare dura dar foarte pertinenta, ne asumam un risc foarte mare. O sa ne para rau ca nu ne-am operat, desi multi nu ajung niciodata la operatia asta deoarece este FOARTE scumpa. Cel putin la Rascu Mihai te ajunge 4000 EURO, daca gaseste mai multe belele in genunchi te duci usor in 5000. Dar imi pun alta intrebare, daca cu operatie ajungi mai repede la artroza decat fara operatie? Desi nu am auzit cazuri. Totul este un risc, ca in viata. Risti sa te operezi sau risti sa nu te operezi? Recomand ca in cazul unei probleme de sanatate sa nu se apeleze la reduceri sau sa ne ducem unde e cel mai ieftin. Sanatate

#47
alYsz99

alYsz99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2019
Încearcă să ceri părerea unui medic de recuperare, poate îți recomandă să faci puțină fizioterapie și se pot resimți unele îmbunătățiri. Nu te va face ca nou, poate va amâna operația.

#48
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Medicii spun ca daca esti tanar trebuie să te operezi

#49
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
Corect, insa cu anumite riscuri.

#50
alYsz99

alYsz99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2019
Eu am foarte mulți pacienți cu vârste sub 35 de ani care fac fizioterapie, nu e o obligație să te operezi, se încearcă mai întâi recuperarea medicală, iar mai apoi, dacă aceasta nu dă roade, vorbim și despre altceva.

#51
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
@alYsz99 care este scopul fizioterapiei? Sa se reia toate activitatile de dinainte de ruptura? Sau sa se reia stabilitatea si mersul? Pt ca cu orice fizioterapie din lume sporturile de pivotare sau de intensitate nu le poti practica fara LIA, sau cel putin nu le poti pratica la fel ca inainte.

#52
alYsz99

alYsz99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2019
Nu se vor putea practica sporturile la performanță maximă, dar măcar la nivel amator se poate ajunge.

#53
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
@alYsz99 corect. Insa cu trecerea timpului genunchiul se va simti din ce in ce mai sensibil. In primul an nu am avut nimic, de abia iarna asta simt niste "chestii", nimic care sa ma supere, nu am probleme la mers sau la alergare, dar nici nu fortez. Daca am garantii ca operatia va iesi ok si voi gasi un centru bun de kineto unde sa fac recuperarea, ma voi opera. Stimă

#54
BogdanDragosI

BogdanDragosI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.05.2020
@motofrezeanu cum se simte baiatul dupa aproape 2 luni de la operatie? Sanatate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate