Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vodafone va opri în curând transmisia analogică din sistemul de cablu TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Ce ziceti voi ar fi fost un vis frumos insa casa e cumparata cand FO nu se inventase iar PC-urile aveau placi de retea pe sloturi ISA .  Cine mai stie ce sunt alea ? Ei bine eu.

Deci , in concluzie, nu s-au pus astfel de prize la timp din motive obiective. Singurul lucru pe care il vroiam era sa imi vina CATV-ul pe la fereastra. Era perfect. Iar astia imi  zic ca nu se poate.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am casa din anul 2000 ce are prin pereti numai retele coaxiale si telefonico-fixe. Am pus ONT-ul in terasa la etaj (balcon inchis), de acolo TV-ul si telefonul se duc in pereti, iar UTP-ul pentru internet traverseaza tot holul etajului pana in camera cu routerul de unde mai pleaca un UTP si in camera alaturata pentru Smart TV, adica PC-ul si TV-ul sunt perete in perete.

Nu e OK pe afara, se degradeaza de la vreme, sunt cabluri de interior.

Fibre de interior. Dar la cat de subtiri sunt, nu vad ce problema de estetica provoaca.

#21
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 27.02.2020
Si eu am cablurile tv din spliter prin ferestre in celelalte camere. Doar in camera de baza unde e ontul si routerul am cablul tv in interior, asta ca sa nu mai faca gauri prin casa, doar o gaura a dat in perete pentru a intra fibra in ont.

#22
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 19.01.2015

 Robert201, on 19 decembrie 2021 - 06:15, said:

Deja la Timisoara au inceput miscarile.

14 dintre cele mai importante canale ale analogicului sunt bruiate si nu se pot viziona de nicio culoare la cat de tare bruiate sunt, este vorba despre PRO-uri (mai putin cel principal), AXN, Diva, Film Cafe, Eurosport, Discovery, Nat Geo, Cartoon Network, Disney, Minimax, etc.

Intr-un final au revenit cele 14 analogice impurecheate.

Cel mai probabil au inlocuit anumite amplificatoare pentru a putea fi din nou functionale toate 14.

#23
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Da, de ieri au aparut iar probleme si la Bucuresti -sector 3. Juma’ de grila analogica e muci, cu siguranta au amplificatoare bulite in zona. Asa se intampla anual intre ianuarie si aprilie.

#24
CristianRamirez99

CristianRamirez99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.06.2023
Vodafone România a început să trimită către abonaţi o informare foarte importantă legată de televiziunea prin sistem analogic. Conform acesteia, începând cu data de 16 ianuarie 2024 televiziunea prin sistem analogic va fi scoasă din funcţiune.

#25
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Sa vedem, dacă mai merge.

#26
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

Vizualizare mesajCristianRamirez99, pe 21 decembrie 2023 - 23:38, a scris:

Vodafone România a început să trimită către abonaţi o informare foarte importantă legată de televiziunea prin sistem analogic. Conform acesteia, începând cu data de 16 ianuarie 2024 televiziunea prin sistem analogic va fi scoasă din funcţiune.
Ca să nu mai întrebe lumea: se va elimina treptat pe fiecare regiune.

#27
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 08.09.2006
https://www.paginade...logica-21476532

Acum cred ca s-a clarificat, oprirea analogi ului este la stadiu de proiect pilot, doar in câteva orașe, irelevant pentru cei din orașele mari, unde chiar ar fi trebuit să facă asta, aka București, Cluj, Timișoara, Constanța, Iași, Craiova, Ploiești, Bacău.
Din nefericire speranța noastră de a avea un internet mai bun se cam duce pe apa sâmbetei…. Trist, foarte trist.

#28
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Anuntau ei cu surle si trambite oprirea analogicului peste tot in tara daca asta le-ar fi fost intentia. Dar deocamdata se testeaza in cateva locuri, nici macar judetele intregi nu au fost decuplate, numai cateva orase medii spre mici…

#29
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Hai sa ii vedem ca continua si cu alte orase. Macar incearca, sa vada care e impactul.

#30
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 19.01.2015

View Postoddy, on 31 ianuarie 2024 - 08:12, said:

https://www.paginade...logica-21476532

Acum cred ca s-a clarificat, oprirea analogi ului este la stadiu de proiect pilot, doar in câteva orașe, irelevant pentru cei din orașele mari, unde chiar ar fi trebuit să facă asta, aka București, Cluj, Timișoara, Constanța, Iași, Craiova, Ploiești, Bacău.
Din nefericire speranța noastră de a avea un internet mai bun se cam duce pe apa sâmbetei…. Trist, foarte trist.

La Craiova nu exista retea fixa de Vodafone disponibila si pentru abonatii obisnuiti (doar Business).

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu mai?   :blink:

#32
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@dji

Craiova nu a avut rețele de cablu UPC sau Vodafone.
Principalii operatori de cablu au fost TerraSat și OlteniaTV, ambii preluați de RCS-RDS, actualmente DIGI.

A mai existat și operatorul DTV Media Sat Craiova, dar nu a reușit să fie profitabil și s-a închis.

UPC a existat în orașul Segarcea, însă și acolo au pierdut în cele din urmă lupta cu DIGI.

.

#33
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Cineva a reclamat la CNA ca nu mai poate vedea canalele analogice. Reprez. VDF a zis ca se dau decodoare si ca proiectul pilot continua!

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajKoal, pe 12 februarie 2024 - 17:38, a scris:

@dji

Craiova nu a avut rețele de cablu UPC sau Vodafone.
Principalii operatori de cablu au fost TerraSat și OlteniaTV, ambii preluați de RCS-RDS, actualmente DIGI.

A mai existat și operatorul DTV Media Sat Craiova, dar nu a reușit să fie profitabil și s-a închis.

UPC a existat în orașul Segarcea, însă și acolo au pierdut în cele din urmă lupta cu DIGI.
Nici la Slatina. Au incercat sa intre dupa 2018, nu stiu ce au reusit, cu RFoG la blocuri, HFC la case (dar nu in zona mea, la cat de greu am adus RCS-RDS sigur altii nu vor intra). In rest erau in Caracal, Bals, Corabia, doar cu TV pana a intrat RDS in acele orase si au bagat si UPC-Vodafone net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate