Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Vodafone va opri în curând transmisia analogică din sistemul de cablu TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 27.02.2020
Vodafone va opri in curand televiziunea analogica pentru a elibera banda la internet (upload).

Attached Files



#2
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,828
  • Înscris: 06.11.2018
Nu o sa renunte, acolo apare asa inca din 2016.

#3
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
O sa renunte, dar mai dureaza... intradevar chestia aia e de mult.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dap,  trebuie sa se modernizeze si Voda si portocala, altfel  ia Digi si pe aia care nu vroiau initial la digi...

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,809
  • Înscris: 14.10.2008
Pe Digi nu-i incomodeaza cu nimic analogicul pe GPON, doar pe cei ramasi cu coaxialul de gat si retele de internet demne de anii 2000. Posted Image

#6
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,355
  • Înscris: 19.01.2015
Deja la Timisoara au inceput miscarile.

14 dintre cele mai importante canale ale analogicului sunt bruiate si nu se pot viziona de nicio culoare la cat de tare bruiate sunt, este vorba despre PRO-uri (mai putin cel principal), AXN, Diva, Film Cafe, Eurosport, Discovery, Nat Geo, Cartoon Network, Disney, Minimax, etc.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
eu as vrea conexiune analogica si as plati pentru ea mai mult decat pentru cea digitala.. Stie cineva daca mai ofera vreo firma asa ceva sau va mai oferi in viitor ?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de

 Bogotta, on 19 decembrie 2021 - 08:27, said:

eu as vrea conexiune analogica si as plati pentru ea mai mult decat pentru cea digitala.. Stie cineva daca mai ofera vreo firma asa ceva sau va mai oferi in viitor ?

Explica te rog de ce ?  Trollezi sau care e motivul sa vrei o tehnologie de 20 ani ?

#9
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 27.02.2020
La digi pe gpon analogul  se vede destul de bine, fara pureci insa la vdf pe coaxial e jale.

#10
gabrielfane

gabrielfane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.02.2009
Și la Digi analogicul se vede la fel de prost unde mai pui că la un tv cu 126cm și SD se vede nasol

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 MembruAnonim, on 19 decembrie 2021 - 08:46, said:

de

Explica te rog de ce ?  Trollezi sau care e motivul sa vrei o tehnologie de 20 ani ?


Nope . Nu trollez.  Iti explic imediat. Digi se afla deja la mine in imobil cu fibra si toate alea. Buuun, zic eu, vreau net (cu router 6G cu tot) + TV.  Sigur, montam routerul chiar langa usa daca doriti dar cu fibra trebuie sa ajungem la TV.

Eu: - nu se poate , va rog eu, haide-ti sa gasim alta modalitate
Ei:- dar de ce ? o ducem pana acolo
Eu:- domnule, sufrageria mea e la 15 m de usa principala, sunt coturi, probleme de estetica, nu vreau asa ceva. Pe la geam nu se poate ?
Ei: - nu, ne pare rau, nu facem nimic pe exterior, totul e pe interior.
Eu:- ok, atunci o sa fac abonament doar la net + 2 mobile

iar in momentul de fata am TV over internet printr-un laptop conectat la TV. Si sunt in impas.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Pai cheama zugravul, e problema ta cum iti faci instalatia in casa. Trebuia sa te gandesti inainte.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011

 Bogotta, on 19 decembrie 2021 - 10:59, said:



Nope . Nu trollez.  Iti explic imediat. Digi se afla deja la mine in imobil cu fibra si toate alea. Buuun, zic eu, vreau net (cu router 6G cu tot) + TV.  Sigur, montam routerul chiar langa usa daca doriti dar cu fibra trebuie sa ajungem la TV.




Nu exista router "6G" ( exista wifi6 ) si nu exista tv in care sa intra direct fibra optica.   In tv intra cablu coaxial, adica exact la fel cu ala folosit pentru transmisia analogica.  Cred ca tu vrei de fapt iptv, ala merge fara cabluri ( cred ca prin wifi ) parca Telekom oferea asa ceva.

#14
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,355
  • Înscris: 19.01.2015
Oferea Telekom IPTV, dar in niciun caz prin Wi-Fi :)).

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 modoran, on 19 decembrie 2021 - 11:02, said:

Pai cheama zugravul, e problema ta cum iti faci instalatia in casa. Trebuia sa te gandesti inainte.
Și ce face zugravul? Vopsește FO?
Își poate face singur instalația interna cu FO orice abonat?


#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Zugravul repara dupa ce tragi tu frumos cablul coaxial si utp pe unde trebuie, cu prizele aferente.

Fibra aia vine pana la ont, ce se pune in hol, initiatorul deja are asa ceva ca are net.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bogotta, on 19 decembrie 2021 - 10:59, said:

Nope . Nu trollez.  Iti explic imediat. Digi se afla deja la mine in imobil cu fibra si toate alea. Buuun, zic eu, vreau net (cu router 6G cu tot) + TV.  Sigur, montam routerul chiar langa usa daca doriti dar cu fibra trebuie sa ajungem la TV.

Eu: - nu se poate , va rog eu, haide-ti sa gasim alta modalitate
Ei:- dar de ce ? o ducem pana acolo
Eu:- domnule, sufrageria mea e la 15 m de usa principala, sunt coturi, probleme de estetica, nu vreau asa ceva. Pe la geam nu se poate ?
Ei: - nu, ne pare rau, nu facem nimic pe exterior, totul e pe interior.
Eu:- ok, atunci o sa fac abonament doar la net + 2 mobile

iar in momentul de fata am TV over internet printr-un laptop conectat la TV. Si sunt in impas.

Scuza-ma dar aici tu trebuia sa te pregatesti dinainte, cu coaxialul de la intrare pana la televizoare - tragi cum vrei - (si prin pereti daca te ajuta meseriasu/zugravu) ,  cu splittere daca ai mai multe TV uri. Eu asa am.

Si pe Digi am lasat numai dupa usa unde am o priza (in care am bagat prelungitor scurt) si toate cutiutele lor.

cand cumperi  Apartament / faci Casa, prima chestie planifici ce unde o sa pui, cate prize trebuie, unde vor fi TV urile, lampile, centrala, etc.

Apoi rogi meseriasu/electricianul / zugravu,  sa  puna copex sa le uneasca, sa sparga pentru prize noi (eventual alea vechi prost planificate sa le infunde)  etc. In final bagi Operatorul Telefonie/Net/TV doar pana la usa de intrare (sunt care nici nu vor mai departe de 1 metru de usa de intrare  - ei zic ca nu e treaba lor sa intre in casa ta ) !

Edited by MembruAnonim, 19 December 2021 - 20:54.


#18
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 21.05.2019

 Bogotta, on 19 decembrie 2021 - 10:59, said:



Nope . Nu trollez.  Iti explic imediat. Digi se afla deja la mine in imobil cu fibra si toate alea. Buuun, zic eu, vreau net (cu router 6G cu tot) + TV.  Sigur, montam routerul chiar langa usa daca doriti dar cu fibra trebuie sa ajungem la TV.

Eu: - nu se poate , va rog eu, haide-ti sa gasim alta modalitate
Ei:- dar de ce ? o ducem pana acolo
Eu:- domnule, sufrageria mea e la 15 m de usa principala, sunt coturi, probleme de estetica, nu vreau asa ceva. Pe la geam nu se poate ?
Ei: - nu, ne pare rau, nu facem nimic pe exterior, totul e pe interior.
Eu:- ok, atunci o sa fac abonament doar la net + 2 mobile

iar in momentul de fata am TV over internet printr-un laptop conectat la TV. Si sunt in impas.

E o tampenie. Iti poate pune langa router si fibra cu ONT si de acolo te legi cu cablul coaxial...catre reteaua ta catv. Altfel si retea analogica, tot asta presupune ;) ca din ONT tot cu cablu coaxial te duci in TV, doar ca pe acel cablu primesti si tv digitala...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate