Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

QNAP - SSD pentru cache

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
Salut,
Am un QNAP TS-453B.
As dori sa-l fac un pic mai sprinten si m-am gindit ca un read cache SSD ar ajuta.
In specificatiile hardware zice ca are un slot PCIe Gen 2 x2.
Se poate baga direct in acest slot un SSD pentru cache?
Daca da, de ce fel de SSD am nevoie?

#2
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009
Ai nevoie de placa QM2 pt. a putea instala SSD-uri M.2 in QNAP-ul tau ; poti lua QM2-2S-220A (pt. a putea instala 2x M.2 2280/22110 SATA SSD ) sau ceva de genul QM2-2S10G1TA (pe langa slot-urile pt SSD-uri M.2 SATA mai adauga si un port Eth 10Gig) . Fiind vorba totusi de un port PCIE Gen 2 x2 nu are latimea de banda pt. a putea deservi si SSD-urile si interfata Eth 10 Gig la viteza maxima concomitent .
Aiciai descrisa functionalitatea .

Ar trebui sa stii totusi ca SSD-urile vor ajuta in situatii precum virtualizare sau utilizatori multipli cu acces intens de fisiere ,ultiple/mici ; pt. utilizarea de zi cu zi cu numar limitat de utilizatori si accesare in mare parte secventiala ( download fisiere mari/torente , accesare fisiere media/mari filme Bluray rip , etc ) s-ar putea ca sa ai rezultatul dorit facand upgrade de RAM la 8GB (sau 16 Gb care sunt suportati chiar daca nu oficial ) in cazul in care ai multe servicii active .

#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
In ce sens mai sprinten?
Ca viteza de transfer probabil esti deja limitat de retea (pe la ~100MB/sec).

#4
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
De exemplu cind accesez de pe el pozele de pe telefon (QPhoto/QuMagie) sau cu HD Player pe interfata HDMI, dureaza pina apar cele thumbnails-uri si poti vedea/auzi atunci cele HDD-uri lucrind.
Deci in concluzie acel port PCIe Gen 2 x2 se poate folosi pentru un SSD doar cu acel adaptor?! (aici sint un pic confuz ca am vazut la vinzare SSD-uri la care se specifica interfata PCIe)
Dar un bay normal SATA al NAS-ului ar putea fi folosit pt un cache SSD?
NAS-ul are 4bay-uri si momentan am folosite doua in RAID1 (idea e sa adaug in timp pe al treilea si al patrulea cind e nevoie, cu trecere la RAID5)
Ma intreb daca pina ajung la al 4-lea as putea de exemplu sa folosesc bay4 pentru SSD cache (cu un SSD sata bineinteles).Posted Image

Edited by baducu, 19 December 2021 - 08:20.


#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Doar cu adaptor, ca SSD-ul M.2 nu intra in slotul PCIe Posted Image Sunt si SSD-uri PCIe, adica se monteaza ca o placa de extensie PCIe, doar ca-s scumpe.

Daca mergi pe adaptor, atentie maxima - SSD-urile M.2 pot fi NVME, sau SATA - si asta trebuie sa corespunda cu adaptorul. De exemplu QM2-2S-220A mentionat anterior merge cu SSD-uri M.2 SATA; pentru NVME ar fi de exemplu QM2-2P-244A.

Da, poti pune un SSD de 2.5" (deci SATA) in bay-urile de 3.5, si sa le folosesti inclusiv ca SSD cache. Ai in cutia NAS-ului niste suruburi de prindere.
Un singur SSD merge doar pentru cache la citire.

Edited by TS030, 19 December 2021 - 11:11.


#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009
In cazurile mentionate de tine probabil vor ajuta desi in cazul HD Station si CPU-ul/RAM-ul au influenta mare ( e vorba de un mediu desktop full pe un Atom quad-core ) .
Exista SSD-uri care au ca protocol de comunicare PCIe si anume SSD-urile NVME insa interfata fizica de conectare este M.2 (exceptand solutii exotice destinate server-elor ) ; cum NAS-ul tau nu are interfete M.2 native e nevoie de acea daughter board QM2 pt. a juca rolul de adaptor de la slot PCIe x2 la M.2 .
Bineinteles ca poti folosi slot-urile libere pt. a adauga SSD-uri SATA pt. caching (sau tiered storage in functie de preferinte)

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Exista unele limitari in privinta unui cache SSD, de exemplu pentru 1TB ai nevoie de minim 4GB RAM, deci asta ar fi capacitatea maxima pentru 453B (daca nu se adauga RAM, desigur). Dar presupun ca s-ar incerca mai degraba cu 512. Iar pe modelul asta se recomanda ultimele doua sloturi, ceea ce iarasi e OK, daca va fi slotul 4.

#8
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
Am cumparat un Samsung 870 QVO 1TB SSD, l-am bagat in bay 4 si l-am configurat ca read cache.
Sa vad in zilele urmatoare ce imbunatatiri o sa se simta.
Multumesc celor care au raspuns!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate