Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Violență în familie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Cer și eu aici un sfat.

Am o cumnată care trăia în concubinaj cu un individ vai de mama lui, bețiv etc. Și-a luat ceva bătăi de la el și deși mai pleca de acasă după un timp tot la el se întorcea. Mă rog, nu dezvolt subiectul, fiecare doarme cum își așterne. Acum, fiind iar plecată de vreo lună de zile într-o altă localitte din țară cu cei 3 copii din care 2 mici de școală primară și unul minor dar care a abandonat școala. Problema este că nu reușește să-i înscrie pe cei mici la școală acolo unde este pentru că pe bețivu de bărbasu l-a învățat careva să meargă la școala de la el din localitate să refuze înscrierea lor în altă parte.
Ce poate face? Eu sper să stea acolo unde e, că-i e mai bine, băiatu cel mare lucrează.

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca n-au acte de mariaj cum poate un strain sa impiedice inscrierea copiilor la alta scoala ?

#3
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
nu au acte de mariaj dar e tatăl copiilor în certificatul de naștere

#4
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Nu trebui sa ai acte de mariaj ca fii tatal copiilor

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sa depună o plângere la Politie pentru violenta și se ocupa aia de el. Cu plângerea aia se duce la școala inițială și le explica ălora de ce muta copiii


Totuși nu înțeleg cum lucrează băiatul mare, ai zis ca e minor

Edited by waterman, 18 December 2021 - 11:25.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View PostXAN, on 18 decembrie 2021 - 11:09, said:

Trebuie introdus proces pentru stabilirea domiciliului minorilor și se poate obține suplinirea acordului prin ordonanță președințială. Să-și angajeze avocat și se rezolvă.

View Postwaterman, on 18 decembrie 2021 - 11:26, said:

Sa depună o plângere la Politie pentru violenta și se ocupa aia de el. Cu plângerea aia se duce la școala inițială și le explica ălora de ce muta copiii
Nu se poate cu iegzplicații :) Trebuie hotărâre judecătorească de suplinire a acordului.

Edited by althea, 18 December 2021 - 11:31.
completare


#7
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002

View Postwaterman, on 18 decembrie 2021 - 11:26, said:

Totuși nu înțeleg cum lucrează băiatul mare, ai zis ca e minor
Ce mai contează. Are 17 ani, lucrează și el ce poate construcții etc. Au plecat cu toții că nu mai suportau.

Edited by XAN, 18 December 2021 - 11:42.


#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postwaterman, on 18 decembrie 2021 - 11:26, said:

Totuși nu înțeleg cum lucrează băiatul mare, ai zis ca e minor

Scoala este obligatorie pana in clasa a 10-a, din cate imi aduc eu aminte. De la 16 ani poti sa lucrezi, in anumite limite.

Edited by razor01, 18 December 2021 - 13:12.


#9
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

View Postwaterman, on 18 decembrie 2021 - 11:26, said:

Totuși nu înțeleg cum lucrează băiatul mare, ai zis ca e minor

Cum am lucrat si eu de la 16 ani, part-time, pliante, la negru, exista metode cand ti-e foame.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ar trebui apelat la protecția copilului acolo unde este și  caută ăia o școală pentru copii

merge la ei și spune c-a fugit de acasă de bătaie.dacă nu fac nimic amenință cu televiziunea și atunci lasă și ăia cana de cafea pe birou și-și mișcă hoiturile

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In toate tarile copii au dreptul legal la educatie.
Nu stiu cum e fix in tara unde e dar nu cred ca poate un parinte sa se impotriveasca inscrierii la scoala !
Poate sa bage divortul acolo, si sa isi ceara drepturile. Si in tarile astea cu apa calda exista si servicii / ajutor social/
Exemplu  plasament temporar  dar comun pentru mama + copii (sa nu ii separe)  la o alta familie, + interdictie de a divulga adresa noua, ... etc.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Te concentrezi puțin, nael? Că dacă îți șterg mesajul precis te superi.
Cazul e în România și părinții nu-s căsătoriți. Și nu e vorba de împotrivirea la înscriere, ci de faptul că nu e de acord să îi mute la altă școală.

Edited by althea, 18 December 2021 - 18:05.
corectură


#13
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Exact, se întâmplă în România, nu sunt căsătoriți. Femeia e din jud. Constanța și e plecată departe dar în țară, nu scriu unde ca să nu afle bărbasu întâmplător, deși nu cred că la cazanu de țuică se vorbește de softpedia.
Ce mă miră sunt aceste reguli tâmpite. Bun, nu-i împotriva înscrierii la școală ci a mutării la altă școală, dar nu privează totuși copiii de școala care mai este și obligatorie ? Interesul sau drepturile copiilor unde sunt ? Nu știu dacă cei de la protecția copilului pot face ceva că poate o convingem să apeleze la ei.

Edited by XAN, 18 December 2021 - 18:00.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă nu era asta:

Quote

bețivu de bărbasu l-a învățat careva să meargă la școala de la el din localitate să refuze înscrierea lor în altă parte.
poate o ajutau fără să aibă acordul lui, dar fiind depus dezacord în scris nu au cum. Îi sancționează dacă îi reclamă.

Quote

Nu știu dacă cei de la protecția copilului pot face ceva că poate o convingem să apeleze la ei.
Nu știu dacă au pârghii pentru asta (nu cred) dar merită încercat.
Pe termen lung, însă, doar cu sentință judecătorească rezolvă problema.

Edited by althea, 18 December 2021 - 18:32.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 18 decembrie 2021 - 17:38, said:

Te concentrezi puțin, nael? Că dacă îți șterg mesajul precis te superi.
Cazul e în România și părinții nu-s căsătoriți. Și nu e vorba de împotrivirea la înscriere, ci de faptul că nu e de acord să îi mute la altă școală.

da ok, in acest caz poti sterge reply ul meu, nu ma supar, chiar eu l-as sterge daca as putea!
  poate si mesajul initial putea fi mai clar scris !

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Din atât nu se rupe topicul, nu-i problemă.
E clar ce a scris. Dacă citeai mai puțin grăbit ai fi înțeles și tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate