Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

iPad 2021 vs Samsung Tab S6 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Exact cum scrie si in titlul acestui topic, vreau sa cumpar o tableta la un buget maxim de 350-400 euro.

Variantele pe care le-am ales sunt iPad 2021 si Tab S6 Lite pentru ca astea s-ar incadra in bugetul meu si sunt mai de TOP pentru acest nivel de pret.

Pana de curand am avut o tableta de la Apple chiar daca nu ma aflu in acest ecosistem, mai exact un iPad Air 1 cumparata in 2014 care functiona si pana in ziua de astazi foarte bine doar ca am fost obligat sa renunt la ea pentru ca unele aplicatii deja cereau un ios mai nou, nu mai puteam sa fac Update si unele aplicatii nu mai mergeau descarcate. Va spun sincer, chiar este o tableta care nu m-a dezamagit, bateria tinea foarte bine chiar si dupa aproape 7 ani in modul in care o foloseam eu + am avut update-uri pana acum 2-3 ani, nu mai stiu exact si inca se misca decent, mai avea unele momente cand sacada, cand incarca mai greu o aplicatie sau cand restarta aplicatiile pentru ca erau deschise mai mult de 3.

Fostul iPad l-am facut cadou unui prieten pentru copiii lui si am plecat direct cu gandul sa cumpar un iPad 2021, nu Air, nu Pro, iPad simplu 😂 pentru ca sincer nu sunt un utilizator de tablete atat de inrait ca sa se justifice 600-700 euro... Imi place foarte mult Air 4 (2020) dar cum am spus parca nu as mai da atatia bani pe o tableta.

Exact cand am vrut sa comand iPad-ul nu mai era pe stoc si nici pana in ziua de astazi nu este la nici un magazin din Germania, pot sa o comand dar o sa ajunga dupa 24 Ianuarie... asta nu ar fi o problema pentru ca mai pot sa astept.

In schimb Tab S6 Lite este pe stoc si mi se pare destul de interesant mai ales ca vine cu acel pix pe care la Apple ar trebui sa il cumpar separat. De multe ori am avut nevoie de pix pe Air 1 cand editam o poza in special. Din nou un + pentru Tab S6 Lite ar fi ca am ca telefon un S20, deci s-ar asocia cu ce am pe telefon,conturi, poze, etc, cum am spus si mai sus, nu sunt fan Apple doar ca pe partea de tablete, sincer, sunt cam imbatabili mai ales la acest nivel de pret.

Ce nu imi place la iPad ar fi faptul ca seamana foarte mult cu ce am avut, adica in afara de performante, un ecran putin mai mare si cred eu si imbunatatit + update-uri de soft pentru urmatorii 4-5 ani, nu ar fi nici o diferenta.

Chiar sunt foarte foarte indecis in legatura cu ce tableta sa aleg... Emotiile imi spun "alege S6 Lite, totusi, poate este o tableta ok, incearca si altceva" dar ratiunea imi spune "cumpara Ipad pentru ca nu o sa regreti si nu o sa te dezamageasca"

Voi ce spuneti, Ipad 2021 la 370 euro sau Tab S6 Lite la 200 (este acum la promotie) ??

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pai as fi zis ipad fara discutii. dar apple sunt tristi si vor sa faca bani din orice asa ca ipad-ul nu are nici acum ecranul laminat, in 2022 aproape. cand tablete de 80 de euro il au. mi se pare asa aiurea chestia incat ma scarbeste compania asta, plus alte lucruri din trecut. acum, astea-s chestii de principii iar pe tine te intereseaza ce e mai bine pentru banii tai. sincer nici s6 lite nu e vreo smecherie, dar na depinde si la ce o folosesti si cat vrei sa dai.

as zice ca in ianuarie o sa lanseze seria tab s8 si cred ca S7 FE o sa fie mai ieftina, asta daca vrei o tableta de 12 inch. daca nu, ai alternative de la lenovo sau xiaomi pad 5. eu ma oftic ca nu am luat xiaomi cand a aparut in Romania, era 300 de euro si ecranul e super misto, procesorul la fel, mna, ai parte de softul xiaomi, dar nu se moare din asta.

Edited by bobitad, 18 December 2021 - 07:50.


#3
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Eu as merge pe Huawei Matepad 11.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost in aceeasi situatie, am luat iPad 8 2020, dar l-am returnat dupa doua saptamani si am luat Samsung Tab S6 Lite, de care sunt multumit.

#5
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017
Eu aș alege iPad-ul, clar.
Oricât ar încerca Google & Co., Android-ul nu e încă un sistem de operare pregătit pentru ecrane mari și multitasking.

Totuși, mai bine ai aștepta până la anu’. Perioada asta nu e prea bună pentru a cumpăra electronice.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 LibertyHG, on 18 decembrie 2021 - 09:56, said:

Totuși, mai bine ai aștepta până la anu’. Perioada asta nu e prea bună pentru a cumpăra electronice.
De ce nu ar fi buna? Ce se schimba pana la anul? Daca avea un tichet rabla AFM era perfecta perioada pentru un iPad 9 la 1600 lei.
Eu iti recomand iPad. In rest am ecosistem de la Samsung (Ceas,Tv, Telefon) dar pe parte de tablete mi se pare ca iPadOS e cel mai bun.
Intr-adevar S6 Lite are specificatii care bat la cur iPad9 fiind in acelasi price range dar ca experienta de utilizare eu tot spre iPad bat.

Ecranul laminat e un mare minus dpdv hardware, pe mine in daily use, chiar si cu stylus+ folie de sticla nu ma deranjeaza deloc.
Ba chiar ar fi un avantaj ca se va sparge prima data sticla de deasupra in cazul unui impact usor si nu direct display-ul care este foarte costisitor.

Din punctul meu de vedere toate minusurile hardware, iPad le compenseaza. RAM-ul mai mic compenseaza cu OS-ul f bine optimizat si nu-ti da impresia ca ai avea nevoie de mai mult, stocarea mai mica va compensa cu integrarea foarte buna a iCloud-ului in OS. Pe mine nu ma deranjeaza ca totusi, nu faci poze cu ea si nici nu descarci filme pe ea, iar daca totusi depasesti memoria, treci in cloud cu fisierele extra.

Edited by mannyx92, 18 December 2021 - 10:32.


#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ticket rabla ... de ce nu cititi toata postarea lui IloveHp, el  este in Germania si S6 Lite il poate cumpara la 200 de euro . La bani aia e chiar ok, chiar daca Ipad-ul are niste avantaje pentru cineva care nu e implicat in ecosistemul Apple (si nici nu doreste sa cheluie prea mult pe o tableta) clar nu merita pretul aproape dublu ipad-ul (370 euro scrie IloveHp).

Edited by MD, 18 December 2021 - 10:50.


#8
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

 mannyx92, on 18 decembrie 2021 - 10:26, said:

De ce nu ar fi buna? Ce se schimba pana la anul?
Pentru că stock-urile nu sunt prea bune acum și prețurile nici atât.

Pentru inițiator: vezi poate mai este pe site-ul Conrad ceva (deși nu prea cred).

Edited by LibertyHG, 18 December 2021 - 11:06.


#9
claudiu123abc

claudiu123abc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.11.2020
Am avut iPad Air 3, cu A12.

Pana sa fac upgrade la Pro 2021, a funcționat perfect. Nu cred ca exista o aplicație sau joc sa nu funcționeze. Am jucat pana si XCOM 2 pe ea. Noul iPad are A13, ceea ce înseamnă ca este si mai bun. Cât despre S6, nu am folosit.

Personal consider incredibil cât de bune au ajuns tabletele de baza Apple. In afara de ecranul laminat (cu, care te obișnuiești dupa o vreme), sunt rapide, eficiente si au cea mai buna baterie din toată gama (comparate cu AIR, Mini si Pro).

#10
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Tabletele cu Android OS care costa peste 200€ nu merita banii. Mai
bine pui ceva bani și cumperi un ultrabook cu ecran de 13 inchi, cu touchscreen eventual, cu care poți face mai multe lucruri decât cu o tableta.

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
In mod normal si eu as spune iPad fara nici o discutie.
Dar la pret aproape dublu, deja inclina balanta spre Samsung.
As spune sa cumperi acum Samsung si peste 2 ani sa treci inapoi la ios daca nu iti place.

#12
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
La 200 euro este pomana, eu am luat cu 400 acum 1,5  ani pentru scoala online si a mers nemaipomenit.
Cum zicea si Nenea Zap, ia Tab-ul si daca nu te mai multumeste il schimbi peste 2 ani cand il vei da  tot cu 200 euro !

#13
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Cred ca de data aceasta o sa aleg Samsung chiar daca inca nu sunt impacat 100% cu ideea. Vreau sa incerc ceva nou, adica o tableta cu android de la Samsung si din nou ce m-a facut sa aleg S6 Lite ar fi faptul ca are un design mai diferit pentru ca exact cum am spus si mai sus, iPad-ul 2021 seamana extrem de mult cu ce am avut + are acel stilou de care am avut nevoie de multe ori.

In 2014 inainte sa cumpar iPad Air 1 am avut o tableta cu Android de la Asus un model entry level pe care pur si simplu am aruncat-o la gunoi dupa o saptamana.. Asta m-a facut sa am o oarecare frica de tabletele cu Android ��


Luni dimineata am si cumparat-o. Intentionez sa tin tableta pana apare un iPad simplu (2022,2023) doar ca, cu o alta carcasa/ecran fara margini atat de mari si fara butonul de deblocare/senzor amprenta, adica cum este iPad Mini 2021.

#14
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Unde e oferta cu 200€?

#15
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salutare tuturor! Dupa cum v-am promis, o sa revin cu cateva pareri despre Tab S6 Lite.

Pana la urma am fost nevoit sa comand si S6 Lite pentru ca nu mai era pe stoc dar timpul de asteptare a fost de aprox. 1 saptamana jumatate.

 rzv74, on 19 decembrie 2021 - 10:14, said:

Unde e oferta cu 200€?

Media Markt, dar eu sunt in Clubul lor si am anumite reduceri, in acest caz aveam un bon doar pentru produse Samsung in valoare de 150 euro Pretul final a fost de 215 euro cu o husa de protectie care imi pare cam rau am cam luat-o, este groasa si cam incomoda.

Bun, sa va spun si despre tableta. Imi place, chiar imi place din toate punctele de vedere.

Mi-a fost tare frica ca nu o sa se miste rapid dar se misca exemplar, chiar neasteptat de bine pentru doar 4 Gb Ram.

S Pen-ul pentru mine cel putin este extreeem de practic. In sfarsit pot sa selectez un text cum trebuie, pot sa editez sa decupez ceva dintr-o poza foarte rapid, deci nota 9 si pentru S-Pen. Mi-ar fi placut sa aibe si cateva functii pentru gesturi, swipe, inapoi, cum au cele de la Note.


Ce m-a dezamagit putin sau nu stiu, am avut eu poate asteptari mai mari ar fi in legatura cu display-ul sau este doar o chestie din soft. Iconitele parca sunt pixelate, neclare, adica parca au fost preluate de la telefoane cu o rezolutie mica si au facut doar un edit sa fie putin mai mari, adica nu au lucrat in mod expres la ele ca sa arate bine si pe tableta. In schimb scrisul se vede clar, pe YouTune, Netflix etc. Speram ca la urmatoarea actualizare sa rezolve si problema asta.

Deci in concluzie pentru 215 euro chiar este ce imi doream. 370-400 euro sincer sa va spun sincer mi se pare putin cam mult pentru tableta asta, adica eu cel putin nu cred ca as da atat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate