Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Router Asus Rt Ax53U Ax1800

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Am achizitionat recent acest router.Am facut setarile la el ,dar nu imi functioneaza internetul pe wifi cum trebuie.Vede reteaua,ma conectez la ea,dar cand dau sa caut ceva (pe youtube sau opera de mobil) nu se mai trimite nici o data.Pur si simplu arata ca se incarca dar atat.Se incarca foarte foarte greu.Am RDS 500 inainte am avut un RT AC1200G+ care mergea fara probleme(asta am dorit sa fie un mic upgrade ,dar se pare ca nu merge netul pe wifi) Aveti vreo idee? Partea de net prin cablu merge chiar mai bine decat pe vechiul router.

Edited by Nexus11, 17 December 2021 - 22:43.


#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Incercati pentru inceput o resetare si o reconfigurare.Apoi alegeti 40 Mhz largime de banda si daca nu este aglomerat cu alte semnale de la alte routere in zona DVS, lasati canalele pe automat.Daca aveti multe retele in banda de 2,4 Mhz, cautati manual un canal mai liber.
La banda de 5Ghz, selectati manual canalul 52 si 80Mhz largime de banda. Sau 160 puteti incerca.
NU zic sa ramaneti pe aceste setari dar lasam la o parte capabilitatea de AX si ne concentram putin pe conectivitate in standardele mai cunoscute si consacrate.De aceea am recomandat acest setup.Este verificat pe routere MK asa cum am si eu iar functionarea este 100% sigura. La fel trebuie sa fie si pe Asus.
Incercati cu mai multe dispozitive wireless, 2 telefoane, un laptop... ce aveti la indemana.Asa puteti trage o concluzie.
Reveniti daca se poate cu un raspuns.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Pai si de unde sa stim noi ce ai gresit la configurare !
O iei de la capat cu configurarea wireless-ului.

Edited by Leo2006, 17 December 2021 - 23:43.


#4
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
@routerboard70. Am resetat routerul.Am facut setari basic(alea care le da automat).Mi-am pus contul de la rds,activat ipv6 cat si programarile de inchidere si deschidere a retelei in functie de timp.Atat.Tot nu merge.Am pus la 5g frecventa pe 40 sau 80 cat si canalul de 52. Tot nu merge.Se conecteaza la retea,spune ca semnalul este excelent(asta o spunea si cu frecventele random si canal aleator) dar cand dau pe youtube arata ca se incarca si asa ramane.Se mai incarca oleaca si apoi iar se blocheaza.Sagetile alea de la wifi pe telefon imi arata se aprind adica ar functiona.Dar nu e utilizabil. AM o alta retea de socializare (MEWE) am intrat pe ea 2-3 poze se vad apoi arata ca se incarca si asa raman.

#5
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Mai ai alte routere / access point-uri conectate prin retea?
Incearca sa dezactivezi IPv6 momentan.
Vezi si logurile de pe router ce spun.

#6
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Alte routere sau acces point-uri nu am.Am gasit undeva ca daca activez Qos-ul merge dar este redusa viteza.A functionat asa dar cu o viteza mult redusa(indiferent de limita pusa de mine scoate vreo 200mbps la download si 350 la upload) cu RDS 500.Am scos acum Qos dar am scos si Ipv6.Acum merge cu viteza maxima a abonamentului.La loguri ma uit dar nu inteleg mare lucru. Eventual sa urc logul aici si daca se uita cineva poate ma ajuta.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu văd de ce nu ii faci retur la router

#8
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Ii fac daca stiu ca nu e de la mine.Adica ca nu am bifat/debifat eu ceva.

#9
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Am făcut retur. Voi lua un produs mai performant. Momentan rămân cu vechiul meu router.

#10
fan81

fan81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.04.2011
Probabil ai nimerit un produs defect. M-am jucat cu un exemplar si avea viteze bune. Pe fir am avut viteze mai mici cu 20-30 mbps decat vechiul rt56u, pe 5ghz atingeam vitezele de pe fir, pe 2.4ghz  am avut semnal decent si la aproximativ 30m distanta, undeva la 60-70 mbps download in testul de viteza de la digi. In acelasi loc, tuf  ax5400u nu mai avea semnal. Vitezele le-am testat cu un telefon samsung. Comparatia a fost facuta cu setari automate.

#11
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008
Salut
Aceeasi problema am intampinat-o si eu: configurat, activat ipv6, semnal full dar prin wi-fi nu puteam accesa youtube(in schimb pe cablu mergea).
Am facut diverse teste(activat/dezactivat firewall router, setat diferit ipv6) insa tot nu mergea.
Singura posibilitate era sa las dezactivat ipv6 pentru a putea folosi youtube pe wi-fi(android)-test facut pe 3 telefoane.
Cu parere de rau i-am facut retur.

#12
catamunt

catamunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.03.2007
Am un asus AX53 (router principal) in mesh (conectate pe cablu) cu un asus RT1900. De cateva luni conectat pe cablu in RT1900 care este un nod, nu mai ating vitezele 940/940 ci doar 630/630. Am schimbat cablurile intre routere, am pus firmware mai vechi pe ambele routere dar nu s-a schimbat nimic. Pe cablu dintre routere conectat direct cu laptopul am 940/940.
O fi defect? Ceva sugestii?

Edited by catamunt, 30 August 2023 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate