Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Renault Megane E-TECH

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#109
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Și ce, nu-i asa?

#110
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007

 Yo-carman, on 20 martie 2022 - 09:09, said:

Da' voi ce căutați în curte la diesel?
Jucati-va la scara voastră!
Megane Etech este EV complet.
Asta e in curtea diesel?
Haideți să nu mai poluăm inutil despre non-ev.

Îmi place la Megane designul și posibilitatea de AC pe 22kW.



#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Yo-carman, on 20 martie 2022 - 15:47, said:

Și ce, nu-i asa?
Nu. Deși mersul la 120km/h e mai gurmand decât la 90-100, nu e chiar asa de rupere. Vezi testele la 90 și 120 făcute de Björn.

Edited by ro_explorer, 20 March 2022 - 15:53.


#112
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
V-am mai zis de 130km/h la PSA. Autonomia de 300km devine repede 150 km.

#113
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Eu vad mai simplu:
- faci zilnic sute de km pe autostrada, nu ai nevoie de EV
- faci săptămânal/lunar drumuri de mii de km, nu ai nevoie de EV
- consideri că e chin sa planifici un traseu, nu ai nevoie de EV
- îți place mirosul de benzina/motorina, nu ai nevoie de EV

Astea de sus sunt sigur că se aplica parțial sau total la maxim 10-15% din șoferi.
Pentru restul care ne ducem viața în orașe zilnic .. și nu ne e frica sa planificam un traseu, sau sa încărcăm de acasă .. sa nu mai zic de panouri .. fiecare își face calcule.

#114
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

 Yo-carman, on 20 martie 2022 - 15:55, said:

V-am mai zis de 130km/h la PSA. Autonomia de 300km devine repede 150 km.
PSA nu sustine ca ar avea 300km range la 130kmph. De fapt, sunt extrem de transparenti cu privire la autonomie, ai un calculator chiar destul de precis la ei pe site.

Edited by costini, 21 March 2022 - 00:29.


#115
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.11.2004
Oameni buni, haideti sa mai vorbim si despre E-Tech.
Cati dintre voi ati comandat masina? Ce timp de asteptare v-a fost oferit de dealer?
Ati primit ceva discounturi, reduceri?
Hai, ca astea sunt chestiuni importante Posted Image

#116
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
M-a contactat un dealer pentru test si oferta, n-am ajuns inca, mi-am propus o vizita pentru vineri dupa program. Sa vad ce va spune in legatura cu livrarile, ca oferte nu mai exista.

#117
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.11.2004

 robertcb, on 22 martie 2022 - 10:15, said:

M-a contactat un dealer pentru test si oferta, n-am ajuns inca, mi-am propus o vizita pentru vineri dupa program. Sa vad ce va spune in legatura cu livrarile, ca oferte nu mai exista.

Exista masina de drivetest?
Din ce am inteles inca nu a ajuns niciuna in Romania, iar primele care vor veni, adica pe undeva pe la sfarsitul lui iunie, se vor imparti frateste: jumatate pentru comenzile date la inceputul lui februarie, restul pentru showrooms.
Daca pui mana pe vreuna poate ne oferi si noua ceva impresii Posted Image

#118
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
Buna la toți,
Vestea proasta: deja NU se mai iau comenzi noi pentru mașini electrice Renault (Zoe, Megane E tech, Master electric etc) in Germania. Timpii de livrare deja au ajuns in 2023 iar productia Renault e afectată de criza chipuri, cabluri Ucraina, etc. Nu se știe încă nimic pentru Romania.
Sper măcar sa onoreze comenzile deja plasate pana in prezent….
https://m.arenaev.co...rs-news-100.php
Vestea buna (doar pentru toți frustrații ICE care își exprima părerile pe aici…) : o sa puteți sa va bucurați mai mult timp de mașinile voastre ieftine, poluante, și care merg 1,500 km cu un plin de GPL (ca e mai ieftin ca motorina).

#119
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
Eu am comandat acum 3 săptămâni un techno, 60kw, cu pompa caldura și HK audio. Plătit avans. Termen inițial de livrare comunicat sept - nov….



#120
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 User12344321, on 26 martie 2022 - 23:03, said:

Buna la toți,
Vestea proasta: deja NU se mai iau comenzi noi pentru mașini electrice Renault (Zoe, Megane E tech, Master electric etc) in Germania. Timpii de livrare deja au ajuns in 2023 iar productia Renault e afectată de criza chipuri, cabluri Ucraina, etc. Nu se știe încă nimic pentru Romania.
Sper măcar sa onoreze comenzile deja plasate pana in prezent….
https://m.arenaev.co...rs-news-100.php
Vestea buna (doar pentru toți frustrații ICE care își exprima părerile pe aici…) : o sa puteți sa va bucurați mai mult timp de mașinile voastre ieftine, poluante, și care merg 1,500 km cu un plin de GPL (ca e mai ieftin ca motorina).

Ti-ai facut cont ieri ca sa impartasesti frustrarile tale fata de posesorii de termice?

#121
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

 User12344321, on 26 martie 2022 - 23:07, said:

Eu am comandat acum 3 săptămâni un techno, 60kw, cu pompa caldura și HK audio. Plătit avans. Termen inițial de livrare comunicat sept - nov….
Felicitari...se putea alege cu AC de 22kw? sau numai pe Iconic merge?

 Groh, on 27 martie 2022 - 07:25, said:

Ti-ai facut cont ieri ca sa impartasesti frustrarile tale fata de posesorii de termice?
Cum se face ca cei cu electrice nu apar pe topicurile voastre sa va explice ce naspa sunt minunatele voaste masini fosile, insa voi tot postati pe aici? Unde sunt frustratii?

#122
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022

 raven75, on 27 martie 2022 - 08:16, said:


Felicitari...se putea alege cu AC de 22kw? sau numai pe Iconic merge?

Se poate pune ac22 la techno 60kw. Dar nu am considerat ca merita extra 1500 euro. La profilul mei de circulație, voi încărca mereu acasa AC și DC dacă voi ieși vreodată cu mașina din oraș. Plus ca psihologic nu vreau sa ajung in preț de TM3 SR+, ceea ce este cazul dacă bifezi un iconic 60kw, ac22, cu toate drive asistents.

#123
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Eu zic sa citesti mai multe topicuri o sa vezi guru elctricelor cum e peste tot pe aria auto spreading the word of Greta! 😂😂
Cu 5% vanzari de baterii in ograda unui mare producator de exemplu e dincolo de penibil sa ii numesti pe altii frustrati !
N-am vazut posesori de termice sa fie frustrati ca exista posesori de electrice, invers, ohohooo frustrare maxima ca astia cu termicele nu vad...lumina !
Altfel...inca 2 decenii se vor fabrica termice, acum sa va vedem frustrarile !


#124
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

 User12344321, on 26 martie 2022 - 23:03, said:

...................
.................
Vestea buna (doar pentru toți frustrații ICE care își exprima părerile pe aici…) : o sa puteți sa va bucurați mai mult timp de mașinile voastre ieftine, poluante, și care merg 1,500 km cu un plin de GPL (ca e mai ieftin ca motorina).
Si sa inteleg ca pana acum la comanda de electrica n-ai avut masina, te-ai plimbat doar cu bicicleta asa-i ? Ai fost green toata viata ta, ai asteptat o viata sa-ti iei electrica ca sa poti renunta la bicicleta...

Al drac cum se schimba omu peste noapte, i se sterge memoria instant, valabil si pt altii care s-au trezit peste noapte green, au primit peste noapte si o spalatura pe creier/memory reset

#125
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 raven75, on 27 martie 2022 - 08:16, said:


Felicitari...se putea alege cu AC de 22kw? sau numai pe Iconic merge?


Cum se face ca cei cu electrice nu apar pe topicurile voastre sa va explice ce naspa sunt minunatele voaste masini fosile, insa voi tot postati pe aici? Unde sunt frustratii?

Cauta putin pe topicul de diesele,sa vezi colegii tai cu electrice ce abereaza pe acolo.
Si cine naiba a spus ca ce nasoale sunt electricele?Eu personal nu am spus asa ceva..suferi de mania persecutiei,ai ceva probleme?

#126
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Terminați cu grădinița 🤦
Adulți?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate