Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Noua ordonanta privind neplata impozitelor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Se vorbeste de spre pedeapsa cu puscaria, dar ce norme de aplicare are asta?

Personal am ceva proprietati mostenire pentru care am facut procura de administrare tatalui meu, eu nu vad nici un ban de acolo el a incheiat contract de arenda pe numele lui in calitate de administrator.

Nu ar fi fost mai simplu sa confiste proprietatea care face obiectul neplatii, exista un portofoliu de proprietati neperformante care nu aduc profit, scoase la vanzare, dar care nu se vand, satul respectiv fiind depopulat.

In cazul meu o astfel de masura ar insemna practic condamnarea la moarte a inca catorva persoane care le am in intretinere, pentru mine optiunea e clara, intreruperea definitva a comunicarii de orice fel cu orice ruda sau alte contacte, demisia din toate functiile, si in caz ca supravituiesc parasirea definitiva a teritoriului tarii, pentru regiuni salbatice nepopulate si donarea tuturor proprietatilor unor persoane juridice straine(fundatii sau altele)

Ce raspundere are in acest caz administratorul imputernicit prin procura notariala?
Ce solutie ar putea da istantele intr-o astfel de speta?

#2
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Această măsură se referă în special la cei care fac stopajul impozitului la sursa dar uită să-l mai plătească la stat, și mai puțin la persoana fizica.

La arenda, cel care exploatează terenul adică arendașul calculează, reține și plătește impozitul deci nu proprietarul terenului adică arendatorul.

Edited by Rav_885, 17 December 2021 - 18:00.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Asta parca a mai fost,companiile de stat mari datoare la buget,pe cine puscam si bagam la bulau de acolo?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aia au voie. Pot beneficia si de bonusuri, chiar daca au performante negative.

#5
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Pe langa asta sa se faca si aia cu averile , sa faci declaratie de avere, atunci bucurie pe unii :>

#6
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Ordonanța asta e problematica pentru că nu ține cont de blocajul financiar pe care îl provoacă chiar statul atunci când nu-si plateste la timp obligațiile.
Sa spunem că o subvenție APIA întârzie doua luni. Un agricultor din ce puii mei să-și plătească taxele daca n-a recoltat nimic și nici subvebtia nu a fost virata la timp și s-a împrumutat la banca să înființeze cultura??

#7
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Legea 127/2019, ce a intrat in vigoare la 1 septembrie 2021:

Art. 40 În sistemul public de pensii stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat şi plătit contribuţia la bugetul asigurărilor sociale de stat de către asigurat şi, după caz, de către angajator

Sintagma 'platit' inseamna ca daca angajatorul nu iti plateste taxele de pensie, nu o sa primesti pensie.  Nu mai zic de pilonul 2, care sunt efectiv 'banii tai'.

#8
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Mai bine sa-i bage la bulau pe infractorii aia care nu au nimic pe nume si sa construiasca cu ei autostrazi si sa mature satele si orasele si sa adune gunoiul cu ei si la final sa-i arunce in ghena laollata cu gunoiul, nu ca un amarat are in arenda 10 metri de pamant mostenit. Si sa zica mersi ca unii mai cultiva solul si nu se apuca de smechereli pe internet.

#9
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Este pentru firme, a mai fost incriminata fapta asta, se numeste "stopaj la sursa".
Pe scurt se numeste inselaciune, pe motiv ca tu ii opresti angajatului din salariul impozitele pe vechime, cas, somaj, etc., si nu le platesti catre stat si asa angajatul se poate trezi descoperit, ca a platit niste bani prin tine, care nu au ajuns la stat pentru beneficiul angajatului.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Poststdalionutpwr, on 17 decembrie 2021 - 17:55, said:

Personal am ceva proprietati mostenire pentru care am facut procura de administrare tatalui meu, eu nu vad nici un ban de acolo el a incheiat contract de arenda pe numele lui in calitate de administrator.

Si tatal tau n-ar trebui sa-ti dea banii sa platesti impozitul? Sau nici el nu vede nici un ban din arenda? Mie mi-ar fi fost jena sa deschid topicul asta.

#11
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Al dracului ce ai mai plângeți pe patroni.
Acum câțiva ani am asistat la Anaf într-o anumita localitate la o convorbire telefonică dintre un angajat si un patron, unde angajatul re ruga la propriu de patron să mai facă ceva plăti că sânt presați de cei de la județ.
Nu e normal așa ceva.
Ai reținut banii respectivi deci trebuie să-i virezi mai departe nu să faci tu invarteli cu ei.


#12
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
dar cum facem cu firmele alea fictive unele care trec acolo ca n-au activitate si de fapt fac la negru tot si mai fac si fraude inselaciuni?

Nu era mai bun si o lege mai dura ca in 2009 prin care sa mai maturam din aceste gunoaie consumatoare si inutile societatii asa incat bulangii aia sa-si faca treaba si sa raspunda penal pe persoana fizica??

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgymy, on 17 decembrie 2021 - 19:58, said:

Al dracului ce ai mai plângeți pe patroni.
Acum câțiva ani am asistat la Anaf într-o anumita localitate la o convorbire telefonică dintre un angajat si un patron, unde angajatul re ruga la propriu de patron să mai facă ceva plăti că sânt presați de cei de la județ.
Nu e normal așa ceva.
Ai reținut banii respectivi deci trebuie să-i virezi mai departe nu să faci tu invarteli cu ei.
Draga, banii aia au fost retinuti doar teoretic, practic nu au existat venituri din care sa fie retinuti si trimis la buzunarul statului!

#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View PostSOIMMALTEZ, on 17 decembrie 2021 - 19:34, said:

Este pentru firme, a mai fost incriminata fapta asta, se numeste "stopaj la sursa".
Pe scurt se numeste inselaciune, pe motiv ca tu ii opresti angajatului din salariul impozitele pe vechime, cas, somaj, etc., si nu le platesti catre stat si asa angajatul se poate trezi descoperit, ca a platit niste bani prin tine, care nu au ajuns la stat pentru beneficiul angajatului.

Pai nu ar fi mai bine ca fiecare sa-si plateasca darile? Ar rezolva aceasta problema. Adica firma isi plateste partea ei iar angajatul isi primeste toti banii dar apoi isi plateste partea lui. Asa e corect, fiecare cu a ma-sii, de ce firma e obligata sa se joace cu banii care nu-i apartin? Fiecare isi plateste partea, sa vedem dupa aia ce parere are populatia cu privire la plata darilor ''ca sa fie scoli, strazi, spitale, etc."


View Postgymy, on 17 decembrie 2021 - 19:58, said:

Al dracului ce ai mai plângeți pe patroni.
Acum câțiva ani am asistat la Anaf într-o anumita localitate la o convorbire telefonică dintre un angajat si un patron, unde angajatul re ruga la propriu de patron să mai facă ceva plăti că sânt presați de cei de la județ.
Nu e normal așa ceva.
Ai reținut banii respectivi deci trebuie să-i virezi mai departe nu să faci tu invarteli cu ei.
Dar vai saracul anafist, merita o medalie, ce medalie, o statuie,  cum se ruga el in genunchi de patronu' rau sa -i plateasc salaru'...pe bune, chiar crezi ca-s imbecili pe aici?

#15
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postcristian_sen, on 17 decembrie 2021 - 21:45, said:


Pai nu ar fi mai bine ca fiecare sa-si plateasca darile? Ar rezolva aceasta problema. Adica firma isi plateste partea ei iar angajatul isi primeste toti banii dar apoi isi plateste partea lui.

Statul crezi că își achită obligațiile față de cetățean? Cat timp avem din astea e greu sa ai conformare voluntară:

https://www.digi24.r...-de-lei-1741437

https://www.presasm....u-a-facut-fata/

Așa, ca idee...

Edited by Rav_885, 17 December 2021 - 21:52.


#16
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cum adica statul nu isi face obligatiile? pai pensiile speciale s-ai marit, alocatiile dublat sibventiile si multe altele sunt acolo.

Cand or zice ca baga in concediu fara plata toti bugetarii 3 luni pe an, da, poate ca nu au bani si nu-si onoreaza din chestii.

bani sunt oricum foarte foarte multi. Nu vor fi destui in momentul cand se vor dori restructurari imposrtante in primarii ministeruri parlamnete  sieconomii substantale in ele.

Ganditi-ba numai cat impozit se ia de la multinationale banci proprietati tva

#17
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Dar unde va credeti voi sarantocilor de aveti pretentia de as sti cum se cheltuie banul public? Asta nu e treaba voastra sclavetilor! E doar apanajul unor privilegiati iar singura voastra datorie pe pamant e sa alimentati non stop buzunarele castei bugetarilor. Pentru asta v-ati nascut ptr asta muriti. Salariile alea si pensiile si restul ''drepturilor'' nu se platesc singure!  Statul trebuie sa stie de unde ai bani si cum ii chletui la centima dar invers e absolut interzis. Populatia nu mai are nici un drept asupra banilor care i s-au luat, cum se cheltuiesc, pe ce si cat anume. Iote la ei ce pretentii au, poate nu v-au mai batut de mult jandarmii sau impuscat armata.


View Postpisoiu_22, on 18 decembrie 2021 - 00:25, said:

Ganditi-ba numai cat impozit se ia de la multinationale banci proprietati tva
O sa razi dar de la multinationale statul ia pielea plii, atat. In afara de taxele pe salariu restul darilor sunt ''optimizate'' asa bine  incat de cele mai multe ori statul plateste tva si alte deduceri. Totul legal.

#18
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Pe mine mă miră altceva - faptul că se insista pe aceeași linie de "terorism fiscal" grosier de pe vremea lui Pogea, nu se vine cu nimic nou, inovativ, cu reduceri daca plătești la timp, cu deduceri din impozit dacă îți pui panouri solare pe casă, daca mergi la un curs, cu chestii din astea de secolul 21.
La români e tot ca acu 20j de ani, pensionarii chițăie de foame, guvernu ii amenință cu pumnul și cu pușcăria pe iobagii care plătesc taxe. Absolut grotesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate