Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare web hosting si achizitionare domeniu .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
iuliusccc

iuliusccc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2020
Va salut!

Intentionez sa hostez un site de prezentare realizat in WP pentru care o sa inregistrez si un domeniu .ro, iar in urma cautarilor pe google, am decis sa aleg intre mxhost si hosterion.

M-ar interesa ca pachetul de hosting sa imi ofera un suport bun fiind la inceput, uptime cat mai mare si certificat SSL inclus.


Dupa experientele voastre, care ar fi alegerea mai potrivita? Sau daca aveti alte sugesti, care ar fi acelea?

De asemenea, daca inregistrez un domeniu la una dintre firme, ma pot muta oricand cu respectivul domeniu la o alta firma?

#2
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005
Poti muta domeniul oricand la o alta firma.

E important ca domeniul sa fie inregistrat la ROTLD pe numele tau. Daca e inregistrat pe persoana fizica, nu vor aparea datele tale public, dar vei avea acces direct la ROTLD cu o parola ca sa administrezi domeniul. Adica poti sa schimbi nameserverele si sa transferi domeniu gratuit la un alt furnizor (ca sa platesti factura anuala pentru domeniu la alt furnizor).

Oricum, de name servere se va ocupa firma de hosting, nu trebuie sa iti bati tu capul.

Eu lucrez la Hosterion si nu iti voi face vreo recomandare.

#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Eu unul recomand Hostriver ( https://hostriver.ro/ )

Suportul este foarte bun, ssl inclus, am backup zilnic, staff-ul este chiar friendly + altele

Domeniul se poate muta oricand fara probleme.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Pentru .ro ieftin recomand https://www.webrahos...omenii-web.html - partener Rotld, poti oricand sa muti domeniul la orice firma.

Uptime-ul la Mxhost e chiar bun, in ultimele luni nu am avut probleme, dar nu am cont de gazduire shared la ei, nu stiu situatia pe alte servere. Oricum, suportul e de nota 10, le poti scrie la orice ora si iti raspund rapid si rezolva problemele in timp util atunci cand apar.

Pentru SSL, nu iti bate capul, foloseste Cloudflare, planul gratis. https://www.cloudflare.com/ssl/

Edited by tigerheart, 17 December 2021 - 17:25.


#5
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Si eu recomand https://webrahost.ro pentru domenii .ro, oricine cere mai mult de 7.50€ cu tva inclus pe un domeniu .ro e nesimtit si punct. E nesimtire sa vinzi domenii .ro la 15€.
Cat despre hosting, am gasit firma https://webyxhosting.com acum ceva timp, si a fost excelent totul. Mi-au mutat ei site-ul de la vechiul furnizor, am si SSL gratis, de la Let's Encrypt, și protecția de 2tbps antiddos pe care o declară e reală. Pe testate. Am o cunoștință care se pricepe la atacuri din astea și a ținut fără probleme la orice încercare de a fi dat jos. Site-ul se încarcă repede și suportul este foarte bun (în engleză, ce-i drept). Oferă și 30 de zile gratis fără să bagi nici măcar card de credit, doar dacă-ți faci cont, și prețul de 3 euro pe lună pentru spațiu de stocare nelimitat (foarte util dacă ai multe poze pe wordpress) e imbatabil.

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
1. site de prezentare in WP? vor fi pagini statice?
2. ce bani ești dispus să dai?

#7
iuliusccc

iuliusccc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.09.2020

View Postadrian-a, on 17 decembrie 2021 - 16:52, said:

Poti muta domeniul oricand la o alta firma.

E important ca domeniul sa fie inregistrat la ROTLD pe numele tau. Daca e inregistrat pe persoana fizica, nu vor aparea datele tale public, dar vei avea acces direct la ROTLD cu o parola ca sa administrezi domeniul. Adica poti sa schimbi nameserverele si sa transferi domeniu gratuit la un alt furnizor (ca sa platesti factura anuala pentru domeniu la alt furnizor).

Oricum, de name servere se va ocupa firma de hosting, nu trebuie sa iti bati tu capul.

Eu lucrez la Hosterion si nu iti voi face vreo recomandare.

Este vreo diferenta intre inregistrarea domeniului direct de pe site-ul ROTLD si inregistrarea de la un furnizor acreditat? Voi avea acces prin platforma ROTLD la administrarea domeniului si daca optez pentru a doua varianta?


View Postvali, on 17 decembrie 2021 - 18:38, said:

1. site de prezentare in WP? vor fi pagini statice?
2. ce bani ești dispus să dai?

1. Da
2. Pana in 5-6 euro pe luna.

#8
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Diferenta intre a lua de la ROTLD si un partener acreditat nu exista. Si daca ei de la partener, administrarea se face tot prin platforma DomAdmin a ROTLD. Asa ca nu ai niciun motiv sa nu iei de la partener. Mai ales ca pretul e la jumate.

#9
doreloprisan

doreloprisan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.09.2022

View PostGaBogdan, on 17 decembrie 2021 - 16:53, said:

Eu unul recomand Hostriver ( https://hostriver.ro/ )

Suportul este foarte bun, ssl inclus, am backup zilnic, staff-ul este chiar friendly + altele

Domeniul se poate muta oricand fara probleme.

Nu recomand aceasta firma, fiind una de incompetenti ! Alegeti in cunostiinta de cauza!
Am trecut prin experienta de a pierde un site cu 2600 de articole publicate, pentru ca aceasta asa zisa firma de hosting, mi l-a sters din greseala si ulterior s-a dovedit ca nu aveau nici un back-up!
In urma acestei experiente, mi-au scris pe ticketul de support ca le pare rau, si m-au invitat sa citesc in Termeni si conditii, unde scrie: Toti clientii sunt obligati sa realizeze periodic propriile backup-uri din panoul de control cPanel -> Backup si sa le descarce local.
Cum ar veni, ei fac backup zilnic, scrie in contract la servicii furnizate, scrie pe prima pagina BACKUP zilnic, dar daca le-a fost lene, sau altceva, te trimit la Termeni si conditii unde scrie ca trebuie sa-ti faci tu singur (obligat!!!).
Va descriu experienta mea mai in detaliu cu aceasta firma cu doi baieti si un calculator, numita firma de hosting, ca sa stiti cum alegeti in cunostiinta de cauza.
Intr-o zi de duminica, am trimis un ticket la ei, prin care am solicitat restaurarea unui magazin online (facusem un update la sistem si picase). Am indicat intr-o propozitie, in limba romana, ca doresc restaurarea unui backup pentru domeniu X (era un add-on).
Acesti incompetenti, de lene probabil, au restaurat un backup pentru tot contul de gazduire – adica 4 magazine online in productie si un site de articole ( cu 2600 articole publicate). Astfel, am pierdut 12 ore de email-uri si comenzi pe 4 magazine online. Din pacate pentru mine, acesta nu a fost apogeul situatiei.
Dupa restaurarea backup-ului pentru tot contul (magazine, bloguri, email-uri), au constatat ca la unul dintre site-uri, nu au nici un backup la baza de date. Evident ca au venit cu scuze puerile, cum ca a fost o eroare, zi de zi, luna de luna, un an de zile. Prin urmare, le pare rau, citeste Termeni si conditii unde scrie ca trebuie sa-ti faci Backup tu, in fiecare zi, ca nu e problema lor – daca ei nu au nici unul.
Astfel, am ramas fara un site cu 2600 articole, si 2 angajati concediati.
Lucrez cu mai multe firme de hosting: Hetzner, Spatiul, Romarg, Zooku. Am migat la ei in urma cu 10 luni, nu mai stiu cum i-am gasit. Dar asa ceva nu am mai intalnit.
La Reclamatii nu raspund, banuiesc ca nu au ce sa raspunda. O sa-I actionam in instanta pentru recuperarea prejudiciului si incercam ceva si pe la autoritati (ANSPDP pentru integritatea datelor, ANPC – Reclama mincinoasa Backup zilnic, Co. Vrem sa vedem daca o firma de hosting care iti sterge site-ul ca asa vrea ea, si n-are nici un backup timp de 10 luni, poate sa scape numai ca a scris la Termeni si conditii ca trebuie sa-ti faci tu singur Backup, in fiecare zi.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am un site de prezentare de vreo 2-3 ani pe www.web365.ro . Nu am avut probleme, când am avut o nelămurire mi-au răspuns rapid. Sunt și destul de ieftini. 6 lei pe lună pentru 2 GB e puțin. Plus TVA. Au și alte pachete, firește. Depinde cât crezi că o să-ți ocupe siteul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate