Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Acum 15 am vandut scuter fara contract si doresc radiere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
smart_01

smart_01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2021
Acum 15 ani,am vandut un scuter de 49cm inmatriculat pe Primarie.Am luat banii ,el a luat scuterul si de atunci nu ne-am mai vazut.De atunci in fiecare an,platesc impozit la Primarie.Cum fac sa il scot din evidenta  Primariei,daca nu dau de cumparator sub nici o forma.Mai detin doar seria de caroserie si poze cu scuterul.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
In primul rand intrebi la primaria de unde primesti notificarile legate de impozitare.
Din cate stiu poti scoate de la impozitare un mijloc de transport prin doua variante:
1. contract de vanzare cumparare;
2. adeverinta sau dovada de casare.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu mai dai de cumparator, vorbeste la un centru de casare si vezi ce acte ai nevoie. Nu e frumos ce o sa faci (practic il lasi cu ochii in soare daca e tras pe dreapta), dar scapi de impozit.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Eu zic ca daca ai platit impozit 15 ani fara sa te strofoci prea tare, plateste in continuare. Chiar daca proprietarul o fi mort si scuterul prin vreo prapastie. Sau ai iesit si tu la pensie? Posted Image

#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Îl chemi în judecată și soliciți radierea vehiculului.
Eventual soliciți și obligarea lui la plata impozitului pe care l-ai achitat pe ultimii ani.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Voi aveti impresia ca poate da de cumparator?Habar n-are de unde sa-l scoata.
La tribunal trebuie mai mult decat o poza cu scuterul si seria de caroserie.

ps.
Mai asteapta inca 15 ani si se poate declara antichitate.Poate ca vei obtine o reducere de impozit.

#7
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Pai, declara-l furat!
Poate il gasesc altii in locul tau.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa il poti scoate din evidenta in baza unei declaratii notariale ca nu mai esti in posesia lui.

Edited by pasilla, 17 December 2021 - 13:52.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pentru 10 lei/an mai pot trece inca 15

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu vreau sa te descurajez, dar ai șanse minime. În septembrie 2004 am vândut un Oltcit. Era prima mea masina, eram neștiutor... asa ca am dat atat cartea cât și talonul. Fără sa scriu nimic pe ele! Cumpărătorul, un samsar, dus a fost. L-am sunat de nu știu câte ori, nu a vrut sa facă actele. Merg la politie, rezultat zero (am spus de nu știu câte ori ca politia e degeaba)! Politistul mi-a spus în fata, ca de ce i-am dat actele? Ca politia nu e moasa comunala, si sa îl dau în judecată! Mai m-am întâlnit cu un coleg, ce îmi spunea ca el are o masina de 5 ani vândută și ca da an de an impozit! Sa înnebunesc. Am lasat-o moarta pe moment ... era prin ianuarie 2005. Si prin Martie 2005 vine un pusti la mine la usa, rugandu-ma sa merg cu el sa înmatriculeze masina! Era un băiat de 19 ani, care luase masina de la samsar, si se chinuia sa o înmatriculeze pe numele lui. Si nu putea! Imi venea sa îl iau în brate de bucurie. Am mers cu el, am făcut un nou act vânzare cumpărare, si am radiat masina!
Eu am avut noroc. Insa îți spun că am alergat peste tot, pe la înmatriculări, pe la politie, finanțe, si fara acte, nu am putut sa o radiez. Nu știu dacă vei putea radia scuterul!
LE de atunci am vândut o masina, doua ATV-uri, o motocicleta, si un scuter. Dar m-am învățat minte, imediat act de vânzare cumpărare, fisa de înmatriculare, scris pe talon înstrăinat către cutare, și scos de la fisc. Ca garanție, opream cartea de identitate și i-o dădeam doar când era scoasa de la taxe de pe numele meu. Asa trebuie procedat.

Edited by XL700VA, 17 December 2021 - 20:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate