Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Proiect casa mica..

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai voi cand i-ati facut CT sa puna centrala, ati facut la noroc, nu stiti normele de suprafata/vitraj?

La mine incape WC cu chiuveta, centrala si chiar si masina de spalat, daca as renunta la debara, as avea un pic peste 3mp.

#74
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostMunicipalwaste, on 20 decembrie 2021 - 20:54, said:

Pai voi cand i-ati facut CT sa puna centrala, ati facut la noroc, nu stiti normele de suprafata/vitraj?

Am făcut o schiță la repezeală, nu prea este timp pentru astfel de detalii până când nu se definitivează aproape complet partiul...

Respectiva încăpere o poți cupla cu holul de la intrare, de exemplu, dacă elimini ușa glisantă și folosești un paravan perforat.

Plus că ar putea opta pentru o pompă de căldură și atunci aceste norme devin irelevante.

Aaa... iar eu nu sunt arhitect Posted Image

Edited by subss, 20 December 2021 - 21:07.


#75
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Vad ca nu mai e activitate pe aici, si nu mai deschis thread, sa intre in feed la toata lumea, sa vada doar cei care intra in arie.

Ambaia in colt in plan, cum se vede in prima poza, dar ma gandeam daca ar fi vreun avantaj cu instalatia de apa, centrala etc daca as face baia lipita de bucatarie, ca in poza 2. Mi-ar pune usa la bucatarie pe margine, ceea ce nu-mi convine, dar mi-ar da spatiu de o fereastra langa usa la intrarea de pe nord, sa pot face curent care traverseaza casa prin hol si bucatarie.
Exista vreun avantaj pe care eu nu-l pot vedea de a pune baia lipita de bucatarie?

Attached Files



#76
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Traseul de tevi mai scurt.
Mi se par foarte multi pereti pentru o casa cu un dormitor.
Eu as face un dormitor cu baie en-suite si in rest un open-space generos ca sa simti suprafata casei, altfel construiesti un apartament pe teren.

#77
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Evident: instalatiile de canalizare/apa sunt unele langa altele, eficienta, o mica economie, etc

#78
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Aici mai trebuie tinut cont de ceva, zic eu important: o casa nu este doar pt locuit este si o investitie pe termen foarte lung, de generatii. La stilul de constructie care este acum la noi durata unei case este de sute de ani si atunci trebuie gandit si in aceasta cheie. Daca vrem ca o casa sa dureze si sa aiba valoare, trebuie gandita in asa fel incat sa poata fi modificata usor conform cerintelor unor viitori proprietari. Chiar in timpul vietii primului proprietar, din diverse motive s-ar putea ca sa se puna problema  vanzarii casei respective. Din acest punct de vedere o casa cu spatii largi este un avantaj, pt ca in acest fel structura casei permite usor o schimbare de compartimentare. La o casa construita cu spatii mici exista tendinta ca de la inceput structura casei sa fie conceputa pt astfel de spatii, cu multi pereti interiori de rezistenta si atunci modificarea ei ulterioara poate fi aproape imposibila, isi va pierde valoarea si va trebui daramata prematur.

#79
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Eu intrebam doar daca exista vreun avantaj pe care eu nu il observ la pozitionarea diferita a baii, iar voi va faceti griji de ce nu suport eu open-space, sa ma umplu de abur, fum, miros si zgomot de la bucatarie si sa ma uit la chiuvete si aragazuri in camera de zi. Asta mai lipsea, sa fac o casa nu cum imi trebuie mie, ci ca sa acomodez viitorii cumparatori sau cine va ajunge sa locuiasca acolo candva.

Singurul avantaj pe care il tot aud pentru open-space e ca poti supraveghea copiii mici cat stai la cratita. Bine, si ar mai fi ala cum ca vezi spatiu in jur, dar decat spatiul ala in plus sa fie o bucatarie, mai bine nu.

#80
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
La open space dacă ai de exemplu invitați la masa e mai convivial, ca poți "sta cu ei", lua parte la conversație, etc chiar și în timp ce mesteci în mămăliga. Nu mai e ca și cum unii sunt la cratiță și alții la distracție.
Dezavantajele sunt altele, știute.

#81
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca urmeaza sa manance, sa stea la masa, in bucatarie, 15-20 minute, pana termin. Daca dureaza 1 ora, ce dracu cauta niste invitati o ora intreaga in timp ce eu gatesc? Se cheama cand mancarea e gata dau aproape gata.

#82
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Depinde cât de sociabil ești, dacă ai musafiri și mergi pe stilul modern de a găti când sunt deja la tine, clar un open-space invita la o socializare mai buna.
S-au dus vremurile în care gospodina trebaluia în bucătărie în timp ce șeful casei întreținea musafirii.
Aburul și mirosul nu mai reprezinta o problema în secolul asta, sunt hote foarte performante.
Plus e mult mai ieftin, fara pereți, tencuieli și vopsitorii pe ambele părți, uși, etc..
Buget mai mare pentru amenajări și finisaje.
Eu am trăit în case și compartimentate și open-space, iar sentimentul de spatiu dat de deschideri a fost neașteptat. Deși poate au fost cele mai mici ca și spațiu, m-am simțit cel mai confortabil. La câte mese se pregătesc pe zi, contează sa existe acea comunicare între "pregatitor" si cel care are chef sa se relaxeze pe o canapea la tv. Nu mai exista bariera.
Decizia e a ta, dar dacă ai fi știut exact ceea ce dorești probabil nu mai cereai păreri pe forum asa ca nu trebuie sa te simti jignit dacă le primești.

#83
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View PostMunicipalwaste, on 25 decembrie 2021 - 09:14, said:

Eu intrebam doar daca exista vreun avantaj pe care eu nu il observ la pozitionarea diferita a baii, iar voi va faceti griji de ce nu suport eu open-space, sa ma umplu de abur, fum, miros si zgomot de la bucatarie si sa ma uit la chiuvete si aragazuri in camera de zi. Asta mai lipsea, sa fac o casa nu cum imi trebuie mie, ci ca sa acomodez viitorii cumparatori sau cine va ajunge sa locuiasca acolo candva.

Singurul avantaj pe care il tot aud pentru open-space e ca poti supraveghea copiii mici cat stai la cratita. Bine, si ar mai fi ala cum ca vezi spatiu in jur, dar decat spatiul ala in plus sa fie o bucatarie, mai bine nu.
Probabil n-ai inteles ideea. poti cheltui azi 1 leu sa faci o casa si maine casa ta sa valoreze 2 lei sau poti cheltui azi 1 leu si maine  valoarea sa fie 0,5 lei, doar a terenului pt ca un eventual cumparator vrea sa o strice.

#84
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Eu nici n-am inceput-o si voi ma speriati ca o sa o vand greu. Parca e bicicleta, nu casa. Repet, desi vad ca ma fac greu inteles, nu fac casa pentru "un eventual cumparator". Nu sunt dezvoltator imobiliar.

#85
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Exista programe simple gen sketch unde îți făcu pereții în 3d la scara și apoi te poți plimba prin "apartament".
Dacă îți place ce vezi da-i înainte, dacă nu modifica pana ajungi la ce îți trebuie.
Fiecare vorbește din propria experienta și gusturi. Tu ceri sfaturi exacte pe un model ce nu place altora, eu rămân la impresia ca o casa trebuie sa dea senzația de casa și nu de apartament cu dormitor.

#86
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postaeon, on 17 decembrie 2021 - 15:17, said:


Voi ati stat vreodata in Romania, vara, in living orientat cu ferestrele spre sud? Cred ca nu, altfel nu ati da asa sfaturi.
Mori de cald, stai cu draperiile trase si cu AC la maxim si pentru ce? Sa fie "mai cald si lumina" iarna? Pentru asta ai incalzire si becuri, oricum  presupun ca nu dormi in living ca sa ai nevoie de si mai multa caldura.
Livingul il pui spre est sau nord-est, sa ai soare dimineata si pana la pranz cand incepe sa arda. Pe sud si vest cat mai multe holuri, birouri, camere tehnice sau rar utilizate (e.g. dormitor de oaspeti), terasa sau bucatarii
Imi pare rau ca nu pot sa iti dau " like " !!! Posted Image Ai mare dreptate referitor la pozitionarea pe sud a camerelor !! Vara este criminal daca nu ai niste pomi care sa iti filtreze razele solare.

#87
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ba n-are nicio dreptate. Pozitionarea ferestrelor trebuie sa evite vestul si eventual si estul daca nu vrei sa arzi vara ca sobolanu-n casa. Iar pe nord nu ai lumina/caldura iarna.

Vara soarele bate aproape de perpendicular pe latura de sud, deci ferestrele e cel mai bine sa le ai pe latura de sud, cu o extensie de acoperis, aplecatoare sau ceva de 1.5-2m, care sa pazeasca de soare pe timpul verii si sa permita patrunderea soarelui iarna si in perioadele reci de primavara si toamna.

Edited by Municipalwaste, 28 December 2021 - 13:19.


#88
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMunicipalwaste, on 28 decembrie 2021 - 13:18, said:

..  deci ferestrele e cel mai bine sa le ai pe latura de sud, cu o extensie de acoperis, aplecatoare sau ceva de 1.5-2m, care sa pazeasca de soare pe timpul verii si sa permita patrunderea soarelui iarna si in perioadele reci de primavara si toamna.
Parerea mea este ca cea ce spui tu duce la cresterea costurilor ( initiatorul a mentionat ca vrea sa faca o casa mica tocmai pentru a se putea incadra intr-un buget mai mic ), atat in timpul constructiei, cat si dupa aceea ( ma refer la partea de mentenanta a acelei " aplecatoare" ).

#89
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Daca iti faci casa si nu esti in stare sa-ti plantezi un pom pentru umbra vara iti meriti soarta Posted Image

Omul este facut sa traiasca cu lumina si soare altfel evoluam in pesteri Posted Image

Edited by mircea812, 28 December 2021 - 14:45.


#90
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Gradul de însorire din fiecare zi a anului poate fi foarte ușor analizat în Sketchup pe un model georeferențiat (versiunea 2017 a programului este încă gratuită și funcționează perfect)...

View Postrazvan-softpedia, on 28 decembrie 2021 - 14:08, said:

Parerea mea este ca cea ce spui tu duce la cresterea costurilor

Există și varianta - foarte ieftină - a folosirii vegetației cu frunze căzătoare drept modalitate de control a aportului solar. Pe timp de vară blochează, pe timp de iarnă permite.

Dar cel mai indicat este să se obțină o umbrire suficientă a casei direct din geometria ei...

Edited by subss, 28 December 2021 - 14:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate