Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Imi las barba, de ce ustensile am nevoie ?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020

View Postlaffin, on 17 decembrie 2021 - 12:15, said:

sa iti ramana sos de la shaorma in barba 3 luni?  beah.
Tu nu te speli pe fata cu lunile? Posted Image

PS- multi isi lasa barba ca nu suporta iritatiile de la lama ;)

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkopac, on 17 decembrie 2021 - 11:49, said:


barbosii sunt penibili!

Hatereală ieftină de imberb.
Cică barba e semn de virilitate.

N-ai hormoni masculini de aia ești așa înverșunat.

budeanca2.jpg

#21
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postalexandersch, on 17 decembrie 2021 - 10:54, said:

N-am mai incercat asta niciodata, si am zis sa bag o fisa sa vad ce iasa. Ma intereseaza urmatoarele:

- pt ingrijirea pielii sau a parului de ce lotiuni, creme, uleiuri as avea nevoie?
- pt o barba ordonata ce unelte imi trebuiesc? (piaptan, masina de tuns, habar nu am, orice)

Si pe langa asta, ca si bonus, ca si style ce ati sugera? ce se mai poarta ?

Lasa barba sa creasca o luna fara sa-i faci nimic, eventual conturul. Dupa decizi daca iti place si daca poti trece peste mancarimea initiala de vreo 2 sapt.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu fac parte din sfera bărboșilor aranjați, care stau toată ziua cu penseta, creme, piepteni speciali, etc.

Am barbă mare, full. Ce folosesc eu:
- Zilnic, perie. Sunt niște perii speciale pentru barbă, pe care le recomand doar dacă ți-o lași mai mare. De la o anumită mărime în sus, dacă e și deasă, pieptănul nu mai face față, smulge, pentru asta, e excelentă o perie de-asta. Dacă n-ai așa ceva, un pieptăn normal e suficient. Nu da bani pe chestii speciale pentru barbă, că sunt fâs;
- Eu nu folosesc șampon special, folosesc tot ce folosesc pe cap, n-am avut probleme. Aici poți folosi doar dacă vezi că faci mătreață sau alte probleme, dar nu recomand să te umpli de produse de-astea, majoritatea sunt mult marketing;
- Ulei de barbă, folosesc câteodată, odată pe săptămână, să zicem. Mai ales cu masca, nu prea îi mai văd utilitatea. Acum am unul de la Tabac, își face treaba. Ca și cu restul drăciilor, începi cu chestii ieftine, sunt ok;
- Ceară pentru mustață - personal folosesc, n-ai nevoie dacă nu vrei mustață, sau dacă o tunzi mai scurt.
- Cam odată la vreo două săptămâni, eu o nivelez cu aparatul de tuns. Am un aparat simplu, Panasonic, pe care-l folosesc pentru nivelare. Fără grătar, iau firele care ies în afara bărbii și o îndrept pe unde e cazul. Tot cu ăsta iau și pe gât, iar acolo mai dau și cu lama câteodată.

La început, vei avea tendința să o tot tunzi. Îți recomand să nu o faci. Las-o să crească vreo două-trei luni și pleacă direct de-acolo, nu sta mereu, la fiecare două săptămâni să o aranjezi, decât dacă vrei genul ăla de "barbă", care e de fapt aspect de nebărbierit.


În rest, am barba de vreo doi ani, la început am ținut-o mai mică, acum am lăsat-o la modul homeless, și îmi place. Singurul neajuns este mâncatul, unde, cam după fiecare masă care conține sos sau ciorbă, trebuie să îmi spăl și barba, și câteodată și tricoul. Așa că evit să mănânc în public, dar dacă trebuie, cu grijă și două pachete de șervețele mă descurc.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Daca tot este subiect,pt folosire tuns care ar fi mai ok? Braun HC5030 sau Philips Multigroom MG3740/15
Nu am reusit sa pun link direct










#24
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Te faci calugar? Nu vezi cat timp se pierde cu ingrijitu barbii si ce produse trebuie sa cumperi ca sa o ingrijesti? Ai timp sa porti cand esti batran, acum nu doar ca nu te ajuta, dar la unele locuri de munca esti exclus din start. Timpul e pretios, te barbieresti odata, dureaza 5 minute si esti fresh 4 zile.

#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postceanu1980, on 17 decembrie 2021 - 13:34, said:

Philips Multigroom MG3740/15

Philips Multigroom am și eu. Am scris greșit "Panasonic" în postul anterior. E ok, dar mi se pare cam îngust pentru tuns. M-am tuns și în cap cu el, dar mi-ar fi plăcut ceva mai lat puțin. Pentru barbă merge.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexandersch, on 17 decembrie 2021 - 10:54, said:

N-am mai incercat asta niciodata, si am zis sa bag o fisa sa vad ce iasa. Ma intereseaza urmatoarele:

- pt ingrijirea pielii sau a parului de ce lotiuni, creme, uleiuri as avea nevoie?
- pt o barba ordonata ce unelte imi trebuiesc? (piaptan, masina de tuns, habar nu am, orice)

Si pe langa asta, ca si bonus, ca si style ce ati sugera? ce se mai poarta ?

In primul rand tre sa ai...barba.Ai asa ceva?Iti creste ca lumea sau ai si tu trei floci si vrei sa te dai barbos.Ca 90% din efeminati asa arata.
Daca-i totul in regula du-te la un salon de frizerie,aaaa scuze,de hair-stylist si aia iti spun despre ce ai nevoie..

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postadisz, on 17 decembrie 2021 - 13:43, said:

Daca-i totul in regula du-te la un salon de frizerie,aaaa scuze,de hair-stylist si aia iti spun despre ce ai nevoie..

Cred că depinde și de locație. În orașul meu de provincie, am fost la un astfel de "hairstilyst". Am zis "hai să văz ce face profesionistul cu barba mea". Am plecat de-acolo tuns în valuri, a reușit chiar performanța să mă taie cu mașina de tuns. Nu-mi mai trebuie. Să nu mai zic că și cu tunsul, au ajuns să pună 5 lei la tuns în fiecare lună. Plătesc 40 de lei să plimbe aparatul 5 minute prin capul meu. Așa am luat o prăjitură prietenei, am spălat vasele, m-am tuns mult mai ieftin.

#28
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postlaffin, on 17 decembrie 2021 - 12:15, said:

sa iti ramana sos de la shaorma in barba 3 luni?  beah.
Daca nu stii manca, ca e in barba ca e pe haine, tot acolo esti.
Stiai ca apa se mai poate folosi la ceva? nu doar sa o bei...

View PostGlCA_Contras, on 17 decembrie 2021 - 12:08, said:

haterii care au 2 floace se lamenteaza... esti sexomarxist tefelist daca porti barba
Barba nu inseamna neaparat sa fii lumberjack din padure
Altfel, o masina de tuns cu cateva distantiere e suficienta... Eu era sa renunt la barba din cauza mancarimii, dar am rezistat eroic si la primul tuns am scapat de problema ;)
Si eu aveam probleme cu mancarimile si mici iritatii.
Am luat one blade, am luat-o la 0 si dupa nu am avut nici macar o problema, nu stiu cu ce m-a ajutat, dar a functionat. de 4 ani doar o intretin.


Citesc si ma mir de ce comentarii vad referitor la barbatii cu barba... why so much hate? Nu aveti?
Ce e asa gresit sa ai o barba aranjata cat de cat? Stau dimineata cateva min, ulei, putin cu piaptanul si aia e, nu mai plangeti asa!

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu te apuca de investit. Nu stii daca suporti barba. Eu am o barba destul de ..OK , ca forma , este inca neagra spredeosebire de parul din cap care este mai mult de 25 % alb . Problema este ca desi imi sta bine cu barba, nu o suport. Nu pot dormi noaptea, ma mananca pielea, ma frec permanent, ma irit. Pana cand nu rezisti o perioada cu barba ca sa iti dai seama daca o poti suporta, nu te apuca de investit mai stiu eu ce bani in masini si creme ca s-ar putea sa nu iti foloseasca. O perioada du-te la frizer sa ti-o aranjeze.

#30
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View PostGaBogdan, on 17 decembrie 2021 - 15:32, said:



Citesc si ma mir de ce comentarii vad referitor la barbatii cu barba... why so much hate? Nu aveti?

am un par facial, tare si des, deci nu e cazu ca as fi span sau smad!


View PostGaBogdan, on 17 decembrie 2021 - 15:32, said:

Ce e asa gresit sa ai o barba aranjata cat de cat? Stau dimineata cateva min, ulei, putin cu piaptanul si aia e, nu mai plangeti asa!

O treaba de alegere, nimic rau, dar: nu sunt de acord cu barbi la militieni(sub nicio forma), la militari, la pompieri, nu imi plac barbile la persoane care intra in relatii cu alte persoane - vanzatori, profesori!

e pur subiectiv, dar militienii astia 23-25 ani cu floci pe fata sunt absolut penibili!

#31
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postkopac, on 17 decembrie 2021 - 15:44, said:

e pur subiectiv, dar militienii astia 23-25 ani cu floci pe fata sunt absolut penibili!
In general n-am treaba, cu cine am eu treaba sunt aceea care stau 15 ore on baie sa se aranjeze, mai un pensat alea alea si arata fata aia de parca a fost pictata, cred ca pun si putin fond de ten.

#32
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Te duci la frizer si te aranjeaza el. E cel mai bine.
Eu nu pot barba de mult timp. Doar de 2-3 ani de zile. Primul an a fost mai nasol pentru ca ma manca fata. Aveam o barba de lungime medie. Dupa ce a crescut mai lunga am scapat de mancarime.
Apoi au aparut durerile, le-am rezolvat cu ulei de cocos. Inmoaie si descurca firul de par. O perie din par natural de bursuc este foarte buna.


View Postkopac, on 17 decembrie 2021 - 11:49, said:



nu suport barbile, mi se par niste barbari aia cu barba - de la inaintasii nostri romani ne barbierim si ne prezetam frumosi lumii. Pentru barbat, barbieritul este echivalentul machiatului la femei, schimba starea de spirit. Toti barbosii sunt penibili!
Mie imi place sa ma barbieresc.... Si sa fac toata tehnica aia cu spuma, lama, solutii de dupa ras... Doar ca nu imi sta bine barbierit si imi sta mai bine cu barba.

#33
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
daca o lasi mai mare, sa zic barba crescuta 3 luni si nu vrei sa o lasi caveman style atunci va trebui sa ii acorzi mai multa atentie si timp pt intretinere.
daca vrei ceva de decor, simplu, ca sa iti contureze fata atunci te descurci si singur cu o tunsoare saptamanala ... iti iei un aparat in genul asta https://altex.ro/apa.../cpd/TNSMG7736/ si te descurci
apoi exista varianta gagica : iti iei gagica si vezi cum ii place, tu ai dreptul sa te conformezi ... daca zice scurt, bagi scurt, daca zice patinoar,raschetezi.
nu fa o obsesie din ea, in principiu daca esti urat, vei fi tot urat si cu barba iar daca esti gigea, vei fi tot gigea ... de inteligenta nu mai zic, nici nu se acumuleaza in barba nici nu se pierde daca te razi.
pana la urma, fa cum iti place si lasa parerile celorlalti.

#34
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postadisz, on 17 decembrie 2021 - 13:43, said:

In primul rand tre sa ai...barba.Ai asa ceva?Iti creste ca lumea sau ai si tu trei floci si vrei sa te dai barbos.Ca 90% din efeminati asa arata.
Daca-i totul in regula du-te la un salon de frizerie,aaaa scuze,de hair-stylist si aia iti spun despre ce ai nevoie..

Eu zic ca am, dar e ca sarma in zona mustatii, sub e ok se mai aseaza sau pe gat si perciuni. Mustata parca e aiurea, apropo e ok ca daca ajunge la buze sa o nivelez ? nu mi place sa mi acopere buzele deloc.

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View PostJurasikMan, on 17 decembrie 2021 - 15:40, said:

Eu am o barba destul de ..OK .
Problema este ca desi imi sta bine cu barba, nu o suport. Nu pot dormi noaptea, ma mananca pielea, ma frec permanent, ma irit.

De cat timp ai barba?Posted Image

#36
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postlaffin, on 17 decembrie 2021 - 12:15, said:

sa iti ramana sos de la shaorma in barba 3 luni?  beah.

Eu ma gandesc cu groaza la alte operatiuni executate in pat. Sau nu neaparat in pat.
Ridica diverse dificultati.

Dar sa ne gandim si la avantaje.
Mai raman bucatele de carnita si painica in barba, aduni de-o gustare mai tarziu.Posted Image
Si vad ca pomenesc colegii doar de mancarime.
Sa vedeti cand luati paduchi lati (popular numiti latzei sau chitaristi).Posted Image

Edited by FatCat33, 19 December 2021 - 01:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate