Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Calcul randament surse de incalzire si eficientizarea incalzirii unei case

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#253
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Stiam de mult timp .. nepoata sta in Suedia de peste 20 ani si are PdC sol- apa de pe atunci , nu de alta dar sotul ei sudez e geolog !Posted Image
La ei PdC nu e pusa din necesitate, sunt foarte ecologisti, vegani ..si isi permit .. daca vrei sa traiesti ca vikingii/suedezi pune aer-apa Posted Image

Edited by mihaiC1, 20 April 2022 - 09:46.


#254
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Si eu am un unchi in Helsinki, e frig si la ei si cica n-a facut mare economie cu pdc. Acolo e tara lemnului, au tot felul de centrale pe deseuri derivate lemnoase la preturi mici, nu e ecologic dar trebuie sa scape de ele

#255
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Pai nu tot rumegusul, nodurile si cioatele sunt in mobila de la ikea Posted Image plus ca ajunge mult lemn si de la noi..  La scandinavi nimic nu e ieftin , doar salariile sun mari ( media peste 2 500 euro) si isi permit 500 euro / luna incalzirea.

Edited by mihaiC1, 05 May 2022 - 12:08.


#256
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
La noi sacul de peleti e 26 lei in prezent( x 66= 1700 lei tona). Am CT mixta lemn-peleti dar cu pdc ma incalzesc cam cu 30% din costul peletilor. Asta fara sa iau in calcul energia de la PV. Pe aprilie pdc a consumat 260 kWh si am avut 550 kWh produsi de PV.

Edited by csi1, 05 May 2022 - 13:24.


#257
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostmihaiC1, on 05 mai 2022 - 12:00, said:

Pai nu tot rumegusul, nodurile si cioatele sunt in mobila de la ikea Posted Image plus ca ajunge mult lemn si de la noi..  La scandinavi nimic nu e ieftin , doar salariile sun mari ( media peste 2 500 euro) si isi permit 500 euro / luna incalzirea.

Ikea e suedeza, parca. Finlanda joaca in alta liga, au cea mai scumpa mobila de lux. Pădurile acoperă mai mult de 75% din suprafața terenului Finlandei. Măsurată prin ponderea proporțională a terenurilor forestiere, Finlanda este cea mai împădurită țară din Europa. Un total de 20,3 milioane de hectare sunt disponibile pentru producția de lemn, din care 61% sunt proprietate privată.

View Postcsi1, on 05 mai 2022 - 13:23, said:

La noi sacul de peleti e 26 lei in prezent( x 66= 1700 lei tona). Am CT mixta lemn-peleti dar cu pdc ma incalzesc cam cu 30% din costul peletilor. Asta fara sa iau in calcul energia de la PV. Pe aprilie pdc a consumat 260 kWh si am avut 550 kWh produsi de PV.

Stiu, stiu, s-a scumpit sacul de peleti. Folosesc pentru litiera motanului ecologic ca absorb mirosul si se pot arunca direct in WC, se disperseaza imediat in apa. Motanul se incalzeste din pacate pe gaz si AC aer-aer.

#258
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008

View Postcsi1, on 05 mai 2022 - 13:23, said:

La noi sacul de peleti e 26 lei in prezent( x 66= 1700 lei tona). Am CT mixta lemn-peleti dar cu pdc ma incalzesc cam cu 30% din costul peletilor. Asta fara sa iau in calcul energia de la PV. Pe aprilie pdc a consumat 260 kWh si am avut 550 kWh produsi de PV.

Stiu de la fratele meu ca are CT pe peleti si consuma peste 1 400 lei/ luna la 140 mp, eu la gaz am dat in aceiasi perioada 800 lei/ luna la 85 mp..Intrebare : ce faci cu surplusul de energie electrica ? Banuiesc ca nu consumi casnic 300 kwh / luna ?! Asta acum ,dar la vara cand ai sa ai mai multa energie ?

Edited by mihaiC1, 05 May 2022 - 16:19.


#259
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008

View PostMalineanu, on 05 mai 2022 - 13:48, said:

Ikea e suedeza, parca. Finlanda joaca in alta liga, au cea mai scumpa mobila de lux. Pădurile acoperă mai mult de 75% din suprafața terenului Finlandei. Măsurată prin ponderea proporțională a terenurilor forestiere, Finlanda este cea mai împădurită țară din Europa. Un total de 20,3 milioane de hectare sunt disponibile pentru producția de lemn
Eu stiu ca Finlanda are cea mai mare si productiva masina de facut hartie ( cam 20 t/h hartie ziar) Nu folosesc lemn bun ci mai mult "cazaturi" Aici vezi cate tone de reziduuri de lemn pe ora sunt ca din "cazaturi" nu prea poti alege multa fibra pt, celuloza ( si nu are doar o masina de facut hartie!). Aia cu ikea a fost o gluma .. da "tata" e in Suedia.

Edited by mihaiC1, 05 May 2022 - 16:55.


#260
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostmihaiC1, on 05 mai 2022 - 16:14, said:

Intrebare : ce faci cu surplusul de energie electrica ? Banuiesc ca nu consumi casnic 300 kwh / luna ?! Asta acum ,dar la vara cand ai sa ai mai multa energie ?

Nu am surplus, pe aprilie am mai tras inca vre 4-500 kWh din retea. Fac zilnic cu EV 100 km , am boiler electric, etc.

#261
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
PdC -ul nu trece cu circuit si prin boiler ? Panou vidat solar/ termic nu ai ?
EV cu 20 kwh/ 100 km e mai rentabil decat HEV-ul meu cu 3,8 % benzina Posted Image

Edited by mihaiC1, 05 May 2022 - 17:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate