Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Calcul randament surse de incalzire si eficientizarea incalzirii unei case

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Buna ziua !

Poate are cineva un exemplu de calcul electric / termotehnic / pe cicluri functionale al randamentului pentru pompele de caldura versus randamentul surselor de incalzire alternative clasice (pe care il stim) - panouri , convectoare, centrale pe gaz etc

Am tot intrebat magazinele care le vand insa nu vor sa transmita asa ceva desi garanteaza randamente de 200-300-400-500 % pe care eu, ca inginer, nu prea le inteleg ca si reclama fara documentatie. In fapt mi-e greu sa inteleg randamentele energetice supraunitare.

Un exemplu de calcul - ceva similar randamentului termic al ciclului Carnot - sa poata fi analizat si inteles dpdv tehnic, nu ca si reclama de randament supraunitar.

RANDAMÉNT = Raportul dintre valoarea unei mărimi (energie, putere etc.) cedată de un sistem tehnic sub formă utilă, și valoarea aceleiași mărimi absorbită de acest sistem.

La eficientizarea incalzirii unei case ma gandeam la ce solutii mai stiti de optimizare / eficientizare a incalzirii unei case, cum ar fi plafon reflectorizant sau ventilator de plafon etc sau ce alte materiale termoizolatoare, solutii noi aveti , ati auzit sau ati folosit.

Multumesc anticipat

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Daca esti inginer intelegi ca nu exista randament absolut peste 100%... dar exista alte moduri de calcul care includ diverse "avantaje", de exemplu pompa de caldura raportat la o rezistenta electrica are randament superior, iar daca consideri rezistenta 100% atunci e clar ca pompa va fi 150-180%...
Una e sa folosesti toata energia pentru a produce incalzirea de la cat la cat ai nevoie si alta e sa iei caldura din mediu, sa o pompezi cu un consum mai mic... practic consumi sa zicem 1200W dar obtii o putere termica de 2000-2500W... asta face o pompa de caldura... tu ai de fapt caldura de 2500Wh dar consumi jumatate sau sub ca sa o obtii.

Edited by andreic, 17 December 2021 - 01:21.


#3
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 andreic, on 17 decembrie 2021 - 01:20, said:

Daca esti inginer intelegi ca nu exista randament absolut peste 100%... dar exista alte moduri de calcul care includ diverse "avantaje", de exemplu pompa de caldura raportat la o rezistenta electrica are randament superior, iar daca consideri rezistenta 100% atunci e clar ca pompa va fi 150-180%...
Una e sa folosesti toata energia pentru a produce incalzirea de la cat la cat ai nevoie si alta e sa iei caldura din mediu, sa o pompezi cu un consum mai mic... practic consumi sa zicem 1200W dar obtii o putere termica de 2000-2500W... asta face o pompa de caldura... tu ai de fapt caldura de 2500Wh dar consumi jumatate sau sub ca sa o obtii.

Vreau sa vad un calcul, de exemplu de la -x grade afara, sa mentina +x grade inauntru, nu-s lamurit cu consumurile pentru compresie, decompresie in raport cu castigul caloric etc

Banuiesc ca a stat cineva si a facut un astfel de calcul pentru un oarecare model.

Pana nu vad calcul matematic termotehnic pentru toate ciclurile , pentru mine este o poveste cum a fost cu panourile termice acum 10 ani.

Si zic asta deoarece vanzatorii sustineau ca este pe principiu invers frigiderului insa ei nu au habar la o cambuza ce consum de energie este pentru o camera de 4m/3m sa faci 10 grade diferenta fata de exterior.

Daca se dovedeste ca pompa de caldura are randamentul unui frigider, atunci s-a mai dus un mit.

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 09.08.2006
Simplu. Pompa de caldura doar transporta o caldura de unde o culege. Nu o si produce. Chestia aia cu randamentul de x sute la suta este o chestie comerciala. Consumi, de pilda, 2KWh ca sa aduci de afara 10KWh. Pare un randament de 500%, dar nu e chiar asa. In schimb te intereseaza doar ce platesti, adica aia 2kwh.

#5
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 yo9hrb, on 17 decembrie 2021 - 06:12, said:

Simplu. Pompa de caldura doar transporta o caldura de unde o culege. Nu o si produce. Chestia aia cu randamentul de x sute la suta este o chestie comerciala. Consumi, de pilda, 2KWh ca sa aduci de afara 10KWh. Pare un randament de 500%, dar nu e chiar asa. In schimb te intereseaza doar ce platesti, adica aia 2kwh.

Așa reiese din calcule ?

Și la minus 15 grade și la minus 25 ?

#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
https://www.trust-ex...apa/NIBE-F2040/

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 yo9hrb, on 17 decembrie 2021 - 06:12, said:

Pompa de caldura doar transporta o caldura de unde o culege. Nu o si produce.
Toata energia electrica consumata de compresor se transforma tot in caldura utila.

In medie pe un sezon, la clima din Romania, o pompa de caldura aer-apa aduce la interior 3 kWh de caldura pentru fiecare 1 kWh consumat.
Asta bineinteles intr-o instalatie de incalzire potrivita pentru utilizare cu pompa de caldura, agent termic la temperatura joasa 27 ... 37 C.

Edited by kolfleading, 17 December 2021 - 07:10.


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Daca esti inginer, poate intelegi ca e vorba de randament de proces, nu de conversie de energie.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
atita timp cit nu constiintizezi faptul ca nu exista incapere, incinta, camera cu factor de pierdere a caldurii egal cu zero, orice calcul pe care il faci este viciat ..
practic, la calculul incalzirii unui volum, trebuie sa adaugi pe linga caldura necesara ridicarii temperaturii de la x la y, si caldura necesara compensarii pierderilor prin pereti ..

nici termosul, teoretic si practic, cea mai izolata incinta, nu are pierderi egale cu zero .. ;)

#10
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Eu am la țară niste sobe de teracota de pe vremea lu bunica. Au randamente peste 100% întrucat mă învârt în fiecare an de niste lemne (multe din surse proprii) și reușesc cumva să economisesc sume imense la gaze, băgând câteva lemne in sobă.

Am folosit și centrala termica care "sucks", când se oprește, caloriferele se răcesc in câteva minute deci căldură zero spre deosebire de teracota care are suprafața radiantă mare, cat 4 calorifere și tine căldura minim 10 ore, adică o seara, o noapte și a doua zi până pe la 10.
Plus prețul la gaze care a devenit horror.
Ca să poți ține centrala pe 20 de grade să încălzești 3-4 camere (100mp) trebuie să-ți mai iei un job să poți achita factura la gaze.

Edited by Rav_885, 17 December 2021 - 07:45.


#11
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Rav_885, on 17 decembrie 2021 - 07:44, said:

Ca să poți ține centrala pe 20 de grade să încălzești 3-4 camere (100mp) trebuie să-ți mai iei un job să poți achita factura la gaze.

Si uite asa, iar se ajunge la discutia cu luarea in calcul a izolatiei si a ventilatiei.

Argumentul tau nu se potriveste in cazul meu de utilizare: centrala cu gaz, 140mp, casa doar parter, 23 de grade constant, factura sub 80 de euro/ luna de iarna. Nu doar incalzirea trebuie luata in calcul, toate celelalte mici detalii conteaza in factura.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020

 Rav_885, on 17 decembrie 2021 - 07:44, said:

Eu am la țară niste sobe de teracota de pe vremea lu bunica. Au randamente peste 100% întrucat mă învârt în fiecare an de niste lemne (multe din surse proprii) și reușesc cumva să economisesc sume imense la gaze, băgând câteva lemne in sobă.

Am folosit și centrala termica care "sucks", când se oprește, caloriferele se răcesc in câteva minute deci căldură zero spre deosebire de teracota care are suprafața radiantă mare, cat 4 calorifere și tine căldura minim 10 ore, adică o seara, o noapte și a doua zi până pe la 10.
Plus prețul la gaze care a devenit horror.
Ca să poți ține centrala pe 20 de grade să încălzești 3-4 camere (100mp) trebuie să-ți mai iei un job să poți achita factura la gaze.
sobele de teracota nu cred ca au randament mai mult de 50%

randamentul in modul cel mai empiric in masori prin comparatia temperaturii in focar si la iesirea din cos

Edited by GlCA_Contras, 17 December 2021 - 10:24.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
inginere, știi că prin comprimare - mediul comprimat se-ncălzește?

asta face compresorul, comprimă freonul, acesta se-ncălzește, apoi această căldură este transferată mediului care o bagă-n casă (aer, în cazul AC-urilor, apă, în cazul PDC-urilor)
compresoarele moderne consumă 1kWh (curent electric) pt comprimarea freonului, iar freonul transferă-n casă între 1,5 și 5 kWh (în funcție de temperatura exterioară)

la acest fapt se referă acel parametru al aparatului de-ncălzire SCOP
astfel că, vânzătorul îți zice drept că aparatul are „randament” de 500% când afară-s 5*C Posted Image

mai departe, pt a afla cât îi trebuie casei tale să mențină 22*C la interior, tre să dai și tu o dudulușcă!

dacă mai ai nelămuriri (eventual despre tăria duduluștei), sună-mă!
Posted Image

Edited by gushpi, 17 December 2021 - 11:13.


#14
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Scurthea211, on 17 decembrie 2021 - 09:20, said:

Si uite asa, iar se ajunge la discutia cu luarea in calcul a izolatiei si a ventilatiei.

Argumentul tau nu se potriveste in cazul meu de utilizare: centrala cu gaz, 140mp, casa doar parter, 23 de grade constant, factura sub 80 de euro/ luna de iarna. Nu doar incalzirea trebuie luata in calcul, toate celelalte mici detalii conteaza in factura.

Cati mc pe luna bagi pentru 23 de grade constant in casa?  80 de euro e cam subtire...  lumea vorbeste deja de 15 milioane pe luna, ca Popa...

 GlCA_Contras, on 17 decembrie 2021 - 10:23, said:

sobele de teracota nu cred ca au randament mai mult de 50%

Am uitat sa pun ghilimele. Nu era vorba de un randament tehnic ci de unul economic, la buzunar, intrucat pe o soba de teracota cu doua - trei bucati de lemn rezolvi o seara, o noapte si o dimineata.  Cu centrala termica ai 3-5mc echivalenta sa zicem... cu functionare sporadica.. pentru aceeasi incalzire, plus ca nu ai caloriferele permanent calde, deci nu te scoti.. din contra, cam irosesti bani cu centrala termica. 5mc /zi inseamna cam 35 lei pe zi, adica 1050 lei pe luna, o caruta de bani...
Inainte vreme, cand functionam numai cu sobe pe lemne cu suma asta treceam o iarna..

Ironia sau tragedia e ca pretul la gaze, asa cum e el acum, face total nerentabile joburile platite prost, adica sub 3000 lei pe luna. Efectiv nu-ti permiti sa platesti incalzirea din cat castigi si sa-ti mai ramana si bani de mancare.

Edited by Rav_885, 17 December 2021 - 11:26.


#15
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Io' la 85 mp am factura pe nov. 360 lei gaz la 21 grade in casa Posted Image Pesemne colegu are super etansare si izolatie la casa...
Toti au "povestit" de pompe de caldura " aer - apa" .. e cea mai proasta investitie in RO, eu zic sa va uitati la "apa - apa" sau "sol - apa" .. aci randamentul se mentine constant pe orice anotimp, consumi 9 kw electrici si obtii peste 24 kw termici Posted Image

Edited by mihaiC1, 17 December 2021 - 11:35.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
Nu amestecti randamentul cu preturile combustibililor... Poti sa furi lemne din padure si normal ca te costa incalzirea zero :P

Aia nu inseamna ca are soba nu-s ce randament. Poate tu ai randament la manevre ;)

#17
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Eu din ce vad pe http://www.termo.utc...L13/lucr13.html ca nu-mi mai gasesc cursurile din facultate

BILANTUL TERMIC AL SCHIMBATOARELOR DE CALDURA - Randamentul termic este subunitar cum este si normal, si atunci se pune problema

cand am afara -25°C (producatorii de pompe de caldura garanteaza ca incalzirea prin compresie se face pana la -25°C, apoi intra rezistenta electrica - nu ne mai intereseaza pe rezistenta electrica ca e dezastru acolo insa ne intereseaza ce se intampla aproape de punctul critic)

fluxul de caldura cedat de agentul termic primar ca sa fie pozitiv (generator, nu receptor) presupune consum de lucru mecanic anterior (decompresie, vacuum etc) pentru coborarea temperaturii sub -25°C, sa zicem -45°C astfel incat agentul termic sa preia cele 20°C din exterior insa rezultatele vin din puterea calorica castigata raportata (impartita) la lucrul mecanic de compresie consumat in unitatea de timp (puterea mecanica) .

Bineinteles ca daca mi-am construit casa pe un vulcan sau izvor termal si la 1 m sub pamant am nu -25°C - cum am luat in calcul - ci +25°C, atunci sa aduc la 25°C casa incalzita presupune doar lucru mecanic de purtat agentul termic dintr-un loc, in altul.

Daca n-am casa pe vulcan si la 1 m sub pamant am - ca si exemplu de calcul extrem in jurul punctului critic -25°C se pune problema ca mai sus, am un randament satisfacator in procesul de decompresie - compresie astfel incat sa ma laud cu "randament" supraunitar ?

Pe youtube din ce am vazut se plang foarte multi ca pompa de caldura a fost introdusa "in contra" gazelor, nu atat ca este eficienta.

Exact cum s-a renuntat la tramvaiul electric sa poata fi "consumata" piata petrolului deoarece s-a investit destul in infrastructura energiei petrolului ca sa nu se mai scoata si ultimii bani.

Motiv si pentru care motorul pe hidrogen nu a fost implementat inca desi exista patentul. Cine are patentul o sa-i "dea drumul" cand socotelile cu petrolul vor fi implinite.

Oxidul de hidrogen este peste tot, H fiind cel mai usor combustibil.

Edited by Malineanu, 17 December 2021 - 14:13.


#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Poate nu stiai ca la sub 1m fata de nivelul pamantului nu ingheata la noi niciodata, ba chiar e cu plus Posted Image , apoi pompele de caldura apa- apa sau apa- pamant se pot folosi pe foraje de peste 80m adancime unde dai de "vulcan" Posted ImageSe pare ca e grele de inteles ca duci frigul in pamant si aduci diferenta de incalzire in casa.. daca ai gheizer in curte nu trebe' nici macar pompa simpla Posted Image
PS vezi ca suedezii sunt primii la pompe de caldura ca numar si ca ani de folosinta si nu stau pe vulcani ci in climat ARTIC ! Apoi sunt inconjurati de paduri, petrol si gaze.. deh' teoria conspirationista !

Edited by mihaiC1, 17 December 2021 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate