Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cota T.V.A pentru a doua locuinta din 2022 (avans in 2021)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
https://www.profit.r...e-tari-20508204

Am cumparat in 2017 o garsoniera iar anul acesta in vara am dat avans pentru un apartament de 58mp in valoare de 60.000 de euro.
Avans 35000 euro urmand ca diferenta de 25000 de euro sa fie platita in Ianuarie 2022 la finalizarea proiectului.

Pe suma de 35000 de euro am platit TVA de 5%. Ce se va intampla acum ?

Apartamentul este a doua locuinta. Voi plati TVA de 19% doar pe diferenta de 25000 de euro sau pe toata suma ?

Daca exista posibilitatea legala sa achit cei 25000 de euro anul acesta iar contractul de vanzare cumparare va fi definitivat in Ianuarie 2022 ce cota de TVA voi achita ?

Problema este ca diferenta de TVA nu a fost bugetata (pentru mine) si ar fi dezastros sa mai am nevoie de inca 6000 - 9000 de euro.

Astfel de legi pot intra atat de repede in vigoare ? Am inteles ca vineri sau luni se voteaza si in 10 - 12 zile sa intre deja in vigoare ?

Multumesc.

Edited by LucaRares, 16 December 2021 - 07:15.


#2
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
E posibil ca TVA-ul sa ramana 5% pt prima locuinta cumparata dupa 01.01.2022, urmand sa fie 19% incepand cu a doua luata dupa aceasta data. Probabil vor alege solutia asta, dar ramane de urmarit.

Edit: si nu, nu exista posibilitatea legala a emiterii unei facturi inainte de finalizarea apartamentului.

Edited by Flash_, 16 December 2021 - 07:41.


#3
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 Flash_, on 16 decembrie 2021 - 07:40, said:

E posibil ca TVA-ul sa ramana 5% pt prima locuinta cumparata dupa 01.01.2022, urmand sa fie 19% incepand cu a doua luata dupa aceasta data. Probabil vor alege solutia asta, dar ramane de urmarit.

Edit: si nu, nu exista posibilitatea legala a emiterii unei facturi inainte de finalizarea apartamentului.

Aveam posibilitatea sa achita integral apartamentul inca din faza de constructie. Puteam da "avans" 100%.(daca achitam integral apartamentul in 2021 iar contractul final se finaliza in 2022 mai aveam oare treaba cu cota de T.V.A de 19%?)

Edited by LucaRares, 16 December 2021 - 08:13.


#4
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
TVA se aplica la factura, nu la avans. Tu poti da avans cat vrei, TVA se factureaza doar cand se emite factura. Iar asta nu se poate emite legal pt un ap nefinalizat.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 LucaRares, on 16 decembrie 2021 - 07:01, said:

https://www.profit.r...e-tari-20508204

Am cumparat in 2017 o garsoniera iar anul acesta in vara am dat avans pentru un apartament de 58mp in valoare de 60.000 de euro.
Avans 35000 euro urmand ca diferenta de 25000 de euro sa fie platita in Ianuarie 2022 la finalizarea proiectului.

Pe suma de 35000 de euro am platit TVA de 5%. Ce se va intampla acum ?

Apartamentul este a doua locuinta. Voi plati TVA de 19% doar pe diferenta de 25000 de euro sau pe toata suma ?

Daca exista posibilitatea legala sa achit cei 25000 de euro anul acesta iar contractul de vanzare cumparare va fi definitivat in Ianuarie 2022 ce cota de TVA voi achita ?

Problema este ca diferenta de TVA nu a fost bugetata (pentru mine) si ar fi dezastros sa mai am nevoie de inca 6000 - 9000 de euro.

Astfel de legi pot intra atat de repede in vigoare ? Am inteles ca vineri sau luni se voteaza si in 10 - 12 zile sa intre deja in vigoare ?

Multumesc.

Cat costa un divort?

#6
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
https://www.profit.r...a-casa-20507958

Din articol:

Nu va conta dacă cumpărătorul are deja o locuință sau mai multe, ci va putea să cumpere cu TVA de 5%, dar numai o singură dată și o singură locuință care va fi achiziționată încep\nd de anul următor

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 Flash_, on 16 decembrie 2021 - 08:24, said:

Nu va conta dacă cumpărătorul are deja o locuință sau mai multe, ci va putea să cumpere cu TVA de 5%, dar numai o singură dată și o singură locuință care va fi achiziționată încep\nd de anul următor

Anul urmator inseamna 2022 sau se raporteaza la vreun eveniment?

#8
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 Flash_, on 16 decembrie 2021 - 08:24, said:

https://www.profit.r...a-casa-20507958

Din articol:

Nu va conta dacă cumpărătorul are deja o locuință sau mai multe, ci va putea să cumpere cu TVA de 5%, dar numai o singură dată și o singură locuință care va fi achiziționată încep\nd de anul următor

Ar fi bine daca va ramane in forma aceasta.

Asta insemna ca daca apartamentul se finalizeaza si il achit anul acesta la anul mai pot cumpara o locuinta cu TVA de 5% ? :)

#9
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
In principiu, da. Pana se schimba legea iar. Ca la noi nu sunt mari sanse de stabilitate legislativa.

 __Dan__, on 16 decembrie 2021 - 08:35, said:

Anul urmator inseamna 2022 sau se raporteaza la vreun eveniment?
Evenimentul ar fi promulgarea legii. Ca inca se discuta/

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Sper sa nu, dar... mafia primeaza

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 Flash_, on 16 decembrie 2021 - 08:15, said:

TVA se aplica la factura, nu la avans. Tu poti da avans cat vrei, TVA se factureaza doar cand se emite factura. Iar asta nu se poate emite legal pt un ap nefinalizat.
Problema este urmatoarea: pana apartamentul nu este finalizat tot ce platesti (chiar daca platesti 100%) tot ca avans se inregistreaza pe factura.

Fiscal, dupa finalizarea apartamentului, se va storna factura de avans si se face factura finala de achizitie. Factura de avans se storneaza asa cum a fost emisa (cu 5% TVA), dar daca la momentul facturarii finale cota TVA va fi de 19% va trebui sa achiti diferenta. Ca sa nu mai spun de diferentele de curs euro/leu daca ai achizitionat apartamentul in euro...

 LucaRares, on 16 decembrie 2021 - 07:01, said:

Problema este ca diferenta de TVA nu a fost bugetata (pentru mine) si ar fi dezastros sa mai am nevoie de inca 6000 - 9000 de euro.

Problema asta ar fi trebuit sa ti-o pui la momentul platii avansului :-( Stiu ca acum este tardiv dar cand achizitionezi un apartament in constructie care se finalizeaza in alt an, daca vrei sa beneficiezi de o anumita "facilitate fiscala" trebuie sa iti asumi riscul ca respectiva facilitate s-ar putea sa nu mai fie valabila la momentul finalizarii imobilului. Vezi exact ce spune in contract/promisiunea de vanzare cumparare, dar sunt 99% sigur ca vanzatorul nu isi va asuma absolut nimic! Cumparatorul plateste TVA-ul conform legislatiei din momentul finalizarii achizitiei si toate taxele aferente.

#12
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 Xman_ghio, on 16 decembrie 2021 - 11:15, said:

Problema este urmatoarea: pana apartamentul nu este finalizat tot ce platesti (chiar daca platesti 100%) tot ca avans se inregistreaza pe factura.

Fiscal, dupa finalizarea apartamentului, se va storna factura de avans si se face factura finala de achizitie. Factura de avans se storneaza asa cum a fost emisa (cu 5% TVA), dar daca la momentul facturarii finale cota TVA va fi de 19% va trebui sa achiti diferenta. Ca sa nu mai spun de diferentele de curs euro/leu daca ai achizitionat apartamentul in euro...



Problema asta ar fi trebuit sa ti-o pui la momentul platii avansului :-( Stiu ca acum este tardiv dar cand achizitionezi un apartament in constructie care se finalizeaza in alt an, daca vrei sa beneficiezi de o anumita "facilitate fiscala" trebuie sa iti asumi riscul ca respectiva facilitate s-ar putea sa nu mai fie valabila la momentul finalizarii imobilului. Vezi exact ce spune in contract/promisiunea de vanzare cumparare, dar sunt 99% sigur ca vanzatorul nu isi va asuma absolut nimic! Cumparatorul plateste TVA-ul conform legislatiei din momentul finalizarii achizitiei si toate taxele aferente.

Nu am luat in calcul posibilitatea cresterii cotei de TVA de la 5% la 19% (oricum sunt 'n lucruri care se pot intampla, euro sa ajunga la 8 lei, sa raman fara job, sa dea faliment dezvoltatorul, sa mor, etc). Actele ar fi trebuit semnate in luna decembrie dar cel mai probabil se vor semna dupa 15 ianuarie 2022.

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 LucaRares, on 16 decembrie 2021 - 12:14, said:

Nu am luat in calcul posibilitatea cresterii cotei de TVA de la 5% la 19% (oricum sunt 'n lucruri care se pot intampla, euro sa ajunga la 8 lei, sa raman fara job, sa dea faliment dezvoltatorul, sa mor, etc). Actele ar fi trebuit semnate in luna decembrie dar cel mai probabil se vor semna dupa 15 ianuarie 2022.

Nu ai de ce sa iti faci probleme. La cum a crescut piata imobiliara e aproape imposibil sa nu gasesti pe cineva sa preia antecontractul.

#14
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 figo1988, on 16 decembrie 2021 - 12:26, said:

Nu ai de ce sa iti faci probleme. La cum a crescut piata imobiliara e aproape imposibil sa nu gasesti pe cineva sa preia antecontractul.

Nu despre asta este vorba. Posted Image
Oricum acelasi tip de apartament se contracteaza astazi cu 23.000 de euro mai mult. Posted Image. (Complexul are 3 blocuri, eu am in primul bloc iar la blocul 2 pretul este mai mare cu 23.000 de euro).

Edited by LucaRares, 16 December 2021 - 12:41.


#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ok, atunci care e problema de fapt? Daca legea ramane asa cum e acum propusa, esti ok. Toata lumea va avea voie maxim 1 apt cu TVA 5% dupa 1.01.2022.

#16
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 figo1988, on 16 decembrie 2021 - 13:48, said:

Ok, atunci care e problema de fapt? Daca legea ramane asa cum e acum propusa, esti ok. Toata lumea va avea voie maxim 1 apt cu TVA 5% dupa 1.01.2022.

Am inteles. Legea inca nu este foarte clara si nu stim nici cum va fi intocmita si votata. Sper sa fie asa cum ai spus si tu. (Toata lumea va avea voie maxim 1 apt cu TVA 5% dupa 01.01.2022.)

#17
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
5% TVA pentru apartamente de până la 140.000 euro dar pentru o singură locuință

Se reglementează posibilitatea achiziționării cu cota redusă de TVA de 5%, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice a unei singure locuințe a cărei valoare depășește suma de 450.000 lei, dar nu depășește suma de 700.000 lei, exclusiv TVA, reprezentând echivalentul în lei a aproximativ 140.000 euro.
Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare. În plus, se aplică pentru locuințele de maxim 120 metri pătrați.
Totodată, spune Ministerul, este necesară instituirea unei pârghii de control, prin introducerea unui Registru în care se înscriu toate tranzacțiile cu locuințe care beneficiază de cota redusă, indiferent de valoare.
Pe baza acestui registru se verifică îndeplinirea condiției referitoare la achiziționarea cu cota redusă de TVA de 5% a unei singure locuințe a cărei valoare depășește suma de 450.000 lei, dar nu depășește suma de 700.000 lei, exclusiv TVA.

din ce inteleg eu:
- poti cumpara mai multe apartamante cu TVA 5% daca pretul lor este sub 450.000 RON
- poti cumpara 1 ap cu TVA 5% daca pretul este intre 450.000 si 700.000 RON

Edited by amadeus79, 16 December 2021 - 14:21.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 amadeus79, on 16 decembrie 2021 - 14:20, said:


din ce inteleg eu:
- poti cumpara mai multe apartamante cu TVA 5% daca pretul lor este sub 450.000 RON
- poti cumpara 1 ap cu TVA 5% daca pretul este intre 450.000 si 700.000 RON

Asa e?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate