Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere aparat de aer conditionat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Rapid_nico21

Rapid_nico21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
Salut

Vreau sa imi iau un aer conditionat de buget (locuiesc in chirie ) prin programul rabla si am de ales intre optiunile astea:

Heinner HAC-HS12WH++, 12000 BTU, Inverter, Clasa A++  https://www.flanco.r...tml#review-form pret 1129-400 = 729 de lei cu 3 ani garantie  si

Star-Light 12000 BTU, Clasa A++, 3D Inverter, Functie incalzire https://www.emag.ro/...rch-Action=view pret 1299-400 = 899 de lei cu 5 ani garantie

Nu vreau sa investesc multi bani ci doar sa imi asigure 2-3 luni racoare in camera de 20mp pentru ca am soarele in fata vreo 10 ore pe zi.

Daca aveti vreo recomandare, va rog.
Multumesc

Edited by Rapid_nico21, 16 December 2021 - 01:00.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Strict dintre astea doua ala cu 5 ani garanție.
Proprietarul e de acord cu instalarea ?

#3
Rapid_nico21

Rapid_nico21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
da, atat timp cat o fac din banii mei, nu are probleme. Desi daca insistam un pic probabil reuseam sa il fac sa il plateasca el

#4
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Ontopic: Eu as merge pe Starlight.

Offtopic:Eu as zice sa nu faci investitii in case in care stai cu chirie.

#5
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View PostRapid_nico21, on 16 decembrie 2021 - 01:20, said:

da, atat timp cat o fac din banii mei, nu are probleme. Desi daca insistam un pic probabil reuseam sa il fac sa il plateasca el
Spui mai sus de "minus 400", inteleg din asta ca in locatie ai deja un AC probabil nefunctional pe care sa-l dai la "rabla", asa-i?
Mai ai si pretul instalarii...
Iar daca tot esti hotarat sa dai o anumita suma de bani pt aparat si instalare, ai putea totusi sa incerci sa-i propui proprietarului urmatoarea varianta:
-"Stiti, mi-am propus bugetul total "X" pt achizitia si instalarea unui AC cat mai ieftin. Dar cum dupa ce eu voi pleca de-aici, aparatul va ramane, poate doriti si dvs sa luam impreuna un aparat mai bunicel si sa platim jumate-jumate" Posted Image Daca accepta, propune-i, de exemplu, un MitsubishiElectric MSZ-HR25VF+MUZ-HR25VF, e de 9000btu, suficient pt spatiul de care spui. Vei fi cu siguranta mai multumit. Sau nah, orice altceva mai scump, mai bun, mai bine facut, mai silentios, etc. Zic si io...

Edited by AroundYou, 16 December 2021 - 07:52.


#6
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
mai bine cauta portabil, de ce sa bagi bani in apartamentul aluia? dupa ce pleci tu mareste chiria, ca uite acuma are si aer conditionat

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Star lIgt ala cica e cam naspa, bazaie si in standby... citeste review urile

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postkopilu_198, on 16 decembrie 2021 - 08:56, said:

dupa ce pleci tu
și dacă nu pleacă stă la copt?

#9
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostEMPP, on 16 decembrie 2021 - 09:57, said:

și dacă nu pleacă stă la copt?
Da poate ii mareste chiar lui chiria, ca deh, are aer conditionat . Posted Image

#10
Rapid_nico21

Rapid_nico21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
ON: nu am AC, am facut rost de unul vechi pe care o sa il dau la schimb,
OFF: Stau de 5 ani in locatia asta, probabil o sa mai stau cativa. Am o relatie foarte buna cu proprietarul, o sa ii propun sa plateasca el instalarea iar cand va fi sa plec o sa ii cer si probabil o sa imi dea o mare parte din banii investiti inapoi. Fara aer nu mai merge, lucrez de acasa si vara am de la 10:30 pana la 19:00 soarele direct spre camera. Cam 28-29 de grade constant din iulie pana in septembrie. E rau rau
Later edit: Cum de am stat 5 ani si doar acum mi-am dat seama ca nu se poate sta? Posted Image Doar de 1 an lucrez de acasa

Edited by Rapid_nico21, 17 December 2021 - 00:33.


#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Poate n-ar strica si o folie reflectorizanta (transparenta) pe geamuri ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate