Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

De ce unii oameni in varsta nu vor sa invete nimic ?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Ei, uite asa cum nu-ti iese tie cozonacul - asa nu le iese lor lucratul pe telefon si calculator.

Acu` e mai simplu de inteles?

Sa o iau si altfel:
O sa folosesti si o sa aprofundezi inca 25 ani telefonul cu android. Peste 25 ani vei fi perfect obisnuit cu el, ii stii toate smecheriile. Si ce sa vezi, apare telefonul virtual, holografic, ce vrei tu - o chestie total diferita de telefonul android cu care esti invatat. Tinerii vor folosi varianta noua, o vor invata relativ usor. Tu, la 70 ani iti garantez ca o sa tragi de androidul ala maxim si o sa-ti fie greu sa treci la telefonul virtual.

Stii cum e? Cam ca atunci cand te-ai invatat fara munca toata viata - deodata sa fii obligat/nevoit sa muncesti. Iti dai seama ce nasol ar fi, te ia cu "frezoane", faci atacuri de panica...etc

Aveam un prieten care gandea cam ca tine. E alcoolic acum. Avea tot asa, numai probleme din astea "ce face x cu atatia bani?"," de ce nu e in stare Y sa-si puna faianta?"," ar trebui sa-i arda cu impozite statul pe astia cu bani"...etc. Nimic nu-i convenea, toata lumea era impotriva lui, gasea nod in papura oricui. Invidios pe oricine reusea sa faca ceva mai mult. Genul de om care daca vedea ca ti-ai luat TV de 50", intai comenta "ce-i trebuie asa TV ?"; dupa care facea rate pe 5 ani ca sa-si ia TV de 65".....

Ce vreau sa spun este ca ar trabui sa ai grija de tine, nu grija altora. Foloseste-ti timpul (mult) pe care il ai constructiv - invata lucruri noi, fa sport, excursii pe munte, iesi cu femei(sau barbati, dupa preferinte). Traieste-ti viata ta, nu pe-a altora. Ca trece repede, si e pacat.

#92
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMinettoMatoi, on 19 decembrie 2021 - 19:20, said:

...................

tytysor, si daca ai familie, servici, etc, dar ai un TV, un calculator, un telefon care-ti trebuie, nu e normal sa te intereseze de cum merge ? De ce mereu sa pui pe altul sa te rezolve ?
Cum sa nu ma intereseze si sa nu am timp ?! Daca tot eu am acele obiecte si ma folosesc de ele ?
Pot sa am si 3 copii, munca, doua neveste, daca vreau timp ptr sa invat cum merg alea, o sa-mi fac.
...dar n-ai, asa ca doar scrii aiureli ca sa-ti treaca ziua mai usor!

#93
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Pentru ca pot!

Daca te uiti bine, sunt si multi tineri care nu vor sa invete mare lucru, in afara de vreo pasiune, ceva...

Cei in varsta oricum sunt obisnuiti cu putin, oricum acum au cam de toate (ma refer la minimum necesar). Fata de anii 80, 90, chiar 2000, ce are acum la indemana un om obisnuit e la nivelul luxury. Pur si simplu, te multumesti cu o viata miniamlista, dar pe fond deloc incomoda, fata de ce ai trait pana atunci... In anii 80 pana si intelectualii munceau ca animalele, inginerii erau chemati pe santier, medicii lucrau in conditii mizere. Nu visa nici dracu aparatura digitala, chiar si aia de la nivelul anilor 2000. O banala napolitana de pe ultimul raft, de 2 lei, era tot ce puteai gasi la liber pe atunci (ca nivel, zic) - siclita, uscata, fara gust, asta era. Cele mai ieftine prajituri de azi sunt net peste ce gaseai atunci. Ulei? 20 de sortimente, ce gaesti azi in orice magazin de cartier? - Ha, ha, nici nu visai! Aveai un singur litru, pe cartela, uleiul de floare. Atat de rar era uleiul de masline, ca il pastrai cu anii, mult peste perioada de expirare - ai mei au prins o singura data in zece ani, nici nu stiu cum. Asa ca... pentru cei mai varsta ce vedeti acum e ... wonderland, va spun. Banalii papanasi era o tratatie pentru copil, facuta de bunica, din ce mai gaseste prin frigider, ca pentru adulti nu prea ajungea. Banalele pulpe de pui erau o tratatie de duminica... Erai multumit de Craciun daca apucai niste banane (erau raritati incl in Bucuresti) si daca apucai geam colorat, sa pui in fata tvului... si ala era cu coada. Ai mei s-au dus la coada la un magazin pe la Kogalniceanu, ei fiind din Drumul Taberei. S-au dus, au stat, l-au luat si l-au carat cu mana, nu exista curier etc. Eu va spun ca am apucat, copil fiind.

Edited by aaaa4567, 21 December 2021 - 23:15.


#94
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018

View Postflorinel, on 21 decembrie 2021 - 22:01, said:

Ei, uite asa cum nu-ti iese tie cozonacul - asa nu le iese lor lucratul pe telefon si calculator.

Acu` e mai simplu de inteles?

Sa o iau si altfel:
O sa folosesti si o sa aprofundezi inca 25 ani telefonul cu android. Peste 25 ani vei fi perfect obisnuit cu el, ii stii toate smecheriile. Si ce sa vezi, apare telefonul virtual, holografic, ce vrei tu - o chestie total diferita de telefonul android cu care esti invatat. Tinerii vor folosi varianta noua, o vor invata relativ usor. Tu, la 70 ani iti garantez ca o sa tragi de androidul ala maxim si o sa-ti fie greu sa treci la telefonul virtual.

Stii cum e? Cam ca atunci cand te-ai invatat fara munca toata viata - deodata sa fii obligat/nevoit sa muncesti. Iti dai seama ce nasol ar fi, te ia cu "frezoane", faci atacuri de panica...etc

Aveam un prieten care gandea cam ca tine. E alcoolic acum. Avea tot asa, numai probleme din astea "ce face x cu atatia bani?"," de ce nu e in stare Y sa-si puna faianta?"," ar trebui sa-i arda cu impozite statul pe astia cu bani"...etc. Nimic nu-i convenea, toata lumea era impotriva lui, gasea nod in papura oricui. Invidios pe oricine reusea sa faca ceva mai mult. Genul de om care daca vedea ca ti-ai luat TV de 50", intai comenta "ce-i trebuie asa TV ?"; dupa care facea rate pe 5 ani ca sa-si ia TV de 65".....

Ce vreau sa spun este ca ar trabui sa ai grija de tine, nu grija altora. Foloseste-ti timpul (mult) pe care il ai constructiv - invata lucruri noi, fa sport, excursii pe munte, iesi cu femei(sau barbati, dupa preferinte). Traieste-ti viata ta, nu pe-a altora. Ca trece repede, si e pacat.
Eu nu-s ca prietenul tau, nu am invidie pe nimeni ca invidia nu-si are sensul si mi se pare o prostie (am si deschis topic cu intrebarea de ce multi oameni sunt invidiosi, tocmai ca nu inteleg de ce), eu doar ma intreb asa ca idee, am mai zis, imi place sa inteleg gandirea oamenilor, mecanismele lor psihologice, nu vad ce e asa aiurea ? Nu e vorba ca mor de grija altuia, voi tot nu pricepeti, am eu curiozitati de astea sa inteleg cum merge minea oamenilor, asa pur si simplu, si consider ca ar mai fi oameni din astia, de aia am intrebat, sa raspunda cine e pe aceiasi lungime de unda.
Prietenu tau avea rautate in el, el doar condamna si ii era necaz ca ala are mai mult, e cu totul altceva, nu avea el nici o treaba cu intelesul mintii oamenilor asa ca informatie si ca, curiozitate.

Asa cum vreau de exemplu sa inteleg ce simte un om indragostit, teoretic asa inteleg eu, ca, cunosc mecanismul insa nu inteleg sa simt notiunea dat fiind ca nu am trecut prin asta, nu imi vine sa cred de ex ca multi nu mai judeca in perioada aia, mi se pare ca n-are cum, desi stiu ca asa e.
Adica daca aia isi bate joc de mine, cum pana mea sa...stau mai departe cu ea ?! Nu pricep asta.

Invidia e inutila, nu ajuta, ce vina are ala ca are mai mult ? Aia e, ca-ti pare rau ca n-ai si tu, e alta, dar nu sa ai rautate pe cineva aiurea, ca si daca ala nu  mai are, tot nu o sa ai tu mai mult.

Pai stai asa, ca eu daca o pun pe femeie sa-mi arate cum se face cozonacul, o sa-mi iasa ! Dar intreb, cer ajutor, vreau sa invat. Insa eu nu am intrebat inca, ca nu m-a mai interesat de mult sa-mi fac cozonac, e cu totul alta situatie.
Dar unii din ei nici nu vor sa incerce, aici e problema, repet, nu condamn, dar m-am intrebat cum merge mintea lor si de unde vine lipsa asta de interes in a invata cum sa-si foloseasca obiectele de care au nevoie, atata tot.

Asa am facut cu icrele, imi placeau, am incercat sa fac si de 2 ori s-au taiat desi m-am luat dupa retete, nu mi-au iesit, am chemat-o pe matusa si pana nu m-a pus la punct, n-am lasat-o.

Si daca vor apare telefoane virtuale, daca o sa-mi iau asa ceva (cum si-au luat acum cei in varsta telefoane), o sa invat, voi intreba, voi nota, voi cere ajutor si voi invata, daca nu-mi iau si nu ma intereseaza, normal ca nu o sa vreau sa invat. Dar chiar as fi foarte curios sa vad cum merg si alea, deci invers, abia as astepta sa invat.
Asa cum si acuma, cine nu-si ia telefon, e de inteles ca nu are interes sa invete.
De ce sa trag de vechituri si sa nu invat ceva mai modern si nou ?! N-as avea motiv sa raman in trecut. Si e interesant asa de ce 90 % din copii sunt curiosi, vor sa afle, se bucura de nou, iar destui oameni in varsta isi pierd asta, a zis colegul ca se degradeaza creierul, dar asta e trist daca de acolo vine, ptr ca iese viata din ei ince incet, bucuriile vietii scad.

Edited by MinettoMatoi, 22 December 2021 - 15:19.


#95
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttytysor, on 21 decembrie 2021 - 22:57, said:

...dar n-ai, asa ca doar scrii aiureli ca sa-ti treaca ziua mai usor!
Daca nu-ti place topicul, nu posta, cam asa scrie in regulile de pe aria sanatate (acolo si daca zici "esti troll", iei 5 puncte rapid), cam asa se face, raspunde cine considera topicul okey, nu se posteaza un topic ptr cui nu ii place acel subiect. Mie daca nu-mi place topicul sau mi se pare aiurea, nu raspund acolo.
Ce am intrebat eu, e un fenomen intalnit de multi, si nu vad aiureala sa inteleg de ce.
Ca si aia cu, ca cei in varsta de multe ori critica pe cei mai tineri, se baga in familia copilului lor de ii zapaceste de cap pe aia, si altele, astea se stiu si multi se intreaba de ce, mai ales ca ii deranjeaza, doar ca nu s-a nimerit sa posteaze aici.
Deci intrebarile mele si le pun destui.

Iar intrebarea asta cu invatatul si-o pune ala care e solicitat in mod repetat sa rezolve problemele acelui om care nu vrea sa invete sa-si rezolve singur problemele la chestiile pe care tot el le foloseste, desi asta am intalnit-o si la tineri dar nu doar odata. De ex aceasta intrebare si-o pun destui tineri zapaciti la cap de parintele in varsta care ii zapaceste la cap ptr orice chestie la TV, telefon, calculator.
E instinctiva treaba "dar de ce nu vrei sa-ti arat ? Ca sa sti si tu cum se face ?", si cand vezi ca nu vrea, te miri putin.
Si raspunsurile erau diferite, sau banuielile cum ca, care e cauza, unii zic ca "pai daca are cine sa le faca, prosti or fi sa nu profite, deci e rea vointa", altii zic "din prostie" si asa mai departe, insa eu nu eram sigur ce e si am intrebat in ideea ca poate ar fi o cauza mai aproape de adevar, cauza pe care eu nu o stiu.

Si tin sa cred ca e asa cum a zis colegul, degradarea creierului, asta ar fi cauza reala, probabil ca li se degradeaza reactiile chimice din creier cu varsta si isi pierd interesele. Eu nu m-am gandit la varianta asta ptr ca asa din afara ii vezi okey, se comporta normal, zambesc, rad, si nu te-ai gandi ca de fapt isi pierd unele chestii pe care la aveau cu 40 ani in urma.
Poate se duce si din capacitatea de a invata, dar asta cred mai putin, ca nu e asa mare lucru sa notezi cum se lucra cu telecomanda, si sa te iei dupa ce ai scris pana iti intra in cap, sau sa te iei mereu dupa ce ai scris si sa faci ce trebuie, sau la telefon, etc.

Si am uitat sa zic ceva important, am observat ca oamenii cu facultati tehnice terminate, aia invata si la 80 de ani si sunt la zi cu ce au nevoie si folosesc. Cei care au facut mate, fizica, chimie, informatica, igineri, profesori pe domeniile astea.
De ex matusa are fac de biologie, a fost profa de asa ceva, dar nu vroia sa invete nici la 60 de ani, in schimb fosta mea profa de mate din liceu la 81 ani, invarte pe degete tot, TV, telecomenzi, telefon, laptop, calculator, internet, a invatat si programare mai acum 10 ani. Bine, nu stiu daca toti cu studiile astea fac asa, dar toti pe care ii stiu asa fac, cel putin 10-12 insi cunosc asa in varsta, la astia nu se mai degradeaza creierul ?! Deci e cam greu sa aflam cauza reala pana la urma, ca unele exemple contrazic faza cu degradarea.
Ii placea sa invete profei de mate, sa stie, nu doar ca avea nevoie, dar si din curiozitate.
Si majoritatea pe care ii stiu de peste 70 de ani cu studii medii sau superioare in afara de tehnice mate si asa mai departe, nu invata, au reticienta, resping si sa incerce desi au nevoie de acele chestii.



aaaa4567, confirm tot ce zici, ca si eu am copilarit inainte de 90, ulei de masline am vazut abia in vara lui 1990 cu 90 lei un litru (la un sal mediu de 2500), pana atunci nu vedeam deloc.
Banane doar odata pe an de sarbatori daca apucai.
Si corect, am zis si eu sunt si tineri care nu invata si pun pe altii sa-i rezolve tot la calculator, eu stiu cel putin unul care la 25 ani il punea mereu pe prietenul meu sa-i instaleze windows-ul si altele.
Uleiu si zaharu da, erau pe cartela, 1 L de ulei si unu de zahar la luna, normal ca nu erau curieri si nimic de genul. Painea cand o gaseai proaspata era de multe ori o raritate, aia de 4 lei standard de 400 g.
Batranii nu prea au viata buna ca au pensii mici acum din pacate, multi din ei.

Edited by MinettoMatoi, 22 December 2021 - 15:49.


#96
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
In primul rând, laptopurile, telefoanele cu app in ziua de azi sunt user friendly, intuitive și făcute sa fie cât mai ușor de folosit. Acuma pe bune, eu consider ca e rea intenție sa bati pe cineva la cap să-ți arate cum sa trimiți un mesaj de pe telefon. Doar in romană scrie.

In al doilea rând eu ca dezvoltator m-aș simți jignit după efortul depus, sa vina cineva sa zică pai eu nu înțeleg.

Arătați-le ca sunt și comenzi vocale. Poate e mai ușor.

#97
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostMinettoMatoi, on 21 decembrie 2021 - 21:09, said:

Da, ai dreptate, insa multi nici nu-si dau interesul, cel putin unii din ei, prefera sa le faca altii tot, stiu baieti care se faceau ca nu stiu sa gateasca ca le aducea mama tava la nas, cum s-au mutat de acasa sa vezi cum stiau sa gateasca si foarte repede invatasera. Si cand ii intrebai ziceau "Aaa nu le am eu cu astea, n-am talent la gatit".
Te-ai intrebat daca unei "babe", cum ii zici tu, chiar ii trebuie smartfon? Daca nu-i trebe el lui djl, care are sub 40...

Nu asta e esential in viata. Unuia care nu trebuie sa primeasca mailuri si sa faca videoconferinte pe Zoom, care n-are masina si deci n-are ce face cu Waze, de jocuri sa nu mai vorbim - o astfel de persoana nu prea are nevoie de telefon "destept". ii trebuie unul simplu, sa vorbeasca cu copiii/nepotii cand are nevoie si atat.

#98
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmilovme, on 26 decembrie 2021 - 22:23, said:

In primul rând, laptopurile, telefoanele cu app in ziua de azi sunt user friendly, intuitive și făcute sa fie cât mai ușor de folosit. Acuma pe bune, eu consider ca e rea intenție sa bati pe cineva la cap să-ți arate cum sa trimiți un mesaj de pe telefon. Doar in romană scrie.

In al doilea rând eu ca dezvoltator m-aș simți jignit după efortul depus, sa vina cineva sa zică pai eu nu înțeleg.

Arătați-le ca sunt și comenzi vocale. Poate e mai ușor.
Pai exact la asta ma refer si eu, vad ca esti cam singurul care a prins ideea, cat de friendly sunt astea, cu toate astea unii oameni mai in varsta nu stiu sa umble cu ele, cam asa am zis si eu, ca e cam rea vointa sa nu inveti sa umbli cu ceva ce ai si ai nevoie de fapt.
Ca unii colegi de forum zic "aaa pai de ce ar invata ceva ce nu ii intereseaza", pai ii intereseaza, ca au acele obiecte, le folosesc si deci ar trebui sa ii intereseze ca sa stie sa umble cu ele tot in folosul lor.

pufonel, eu ma refer la cine are un astfel de obiect, nu ptr cine n-are, ca daca n-ai si nu iti trebuie, e logic ca nu ai de ce sa inveti. Dar din moment ce ai un smart, te folosesti de el, deci cam ar trebui sa te intereseze sa umbli la el ca sa nu pui mereu pe altii, nu e corect asa ?
Sau ia ce obiect vrei, simplu sau nu, dar sa inveti sa umbli cu ce ai.

#99
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpufonel, on 26 decembrie 2021 - 22:32, said:

Te-ai intrebat daca unei "babe", cum ii zici tu, chiar ii trebuie smartfon? Daca nu-i trebe el lui djl, care are sub 40...

Nu asta e esential in viata. Unuia care nu trebuie sa primeasca mailuri si sa faca videoconferinte pe Zoom, care n-are masina si deci n-are ce face cu Waze, de jocuri sa nu mai vorbim - o astfel de persoana nu prea are nevoie de telefon "destept". ii trebuie unul simplu, sa vorbeasca cu copiii/nepotii cand are nevoie si atat.
Smartphone-urile tipice de astazi (unul obisnuit, low to mid end, de 150-200 de euro) sunt mult prea complicate pentru nevoile omului de rand. Au probleme de utilizabilitate destule, imi prind eu degetele in ele, la 40 si ceva de ani. Efectiv complexitatea pe care ti-o ofera, abundenta de comenzi nu se justifica pentru cele cateva functionalitati de baza chiar utile: telefon, mp3 player, aparat foto, radio, agenda si altele cateva, nu multe. Lipsa butoanelor clasice incurca, iarasi. Ganditi-va la situatia banala in care cineva vrea sa schimbe volumul sau postul fara sa scoata telefonul din buzunar. Asta era un lucru usor de facut la un nokia de acum 15 ani...

Precis exista si variante speciale pentru oamenii in varsta, nu am stat sa ma uit. E o problema serioasa, segmentul respectiv creste mult, unii oameni chiar depind de un telefon etc.

Poate parea banal, dar invatatul se face treptat, de la simplu la complex. Daca incepi sa gatesti, nu te pun intr-o bucatarie cu sute de instrumente, ca mai rau te incurci. Iti dau baza, apoi, tu, pe parcurs, invatand, descoperi ce iti este util...

Edited by aaaa4567, 31 December 2021 - 20:51.


#100
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Tinerii de "azi" nu pot face ce faceau tinerii de "ieri".  Un mic exemplu:  un instalator de ieri inlocuia o teava sudand-o cu autogenul. Azi, flexul, mufa,..garnitura , si gata.
Si bineinteles, tinerii de ieri nu faceau ce fac tinerii de azi: sa se urce pe trenuri cu  smartphonul in mana

Edited by bleujandarm, 31 December 2021 - 21:37.


#101
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Warren Buffett, candva cel mai  bogat de pe planeta, oricum in top 10:
-"In December 2006, it was reported that Buffett did not carry a mobile phone, did not have a computer at his desk, and drove his own automobile".
- In 2013 he had an old Nokia flip phone and had sent one email in his entire life.
-  In February 2020, Buffett revealed in a CNBC interview that he had traded in his flip phone for an iPhone 11.

#102
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbleujandarm, on 31 decembrie 2021 - 21:24, said:

Tinerii de "azi" nu pot face ce faceau tinerii de "ieri".  Un mic exemplu:  un instalator de ieri inlocuia o teava sudand-o cu autogenul. Azi, flexul, mufa,..garnitura , si gata.
Si bineinteles, tinerii de ieri nu faceau ce fac tinerii de azi: sa se urce pe trenuri cu  smartphonul in mana
Te bate logica, dar grav de tot... Uite că eu sunt tânăr, la 24 de ani și ca mine sunt mulți alții, marea majoritatea în fapt, care nu se dau în vânt după provocări aka challenge-uri, de tipul urcatului pe trenuri, la marginea stâncilor, clădirilor etc.
Stați voi liniștiți că și înainte erau amatori de "senzații tari", însă nu erau telefoane și alte cele, pentru a putea fi "imortalizați".

Edited by Vlad_22, 01 January 2022 - 06:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate