Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce unii oameni in varsta nu vor sa invete nimic ?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Nu e vb de butonari, ci e vb ca de mult am vazut ca cei in varsta sunt mai retrograzi la general, si acum 30 ani la fel era. Ceva in mintea lor se intampla, ca sa o zic asa pe romaneste, parca se tampesc cu varsta unii din ei.
Stiu oameni care la tinerete erau de gasca, petreceau, cluburi (din spusele celor ce-i cunosteau), etc, si la 70 ani parca au uitat ca erau asa, "vaaai ia uite aia cu ce pantaloni umbla, aaa ce indecenta, vaaaai tinerii astia au innebunit de tot, vaaai ce needucati sunt, numa sex au in cap".
Doamne fereste sa nu ajung asa ca nu m-as suporta asa.

Nu am zis ca toti sunt asa, dar foarte multi.

Uite, nemtii sunt altfel, vedeam oameni si la 80 ani care dansau, radeau, chiuiau ca la 16 ani, uimit am ramas, calatoresc, etc, la noi parca au dat nu stiu ce virus in ei dupa anumita varsta.
Chiar la ei se zice ca de la 65 ani incepe viata, adica se refera ca abia atunci au timp sa-si traiasca viata adica la pensie, ca au si timp si bani.
La noi e cum e.

#56
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Oricum e o diferenta de mentalitate iar in România conflictul intre generatii e mai vizibil dar uite eu par examplu le-am facut pe toate, le fac si acum daca e cazul, m-am purtat dupa toate modele, am avut toate frezele si lungimile de par , da ce dreaq nu am facut si totusi ma uit la moda actuala la baieti cu pantalonii aia de bulangii si ma intreb oare sint eu retrograd ? Te uiti la ce intrebari se pun pe net gen de ce e apa uda sau cum se bate un cui intr-un lemn si ma gindesc daca nu cumva s-a timpit lumea. Gresesc eu, ma ramolesc, asist la o moda cretina si la un nivel de inteligenta in scadere ? Se pixdifica planeta, e ceva nasol in haleala ?
Mda, sint unii batrini mai ramoliti dar multi s-au nascut ramoliti, nici in tinerete nu era cine stie ce de capul lor. Alti batrini nu s-au ramolit, s-au plictisit, o juma' de viata in comunism si inca o juma' de viata in democratia originala cind iti vine Statul fabrica si tu ramii somer nu te transforma in zeul petrecerii si al caterincii la batrinete, e viata grea la noi. Mai e o chestie, românu' e fatalist rau, ce chef de viata sa mai aiba la 80 de ani, e deja cu nervii la pamint.


#57
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Da, la noi cel putin se tembelizeaza lumea pe timp ce trece pentru ca este interesul sa fie asa mai ales din afara, sa fim cat mai prosti si manipulabili, pai tu de ce crezi ca invatamantul a tot decazut continuu ? E comanda din afara ptr asta. Nu ca se pixdifica, se prosteste lumea, ca poti sa te pixdifici si sa fi cu cap, asta daca ca barbat tot vrei sa te dai femeie si sa o dai in feminisme.

Cam ai dreptate, la noi viata e mai grea ca la nemti, pensii mici, neajunsuri. Insa totusi 90 % din copiii cu neajunsuri sunt curiosi sa butoneze telefoanele, tabletele, telecomenzile, 90 % din batranii cu neajunsuri nu-s curiosi, deci e si de la psihic pana la urma, nu doar de la mediu, de la mediu e asta cu calatoreala cu voiosia, dar curiozitatea daca ar ramane, era bine.

#58
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cand inaintezi in varsta, iti piere cheful de viata in general, nu doar cheful de a invata, le-ai vazut si auzit pe toate, nu te mai intereseaza mare lucru. Scade energia disponibila, se modifica chimia organismului

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,979
  • Înscris: 15.06.2007
Imi povestea cineva ca in Danemarca, unii pensionari se inscriu la facultate, doar pentru ca vor sa isi pastreze vigoarea mintii.
E aiurea sa generalizezi.
Creierul este ca un muschi. Daca este antrenat continuu isi pastreaza agerimea.  
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar iminvine sa zic ca persoanele la care se refera initiatorul, nu au avut parte de prea multa scoala in timpul vietii.
O persoana cu studii superioare va prezenta o anumita agilitate mentala si la varste inaintate. Sunt chirurgi, profesori universitari care profeseaza pana la 70 de ani.  
   Am vazut occidentali in varsta de 65-70 de ani care aratau si erau mai vigurosi decat multi de la noi la 50-55 de ani.

#60
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Sa aveti norocul sa plece vreun parinte mai in varsta si sa i se ceara LPF, cum credeti ca s-ar descurca? Abia ce am facut pentru noi mai devreme :)

Sau pentru viza de SUA, am facut pt parintii unui foarte bun prieten din NY, nu s-ar fi descurcat neam, desi nu era nimic complicat pana la urma, dar bariera lingvistica si procedurala sunt intr-adevar probleme pentru persoanele de peste 50-60 de ani...

#61
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMinettoMatoi, on 15 decembrie 2021 - 19:50, said:

Ma tot gandeam, vad multi oameni de 65-85 ani care habar nu au sa umble la un telefon, la o telecomanda de la TV, sa-si programeze o intregistrare, si mereu roaga pe altul sa-i rezolve problema, oamenii astia chiar nu au nici o ambitie sa invete ?!
Ca nepoata-mea adica fata verisoarei meie pe la 7 ani sa vezi cum iti butona telecomanda de la televizor si tot, ca ramaneai uimit, e aia mai desteapta ca unu de 70 ani ?! Ce naiba, asta cum a invatat ?

.............
Poate pe la tine prin sat! Am lucrat aproape 3 decenii in domeniul telecom si am auzit de zeci de ori colegii care faceau munca de teren ca au intilnit oameni in virsta care se descurcau bine cu PC-ul sau laptopul! Iar direct, o cunosc pe mama mea, care la 83 de ani, stie sa foloseasca si foloseste un tv smart, telefonul mobil sau tableta!
  Oamenii astia de 65-70 de ani, in 1989 aveau 30-35! ei sint cei care au adus in RO calculatoarele si au realizat infrastructura pentru comunicatiile electronice! sau crezi ca au facut-o cei care stateau infasati in scutece si se uitau la tv a/n sau isi bateau capul cum sa copieze la BAC?
Asa ca daca ai in familie sau in jurul tau batrini fara simt tehnic, nu generaliza la o intreaga tara! Si sa fii sigur ca multi iti dau clasa la orice ora!

Am mai scris treaba asta de multe ori, poate si pe acest topic, dar am dat iar de el si nu m-am putut abtine!

Edited by tytysor, 17 December 2021 - 01:14.


#62
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Chestia cu "învațat, văzut, știut" de toate, e un mare fâs, la fel și ca aia, dar "am muncit o viață pt căsuța noastră"... Ete na, cum să muncești o viață pt o casă, hai, pe bune acum. Doar daca luăm în considerare câte noutăți apar de la an la an, mărimea Galaxiei și a Universului în general, nivelul nostru de cunoștințe e fix la genunchiul broaștei, cum s-ar spune. Nimeni nu spune că toți suntem genii, homo universalism și putem fi polivalenți în X domenii și să fie buni și la nu știu ce sport, însă când atunci pastila aia cu "eu le-am văzut pe toate", te descalifici dintr-o discuție. Culmea, că topicul ăsta sunt cei care caută să-ți închidă gura și nu ascultă argumentele altuia. Ei știu una și bună și nu-i mai poți schimba, oricum, e prea târziu.

Edited by Vlad_22, 17 December 2021 - 01:20.


#63
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttfmercedez, on 16 decembrie 2021 - 23:03, said:

Imi povestea cineva ca in Danemarca, unii pensionari se inscriu la facultate, doar pentru ca vor sa isi pastreze vigoarea mintii.
E aiurea sa generalizezi.
Creierul este ca un muschi. Daca este antrenat continuu isi pastreaza agerimea.  
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar iminvine sa zic ca persoanele la care se refera initiatorul, nu au avut parte de prea multa scoala in timpul vietii.
O persoana cu studii superioare va prezenta o anumita agilitate mentala si la varste inaintate. Sunt chirurgi, profesori universitari care profeseaza pana la 70 de ani.  
   Am vazut occidentali in varsta de 65-70 de ani care aratau si erau mai vigurosi decat multi de la noi la 50-55 de ani.
Si eu am vazut profesori universitari in varsta, chiar i-am vazut in comisii de doctorate. Traiesti cu impresia ca invata ultimele chestii nou aparute?
Mai imi zicea mama de un chirurg de 80 ani care aparea pe la televizor si se lauda cum opereaza el.
Nici macar nu mai asista la operatii. Doar isi pune semnatura si ia banii prostilor, care viseaza noaptea monstri sacri.

Edited by Cr1spy, 17 December 2021 - 02:00.


#64
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu se poate generaliza, insa exista elemente comune pentru majoritatea oamenilor pe masura ce inainteaza in varsta.
Sunt chestii fiziologice normale, cum spuneam si anterior, nu prea poti invinge natura, chiar daca exista si unele exceptii.

Foarte important este felul in care evoluezi ca om pe parcursul copilariei/tineretii. Atunci se formeaza caile neuronale principale, se antreneaza creierul.
Un batran care la tinerete a explorat domenii diverse si total diferite, care a avut interese/curiozitati multiple - e mai probabil sa aiba o dispozitie mai buna pentru invatat chestii noi, le va intui utilitatea si isi va mobiliza putina energie in directia respectiva.
Un batran care la tinerete a ramas cu "asta am invatat, asta fac" si si in timpul liber a "petrecut" la bere si gratar; sau unul care si-a petrecut viata parazitand familia sau sistemul - e mult mai probabil sa fie cu 0 interes pentru lucruri noi, preferand sa isi aloce energia in ce stie si a facut toata viata. Vor prefera confortul lucrurilor cunoscute, vor fi rigizi si refractari catre noutati pe care nu le considera esentiale.

Cunoasteti toti expresia "cand eram eu tanar...", insotita de diverse tip "caram 2 saci de ciment...."...samd. Astea sunt masura degradarii care vine cu timpul - fizica, dar si mentala, chiar daca pare greu de crezut.
Am vazut in topic exemple de batrani care inca exceleaza in unele domenii. Insa trebuie inteles ca acei batrani exceleaza prin prisma experientei de-o viata, sute si mii de "data viitoare fac altfel", pana au ajuns la anumite formule menite sa asigure o rata cat mai mare de succes. Totusi, nu vor excela in chestiile noi, eventual doar vor fi la curent cu ele.

Un medic de 70 de ani, care a operat 30.000 de apendicite - va face o operatie excelenta la bisturiu. Incizie mica, plasata exact unde trebuie; o face in 5 minute si stie sa rezolve rapid orice complicatie.
Daca il pui sa o faca la brat robotizat, endoscopic, cu intrare prin buric...nu ii va fi la fel de usor. Poate o face, dar o sa-i ia 30 minute, si cu rezultat mediu, oricum mult sub un tanar care a invatat si exersat robotizat din facultate.
(am dat un exemplu doar ca sa se inteleaga ideea; nu stiu daca se face operatie de apendicita robotizat prin buric....)
La fel, medicii care invata acum in facultate robotizat - cand vor fi batrani vor excela in robotizare, insa nu vor fi la fel de buni in noutatile de atunci.

#65
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMinettoMatoi, on 16 decembrie 2021 - 19:48, said:

Uite, nemtii sunt altfel, vedeam oameni si la 80 ani care dansau, radeau, chiuiau ca la 16 ani, uimit am ramas, calatoresc, etc, la noi parca au dat nu stiu ce virus in ei dupa anumita varsta.
Chiar la ei se zice ca de la 65 ani incepe viata, adica se refera ca abia atunci au timp sa-si traiasca viata adica la pensie, ca au si timp si bani.
La noi e cum e.

nu compara mere cu pere...
nemții ăia s-au născut după 1960, adică după ce cei dinaintea lor au ridicat țara din ruine
au trăit o viață LIBERĂ, fără constrângeri, fără stres, având la bază o educație (cel puțin civică) solidă

românii, născuți după 1960, marea majoritate, au trăit vremuri tulburi, ciudate, marcate de heirupism, minciuni gogonate și un nivel cultural extrem de jos. era stres, ambiguitate și erau promovate talentele de TURNĂTOR.

de aia nu trebe comparați unii cu ceilalți :(

după cum afirmam:
-cei ce au râs și dansat în tinerețe, o fac și după 60 de ani
-cei ce au trăit ascunși în spatele trădătorilor de neam , acum  - după 60 de ani - nu mai știu să aprecieze o viață normală

:(

#66
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Pina la urma unii se nasc soricari iar altii bullterieri, soricarii ca soricarii si bulterierii cind au muscat nu mai dau drumul, au ambitie.
Gen.

Edited by AKSAGUAM, 17 December 2021 - 09:44.


#67
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
La tot ce s-a mai discutat pana acum (desi vad ca de bariera lingvistica nu prea s-a luat in calcul) as adauga si treaba culturala si mediul, daca la noi au fost numai lipsuri si frustrari, cred si eu ca s-au inrait batranii si nu mai simt nevoia sa invete anumite lucruri "nefolositoare" si sa il ia pe "NU" in brate (alaturi de comoditate).

Sa dau un exemplu simplu, controversat si probabil destul de hulit si injurat de majoritatea celor care l-au cunoscut dar care nu au avut "norocul" de a se afla in gasca potrivita - Serghei Mizil. Pai omul ala la 68 de ani este mai agil si mai caterincos si fizic si psihic decat multi la 45-50 de ani. Da, stim cu totii de ce are si starea asta buna, dar ideea mea ramane :)

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,979
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAl3xandrus, on 17 decembrie 2021 - 00:49, said:

Sa aveti norocul sa plece vreun parinte mai in varsta si sa i se ceara LPF, cum credeti ca s-ar descurca? Abia ce am facut pentru noi mai devreme :)

Sau pentru viza de SUA, am facut pt parintii unui foarte bun prieten din NY, nu s-ar fi descurcat neam, desi nu era nimic complicat pana la urma, dar bariera lingvistica si procedurala sunt intr-adevar probleme pentru persoanele de peste 50-60 de ani...
cand aplici la viza, este destul de stresant. Mi-a luat mai mult decat dublu sa completez formularele,  din diverse motive inclusiv  server time-out.

#69
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttytysor, on 17 decembrie 2021 - 01:13, said:

Poate pe la tine prin sat! Am lucrat aproape 3 decenii in domeniul telecom si am auzit de zeci de ori colegii care faceau munca de teren ca au intilnit oameni in virsta care se descurcau bine cu PC-ul sau laptopul! Iar direct, o cunosc pe mama mea, care la 83 de ani, stie sa foloseasca si foloseste un tv smart, telefonul mobil sau tableta!
  Oamenii astia de 65-70 de ani, in 1989 aveau 30-35! ei sint cei care au adus in RO calculatoarele si au realizat infrastructura pentru comunicatiile electronice! sau crezi ca au facut-o cei care stateau infasati in scutece si se uitau la tv a/n sau isi bateau capul cum sa copieze la BAC?
Asa ca daca ai in familie sau in jurul tau batrini fara simt tehnic, nu generaliza la o intreaga tara! Si sa fii sigur ca multi iti dau clasa la orice ora!

Am mai scris treaba asta de multe ori, poate si pe acest topic, dar am dat iar de el si nu m-am putut abtine!
Pai am zis si eu ca nu toti cei in varsta sunt asa, sigur ca sunt si destui care se pricep, eu ma refeream doar la cei ce nu vor sa se priceapa si mereu vor sa le faca altii treaba. Pai la mine in bloc (in Bucuresti), a tot venit vecina de 82 ani de trei ori cu smart-ul sa-i anulez reclamele, de m-a si enervat, si nici nu pricepea nimic cand ii spuneam. A bagat pin gresit si i-a cerut PUK, nu il avea, habar nu avea de el, a trebuit sa sunt eu la Orange sa-l cer.

View Postgushpi, on 17 decembrie 2021 - 09:41, said:

nu compara mere cu pere...
nemții ăia s-au născut după 1960, adică după ce cei dinaintea lor au ridicat țara din ruine
au trăit o viață LIBERĂ, fără constrângeri, fără stres, având la bază o educație (cel puțin civică) solidă

românii, născuți după 1960, marea majoritate, au trăit vremuri tulburi, ciudate, marcate de heirupism, minciuni gogonate și un nivel cultural extrem de jos. era stres, ambiguitate și erau promovate talentele de TURNĂTOR.

de aia nu trebe comparați unii cu ceilalți Posted Image

după cum afirmam:
-cei ce au râs și dansat în tinerețe, o fac și după 60 de ani
-cei ce au trăit ascunși în spatele trădătorilor de neam , acum  - după 60 de ani - nu mai știu să aprecieze o viață normală

Posted Image
Ai dreptate ce zici, nemtii aia au avut o viata indestulata si buna, au pensii bune si de aia sunt veseli la batranete, fara lipsuri cu pensii si sal mici ca la noi dupa 90, si stat la cozi inainte de 90.

Edited by MinettoMatoi, 17 December 2021 - 21:49.


#70
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Atunci, relevanta topicului este zero barat! la orice te-ai referi, exista oamenui care se pricep si fac si oameni care nu se pricep si nu fac.
Acuma, poti deschide zeci de topicuri cu subiectul ''de ce unii oameni nu stiu/nu vor sa faca cutare chestie''?
Absurd!

#71
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Minetto, de curiozitate, e vreun domeniu la care nu te pricepi? Pari sa te pricepi la toate.

Edited by AlexEn, 18 December 2021 - 09:03.


#72
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMinettoMatoi, on 15 decembrie 2021 - 19:50, said:


Voi ce parere aveti ? E prostie multa ? Sau delasare si lene ? Ori ambele ?


In cazul initiatorului se dovedeste ca este multa d-aia ... prima din enumerare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate