Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu pot sa platesc in China

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Salutare tuturor!
Incerc sa cumpar ceva online de pe un magazin de haine din China cu cardul BT Classic VISA si imi tot da o eroare. Unde sa fie problema ?

Adaug doua atasamente mai jos cu eroarea dupa ce completez datele si dau 'pay'.

Attached Files

  • Attached File  1.png   61.83K   298 downloads
  • Attached File  2.png   91.57K   294 downloads

Edited by Cai0r, 15 December 2021 - 14:20.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Pai si cardul bt iti permite sa platesti o suma asa de mare ? Poate limita e mai mica.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti sigur ca poti plati online valoarea aceea. Poate ai limtata suma pentru plati online.

Ai grija, verifica site-ul sa nu ieie teapa.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Suna la call center-ul bancii si intreaba-i de ce ti-a fost respinsa plata.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Ai 3 motive acolo, unul din ele este.

Ori nu permite banca transferul din motive de siguranta. Adresatul este chinez si banca restrictioneaza plati catre conturi necunoscute din afara EU. Ori ai limita de transfer.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Poate sa fie si teapa si sa iti fi golit deja cardul :D

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Verifica daca poti plati online cu cardul
  • Verifica daca ai fondurile necesare (presupun ca ii ai, dar vezi daca ii ai la cursul BT, nu BNR,)
  • Verifica daca magazinul accepta cardul (pare ciudat, dar nu peste tot sunt acceptate Visa sau Mastercard si e posibil sa fi dat peste un magazin care nu accepta cardul tau)


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu insa cred ca e suma prea mare.
Anul asta am avut si eu surpriza de 2 ori cand am facut plati mai mari de 250 de euro sa ma trezesc cu un mesaj de la BCR in pagina de la Amazon in care imi cerea sa autorizez tranzactia in eToken.
Daca n uai asa ceva banuiesc ca nu exista decat solutia cu sunat la banca.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
La BCR autorizarea tranzactiei in eToken inseamna ca s-a folosit 3D Secure. Nu pare a fi situatia iniitatorului, ca atunci fie ar fi trebuit sa autorizeze tranzactia in BT Pay (daca o are instalata si cardul e inrolat acolo) fie i-ar fi venit cod pe SMS.

I s-ar putea trage de la o limitare de suma, desi implicit cred ca limita pentru plati cu CVV2 este pe la 5.000LEI deci incapatoare. Limita la plati fara CVV2 este implicit zero, dar aici vad ca i-l cere si banuiesc ca nu il cere doar asa de decor. Mai poate fi si paranoia BT, ca e o bancaPosted Imagecare se panicheaza cateodata mult prea repede… Ar mai fi si problema, pe care am patit-o, ca modificarea limitei din BT Pay NU se reflecta, cel putin nu rapid, si in autorizarea platilor ce le faci - am patit sa maresc limita si totusi sa imi refuze plata, in BT24 aparea limita nemodificata si abia dupa ce am schimbat-o de acolo am putut plati.

Cel mai sigur de la suport carduri afla cauza si remediul. Ei pot vedea exact ce s-a intamplat, motivul exact de refuz, etc.

#10
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Multumesc tuturor!

 george_alexandru, on 15 decembrie 2021 - 14:25, said:

Suna la call center-ul bancii si intreaba-i de ce ti-a fost respinsa plata.

Am sunat. Mi-au zis ca la ei in baza de date nu a fost receptionata nici o tranzactie (inafara de ultima confirmata cu ceva timp inainte de care stiu si eu).

@modoran   Am setat limitele in BT Pay si nu ar trebui sa fie o problema cu limitele. Am platit 466 de euro pe un magazin din Anglia acum 1 saptamana si a mers perfect.

@pasilla  Am facut mai apoi si o comanda mai mica de 108$ si tot aceeasi eroare. Am verificat site-ul.

@business11   Cred ca punctul 2 este cel mai plauzibil

@Pololica  Am fondurii suficiente. Pot plati. Am vorbit su supplier-ul si zice ca nu au probleme cu VISA si MasterCard.

@eiffel  Nu a fost golit cardul.

Acum cateva zile am platit 200$ fara probleme prin paypal in USA.
Am incercat sa platesc de mai multe ori. Prima data cand am sunat la ei acum 3 zile au zis sa incerc o alta comanda cu alt browser (firefox sau explorer). A doua oara m-a pus sa repet comanda in timp ce vorbeam la telefon si a zis d'soara ca nu receptioneaza nimic in baza de date si sa repet operatiunea ziua urmatoare.

Edited by Cai0r, 15 December 2021 - 15:13.


#11
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009
Suna la banca si cere sa scoata bifa de la blocare plati externe din surse necunoscute.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. cine e procesatorul de plati?
2. zic sa asteptam topicul "ajutor, am ramas fara bani pe card"...

#13
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Am intrebat din nou supplier-ul daca primeste comanda si zice ca nu. Daca banca lui nu primeste nimic in baza de date cum ca, cineva incerca o tranzactie, a mea (BT) la fel, nu primeste nimic in baza de date cum ca cineva a efectuat o tranzactie atunci unde sa fie problema...

@Rainwish  Mersi. Am sa incerc.

@dexterash  E serios supplaier-ul, am un var care locuieste in Germania si face destul de rar cumparaturi de acolo si totul e ok. Au si un custom service foarte ok.

Attached Files

  • Attached File  3.png   40.58K   67 downloads

Edited by Cai0r, 15 December 2021 - 16:10.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur e punctul 3 lin lista afișată.

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ai mai facut plati de pe site-ul ala, esti sigur ca-i in regula cu ei?

Sunt situatii in care asemenea site-uri par in regula, faci comanda, bagi datele cardului si apoi iti apare ca plata nu a putut fi efectuata.
Insa de fapt asmenea site-uri fantoma isi salveaza datele cardului si ramane ca mai tarziu sa le foloseasca in alte scopuri. De aceea nu apare la banca care a emis cardul nici o cerere/tranzzactie initiata.
Asadar, sunt situatii in care de fapt se strang datele cardurilor clientilor creduli.

Edited by Ciubex, 15 December 2021 - 16:33.


#16
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

 dexterash, on 15 decembrie 2021 - 16:22, said:

Daca te lasi de romgleza, ai sanse sa nu mai demonstrezi ca te bate engleza.

In alta ordine de idei, aia cu procesatorul de plati ai prins-o? Sau ti-a trecut pe langa ears?
Nu are nici un procesator de plati.
Daca stiam ca avem observator de limba engleza printre noi mai bine nu mai postam. Cat ceri pe luna ca vreau sa fac si eu ceva meditatii ? Vad ca te pricepi ca observator de limbi straine, ai good eyes.

 Ciubex, on 15 decembrie 2021 - 16:32, said:

Ai mai facut plati de pe site-ul ala, esti sigur ca-i in regula cu ei?

Sunt situatii in care asemenea site-uri par in regula, faci comanda, bagi datele cardului si apoi iti apare ca plata nu a putut fi efectuata.
Insa de fapt asmenea site-uri fantoma isi salveaza datele cardului si ramane ca mai tarziu sa le foloseasca in alte scopuri. De aceea nu apare la banca care a emis cardul nici o cerere/tranzzactie initiata.
Asadar, sunt situatii in care de fapt se strang datele cardurilor clientilor creduli.
Sunt seriosi.

Edited by Cai0r, 15 December 2021 - 17:01.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Cum sa nu aiba nici un procesator de plati?
Procesarea platii online se realizeaza printr-un astfel de intermediar - procesatorul de plati
Ai trimis "manual" datele cardului cuiva pe email? Nu cred!

#18
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014

 dexterash, on 15 decembrie 2021 - 17:03, said:

Aia e, nasol moment, asteapta-te la ce ziceam eu si ce a zis @ciubex. Eu as bloca deja cardul, dar na...


Daca scriai in limba romana, nu mai era nevoie de observator. Posted Image Vezi ce simplu e?
Te pricepi, ce sa zic, dar cu off-topic-ul. Mai bine cauta alte topic-uri si lasa aici doar pe cei ce se pricep, orienteaza-te catre altceva, caterinca si vrajeala sau anything else.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate