Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Retea - Router 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Va salut!


Am intr-o locatie un router 4G Huawei B310 cu internet prepay Orange, singura sursa de internet posibila.
Routerul este pozitionat la etaj, singurul loc unde prind semnal 4G. Viteze de max 40Mbps.

Pe parter, DVR-ul camerelor de supraveghere care necesita cablu de internet (merge si cu receiver WIFI dar execrabil).

Solutia gasita acum mult timp - un router vechi DIR-615 pe care pusesem DD-WRT conectat la cel 4G ca repeater (deoarece evit sa mai trag cabluri prin casa).

Solutia nu ma satisfacea pe deplin deoarece:
- imi injumatatea viteza (care oricum e destul de mica)
- de fiecare data la trecerea de la parter la etaj si invers, dispozitivul (telefon, laptop..) se deconecta si se reconecta foarte greu la cel mai apropiat router.

Acum, al doilea router a crapat, deci incerc sa gasesc alte solutii pentru a extinde semnalul, eventual pastra cat de cat viteze acceptabile...

La ce solutii ma gandeam:
1. Sa cumpar un range extender care probabil se va comporta ca routerul vechi - injumatatirea vitezei o inteleg ca e normala, dar reconectarea greoaie nu prea.

2. Adaptoare powerline + un alt router pe parter care sa transmita WIFI si din care sa plece un cablu pentru DVR.

As merge pe varianta 2, dar am nevoie sa stiu daca imi va mai scadea viteza in cazul asta si daca pun routerul va face iar acea trecere si reconectare?

De asemenea, daca aveti alte idei, sfaturi, solutii, sfaturi de echipamente... sunt binevenite.
Iau in calcul si ca routerul 4G e depasit dar nu prea am gasit alta solutie.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 30.08.2006
Vezi ca exista si modemuri 4G+. Nu stiu ce viteze are Orange pe CA dar cu siguranta ar trebui sa fie sensibil mai mare.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Si tine cont ca tie iti trebuie viteza cat mai mare pe upload. Download-ul este irelevant in speta.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 30.08.2006
Cu un Huawei B525 se atinge si 160Mbps
https://forum.softpe...4#entry25636042

Viteza de upload pe LTE e irelevanta. Camerele de supraveghere si DVR-ul sunt legate in reteaua locala.

Iti trebuie adaptor powerline cu wifi. Nu ai nevoie de routere suplimentare.
https://www.emag.ro/...t/pd/D737M0MBM/
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/37900/37899055/images/res_ae2771877120e1746567c30bcccc35e2.jpg?width=450&height=450&hash=6ADF217717B540D123EA87F15F7C5D83 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 15 December 2021 - 09:39.


#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Daca esti dispus sa investesti un pic ar fi posibil sa-ti imbunatatesti performantele retelei :
  • inlocuieste Huawei-ul B310 cu modelele mai noi B525/B535 (chipset-uri mai noi cu sensibilitate mai mare la SNR similar , Carrier aggregation ) ; de asemenea ai avantaj pe Wifi ambele avand capabilitate dual band AC 2x2 si eventual portul USB (SMB share & DLNA Media server in caz ca te-ar interesa asa ceva)

  • daca ai posibilitatea instaleaza o antena externa ( asasau asa  la care trebuie cumparat cablu conectori 2xN+2xSMA separat) ; cu CellMapper identifici site-ul ORO cel mai apropiat si orientezi antena in consecinta .

  • cablul e sfant (cu repetoare/extender-e nu faci decat sa introduci singur zgomot wireless in plus inutil ); poti incerca cu inlocuirea lui cu un kit powerline daca ai 2 prize pe aceeasi faza la etaj/parter . De asemenea tine cont ca adaptoarele powerline sunt sensibile la zgomotul produs de motoare electrice (masini spalat/frigidere / etc.) introdus in retea de acestea .
Pt. a micsora la minim timpul de migrare intre AP-uri ai nevoie de un sistem wifi integrat cu suport 802.11 r/k/v (asta presupunand ca ai si niste clienti mai de doamne-ajuta compatibili cu aceste standarde/protocoale). Best bang 4 buck ar fi sistemul Deco M4 (2 pack / 3 pack) sau chiar Deco M9 care are interfete powerline nativ (2 pack / 3 pack) . In acest caz normal opresti Wifi-ul router-ului Huawei pt. ca nu se poate integra cu sistemul Wifi pt. seamless roaming .

Edited by me_iauras, 15 December 2021 - 09:52.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostLeo2006, on 15 decembrie 2021 - 09:30, said:

Viteza de upload pe LTE e irelevanta. Camerele de supraveghere si DVR-ul sunt legate in reteaua locala.

Cand accesezi remote DVR-ul sau camerele, ce face cu streamul video modemul din locatie? Il urca sau il coboara?

Edited by __Dan__, 15 December 2021 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate