Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Familii tinere (sub 45) - ce mai gatiti pe acasa pentru sarbatori etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 15 decembrie 2021 - 10:46, said:

Nu, nu, chiar suntem in relatii bune, ...
correct:

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 10:42, said:

intenţii bune


#20
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Eu nu am familie dar am sub 45 de ani. Gatesc exact aceleasi lucruri ca si in restul anului,nimic deosebit.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postadrianitza, on 15 decembrie 2021 - 01:38, said:

ok si eu am gătit la început mâncăruri usoare, după care am început sa gatesc la cina sau pe timp de zi, rețete de pe internet. Mereu cu o sticla de vin bună de 750ml. Făceam cantitate mica 3 portii:soția eu și copilul.



Baxxxon +1 Posted Image tot respectul.
Ideea e ca retetele nu prea le-am gasit facute in Romania, astfel incat dupa 2-3 retete date pe aici as putea fi usor identificat. Posted Image Dar nu-s mare lucru.

Uite, ati incercat sa va jucati cu ceva bezea? De genul bezea (pavlova i se mai spune) + sos (aici bagati ce va place) + topping de fructe cu sos de caramel

View Postdanb1961, on 15 decembrie 2021 - 09:37, said:

1. Da.Prajituri+cozonac(in special la cuptor uneori combinatii masina de paine, airfryer. 2%=Nu multi colegi/prieteni din care doar la vreo 2 ma invit singur la masa lor..
2. Cozonac, Alba ca Zapada+niste chestii aiurea pe care le laud intotdeauna(facute de nevasta+soacra)
3. Toti, inclusiv cainele, asta "limbeaza" cel mai tare.In vizita mananc.Cumpar
PS Care e "sef de craca"=moderator pe topicu' ista ca sa dau report pentru discriminare ?
Bre, n-are treaba cu discriminarea. Pur si simplu am luat o varsta (cut off) de la care obiceiurile se mai schimba (zic eu) - familiile care au prins obiceiul traditional gatesc  mai mult pe acasa (femeia, va dati seama), in timp ce tinerii comanda mult, poate prea mult. Si cand nu prea mai gatesti, exista riscul sa nu prea mai stii sa gatesti, sau sa nu ai cu ce, asadar iti iese prost (ca nu mai tii minte cat ai copt placinta cand ai facut-o ultima data, acum 6 luni). Si atunci nu mai gatesti deloc.. In plus, de voie, de nevoie, dupa o varsta multi se cam aseaza la casa lor si invata sa gateasca de nevoie. Si eu eram antigatit, in fapt am si aruncat multe din ustensilele alor mei, nu am copt nimic ani de zile (asta de prin anii 2000, cand nu prea aveai pe unde manca asa de diversificat ca acum), dar pana la urma tot inveti. Mai te loveste o boala, o nevoie, un concediu, inveti, nu e mare lucru.

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 09:23, said:

De ce numai familii tinere?
Ti se pare ca o sa ai subiectul plin?
Intreb si io, dar nu-ti pot scrie ce preparam pentru ca avem peste 45. Ce ciuda am.



A zis sub 45. Nu trisa
Am zis mai sus, era un cutoff arbitrar, nu am stat sa ma gandesc, oricum nu pot face un studiu sociologic pe aici... E o chestie de antropologie, pe langa ce am spus mai sus, dupa o varsta, rimtul vietii mai scade, te asezi cu familia, obligat stai si pe acasa, mai scartaie ceva. Cei care au acum peste 45 nu prea au prins corporatiile, sau au iesit din ele, au alt ritm de obicei. Nu mai zic ca unii nu le-au prins deloc. Si nu apreciaza timpul. Problema e ca sa gatesti cat de cat ca lumea iti ia timp (daca nu esti deja expert).

Hai sa incep eu: cu bezea ce faceti, ceva pavlova sau rulada, zic? Sau ce altceva, in afara de cunoscutele prajituri din comert (da, stiu, le cumparati) sau alba ca zapada, cozonaci? Ce altceva se mai face, btw?

Edited by aaaa4567, 15 December 2021 - 15:25.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 15 decembrie 2021 - 15:31, said:

Am zis mai sus, era un cutoff arbitrar, nu am stat sa ma gandesc, oricum nu pot face un studiu sociologic pe aici... E o chestie de antropologie, pe langa ce am spus mai sus, dupa o varsta, rimtul vietii mai scade, te asezi cu familia, obligat stai si pe acasa, mai scartaie ceva. Cei care au acum peste 45 nu prea au prins corporatiile, sau au iesit din ele, au alt ritm de obicei. Nu mai zic ca unii nu le-au prins deloc. Si nu apreciaza timpul. Problema e ca sa gatesti cat de cat ca lumea iti ia timp (daca nu esti deja expert).

Pe tine te intereseaza ca studiu statistic sau pentru idei?
Ce legatura au multinationalele aici?

Da, noi gatim ca lumea si eu si mandra
Daca e important eu am lucrat 17 ani intr-o multinationala in 5 tari de la ing de produs (Canada) pana la manager business development (SUA), mandra in 2, dar asta nu influenteaza cu NIMIC alegerea preparatelor culinare

Ca specialitati (salata de beuf nu o consider specialitate si nici friptura rib-eye, vita), eu o sa fac o zarzuela ca fel principal, ea merge pe piftie de curcan cu hrean la aperitive, planific sa cumparam si escargot tot la aperitiv, salata telina cu nuci si poate pasta de avocado

Ca bautura speciala vom avea, martini (dry martini & gin), tom collins, gin & tonic, cuba libre, pina colada si mi-ar placea si margarita dar in Romania n-am gasit

La desert, nu stiu daca mai am timp sa comand cafea Luwak si sampanie, bineinteles

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
Haide ma, e o discutie despre cine si ce mai gateste, nu o mai dati si voi in altele.

#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 16:21, said:

Pe tine te intereseaza ca studiu statistic sau pentru idei?
Ce legatura au multinationalele aici?

Da, noi gatim ca lumea si eu si mandra
Daca e important eu am lucrat 17 ani intr-o multinationala in 5 tari de la ing de produs (Canada) pana la manager business development (SUA), mandra in 2, dar asta nu influenteaza cu NIMIC alegerea preparatelor culinare

Ca specialitati (salata de beuf nu o consider specialitate si nici friptura rib-eye, vita), eu o sa fac o zarzuela ca fel principal, ea merge pe piftie de curcan cu hrean la aperitive, planific sa cumparam si escargot tot la aperitiv, salata telina cu nuci si poate pasta de avocado

Ca bautura speciala vom avea, martini (dry martini & gin), tom collins, gin & tonic, cuba libre, pina colada si mi-ar placea si margarita dar in Romania n-am gasit

La desert, nu stiu daca mai am timp sa comand cafea Luwak si sampanie, bineinteles
M-ar fi interesat si ca studiu statistic, dar nu pot face. Posted Image

Multinationalele au legatura, caci multe iti ofera de mancare la botul calului (sanatos sau nu, asta e de vazut - in general in Romania nu prea?), seara mai mananci ceva pe fuga (semipreparat), nu mai ai timp, chef, energie sa gatesti serios si asa trec anii si nu (mai) stii sa gatesti. Ce e mare lucru de inteles?

Daca esti bugetar, profesor, lucrezi ca jurist pe la vreun spital etc, in general termini programul de 2-3-4, ai si salariu mai mic (multi ani asa a fost) deci in niciun caz nu iti mai permiti sa comanzi sau sa ieis in oras si atunci, avand si mai mult timp, te apuci de gatit. Cred ca e la mintea cocosului...

Ziceai ca te-ai intors in Romania? Sau ai revenit in SUA? LE: acum vad, zici ca esti in Ro.

Pina colada am mai baut si eu. Ce-ai gasit bunicel in Romania? Multumesc. Altfel, cu bauturile nu prea le am, multi ani m-am limitat la mai nimic sau la ce pica.

Uite, ma gandeam la un tiramisu de lamaie. Ati gasit ceva in Romania?

Edited by aaaa4567, 15 December 2021 - 19:43.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,452
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Uite, ati incercat sa va jucati cu ceva bezea? De genul bezea (pavlova i se mai spune) + sos (aici bagati ce va place) + topping de fructe cu sos de caramel
Bezeaua și pavlova nu inseama același lucru.
Pavlova e un desert compus din bezea, frișca și fructe….in cea mai simpla varianta a lui.



#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 15 decembrie 2021 - 19:42, said:

Uite, ma gandeam la un tiramisu de lamaie. Ati gasit ceva in Romania?

N-am mancat niciodata, dar trebuie ca este "wow"

View Postaaaa4567, on 15 decembrie 2021 - 19:42, said:

Multinationalele au legatura, caci multe iti ofera de mancare la botul calului (sanatos sau nu, asta e de vazut - in general in Romania nu prea?), seara mai mananci ceva pe fuga (semipreparat), nu mai ai timp, chef, energie sa gatesti serios si asa trec anii si nu (mai) stii sa gatesti. Ce e mare lucru de inteles?

N-am avut niciodata mancare de la multinationala pentru sarbatori. De altfel, Canada & US, la pauza de regula se pleaca la restaurant
In Europa am avut cantine

View Postaaaa4567, on 15 decembrie 2021 - 19:42, said:

avand si mai mult timp, te apuci de gatit. Cred ca e la mintea cocosului...

Oh nu, gatesc pentru ca-mi place s-o fac si stiu ca mananc ce vreau eu
Mancarea gatita e sub orice critica, cel putin in Romania, in alta parte, rar are gust asta daca nu mergi pe tematica de tara, Spaniola ma atrage el mai mult, urmeaza italieneasca, franceza, ungureasca
In Romania am gasit tzepe cam peste tot.
Se gateste prost, la norma si cu multa sare, se duce dracu gustul.
D-aia am si scris ce gatesc mai sus.

Ce-am gasit pe gustul meu bun vrei sa spui.
Feteasca Neagra de Panciu, capsunica tot de acolo, palinca facuta de mine, la fel si vinul, :lol:
Ce mai e misto, preturile mici, litoralul bulgaresc, oportunitatile la tot pasul, prost e ca nu sunt bani in piata, pietele alimentare (ca exista, produsele sunt ca dracu), muraturile pe marginea drumului, pepenii. Ciolanul de porc. Amandinele la o cofetarie buna https://cofetaria-ma...i.business.site
(Klaus si-a pierdut din reputatie)
Diplomatul si frisca naturala la Liliana https://goo.gl/maps/aEqeg3onKy1SQHSw7
Cam astea-mi vin in cap acum

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrichelieu, on 15 decembrie 2021 - 21:24, said:

Bezeaua și pavlova nu inseama același lucru.
Pavlova e un desert compus din bezea, frișca și fructe….in cea mai simpla varianta a lui.
Da, stiu. Dar se pleaca de la bezea si nu e greu sa derivezi... Am facut cateva variante, inclusiv o rulada cu frisca si fructe de padure. A iesit destul de buna.

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 23:01, said:

N-am mancat niciodata, dar trebuie ca este "wow"

Mie mi se pare destul de wow, uite aici ceva asemanator (merge si tot sau sa pui in niste boluri mai mici, gen ramekins):

https://savoriurbane...-si-lemon-curd/

Eu nu il fac chiar ca acolo (am facut de cateva ori), mai variez in principal la topping, pun o combinatie de lemon curd si lamai zaharate (nu sunt caramelizate, adica nu ajunge sa se arda zaharul). Sunt niste mici secrete (sau variante), dar nu insist decat daca vrei s-o faci (ca n-are rost altfel. Posted Image

O chestie simpla: salata de fructe: se trantesc bucati (cubulete) de portocale, mango, banane, ananas, se, presara niste zahar, se lasa sa isi lase zeama si se pune niste iaurt /etc Se amesteca, se lasa la rece cateva ore si.. aia e. Puteti varia cu diverse fructe (tropicale sau nu, de ex, ceva coacaze etc). Bine, asta nu e ceva deosebit, eu zic de ceva bunicel cu eforturi minime...

Edited by aaaa4567, 16 December 2021 - 04:00.


#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrichelieu, on 15 decembrie 2021 - 21:24, said:

Pavlova e un desert compus din bezea, frișca și fructe….in cea mai simpla varianta a lui.

Crema de vanilie, ca tot raman galbenusurile de la bezea.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,452
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlexEn, on 16 decembrie 2021 - 14:49, said:



Crema de vanilie, ca tot raman galbenusurile de la bezea.
Eh….putem pune pe ea ce ne trece prin cap, am văzut și cu crema de cacao…. 😂.
Dar rețeta de pavlova clasica, aia e: bezea (cu putin amidon in ea, sa rămână ușor moale), frișca batuta și fructe.

Eu fac invers, fac bezele când îmi rămân albușuri ;)

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrichelieu, on 16 decembrie 2021 - 18:30, said:

Eh….putem pune pe ea ce ne trece prin cap, am văzut și cu crema de cacao…. ��.
Dar rețeta de pavlova clasica, aia e: bezea (cu putin amidon in ea, sa rămână ușor moale), frișca batuta și fructe.

Eu fac invers, fac bezele când îmi rămân albușuri Posted Image
Asa fac si eu...

Cat despre crema de deasupra, o varianta buna mi se pare cea cu vanilie (pastry cream) + alcool, de exemplu amaretto (de consistenta unui sos ingrosat - atentie la cat amidon puneti), plus ceva samburi de migdale si sirop de caise (+caramel)

Edited by aaaa4567, 16 December 2021 - 19:31.


#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,452
  • Înscris: 04.05.2006
Mie nu mi se pare potrivită utilizarea cremei patissiere la pavlova, de obicei fac o frișca cu puțin mascarpone și disaronno. Folosesc și frunze de menta, pentru mai multă prospețime.
Dar…e chestie de gusturi :)

Și nah…eu am 46 aproape, deci nu ma încadrez 😂😂

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrichelieu, on 16 decembrie 2021 - 20:29, said:

Mie nu mi se pare potrivită utilizarea cremei patissiere la pavlova, de obicei fac o frișca cu puțin mascarpone și disaronno. Folosesc și frunze de menta, pentru mai multă prospețime.
Dar…e chestie de gusturi Posted Image

Și nah…eu am 46 aproape, deci nu ma încadrez ����
Pe unde ma apuca pe mine facutul sunt doar bucatarii mici, asa ca... fac si eu cu ce pot. Oricum sosul ala de vanilie + alcool mi se pare bun (mi se pare bun si gros, si mai subtire, oricum nu am experienta sa pot spune cum iese cand se raceste:)). Chiar facut cu un lichior ieftin iese bun, ca altceva nu am la indemana.

View Postrichelieu, on 16 decembrie 2021 - 18:30, said:

Dar rețeta de pavlova clasica, aia e: bezea (cu putin amidon in ea, sa rămână ușor moale), frișca batuta și fructe.

In bezea eu mai pun cateodata si bucati de migdale /nuci coapte (tocate marunt - cateva ture la tocator). Tot ceva destul de clasic...

View Postrichelieu, on 16 decembrie 2021 - 20:29, said:

Mie nu mi se pare potrivită utilizarea cremei patissiere la pavlova, de obicei fac o frișca cu puțin mascarpone și disaronno. Folosesc și frunze de menta, pentru mai multă prospețime.

Btw, unde gasesti frunze de menta acum (presupun Bucuresti)? Multumesc. Bine, nici n-am cautat...

Edited by aaaa4567, 17 December 2021 - 01:20.


#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,452
  • Înscris: 04.05.2006
Pretty much…..peste tot :). In orice Market găsești, cel mai la îndemâna in Mega Image.

#35
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrichelieu, on 17 decembrie 2021 - 04:17, said:

Pretty much…..peste tot Posted Image. In orice Market găsești, cel mai la îndemâna in Mega Image.
Aha, ei uite ca nu am bagat de seama...

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrichelieu, on 16 decembrie 2021 - 20:29, said:

Mie nu mi se pare potrivită utilizarea cremei patissiere la pavlova, de obicei fac o frișca cu puțin mascarpone și disaronno. Folosesc și frunze de menta, pentru mai multă prospețime.
Dar…e chestie de gusturi Posted Image

Și nah…eu am 46 aproape, deci nu ma încadrez ����

Batranelule :))
Mie imi place cu crema de vanilie si fructe acrisoare. Imi place si cu mascarpone dar parca mai mult cu patissiere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate