Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Familii tinere (sub 45) - ce mai gatiti pe acasa pentru sarbatori etc?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
O intrebare relativ banala... Hai ca inteleg ca muraturi sau carnuri grele nu se mai prelucreaza. Dar, altceva, de sarbatori, in registrul prajituri?

1. Le mai faceti pe acasa? Cam ce anume (prajituri, torturi, cozonaci) etc. Cam cat la suta din colegii vostri ar sti sa gateasca decent (chestii obisnuite, de zi cu zi)?
2. Ce ati mai mancat deosebit in ultima vreme, (facut in casa)? (asa, sa va faca sa reveniti, sa intrebati etc)
3. Cine face /participa? Ce faceti cand va duceti in vizita? Cumparati ceva, faceti voi?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
E lucru bine stiut ca cei care au peste 46 de ani, mananca numai prune si pere la cuptor...ca na, nu prea mai au dinti. Sunt si experti in bucatarie, pot sa faca de toate...de la mamaliga pana la bulz.

#3
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
mai bine ar fi sa incepi dumneata sa ne spui, pentru început :) Si după aia sa ne ceri noua sa iti raspundem!

 aaaa4567, on 15 decembrie 2021 - 00:13, said:

O intrebare relativ banala... Hai ca inteleg ca muraturi sau carnuri grele nu se mai prelucreaza. Dar, altceva, de sarbatori, in registrul prajituri?

1. Le mai faceti pe acasa? Cam ce anume (prajituri, torturi, cozonaci) etc. Cam cat la suta din colegii vostri ar sti sa gateasca decent (chestii obisnuite, de zi cu zi)?
2. Ce ati mai mancat deosebit in ultima vreme, (facut in casa)? (asa, sa va faca sa reveniti, sa intrebati etc)
3. Cine face /participa? Ce faceti cand va duceti in vizita? Cumparati ceva, faceti voi?


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sa stii ca chiar m-am mirat, cu o vecina care pe la 25 ani face prajituri si bunatati,  asa dupa lucru ... si nu o pune nimeni, iar pe fb si whatsappusi  nu prea ii place sa stea.

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 adrianitza, on 15 decembrie 2021 - 00:32, said:

mai bine ar fi sa incepi dumneata sa ne spui, pentru început Posted Image Si după aia sa ne ceri noua sa iti raspundem!
Eu sunt cam atipic. Multi ani nu am gatit decat chestii de barbat, mancand corporate style. Recent am incercat niste retete (de care nici nu ma atingeam alta data) si mi-au iesit. Chestii de pe siteurile romanesti, dar nu numai. Nu mi se pare nici greu, nici usor. Insa daca nu ai macar 2-3 persoane in casa, se cam face risipa, ca ies 5-6 portii de mancare, deci trebuie tinuta spre o saptamana...

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ca de exemplu ? Ia zi nu te sfii , da lux de amanunte .

#7
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
ok si eu am gătit la început mâncăruri usoare, după care am început sa gatesc la cina sau pe timp de zi, rețete de pe internet. Mereu cu o sticla de vin bună de 750ml. Făceam cantitate mica 3 portii:soția eu și copilul.

 aaaa4567, on 15 decembrie 2021 - 01:02, said:


Eu sunt cam atipic. Multi ani nu am gatit decat chestii de barbat, mancand corporate style. Recent am incercat niste retete (de care nici nu ma atingeam alta data) si mi-au iesit. Chestii de pe siteurile romanesti, dar nu numai. Nu mi se pare nici greu, nici usor. Insa daca nu ai macar 2-3 persoane in casa, se cam face risipa, ca ies 5-6 portii de mancare, deci trebuie tinuta spre o saptamana...

Baxxxon +1 :) tot respectul.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Eu nu fac nimic, nevasta-mea face: cumparam carne, o tocam si apoi facem carnati (cu mirodenii cu tot).
Apoi face drob, sarmale, salata de icre, salata de bou (boeuf)Posted Image , salata de vinete. Apoi se apuca de cozonacii de casa. Aici este experta.
Dar, ah, am uitat, noi suntem niste bosorogi, nu ne incadram la familii tinere... (57 de ani amandoi. locatie la tzaranoaia)
Rolul meu este mai simplu: trebuie sa gatesc niste palinca si apoi sa gatesc niste vin din damigene (de regula trag vinul in preajma Craciunului).

Edited by florinbad, 15 December 2021 - 08:31.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
De ce numai familii tinere?
Ti se pare ca o sa ai subiectul plin?
Intreb si io, dar nu-ti pot scrie ce preparam pentru ca avem peste 45. Ce ciuda am.

 florinbad, on 15 decembrie 2021 - 08:29, said:

Eu nu fac nimic, nevasta-mea face: cumparam carne, o tocam si apoi facem carnati (cu mirodenii cu tot).
Apoi face drob, sarmale, salata de icre, salata de bou (boeuf)Posted Image , salata de vinete. Apoi se apuca de cozonacii de casa. Aici este experta.
Dar, ah, am uitat, noi suntem niste bosorogi, nu ne incadram la familii tinere... (57 de ani amandoi. locatie la tzaranoaia)
Rolul meu este mai simplu: trebuie sa gatesc niste palinca si apoi sa gatesc niste vin din damigene (de regula trag vinul in preajma Craciunului).

A zis sub 45. Nu trisa

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
De Craciun bag o pulpa de purcel si de rev am 2 pulpe de curcan,musai si ”pampuste” gogosi mici

#11
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Da.Prajituri+cozonac(in special la cuptor uneori combinatii masina de paine, airfryer. 2%=Nu multi colegi/prieteni din care doar la vreo 2 ma invit singur la masa lor..
2. Cozonac, Alba ca Zapada+niste chestii aiurea pe care le laud intotdeauna(facute de nevasta+soacra)
3. Toti, inclusiv cainele, asta "limbeaza" cel mai tare.In vizita mananc.Cumpar
PS Care e "sef de craca"=moderator pe topicu' ista ca sa dau report pentru discriminare ?

Edited by danb1961, 15 December 2021 - 09:40.


#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
eu habar nu am sa gatesc nimic traditional. pur si simplu nu am rabdare sa fac sarmale.

La ultimul craciun tinut acasa la mine la care au participat si parintii am facut coaste de berbecut cu sparanghel si ca prajitura am facut briose.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Eu astept invitatia aia fara limita de varsta

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Ma duc la soacra-mea, am scapat :D

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexEn, on 15 decembrie 2021 - 10:37, said:

Ma duc la soacra-mea, am scapat Posted Image

Ai grijanie:
Drumul către iad este pavat cu intenţii bune

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Dar in principiu fac o friptura la cuptor (pui/curcan/porc in functie de ce chef au participantii la festin), cu garnitura de legumen sau mamaliga si salata, fie de prospaturi fie de muraturi.
Iar la prajituri in functie de cat timp am la dispozitie.

 Tsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 10:42, said:


Ai grijanie:
Drumul către iad este pavat cu intenţii bune

Nu, nu, chiar suntem in relatii bune, sunt de vreo 12 ani cu fiu-so, nu a murit nici de foame si nici de sete. Facem si schimburi de bulbi de flori.

#17
lucky_09

lucky_09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
oameni buni,
din start si noi suntem peste varsta  "admisa"  Posted Image)) dar  va scriu ce făceam noi atunci Posted Image la 45 de fapt, sotul meu care este o minune de bucatar...
rulada de porc cu verdețuri,
garnitura de radacinoase la cuptor - bestiala si v-o recomand: morcovi si patrunjel (radacina) taiate pe lung, stropite cu ulei de masline + zeama de lamaie, condimentate cu sare,piper, cimbru apoi amestecate si acoperite cu folie, la cuptor cam 45 min... feciorul meu le mananca asa ca pe seminte Posted Image
desert - numa' bunatati Posted Image)

pofta maaareeeee !!!

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am o gama foarte larga, Jamie Oliver, Scarlatescu  si Jamila Cuisine se paruiesc la poarta mea sa le dau idei, numai ca nu pot pune nimic. Ca si Tsunamu' am 50 ...shit! S-a mai dus o ocazie sa raman nemuritor pe Softpedica!

Edited by JurasikMan, 15 December 2021 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate