Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare aparat aer conditionat!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
M-am gandit sa-mi cumpar o unitate de aer conditionat, m-am oprit la variantele astea: Star-Light ACT-12UWF vs TESLA TA36FFML-1232IAPC

https://www.emag.ro/...c/pd/D6F6XNMBM/

https://www.emag.ro/...f/pd/D3QTKNMBM/

Starlight m-ar tenta pentru lampa UV, functia WiFi si garantia de 5 ani, TESLA are foarte multe review-uri pozitive care inspira incredere dar nu are functiile detinute de StarLight insa are Functie Antifungica, Autocuratare...

Voi ce recomandati?
Multumesc anticipat!

P.S: a trebuit sa sterg www din link-uri pentru ca nu ma lasa sa postez.

Edited by Adm, 14 December 2021 - 22:32.
prb e cu ref


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Amandoua sunt OEM, adica vin din fabrici imense si unii platesc sa srie ceea ce vor ei pe ele, ca marca.

Acele functii sunt poveste de marketing si cam atat.

Tot trebuie sa le speli macar anual.

Starlight e brand emag.

Am cateva bucati si merg ok, chiar wi WIFi, desi aplicatia este oribila.

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Mai pui 150-200 lei si iei Gree Bora ...

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006
wifi e un must in ziua de azi, restul sunt povesti de marketing

sfatul e sa cauti un aparat cu aplicatie mobila (deci cu wifii) cat mai usor si fiabila de folosit.

in afara de marcile japoneze consacrate dar scumpe, la restul n-are prea mare importanta ce marca a fost stampilata pe carcasa.

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 Adm, on 14 decembrie 2021 - 22:31, said:

Amandoua sunt OEM, adica vin din fabrici imense si unii platesc sa srie ceea ce vor ei pe ele, ca marca.

Acele functii sunt poveste de marketing si cam atat.

Tot trebuie sa le speli macar anual.

Starlight e brand emag.

Am cateva bucati si merg ok, chiar wi WIFi, desi aplicatia este oribila.
Multumesc de raspuns.
Deci lampa UV , functie ionizare, inverter sunt doar ca sa sune bine? Si taicamiu are starlight si e foarte multumit de el singura chestie care ma tine e ca starlight-ul gasit de mine nu prea are review-uri si nu prea stiu cat de fiabil e modelul....

Edited by maladetz, 15 December 2021 - 00:01.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Tesla este din China?

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
UVul produce ozon care in biosfera e iritant puternic si carcinogen. Ozonul e bun in stratosfera, nu in biosfera.

La AC, lasand la o parte ordinea marcilor si modelelor ca nu e cazul daca intrebi de stralight, oricum te uiti macar la un gree daca tot te multumesti cu chinezarii.

#8
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Alege Gree.

#9
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.04.2009
Mitsubishi,  daikin,  și nu sunt chiar așa scumpe. Restul sunt toate o apă și un pământ,  o etichetă frumos lipită le desparte.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 torrice, on 15 decembrie 2021 - 06:16, said:

Mitsubishi,  daikin,  și nu sunt chiar așa scumpe. Restul sunt toate o apă și un pământ,  o etichetă frumos lipită le desparte.
Eu nu am nici o legatura cu domeniul, atat timp cat raceste nu vad diferenta dintre marci  decat optiunile(UV, WiFi...:) Care ar fi diferenta intre un Daikin si un StarLight?

#11
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Mare de tot.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 torrice, on 15 decembrie 2021 - 06:16, said:

Mitsubishi,  daikin,  și nu sunt chiar așa scumpe. Restul sunt toate o apă și un pământ,  o etichetă frumos lipită le desparte.
sefu, mitzu si daikin tot in fabricile gree sau midea sunt facute, sau cel putin mare parte din componente.
iar daca te uiti la modele de top de la gree vei vedea ca-s ozn-uri.

#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 Bingo, on 15 decembrie 2021 - 08:07, said:

Mare de tot.
In ce consta diferența? Scuze de întrebare dar chiar nu cunosc domeniul și în afara de răcire ce mai pot să facă? :)

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
randament, calitatea materialelor, functii care chiar merg si fiabilitate
de pret nu vorbim

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 arg, on 15 decembrie 2021 - 10:11, said:

randament, calitatea materialelor, functii care chiar merg si fiabilitate
de pret nu vorbim
Ăștia oferă 5 ani garanție la starlight deci mă gândesc că trebuie să fie fiabile, randamentul poate fi cu 10% mai bun , nu cred sa fie cu 50%. Într-adevăr la materiale este diferența însă nu știu dacă îl ții o viață, oricum trebuie schimbat...

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si la mcalister dadeau 5 ani, si aveai 3 variante:
1. Le tineai in dulap si se stricau dupa garantie, nu gasesti piese nici afara, ajung la gunoi.
2. Le foloseai si se stricau in garantie, de unde:
a) aveai bonul pastrat ( putin probabil) si nici nu era sters - aproape imposibil, si iti inlocuisu produsul pt ca piese nu se gasesc.
b) nu aveai bonul, ajungea scula la gunoi ca nu se gasesc piese nici contra cost.
c) aveai bonul dar era sters, deci inutil, si iar scula la gunoi ca nu gasesti piese nici contra cost. In Polonia au doar cativa rulmenti, doar cativa, in rest nimic, iar in RO nici atat.

Ca sa nu mai zic ca o garantie se poate refuza si din alte motive decat bon sters, uzura ca nu e Hilti ( care are doar 2 ani garantie full), umezeala - care e naturala in RO, lipsa piese si pt ca a depasit cu o zi asigurarea pieselor timp de 5 ani ( vrea UE sa mareasca, poate sd schimba ceva si in bine, ca mai mult nasoale a facut si face UE...

Garantia nu e o garantie ca e ceva fiabil.
Vezi de ex frigiderele care sunt ruda vu ACurile
UE si SUA au cerut fara freon, s-a trecut la izobutan si acum se strica toate, in loc de zeci de ani prelungibil cu service la alte zeci, astea noi te tin un an daca au racire prin carcasa si poate ceva mai mult daca au radiator dedicat.
Iei garantie extinsa de 4 sni sau ramai cu 2 sau 3, si vin de la service ii schimba piese si merge si mai prost, apoi il schimba cu altul care iar se strica repede.
Nu mai face nici Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, etc. ca in anii '90, nici macat modelele premium porcos de scumpe, nu cele rebranduite la chinezi, pt. ca pe izobutan ciclul termic e la limita si nu mai au cum sa fie fiabile - mai ales cu pret accesibil. Si UEvsi SUA vor sa impuna iar schimbare pe CO2 care nu are randament decat la 300 atm si ala d bomba in bordul de la masini...

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 maladetz, on 15 decembrie 2021 - 10:29, said:


Ăștia oferă 5 ani garanție

Hai că ai intrat în ,,freaca dă disc "  🤣
Iesperții  🤭
Ia fratemiu" unul eftin", o să fii uimit.

Eu am luat unul mediu, preț de mijloc, nici prea prea, nici foarte ieftin/scump.

Gupă 4 ani au venit băeții" și au băgat puțin freon, au zis că nu era cazul, dar nah, obsedatul din mine.

Merge frate, merge brici.
Am făcut eu o curățare temeinică, în toamnă, demontat, spălat.

Așteaptă vara care va"să vină, să se lupte cu ea.

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 loock, on 15 decembrie 2021 - 03:13, said:

UVul produce ozon care in biosfera e iritant puternic si carcinogen. Ozonul e bun in stratosfera, nu in biosfera.

La AC, lasand la o parte ordinea marcilor si modelelor ca nu e cazul daca intrebi de stralight, oricum te uiti macar la un gree daca tot te multumesti cu chinezarii.
Deci UV-ul ar face mai mult rau decat bine? Ma gandeam ca distruge bacteriile ce se aduna pe filtre si sistemul de ventilatie iar pe langa asta aerul circulat ar fi dezinfectat...

 crisstonne, on 16 decembrie 2021 - 01:44, said:

Hai că ai intrat în ,,freaca dă disc "  ��
Iesperții  ��
Ia fratemiu" unul eftin", o să fii uimit.

Eu am luat unul mediu, preț de mijloc, nici prea prea, nici foarte ieftin/scump.

Gupă 4 ani au venit băeții" și au băgat puțin freon, au zis că nu era cazul, dar nah, obsedatul din mine.

Merge frate, merge brici.
Am făcut eu o curățare temeinică, în toamnă, demontat, spălat.

Așteaptă vara care va"să vină, să se lupte cu ea.
Pe ce model ai mers?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate